انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: جایگزین آزاد این ثابت افزار ؟  (دفعات بازدید: 1885 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
جایگزین آزاد این ثابت افزار ؟
« : 04 اسفند 1400، 07:37 ق‌ظ »
سلام مهربانان ، آقا گفتم منم یه سر این vrms رو امتحان کنم ببینم اگه زیاد نیس نرم افزار های غیر آزادم که خب تماما یه توزیع آزاد بسازم برای خودم : )
               Non-free packages installed on seraji

amd64-microcode                     Processor microcode firmware for AMD CPUs
intel-microcode                     Processor microcode firmware for Intel CPUs

Contrib packages installed on seraji

iucode-tool                         Intel processor microcode tool

2 non-free packages, 0.1% of 1642 installed packages.
  1 contrib packages, 0.1% of 1642 installed packages.

این نتیجشه ، ولی چند تا سوال ؟
واقعا فقط همین سه تا ؟ انتظار داشتم بیشتر باشه !
من بسته ubuntu-restricted-extras رو نصب دارم ، مگه توش کدک های انحصاری وجود نداره ؟ باید با sudo اجراش کنم vrms رو یا چی ؟ که کامل بگرده سیستمو ؟
و اینکه جایگزین آزاد اینایی که گفته رو چجوری نصب کنم ، و آیا واقعا به خوبی غیر آزادشون کار خواهند کرد برام ؟
پیشاپیش سپاس عزیزان ...
« آخرین ویرایش: 25 فروردین 1401، 01:10 ب‌ظ توسط ㅤsudoㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
پاسخ : ریچارد متیو استالمن مجازی !
« پاسخ #1 : 04 اسفند 1400، 08:03 ق‌ظ »
سلام مهربان، من که توزیعم این نداره ولی قبلا  توزیع دیگه زدم، اره درسته خیلی کمن و این«خوبه» درمورد بعدی اطلاعی ندارم ولی فکر نکنم، من دبیان مثلا آزاد و غیر آزاد میزدم اتفاق عجیبی نمیفتاد ته تهش میخواسم درایور وای فای یا انویدیا بگیرم همین، وگرنه بقیه چیزا آزاد بودن،  درمورد آخرین سوالت هم بازم اطلاعی ندارم! ولی فک نکنم جایگزین باشه فک کنم صرفا اینا یه سری پچ هست برای پردازنده و.. که توسط سازندش دادن براش و حتی با حذفش هم فک کنم درست کار کنه، یبار یادمه یجا بود میگفت اگه بدون اینا یه سری ارور میگیری نصبش کن، ولی ممکن با حذفش تغییری حس نکنی حتا، خیلی خوبه هیچ چیز خاص انحصاری نداری!+
پ‌ن: احتمالا دوستان جواب جامع تر و درست تری بدن+
« آخرین ویرایش: 04 اسفند 1400، 08:04 ق‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #2 : 04 اسفند 1400، 09:12 ق‌ظ »
فکر کنم این برنامه توسط پروانه، برنامه های انحصاری رو مشخص می کنه. من بسته ubuntu-restricted-extras رو چک کردم و پروانه GPL2 داشت، ولی در amd64-microcode من اسم هیچ پروانه ای رو ندیدم و یه کاغذ پاره بیشتر نبود. من توی آرچ vrms (غیر رسمی، چون رسمی اش برای آرچ وجود نداره) رو نصب کردم، بهم ۸ تا بسته انحصاری داد که بیشترشون با پروانه Apache و BSD بودند.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #3 : 04 اسفند 1400، 12:50 ب‌ظ »
سلام مهربانان ، آقا گفتم منم یه سر این vrms رو امتحان کنم ...
سلام. بله این‌ها کدهای بروزرسانی فرم‌ور (ثابت‌افزار؟) چیپ‌های اینتل و amd هستن. کرنل در هر راه‌اندازی (در صورت نیاز) یه باینری که کسی خبر نداره چی داخلشه رو اجرا می‌کنه و کدها رو می‌ریزه داخل چیپ. اینجا جاییه که ما هر چقدر هم نرم‌افزارمون آزاد باشه، با استفاده از یه سخت‌افزار بسته، نمی‌دونیم توی اون لایه‌های پایین داره چه اتفاقی میفته و جاساز کردن هر مدل در پشتی از طرف سازنده‌ی چیپ ممکنه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 04 اسفند 1400، 01:08 ب‌ظ »
سلام. بله این‌ها کدهای بروزرسانی فرم‌ور (ثابت‌افزار؟) چیپ‌های اینتل و amd هستن. کرنل در هر راه‌اندازی (در صورت نیاز) یه باینری که کسی خبر نداره چی داخلشه رو اجرا می‌کنه و کدها رو می‌ریزه داخل چیپ. اینجا جاییه که ما هر چقدر هم نرم‌افزارمون آزاد باشه، با استفاده از یه سخت‌افزار بسته، نمی‌دونیم توی اون لایه‌های پایین داره چه اتفاقی میفته و جاساز کردن هر مدل در پشتی از طرف سازنده‌ی چیپ ممکنه.
یعنی چاره ای نداره پس ؟ محکومم به استفاده ازشون ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
ممکنه که سخت افزارتون (CPU) به خوبی کار نکنه

