انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب آرتیکس  (دفعات بازدید: 2908 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 607
نصب آرتیکس
« : 09 بهمن 1400، 03:22 ب‌ظ »
میخوام آرتیکس نصب کنم و ایزوی base-openrc رو دارم، میخواستم خودم desktop environment و window manager انتخاب کنم و کلی چیز دیگه که کاملا شخصی سازی باشه.
وقتی وارد سیستم بوت شده میشم محیط کار گرافیکی مثل calomares نداره(اگه اشتباه نکرده باشم) و باید با دستورات ترمینال همه چیز رو نصب کنم.

الان مانجارو دارم و میخوام دایرکتوری HOME رو نگه دارم اما نمیدونم چجوری توی محیط ترمینال این کارو انجام بدم.
لینک ویکی آرتیکس که نصب کردن رو توضیح داده.
« آخرین ویرایش: 10 بهمن 1400، 07:59 ب‌ظ توسط EnriqueTTE »
I am Enriquette

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
پاسخ : نصب آرتیکس و نگه داشتن HOME
« پاسخ #1 : 09 بهمن 1400، 03:35 ب‌ظ »
مگه توزیع فعلی مشکلی داره؟
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 09 بهمن 1400، 03:43 ب‌ظ »
مگه توزیع فعلی مشکلی داره؟
مشکل خاصی نداره، برای تنوع میخوام این کارو بکنم و اینکه تا جایی که من خوندم init های دیگه بجز systemd منابع کمتری استفاده میکنن و منم خیلی وقتا سیستمم کند میشه و اذیت میکنه.
جنبه یادگیری هم داره.
I am Enriquette

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 09 بهمن 1400، 05:02 ب‌ظ »
در حال حاضر systemd به طور گسترده‌ای در توزیع‌های مختلف پیاده‌سازی شده و با فاصله، بالاترین آمار استفاده رو داره. به همین علت پشتیبانی ازش بیشتره و خیلی از بسته‌ها هم طوری نوشته شده‌ن که با systemd در هماهنگی باشن.
پس اگر پات رو از دشت سرسبز systemd بیرون بذاری، پابرهنه وارد برهوت initـهای دیگه میشی! به اون صورت کسی پیدا نمیشه که دستتو بگیره و مسیر نشونت بده! باید با یه سری از مفاهیم و ساز و کارهای سیستم‌عاملت آشنا باشی و خودت بتونی تا حد زیادی با استفاده از اینترنت، نقشه‌ی راه رو پیدا کنی!
پس چیزی مثل مدیریت پارتیشن‌ها از طریق ترمینال یا نصب توزیع بدون نصاب گرافیکی نباید واسه‌ت مانع به حساب بیاد.

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 09 بهمن 1400، 05:28 ب‌ظ »
دهن پرکن بود.
منصرف شدم. :)
I am Enriquette

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #5 : 09 بهمن 1400، 05:37 ب‌ظ »
!!!

منم منصرف شدم ! البته فعلا ! پس چرا اینقد ازش بد میگن اگه اینقد خودشونو بهش وابسته کردن !؟
آرچ و گنوم!

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #6 : 09 بهمن 1400، 06:20 ب‌ظ »
در حال حاضر systemd به طور گسترده‌ای در توزیع‌های مختلف پیاده‌سازی شده و با فاصله، بالاترین آمار استفاده رو داره. به همین علت پشتیبانی ازش بیشتره و خیلی از بسته‌ها هم طوری نوشته شده‌ن که با systemd در هماهنگی باشن.
پس اگر پات رو از دشت سرسبز systemd بیرون بذاری، پابرهنه وارد برهوت initـهای دیگه میشی! به اون صورت کسی پیدا نمیشه که دستتو بگیره و مسیر نشونت بده! باید با یه سری از مفاهیم و ساز و کارهای سیستم‌عاملت آشنا باشی و خودت بتونی تا حد زیادی با استفاده از اینترنت، نقشه‌ی راه رو پیدا کنی!
پس چیزی مثل مدیریت پارتیشن‌ها از طریق ترمینال یا نصب توزیع بدون نصاب گرافیکی نباید واسه‌ت مانع به حساب بیاد.
حرف شما درسته اما اینطورها هم سخت و جهنمی نیست.
من همین الآن از آرتیکس با dinit استفاده می‌کنم. مشکل خاصی نداشتم فقط برخی برنامه ها نیاز داشتن که یک بسته جدا به نام "package_name-dinit" نصب کنم که اکثر برنامه های موجود در مخازن آرتیکس (و حتی مخازن multilib خود آرچ) این بسته رو دارن. ولی خب توزیع های بدون systemd سختی های خودشونو رو دارن مثلا بین init های دیگه، هیچ جایگزینی برای دستور زیر وجود نداره و باید کارت رو با log های دستی راه بندازی:
systemctl status [service_name.service]
در کل نتیجه حرف های من این هست که سختی های خودشو داره ولی اینطور که آقای اسماعیلی میگن هم نیست!

