انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پشتیبانی برد های arm(رزبری) از قابلیت مجازی سازی  (دفعات بازدید: 3493 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
سلام فک کنم دیگه خلع سلاح شدم و محدود به گوشی(:: اول اینکه  اصلا میشه چیزی بنام virt-manager روی توزیع های arm نصب بشه و معماری X86 برای ما بیاره؟ دوم اگه بیاره چجوریه؟ میدونم گرافیک ضعیفی دارن اکثر این برد ها برای بازی خوب نیستن ولی مثلا میتونم ویندوز بالا بیارم و برنامه های سبک نصب کنم و استفاده کنم؟
توجه کنید اگه بخوام این برد هارو برای استفاده مثل یه کامپیوتر یا لپ تاپ عادی بگیرم میشه و کاربرد داره؟
و حقیقتا هم برام نه پردازنده رزبری پای قدرت کافی داره نه گرافیکش برد rockpro64 هم گرافیک و پردازنده بهتری داره ولی محدود به رم ۴ هست(: خب حالا جدا از اینا نظرتون چیه و چه چیزی پیشنهاد میدید که از اینا قوی تر باشه؟ چون لپ تاپ خودم چند برابر از اینا قدرت بیشتری داشت و بزور کفافم میداد یکم زورم میاد برم چیز ضعیف تر بخرم!
در نهایت اینم بگم آزادی برد برام مهمه اگه میشد ترجیح میدادم معماری بهتری مثل risc-v داشته باشم ولی حالا هم کمه و هم گرون  arm حداقل اوپن سورس هست بازم خوبه..
پ‌ن: خودم چیز زیادی درمورد مجازی ساز دستگیرم نشد از اینترنت(سایت های ایرانی که کلا هیچی خارجی هم چیز های کم و ناکامل)
خلاصههه ممنونم ازتون :)

ویرایش: شدن میشه ولی با برد های مثل رزبری پای ۴۰۰ بسیار ضعیف و غیر کارکرد هست(نمیدونم وقتی وقتی این میخونی چه زمانی هست)  :)
« آخرین ویرایش: 16 فروردین 1401، 11:16 ب‌ظ توسط ali-n »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
مجازی سازی رو نمیدونم ولی رزبری پای چهار هشت گیگ رم هم داره هم دوتا خروجی تصویر 4k
نترس ضعیف نیست (کلاست کم نمیشه  ;D (شوخی))
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
راک‌پرو۶۴ یه رایانهٔ کامله واقعاً.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
کامل فکرشو بذار کنار! مجازی‌سازی روی همون کامپیوتر X86 هم نیاز به توان زیادی داره، چه برسه به اینکه بخوای روی معماری آرم، سیستم‌عامل X86 رو مجازی‌سازی و شبیه‌سازی (هر دو تا همزمان!) کنی.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
اول اینکه  اصلا میشه چیزی بنام virt-manager روی توزیع های arm نصب بشه و معماری X86 برای ما بیاره؟
از نظر نصب شدن اون ابزار‌ها، باید بشه. حداقل می‌تونید دبیان نصب کنید. libvirt برای arm، توی مخازن دبیان هست. virt-manager هم با پایتون نوشته شده و کاری به معماری پردازنده نداره. kvm هم یکی از ماژول‌های کرنل هست و باید برای معماری arm هم باشه. qemu هم برای معماری arm، توی مخازن دبیان هست. ولی فکر نکنم بتونید از kvm استفاده کنید چون kvm برای شتاب سخت‌افزاری برای ماشین‌های مجازی هست و فکر نکنم پردارنده برد‌های مورد نظر شما، چنین قابلیتی داشته باشند. محدود به مجازی‌سازی نرم‌افزاری میشید. ولی مطمئن نیستم.
نقل‌قول
دوم اگه بیاره چجوریه؟
احتمالا عملکرد ضعیفی می‌گیرید. مجازی‌سازی به قدرت پردازشی بیشتری نیاز داره. فکر نکنم پردازنده‌های رزپری پای چنین قدرتی داشته باشند.

