انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اینتل آپدیت بایوس بدون نیاز به ریستارت را به کرنل لینوکس اضافه می کند  (دفعات بازدید: 4107 بار)

0 کاربر و 11 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
https://www.zoomit.ir/os/378010-linux-bios-updates-without-rebooting/
نقل‌قول
وب‌سایت فورونیکس اخیراً به یک پروژه‌ی منبع‌باز جدیدی از سوی اینتل برای نسخه‌ی ۵.۱۷ لینوکس پی برده است که به سیستم‌عامل اجازه می‌دهد فرم‌ور (FirmWare) دستگاه را بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد سیستم به‌روزرسانی کند. این ویژگی جدید که PFRUT یا درایورهای زمان اجرا و تله‌متری فرم‌ور پلتفرم خوانده می‌شود، برای سرورهایی که به‌منظور به‌روزرسانی فرم‌ور حتی یک‌ لحظه از دسترس خارج شدن و دان‌تایم بودن آن‌ها تهدید بزرگی برای کسب و کارها به‌حساب می‌آید، بسیار سودمند خواهد بود.

از این‌ رو سرپرستان سرورها به‌راحتی و بدون نگرانی می‌توانند بایوس سیستم را به‌روزرسانی کنند و در عین‌ حال اطمینان حاصل کنند که بارهای کاری حیاتی در طول مدت به‌روزرسانی از دست نمی‌روند. فورونیکس خاطرنشان می‌کند که این ویژگی در‌ حال‌ حاضر یک ویژگی انحصاری برای سرورها خواهد بود و هیچ اشاره‌ای به اینکه آیا کاربران خانگی توزیع‌های لینوکسی نیز از این مزیّت بهره‌مند خواهند شد یا خیر، نکرده است.
« آخرین ویرایش: 15 دی 1400، 06:56 ب‌ظ توسط Mehr32 »
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
این قابلیت دقیقاً به «کرنل لینوکس» نسخه‌ی ۵.۱۷ اضافه میشه و ارتباطی به گنو نداره 😂😂

ضمن اینکه در متن منبع اصلی خبر که وبسایت tomshardware باشه، خیلی واضح در مورد «سیستم‌عامل لینوکس» صحبت شده و هیچ اشاره‌ای (تکرار می‌کنم، هیچ اشاره‌ای) به چیزی به اسم گنو نکرده:

« آخرین ویرایش: 15 دی 1400، 05:17 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
متوجه نمیشم کجای اینکه مستقیم به کرنل لینوکس اضافه میشه و ربطی به گنو نداره، خنده داره. خب یه قابلیت به کرنل لینوکس اضافه میشه. مثل قابلیت‌های دیگه‌ای که اضافه شده و ربط زیادی هم به گنو نداشتن. اینکه چرا خنده داره، متوجه نمیشم.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
من فقط. عنوان تاپیک رو اینطوری نوشتم به خیر کار ندارماگه مشکلی داره تغییر بدم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
متوجه نمیشم کجای اینکه مستقیم به کرنل لینوکس اضافه میشه و ربطی به گنو نداره، خنده داره. خب یه قابلیت به کرنل لینوکس اضافه میشه. مثل قابلیت‌های دیگه‌ای که اضافه شده و ربط زیادی هم به گنو نداشتن. اینکه چرا خنده داره، متوجه نمیشم.
خنده‌دار بودنش اونجایی ربط پیدا می‌کنه که بعضی کاربران یه انجمن کوچیک، یه گوشه‌ی دنیا، کاسه‌ی داغ‌تر از آش شده‌ن و واسه پخش کردن مسائل متعصبانه، حتی اطلاعات اشتباه بازنشر می‌کنن و متن خبرها رو تغییر میدن و واقعیت‌های دنیا رو برعکس جلوه میدن. من به این کارا میگم جوگیر شدن 😉

من فقط. عنوان تاپیک رو اینطوری نوشتم به خیر کار ندارماگه مشکلی داره تغییر بدم
داخل عنوان اون خبری که مستقیماً نقل قول کردی نوشته‌ «لینوکس». دیگه اختیار با خودته:

« آخرین ویرایش: 15 دی 1400، 05:31 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
تا جایی که من میدونم کرنل به تنهایی نمیتونه نصب بشه چه برسه به ری استارت شدن  ::)   
حالا یک قابلیت به کرنل اضافه شده باشه هدفش چیه ؟ ری استارت شدن سیستم عامل نه کرنل
باز چی شدتون کاسه داغ تر از اش شدید ؟

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
تا جایی که من میدونم کرنل به تنهایی نمیتونه نصب بشه چه برسه به ری استارت شدن  ::)   
حالا یک قابلیت به کرنل اضافه شده باشه هدفش چیه ؟ ری استارت شدن سیستم عامل نه کرنل
مگه گنو به تنهایی می‌تونه نصب بشه؟ :) یه سیستم‌عامل بدون یک کرنل هیچ وقت کامل نیست.

به هر حال داخل عنوان خبر نوشته فلان قابلیت به «لینوکس» اضافه شده. و زمانی که مستقیم نقل‌قول می‌کنی اما عنوان خبر رو تغییر میدی اسمش میشه «جعل کردن».
همچنین داخل متن خبر از «سیستم‌عامل لینوکس» صحبت شده. و هیچ اشاره‌ای به چیزی به اسم گنو نکرده.