پ.ن: در ضمن artix نصاب گرافیکی هم داره که همون نصاب موجود در نسخه زنده دبیان هست، من خودم اولش با همون پیش رفتم. همچنین اونجا هم می‌تونید به راحتی نقطه سوار شدن خانه (home mount point) خودتون رو تعریف کنید.
« آخرین ویرایش: 09 بهمن 1400، 06:21 ب‌ظ توسط mobin1387 »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 09 بهمن 1400، 06:42 ب‌ظ »
منم منصرف شدم ! البته فعلا ! پس چرا اینقد ازش بد میگن اگه اینقد خودشونو بهش وابسته کردن !؟
خب یه سری ایرادات ذاتی داره. از جمله اینکه بیش از حد پیچیده‌س و انواع امکانات اضافی بهش افزوده‌ن و در حالی که میگن حالت ماژولار داره، در عمل ماژول‌ها فقط در کنار هم کار می‌کنن (اتصالات درونی دارن) و زیاد نمیشه اونا رو حذف و اضافه و دستکاری کرد. در نتیجه توسعه‌دهنده‌ها آزادی عمل آنچنانی ندارن و مجبورن تمام مجموعه و وابستگی‌هاش رو در کنار هم لحاظ کنن. در واقع کل suite سیستم‌دی رو با اینکه از چندین جزء مختلف تشکیل شده، باید به عنوان یک جسم سلب و سخت و یک‌پارچه بهش نگاه کرد.
همچنین systemd فقط یک کار انجام نمیده و مجموعه‌ای از انواع وظایف مختلف واسه‌ش تعریف شده که هر کدومش می‌تونسته جایی به غیر از PID 1 اجرا بشه.
این موارد باعث میشه که این مجموعه‌ی نرم‌افزار با اصول پایه‌ای و فلسه‌ی یونیکس همخوانی نداشته باشه.

از اون طرف systemd به خوبی وظایفشو انجام میده و بسیاری از مشکلات و کمبودهای قبلی رو برطرف کرده و انواع امکانات جدید رو برای سیستم‌های لینوکسی بوجود آورده و به همین دلایل مورد پسند توسعه‌دهنده‌ها واقع شده.

در کل نتیجه حرف های من این هست که سختی های خودشو داره ولی اینطور که آقای اسماعیلی میگن هم نیست!
نگفتم سخته. منظورم فقط این بود که مابقی initـها پشتیبانی نسبتاً کمتری دارن و استفاده ازشون سرراست و mainstream نیست. پس کسی که می‌خواد وارد اون وادی‌ها بشه باید خودش دست به آچار بشه.
« آخرین ویرایش: 09 بهمن 1400، 06:48 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 09 بهمن 1400، 06:51 ب‌ظ »
با این حرف که باید یچیزی سردربیارم که بخوام با ترمینال یه سیستم عامل رو نصب کنم موافقم، سرچ کردن رو بلدم و همیشه اول سرچ میکنم اگر به جوابی نرسیدم اینجا یا انجمن های دیگه میپرسم.
توی انجمن آرتیکس پرسیدم یکی از توسعه دهنده ها گفت میتونی بک‌آپ بگیری، آخرش هم گفت آرتیکس برای کساییه که یکمی حرفه‌ای باشن.
فکر کنم یبار دیگه LPIC جادی رو ببینم راه بیوفتم اما یادم نمیاد چه جادی چه کس دیگه گفته باشه موقع پارتیشن بندی با ترمینال، چجوری یه پارتیشن که از قبل هست رو نگه داریم.
I am Enriquette