نقل‌قول
مثلا میتونم ویندوز بالا بیارم و برنامه های سبک نصب کنم و استفاده کنم؟
بعیده. ویندوز 10 همینجوری درست روی سخت‌افزار ضعیف اجرا نمیشه. توی ماشین‌مجازی روی رزپری پای که دیگه واضحه. اگه بالا بیاد، شانس آوردید. در مورد rockpro64 چیزی نمی‌دونم.
نقل‌قول
توجه کنید اگه بخوام این برد هارو برای استفاده مثل یه کامپیوتر یا لپ تاپ عادی بگیرم میشه و کاربرد داره؟
بستگی داره می‌خواهید چیکار کنید. وبگردی و ویرایش کد با ویرایشگر‌هایی مثل nvim/vim یا nano نباید اذیت کنه. شایدن دیدن ویدئو‌های آنلاین با کیفیت 1080p یا بالاتر سخت باشه. در مورد 720p مطمئن نیستم. ولی کمتر، نباید مشکل درست کنه. کامپایل کد، ممکنه بسته به کدی که می‌خواهید کامپایل کنید، طول بکشه. بازی‌ها فکر نکنم خوب عمل کنند؛ احتمالا بازی‌های ساده خوب کار کنند.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1581
سلام فک کنم دیگه خلع سلاح شدم و محدود به گوشی(:: اول اینکه  اصلا میشه چیزی بنام virt-manager روی توزیع های arm نصب بشه و معماری X86 برای ما بیاره؟ دوم اگه بیاره چجوریه؟ میدونم گرافیک ضعیفی دارن اکثر این برد ها برای بازی خوب نیستن ولی مثلا میتونم ویندوز بالا بیارم و برنامه های سبک نصب کنم و استفاده کنم؟
و حقیقتا هم برام نه پردازنده رزبری پای قدرت کافی داره نه گرافیکش برد rockpro64 هم گرافیک و پردازنده بهتری داره ولی محدود به رم ۴ هست(: خب حالا جدا از اینا نظرتون چیه و چه چیزی پیشنهاد میدید که از اینا قوی تر باشه؟ چون لپ تاپ خودم چند برابر از اینا قدرت بیشتری داشت و بزور کفافم میداد یکم زورم میاد برم چیز ضعیف تر بخرم!
در نهایت اینم بگم آزادی برد برام مهمه اگه میشد ترجیح میدادم معماری بهتری مثل risc-v داشته باشم ولی حالا هم کمه و هم گرون  arm حداقل اوپن سورس هست بازم خوبه..
پ‌ن: خودم چیز زیادی درمورد مجازی ساز دستگیرم نشد از اینترنت(سایت های ایرانی که کلا هیچی خارجی هم چیز های کم و ناکامل)
خلاصههه ممنونم ازتون :)
چه کاریه ویندوز بریزی برای بازی اندروید هست رو رزبری پای هم نصب میشه بازی هم میتونی فقط باید دوتا اس دس کارت بخری یکی اندروید یکی هم سیستم عامل خودش
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
مجازی سازی رو نمیدونم ولی رزبری پای چهار هشت گیگ رم هم داره هم دوتا خروجی تصویر 4k
;D(قلب)

نقل‌قول
دقیقا جدا از قدرتش هرچی درگاه ارتباطیه این داخلش داره((:
نقل‌قول
احتمالا عملکرد ضعیفی می‌گیرید. مجازی‌سازی به قدرت پردازشی بیشتری نیاز داره. فکر نکنم پردازنده‌های رزپری پای چنین قدرتی داشته باشند.
همینطوره من به اشتباه یک ویدیو دیدم فکر کردم واسه رزیری پای۴ که مجازی ساژی با قدرت انجام میده برا همین دلم خوش بود که میتونه به خوبی اجرا کنه که بنظر ولی اینطور نیست و خیلی ضعیفه...
نقل‌قول
بستگی داره می‌خواهید چیکار کنید. وبگردی و ویرایش کد با ویرایشگر‌هایی مثل nvim/vim یا nano نباید اذیت کنه. شایدن دیدن ویدئو‌های آنلاین با کیفیت 1080p یا بالاتر سخت باشه. در مورد 720p مطمئن نیستم. ولی کمتر، نباید مشکل درست کنه. کامپایل کد، ممکنه بسته به کدی که می‌خواهید کامپایل کنید، طول بکشه. بازی‌ها فکر نکنم خوب عمل کنند؛ احتمالا بازی‌های ساده خوب کار کنند.
در این حد حدودا راضیم بجز قسمت ویرایش ویدیو و... ولی مشکل اصلی که باهاش دارم کمبود  یرنامه هست که با توجه به ضعیف بودنش قدرت مجازی سازی نداره و در بهترین شرایط میشه فقط با کمک ابزار های box64 و wine کارهایی کرد که اونم عملکرد بینظیر نداره..