آفلاین Dragon-

• *
به عنوانِ موضوع  دقت نکردم. ولی موضوع بیشتر از اینکه به گنو مربوط باشه، به کرنل لینوکس ربط داره. به خاطر همین توی این موضوع، عنوان، زیاد مناسب موضوع نیست. الان به نام گذاری گنو/لینوکس و لینوکس کاری ندارم، درباره همین موضوع دارم حرف می‌زنم که عنوان متناسب با موضوع انتخاب نشده.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
قابلیتی است که به کرنل اضافه میشه درس اما عنوان چی ؟
اینتل اپدیت بایوس بدون ریستارت در کرنل را ممکن می کنم درست تره یا
اینتل آپدیت بایوس بدون نیاز به ریستارت در سیستم عامل را ممکن می کند ؟

مشکل اینه که در هر دو تا (هم کرنل و هم سیستم عامل ) از لینوکس استفاده کرده
منظور از لینوکس در عنوان سیستم عامل است که سیستم عامل هم گنو است تعصبی وجود نداره فکر کردم اینطوری درست تره
و منظور از اولین لینوکس در متن هم کرنله که گفته این قابلیت به کرنل اضافه شده

در هر صورت با بعضی ها نمیشه بحث کرد باید حتما ۱۶ صفحه موضوع کش بیاد و به حاشیه کشیده بشه تا شاید (اون هم شاید تاکید می کنم شاید ) قبول کنن که گنو مثل دنیا کشک نیست  ;)

آفلاین Dragon-

• *
راستش وقتی توی عنوان می‌نویسید گنو، بیشتر به نظر میاد که این توی برنامه‌های پروژه گنو اضافه شده. در حالی که این قابلیت به کرنل لینوکس اضافه شده. به خاطر همین اگه توی عنوان می‌نوشتید، کرنل لینوکس، دقیق‌تر بود. همونطور که می‌دونید، گنو می‌تونه روی کرنل‌های مختلف سوار بشه.
این قابلیت به یکی از این کرنل‌ها، یعنی لینوکس اضافه شده (ممکنه به بقیه کرنل‌ها هم اضافه بشه)، به خاطر همین، نوشتن گنو توی عنوان، تا حدودی گمراه کننده هست.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
در هر صورت با بعضی ها نمیشه بحث کرد باید حتما ۱۶ صفحه موضوع کش بیاد و به حاشیه کشیده بشه تا شاید (اون هم شاید تاکید می کنم شاید ) قبول کنن که گنو مثل دنیا کشک نیست  ;)
همین که عنوان تاپیک رو تصحیح کردی و درستشو نوشتی کافیه ((:
از این به بعد بیشتر دقت کن.

همونطور که می‌دونید، گنو می‌تونه روی کرنل‌های مختلف سوار بشه.
همچنین کتابخانه‌ی پروژه‌ی گنو، تنها یکی از runtime libraryـهای موجوده که می‌تونه روی کرنل لینوکس سوار بشه. در واقع تنها کرنل قدرتمندی که امروزه می‌تونه روی هر سخت‌افزاری و با هر معماری‌ای و هر کاربردی سوار بشه، کرنل لینوکسه. با سوار کردن کتابخانه‌های مختلف روی کرنل لینوکس، انواع سیستم‌عامل‌ها رو برای انواع سخت‌افزارها بوجود آورده‌ن.
« آخرین ویرایش: 15 دی 1400، 09:43 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
البته کرنل بخشی از سیستم‌عامله و کرنل روی سیستم‌عامل سوار میشه، نه برعکس. و البته سیستم‌عامل گنو تنها Runtime library نیست و مجموعه‌ای از ابزار و روش ارتباط اون‌ها و استانداردهاست.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
خوشحال میشم اگر در تعاریف آکادمیک چنین چیزی ذکر شده منبعش رو هم معرفی کنید. چون تا جایی که من یادمه Runtime Library رو به عنوان wrapper کرنل در نظر می‌گیرن. و کل این مجموعه رو به همراه بخش‌ها یا لایه‌های دیگه، یک سیستم‌عامل تعریف می‌کنن. اولین باره که می‌بینم کرنل رو از سیستم‌عامل جدا در نظر بگیرن.
استانداردها و روش‌ها هم که فکر می‌کنم از روی Unix الگوبرداری شده و خاص گنو نیست. اکثر ابزارهای گنو رو هم فکر می‌کنم در لایه‌ی Userspace در نظر می‌گیرن که روی سیستم‌عامل سوار میشه و جزئی از تعریف سیستم‌عامل نیستن.

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
درباره تیتر باید بگم که این موضوع به کرنل لینوکس اضافه میشه و ربط چندانی به گنو نداره.

درباره مطلب باید بگم خیلی این موضوع خیلی خوبه و امیدوارم به درستی پیاده بشه

و اما درباره اسم این سیستم عامل:

قبل از شروع یک سوال طرح می‌کنم: سیستم عامل چیست؟ میخوام بدونم از نظر شما دوستان سیستم عامل دقیقا چیه. تا جایی که من می‌دونم تعریف دقیقی از سیستم عامل وجود نداره و اشاخص صاحب نظر نظرات مختلفی درباره این مسئله دارن.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
خوشحال میشم اگر در تعاریف آکادمیک چنین چیزی ذکر شده منبعش رو هم معرفی کنید.
اینکه کرنل قسمتی از سیستم‌عامله؟ قبول ندارید که کرنل بخشی از سیستم‌عامله؟ :)

اولین باره که می‌بینم کرنل رو از سیستم‌عامل جدا در نظر بگیرن.
جدا نیست دیگه، بخشی از اونه. مثلا موتور ماشین بخشی از ماشینه. ولی موتور روی ماشین سوار میشه، نه ماشین روی موتور. «جز» روی «کل» میاد، نه «کل» روی «جز».