خودم انبوهی از نرم افزار های غیر آزاد دارم  ;D
« آخرین ویرایش: 04 اسفند 1400، 01:26 ب‌ظ توسط Aminavy »
متنفر از گنو و FSF

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #6 : 04 اسفند 1400، 01:30 ب‌ظ »
جالبه، حالا اگه نصب نکنیم و راضی باشیم همینطور چی؟ اون موقع مشکلی نیست از این بابت ???

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
سلام مهربانان ، آقا گفتم منم یه سر این vrms رو امتحان کنم ببینم اگه زیاد نیس نرم افزار های غیر آزادم که خب تماما یه توزیع آزاد بسازم برای خودم : )

اگه اوبونتو دارید، firmware های غیر آزاد هم همراه کرنل هستند.
نقل‌قول
من بسته ubuntu-restricted-extras رو نصب دارم ، مگه توش کدک های انحصاری وجود نداره ؟ باید با sudo اجراش کنم vrms رو یا چی ؟ که کامل بگرده سیستمو ؟
شاید. مطمئن نیستم.
نقل‌قول
و اینکه جایگزین آزاد اینایی که گفته رو چجوری نصب کنم ، و آیا واقعا به خوبی آزادشون کار خواهند کرد برام ؟
پیشاپیس سپاس عزیزان ...
بالاتر گفتند که اینها چی هستند. جایگزین آزاد ندارند.amd64-microcode، میکروکد‌های مربوط به amd هستند، intel-microcode مربوط به intel
iucode-tool یه ابزار هست تا فهمید کدوم میکروکد برای پردازنده نیازه.
بدون این بسته‌ها، پردانده باید باز هم کار کنه. میکروکد‌های پیش‌فرض همراه بایوس هستند تا موقع روشن شدن، روی پردازنده اعمال بشن.
ممکنه آپدیت‌های امنیتی یا آپدیتی‌هایی که یه مشکلی توی پردازنده رو برطرف می‌کنه، همراه این میکروکد‌ها منتشر بشن. ممکن هست تا سازنده مادربرد، یه آپدیت برای بایوس یا uefi بده تا این میکروکد‌ها جدید، به طور پیش‌فرض استفاده بشن.
این آپدیت برای uefi برای مادربرد‌های جدید منتشر میشن. اگه قدیمی باشه، بعیده چیز خاصی بیاد مگه اینکه جز مادربرد‌های سرور باشه.

فکر کنم توی اوبونتو، دوتا بسته amd64-microcode و intel-microcode، جز وابستگی یکی از بسته‌ها هستند و با پاک کردنشون، اون بسته هم پاک میشه. تا جایی که یادمه، اون بسته مربوط به packagekit بود، مطمئن نیستم. iucode-tool هم جز وابستگی‌های intel-microcode هست، پس این یکی رو هم نمی‌تونید پاک کنید.
سیستم می‌تونه بدون مشکل بدون packagekit کار کنه ولی فکر کنم اینجوری، gnome software رو از دست میدید.
« آخرین ویرایش: 25 فروردین 1401، 01:16 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
من بسته ubuntu-restricted-extras رو نصب دارم ، مگه توش کدک های انحصاری وجود نداره ؟
نه!