نقل‌قول
چه کاریه ویندوز بریزی برای بازی اندروید هست رو رزبری پای هم نصب میشه بازی هم میتونی فقط باید دوتا اس دس کارت بخری یکی اندروید یکی هم سیستم عامل خودش
البته هم ویندوز هم گنو لینوکس اصل کاری که میخواستم کنم این بوذ که برنامه های x86 اجرا کنم، خیلی برنامه هایی که میخوام در اندروید نیست و دنبال جایگزین هم نیستم.. داخل پرانتز هم بگم(با گنو لینوکس کار کنم راحت ترم)

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
;D(قلب)

نقل‌قول
دقیقا جدا از قدرتش هرچی درگاه ارتباطیه این داخلش داره((:
نقل‌قول
همینطوره من به اشتباه یک ویدیو دیدم فکر کردم واسه رزیری پای۴ که مجازی ساژی با قدرت انجام میده برا همین دلم خوش بود که میتونه به خوبی اجرا کنه که بنظر ولی اینطور نیست و خیلی ضعیفه...
نقل‌قول
در این حد حدودا راضیم بجز قسمت ویرایش ویدیو و... ولی مشکل اصلی که باهاش دارم کمبود  یرنامه هست که با توجه به ضعیف بودنش قدرت مجازی سازی نداره و در بهترین شرایط میشه فقط با کمک ابزار های box64 و wine کارهایی کرد که اونم عملکرد بینظیر نداره..

نقل‌قول
البته هم ویندوز هم گنو لینوکس اصل کاری که میخواستم کنم این بوذ که برنامه های x86 اجرا کنم، خیلی برنامه هایی که میخوام در اندروید نیست و دنبال جایگزین هم نیستم.. داخل پرانتز هم بگم(با گنو لینوکس کار کنم راحت ترم)
نگاه کنید تو یه sd card ویندوز تو یه دونه گنو لینوکس
_.hartin._

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
نگاه کنید تو یه sd card ویندوز تو یه دونه گنو لینوکس
شدن میشه ولی اون ویندوزی که واسه رزبری پای اومده همه برنامه هارو نمیتونه اجرا کنه بخاطر فرق معماری(سخت افزاریه)
یکم نقل قول طولانی شد، بهتره یه تیکه از متن نقل قول کنی، یا پیامت خالی بدون نقل قول بفرستی

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
یه سوال برام پیش اومد دوستان، خب من arm ترجیح دادم بخاطر آزاد بودنش، الان این قابلیت TrustZone Security آیا امنه؟
قوی ترین برد arm درحال حاضری که پیدا کردم هم +ODROID-N2 هستش قدرت پردازنده و گرافیکیش خیلی بیشتر از رزبری پای۴ هستش و هم از rk3399 هم قوی تر، این برده خوبه بنظرتون و مشکلی نداره؟
ویرایش: کلا کدوم برد ها میتونن از لحاظ امنیت و آزادی خوب باشن؟ دسته بندی داره یا همه مشکلی ندارن حتا اندروید باکس
« آخرین ویرایش: 25 اسفند 1400، 04:41 ق‌ظ توسط ali-n »

