انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

ایا موافق اضافه شدن بخش  موبايل به انجمن هستید؟

خیر
آری

نویسنده موضوع: اضافه شدن اندروید به انجمن  (دفعات بازدید: 8521 بار)

0 کاربر و 22 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
پاسخ : اضافه شدن اندروید به انجمن
« پاسخ #15 : 17 اسفند 1400، 02:30 ق‌ظ »
متوجه ام اندروید با مجوزی داده شده است که آزاد هستش،‌اما من میتونم حرفات ببینم و متوجه بشم شما  زیاد با جامعه ما آشنا نشدی و سر چیزایی که بحث میکنیم و... حتا یه چیز هایی توی خود گنو لینوکس هم بد میدونیم و اعتقاد داریم با اینکه اوپن سورس و آزاد هستند دارن نرم افزار آزاد به راه کجی میبرن، مثل این می‌مونه یه نرم افزار آزاد باشه ولی خیلی مشکوک به جاسوسی باشه دیگه مهم نیست یک ذره هم که این نرم افزار آزاد باشه! اندروید هم برای اینه بهش شک داریم چون فلسفه سازندش خیلی تفاوت داره حتا قسمت هایی ازش هم غیر آزاد هست..
آزاد ساخت و... هم ازش خوبه ولی وقتی چیز پاکی میتونیم توسعه بدیم چرا باید با شک تردید بریم از اندروید حمایت کنیم؟
مثل اینه یه چیز خیلی آزاد و سازکار واضح و آزاد مثل گنو لینوکس باشه ولی ما بریم ویندوز تست کنیم و توی مجازی ساز و.. بزاریم بزور براش امنیت فراهم کنیم، که حتا بنظرم با انقدر پیچیدگی که ویندوز داره شاید اگه(که احتمالش کمه الان) همه قسمت های ویندوز هم همین الان آزاد بشه و در دسترس بازم اعتماد بهش راحت نیست

ویرایش: ممنون میشم مارو یه قشر کاملا تعصبی گنو لینوکس نبینی نمیخوام الان بگم از چه چیزایی بدم میاد ولی خودم از بیشتر توزیع ها حالم بهم میخوره و اصلا اگه جایگزین بهتری از لینوکس بود احتمالا اون انتخاب میکردم ولی چون گنو لینوکس خوبه ازش استفاده میکنم و حداقل فعلا تونسته منو راضی کنه و بهش اعتماد کنم، هیچ دلیل دیگه ای بخاطر فکر کنیم ما با جامعه فرق داریم گنو لینوکس داریم و.. ای هم درکار نیست
« آخرین ویرایش: 17 اسفند 1400، 02:33 ق‌ظ توسط ali-n »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #16 : 17 اسفند 1400، 02:39 ق‌ظ »
استالمن در مقاله‌ای که برای گاردین نوشته توضیح می‌ده که چرا اندروید واقعاً‌یک نرم‌افزار آزاد نیست:
https://www.theguardian.com/technology/2011/sep/19/android-free-software-stallman

اندروید انقدر کامله که توی تلویزیون و گوشی و ساعت و دسکتاپ استفاده میشه
و غیر از گوشی، تازه اون هم بنا به دلایلی کاملاً متفاوت از ساختار سیستم‌عامل، توی همهٔ موارد به شدّت مشکل داره و حتا ناپایدار هم نیست؛ کاملاً‌غیرقابل استفاده است! احتمالاً تا حالا گذرتون به یه تلویزیون یا ساعت اندرویدی نخورده که بگید هزار رحمت به ویندوز!
« آخرین ویرایش: 17 اسفند 1400، 02:45 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1581
« پاسخ #17 : 17 اسفند 1400، 07:36 ق‌ظ »
استالمن در مقاله‌ای که برای گاردین نوشته توضیح می‌ده که چرا اندروید واقعاً‌یک نرم‌افزار آزاد نیست:
https://www.theguardian.com/technology/2011/sep/19/android-free-software-stallman

و غیر از گوشی، تازه اون هم بنا به دلایلی کاملاً متفاوت از ساختار سیستم‌عامل، توی همهٔ موارد به شدّت مشکل داره و حتا ناپایدار هم نیست؛ کاملاً‌غیرقابل استفاده است! احتمالاً تا حالا گذرتون به یه تلویزیون یا ساعت اندرویدی نخورده که بگید هزار رحمت به ویندوز!
اتفاقا توی اون یکی تاپیک گفتم من فیلیمو باکس دارم روش بازی خودمو میکنم از نرم افزار های گرافیکی استفاده میکنم راحت با موس تنها بدیش اینه باید بین موس و کنترل سوییچ کرد چون رایط کاربری  با موس کار میکنه اپیکیشن ها با موس چون چرت و پرت هایی مثل برنامه های الکی گوگل رو هم کم تر داره فوق العاده سبکه حجم رم که مصرف میکنه کلا ۴۰۰ مگ هست ایراد این کچاست؟
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #18 : 17 اسفند 1400، 08:00 ق‌ظ »

مصاحبه مال اندروید ۳ هست الان اندروید ۱۳ داره میاد و اینکه تنها راه جاسوسی توی اندروید از طریق اپیکیشن هست که یا اضافه شدن ویژگی های امنیتی اونم حل شده مثلا وقتی توی دوربین هستید یه نقطه سبر میاد اون بالا یعنی از دوربین داره استفاده میشه الان خیلی چیز هایی که تو مصاحبه گفت دیگه کاربرد نداره یا رفع شده
_.hartin._