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #9 : 09 بهمن 1400، 06:54 ب‌ظ »
با این حرف که باید یچیزی سردربیارم که بخوام با ترمینال یه سیستم عامل رو نصب کنم موافقم، سرچ کردن رو بلدم و همیشه اول سرچ میکنم اگر به جوابی نرسیدم اینجا یا انجمن های دیگه میپرسم.
توی انجمن آرتیکس پرسیدم یکی از توسعه دهنده ها گفت میتونی بک‌آپ بگیری، آخرش هم گفت آرتیکس برای کساییه که یکمی حرفه‌ای باشن.
فکر کنم یبار دیگه LPIC جادی رو ببینم راه بیوفتم اما یادم نمیاد چه جادی چه کس دیگه گفته باشه موقع پارتیشن بندی با ترمینال، چجوری یه پارتیشن که از قبل هست رو نگه داریم.
خب راحته که با همین مانجارو که دارید یک کپی از کل محتویات پارتیشن مورد نظرتون بگیرید و فشرده کنید بعد هر زمان که لازم داشتید اونو استخراج کنید.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 09 بهمن 1400، 06:59 ب‌ظ »
... موقع پارتیشن بندی با ترمینال، چجوری یه پارتیشن که از قبل هست رو نگه داریم.
الان اگه می‌خوای داخل ترمینال پارتیشن‌بندی کنی، اینجا راهنمای fdisk رو گذاشته‌م. اما در مسیر نصب احتمال زیاد مرحله‌ای برای تعریف پارتیشن‌ها و مدیریتشون باید باشه. من آرتیکس نصب نکرده‌م.
اکه برای home پارتیشن مجزا نداری هم اینجا یه راهنمای نسبتاً قدیمی هست.

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #11 : 09 بهمن 1400، 07:18 ب‌ظ »

نگفتم سخته. منظورم فقط این بود که مابقی initـها پشتیبانی نسبتاً کمتری دارن و استفاده ازشون سرراست و mainstream نیست. پس کسی که می‌خواد وارد اون وادی‌ها بشه باید خودش دست به آچار بشه.
من اون موقع اینطور از حرفتون برداشت کردم ولی خب انگار بد برداشت کردم. به هرحال، حرفتون رو قبول دارم. موفق باشید

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 10 بهمن 1400، 08:53 ق‌ظ »
توی ویکی که مراحل نصب رو نوشته، پارتیشن بندی جزو اولین مراحله و خودش با fdisk گفته. فکر کنم با cfdisk هم میشه انجام داد.
سیستم های دیگه رو نمیدونم اما openrc هنوز به نسخه 1 نرسیده. یا نسخه 0.4 یا 0.6 هست الان و قطعا یسری کمبود داره.
چندتا ویدیوی نصب آرتیکس که دیدم برای بعضی پکیج ها یه پکیج اضافه هم باید نصب بشه، مثل networkmanager و cups که بترتیب باید networkmanager-openrc و cups-openrc رو نصب کنید.
I am Enriquette

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #13 : 10 بهمن 1400، 01:22 ب‌ظ »
امم نمیدونم مشکل چیه ولی خب کار خاصی نباید کنی منم همیشه هر توزیعی نصب میکنم مدت زیادی روی یه پارتشین home-خانه که از قدیم دارم میزارم و آرتیکس هم نصب کردم، میشه گفت همه توزیع ها راحت میشه دیگه! اگه گرافیکی فقط کافی همین پارتیشن خانه رو بهش بدی و بگی اطلاعاتش پاک یا همون فرمت نکنه و همین! اگه هم گرافیکی نیست باز هم کار خاصی نداره و اکثر توزیع هافقط کافیه در /etc/fstab
خانه رو بهش اضافه کنی همین! و توزیع systemd یا چیز دیگر تفاوتی نیست(تا جایی که یادمه و دیدم) که آرتیکس هم که قشنگ گرافیکی راحت تر پس مشکلی نیست،  و حقیقتش درست میگه ولی خب اونقدر هم بد نیست حتی گنوم هم میشه نصب کرد(شاید ایده آل نباشه) روی توزیع های غیر از systemd  ولی گاهی شاید یه چیزایی برات جدید باشه یا اذیتت کنه که خب با یکم آشنا شدن متوجه میشی که چیزی کم نداره و راحت میشه ازش استفاده برد(: و بنظر من یجوریه که انگار توزیع های بدون سیستم‌دی سبک تره(شاید یه علاقه شخصی) خودمم openrc دارم بنظرم خیلی خوبه و راه انداز و مخصوصا ساده هست و درکش خیلی سخت نیست.. ;)

ویرایش: البته در خط فرمان بخوای نصب کنی باید بعدش دوباره یه کاربر با همون نام بسازی تا درست بشه البته خب در روش نصب خط فرمان طبیعی دیگه(گرافیکی هم همین کار میکنه خب)
« آخرین ویرایش: 10 بهمن 1400، 01:26 ب‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #14 : 10 بهمن 1400، 01:28 ب‌ظ »
سیستم های دیگه رو نمیدونم اما openrc هنوز به نسخه 1 نرسیده. یا نسخه 0.4 یا 0.6 هست الان و قطعا یسری کمبود داره.
اتفاقا بنظر من بهتر و پایدار تر و کامل تر هست من که runit دیدم اصلا نسبتی خیلی بدتر از openrc حداقل از نظر من!