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
یه سوال برام پیش اومد دوستان، خب من arm ترجیح دادم بخاطر آزاد بودنش، الان این قابلیت TrustZone Security آیا امنه؟
قوی ترین برد arm درحال حاضری که پیدا کردم هم +ODROID-N2 هستش قدرت پردازنده و گرافیکیش خیلی بیشتر از رزبری پای۴ هستش و هم از rk3399 هم قوی تر، این برده خوبه بنظرتون و مشکلی نداره؟
ویرایش: کلا کدوم برد ها میتونن از لحاظ امنیت و آزادی خوب باشن؟ دسته بندی داره یا همه مشکلی ندارن حتا اندروید باکس
اینکه ویندوز اجرا نمیشه رو آرم کاملا درسته مایکروسافت اگر اینکارو بکنه اینتل داغ و زور گو از بین میره
« آخرین ویرایش: 25 اسفند 1400، 12:02 ب‌ظ توسط artin h »
_.hartin._

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
اینکه ویندوز اجرا نمیشه رو آرم کاملا درسته مایکروسافت اگر اینکارو بکنه اینتل داق و زور گو از بین میره
یادمه نسخه مخصوص ارم هم داشت ویندوز !!!
آرچ و گنوم!

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
اینکه ویندوز اجرا نمیشه رو آرم کاملا درسته مایکروسافت اگر اینکارو بکنه اینتل داق و زور گو از بین میره
یادمه نسخه مخصوص ارم هم داشت ویندوز !!!
ویندوز RTبود که منقرض شد
_.hartin._

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
کلاً منظورت از «آزاد بودنش» چیه دقیق؟؟ چون آرم که فقط یه معماریه که به دست کمپانی‌ای به همین اسم توسعه داده میشه و تحت یه سری قراردادهایی، تکنولوژی به شرکت‌های طراح و تولیدکننده منتقل میشه. این وسط چیز «آزادی» وجود نداره.
اگه داری بردهای آرم رو میگی که همون رزبری هم فقط شماتیک بردهای خودش رو منتشر می‌کنه که اون هم واسه افرادی خوبه که می‌خوان قطعات برد رو با پیکربندی دلخواه خودشون در پروژه‌ای اجرا کنن. رزبری پای اصلاً open hardware به حساب نمیاد و حتی اختیار منتشر کردن نقشه‌های خود قطعات روی برد (مثل چیپست) رو هم نداره، چه برسه به اینکه آزاد هم باشه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
اینکه ویندوز اجرا نمیشه رو آرم کاملا درسته مایکروسافت اگر اینکارو بکنه اینتل داغ و زور گو از بین میره
اگه میتونست این قابلیت با سرعت بالا و بدون نقص بیاره تا الان، مطمئن باش می آوردش، نه از اینکه اینتل تضعیف بشه بلکه خودش از این سود میبره چون درحال حاضر اکثرا وقتی میرن روی برد های آرم گنو لینوکس بیشتر نصب میکنن یکیش بخاطر اینه که اکثر کسایی که آرم دارن بالاخره بیشتر این چیزا میدونن، یه دلیل دیگشم اینه واقعا ویندوز برتری خاصی نداره توی آرم، حداقل توی x86 برنامه های زیادی داره...
نقل‌قول
چه برسه به اینکه آزاد هم باشه.
دقیقا سوالم همینه چی رزبری پای یا pine64 خاص کرده که میگن اگه میخوای از  psp ای‌ام‌دی و me ‌اینتل دور بشی اینارو بخر؟ چی باید آزاد باشه یا فرق داشته باشه توی این برد ها که چیز خوب و پر امنیتی(حداقل از سازنده اش خیالمون راحت باشه) حساب بیان؟ میخوام بدونم چون خیلی برد ها وجود داره که بعضیاشون انقدری جامعه کاربری کمی دارن اصلا هیچ مطلبی درموردشون نوشته نشده نه چیزی که نوشتن آموزش نصب سیستم عاملش..

پ‌ن: راستی شرکت pine64 فک کنم پیروز گفتش که خبری از بردی با تراشه rk3588 تو راهه و یه شرکت دیگم میخواد بردی به نام rock pi 5 با این تراشه بده بیرون، این تراشه واقعا بینطیره چند برابر از رزبری پای قوی تره، و از تراشه rk3399 هم بالای دو برابر قوی تره(: میشه گفت دیگه کامپیوتر شخصی arm کم کم داره جا میفته(اگه به این قدرت برسه)
« آخرین ویرایش: 25 اسفند 1400، 05:20 ب‌ظ توسط ali-n »