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #19 : 17 اسفند 1400، 08:06 ق‌ظ »
مگه گفته که از طریق اپلیکیشنه؟ استالمن اونجا گفته که سفت افزار (firmware) های انحصاری مشکل اصلی هستن بعد اینکه یک نقطه اونجا نشون بده که دلیل نمیشه که هر وقت نیومد یعنی مثلا دوربین استفاده نمیشه
متنفر از گنو و FSF

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #20 : 17 اسفند 1400، 08:16 ق‌ظ »
مگه گفته که از طریق اپلیکیشنه؟ استالمن اونجا گفته که سفت افزار (firmware) های انحصاری مشکل اصلی هستن بعد اینکه یک نقطه اونجا نشون بده که دلیل نمیشه که هر وقت نیومد یعنی مثلا دوربین استفاده نمیشه
نه واقعا بار ها تست کردم نشون میده حتی یه بار فهمیدم اینستاگرام به طور مخفی از دوربین استفاده میکنه رفتم کلا دسترسی رو بستم یا حتی از اندروید ده به بعد میتونی بگی فقط زمانی که توی برنامه هستم از مثلا دوربین استفاده بکن
_.hartin._

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #21 : 17 اسفند 1400، 08:27 ق‌ظ »
حرفتون مثل این میمونه که بگید حدس دمورگان درسته!
منظورم اینه که firmware ها توی اندروید میزارن از دوربین استفاده کنین البته تنها دوربین نیست خیلی از درایور ها توی اندروید انحصاری‌اند اینجوری شما نمی دونید که سخت افزار واقعا داره چه کار میکنه! مثلا این کارا رو نمایشی داره انجام میده یا نه
متنفر از گنو و FSF

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #22 : 17 اسفند 1400، 08:34 ق‌ظ »
دوستان به نظرتون چرا نبايد یه شاخه برای اندروید داشته باشیم؟
اندروید در واقع از هسته لینوکس استفاده میکنه واقعا سیستم عامل کاملی هم هست كاستوم رام های غیر انحصاری هم داره توی دسکتاپ هم واقعا عالیه کلی هم بازی داره نرم إفزار هم داره https://www.zoomit.ir/os/3595-android-linux/
متاسفانه دوستان فقط توزیع های لینوکس رو میبینن من دیگه حرفی ندارم چون الکی بهانه می آورید حتی اگر قانع کنم همرو انقدر متعصب مثل آقای استالمن هستن در هر صورت مخالفن امیدوارم حذف نشه این تاپیک!
_.hartin._

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #23 : 17 اسفند 1400، 08:49 ق‌ظ »
تنها پشتیبانی از اندروید که این انجمن می‌تونه بکنه، توزیع Replicant است که توی سایت گنو هم معرفی شده اما روی دستگاه‌های خیلی کمی قابل اجراست. برای توزیع های گنو/لینوکسی هم اوبونتو تاچ، موبیان و... می‌تونه اضافه بشه هرچند این‌ها موبایل های کمی رو پشتیبانی می‌کنند و من که یه جستجو کردم خرید موبایل مخصوص توی خارج هم سخت پیدا می‌شه.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #24 : 17 اسفند 1400، 09:14 ق‌ظ »
شما كلا از ریشه اشتباه متوجه شدید سیستم عاملی که ما داریم ازش استفاده می کنیم گنو است این گنو هم از کرنل هایی مثل گنو هرد لینوکس ماخ و... استفاده می کنه همین
اما اندروید یک سیستم عامله برای موبایل و... که فقط از کرنل تغییر یافته لینوکس استفاده میکنه و هیچ ربطی هم به گنو نداره حالا هرچقدر میخواد از نظر شما کامل و عالی باشه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #25 : 17 اسفند 1400، 09:36 ق‌ظ »
شما كلا از ریشه اشتباه متوجه شدید سیستم عاملی که ما داریم ازش استفاده می کنیم گنو است این گنو هم از کرنل هایی مثل گنو هرد لینوکس ماخ و... استفاده می کنه همین
اما اندروید یک سیستم عامله برای موبایل و... که فقط از کرنل تغییر یافته لینوکس استفاده میکنه و هیچ ربطی هم به گنو نداره حالا هرچقدر میخواد از نظر شما کامل و عالی باشه
نه من نگفتم ربطی به گنو لبنوکس داره نرم افزار آزاد هست از هسته لینوکس هم استفاده میکنه پس با این دلیل ها میگم که باید یه بخش داشته باشه تو انجمن ولی خب اینکه بقیه دوست ندارن دیگه کاری نمیشه کرد پیشنهاد من این بود
_.hartin._

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #26 : 17 اسفند 1400، 09:40 ق‌ظ »
اولا گنو بودن یا نبودن ربطی نداره به بحث
دوما فلسفه نرم افزار آزاد مورد بحثه
حالا بحث اینه که اندروید آزاد هست یا نه !

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #27 : 17 اسفند 1400، 09:43 ق‌ظ »
به ویکی پدیا فارسی رجوع کنید میبنید اندروید کاملا مطابق هست با نرم افزار آزاد
_.hartin._

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #28 : 17 اسفند 1400، 09:52 ق‌ظ »
اخه ویکی پدیا موثق نیست یه منبع بهتر بیارید

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #29 : 17 اسفند 1400، 09:56 ق‌ظ »
اخه ویکی پدیا موثق نیست یه منبع بهتر بیارید
متأسفانه بلد نیستم چجوری لینک بزارم (ناظر جان کمک)
_.hartin._