جالبه، حالا اگه نصب نکنیم و راضی باشیم همینطور چی؟ اون موقع مشکلی نیست از این بابت ???
یه سری از mitigationهای پردازنده‌ها توی این بسته‌ها هستن. مثلاً اگه پردازنده‌تون قدیمیه، احتمالاً بدون این‌ها دربرابر آسیب‌پذیری‌های specter و meltdown بی‌دفاعید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
پس اینارو فاکتور بگیریم یه سیستم عامل تماما ازاد دارم در حد گیکس مثلا ؟ 😍
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11

اگه اوبونتو دارید، firmware های غیر آزاد هم همراه کرنل هستند.
نقل‌قول
شاید. مطمئن نیستم.
نقل‌قول
و اینکه جایگزین آزاد اینایی که گفته رو چجوری نصب کنم ، و آیا واقعا به خوبی آزادشون کار خواهند کرد برام ؟
پیشاپیس سپاس عزیزان ...
بالاتر گفتند که اینها چی هستند. جایگزین آزاد ندارند.amd64-microcode، میکروکد‌های مربوط به amd هستند، intel-microcode مربوط به intel
iucode-tool یه ابزار هست تا فهمید کدوم میکروکد برای پردازنده نیازه.
بدون این بسته‌ها، پردانده باید باز هم کار کنه. میکروکد‌های پیش‌فرض همراه بایوس هستند تا موقع روشن شدن، روی پردازنده اعمال بشن.
ممکنه آپدیت‌های امنیتی یا آپدیتی‌هایی که یه مشکلی توی پردازنده رو برطرف می‌کنه، همراه این میکروکد‌ها منتشر بشن. ممکن هست تا سازنده مادربرد، یه آپدیت برای بایوس یا uefi بده تا این میکروکد‌ها جدید، به طور پیش‌فرض استفاده بشن.
این آپدیت برای uefi برای مادربرد‌های جدید منتشر میشن. اگه قدیمی باشه، بعیده چیز خاصی بیاد مگه اینکه جز مادربرد‌های سرور باشه.

فکر کنم توی اوبونتو، دوتا بسته amd64-microcode و intel-microcode، جز وابستگی یکی از بسته‌ها هستند و با پاک کردنشون، اون بسته هم پاک بشه. تا جایی که یادمه، اون بسته مربوط به packagekit بود، مطمئن نیستم. iucode-tool هم جز وابستگی‌های intel-microcode هست، پس این یکی رو هم نمی‌تونید پاک کنید.
سیستم می‌تونه بدون مشکل بدون packagekit کار کنه ولی فکر کنم اینجوری، gnome software رو از دست میدید.

با ابزاری که گفتید تست کردم خوشبختانه نیازی به اینا ندارم. البته تو اوبونتو پیشفرض نصب بود.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
کدوم ابزار؟
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
کدوم ابزار؟
iucode_tool که بالا معرفی کردید.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
جایگزین آزاد این ثابت افزار ؟
« پاسخ #14 : 25 فروردین 1401، 01:10 ب‌ظ »
اقا اون میکروکد هایی که گفتین رو توی دوان ندارم ! ( چرا ؟ مگه نگفتین نیازه برای امنیت ؟ )
                Non-free packages installed on Sudo

firmware-iwlwifi                    Binary firmware for Intel Wireless cards

1 non-free packages, 0.1% of 1244 installed packages.
ولی بجاش این مورد هست که توی اوبونتو نبود ! ( چرا ؟ پس چجوری در اوبونتو وایفای داشتم ؟ )
این ثابت افزار نمونه آزاد نداره ؟ اگه داره در حد انحصاریش خوب کار میکنه ؟
واقعا خیلی دوست دارم اون جمله ( ریچارد استالمن بهت افتخار میکنه ) رو ببینم در خروجی vrms 🤣️
چند نفرتون دیدین این عبارتو ؟ 😁️
« آخرین ویرایش: 25 فروردین 1401، 01:12 ب‌ظ توسط ㅤsudoㅤ »
آرچ و گنوم!