انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: دوان ناپایدار !  (دفعات بازدید: 1840 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
دوان ناپایدار !
« : 10 فروردین 1401، 10:00 ب‌ظ »
درود بزرگواران !
تصمیم قطعی گرفتم : دوان با دسکتاپ گنوم ! فعلا tui و بدون محیط گرافیکی نصب کردم و به نسخه unstable ارتقاش دادم !

درخواستم این بود ک :

۱ . لطف کنید نام اون مواردی که حداقل نیاز و واجب ترین بسته ها برای داشتن گنومی کمینه هستند رو برام ارسال کنید ؟ همون مواردی که در تاپیک ( نصب دبیان ناپایدار ) ذکر شد باید جدا جدا نصب شن تا برنامه های چرت و پرت گنوم همراهش نباشن !

۲ . همچنین اون نکته ای که درباره اینترنت باید بعد از اتمام مراحل لحاظ کرد رو محبت کنید ؟

۳ . و اگر موضوعی هست که باید در دوان open rc بهش توجه کرد ...

( خیلی جاها خوندم که برای دوان sysvinit پیشنهاد میشه ، ولی open rc مثل اینکه محبوب تره ! بنظر شما بهتره کدوم رو استفاده کنم ؟ )

۴ . در ضمن ، اگر بخوام فقط بروزرسانی های امنیتی دوان ناپایدار یا همون ceres رو دریافت کنم و هر چند وقت یکبار اپدیت های معمولی و نرم افزاری رو بگیرم ( بخاطر صرفه جویی در مصرف اینترنت ضمن امن نگه داشتن توزیع ) چ اقداماتی رو پیش رو دارم ؟ اصلا چنین چیزی ممکنه ؟

۵ . در دوان برای بسته ubuntu-restricted-extras جایگزینی هست ؟ نمیخوام از vlc استفاده کنم و همون totem برام کفایت میکنه ، برای همین دنبال بسته کدک های ویدیویی هستم !

۶ . بجای ufw اوبونتو از چه برنامه ای باید استفاده کرد ؟

۷ . و نحوه تنظیم zram-tools در open rc چجوریه ؟ چون فک کنم systemctl برای systemd هست ، درسته ؟

۸ . در هنگام ریبوت کردن با دستور زیر :
sudo shutdown -r now

لا ب لای توضیحاتی که مینویسه این دو مورد برام مشکوکه :
Action 'stop' is meaningless for this init script ... (warning).

و

* ERROR: apparmor failed to stop

مشکلی هست عزیزان ؟

۹ . پرسش های دیگه که ب مرور برام پیش میاد رو هم خواهم پرسید !

ممنون میشم اگر پاسخی رو نمیدونید ، محبت کنید و با پیشنهاد هایی از قبیل ( همون اوبونتو رو نصب کن و خودتو خلاص کن ) تاپیک رو شلوغ نکنید !
پیشاپیش سپاس بابت وقت و انرژی ای که میزارید : )
« آخرین ویرایش: 10 فروردین 1401، 11:11 ب‌ظ توسط ㅤSUDOㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
پاسخ : نصب دوان ناپایدار !
« پاسخ #1 : 10 فروردین 1401، 11:15 ب‌ظ »
سلام
۱. من گنوم رو اینجوری نصب کردم:
sudo apt install task-gnome-desktop --no-install-recommends --no-install-suggests
اینجوری بسته های کمتری نصب میشه

۲. میتونید یه خورده بیشتر توضیح بدید؟ متوجه منظورتون نشدم!

۴. فکر کنم باید همه بسته ها رو با هم بروزرسانی کنی. اگه مشکل اینترنت داری همون پایدار بهتر بود کلا خاصیت توزیع های غلتان همینه

۵. تا حالا امتحان کردی ببینی totem تو دبیان یا دوان چی پخش نمی کنه؟‌ من تا حالا باهاش به مشکلی نخوردم. هر کدک رو که پخش نکرد رو میتونی با apt جستجو کنی اونجا پیداش می کنی

۸. با دستور reboot هم همین مشکل هست؟
sudo reboot
« آخرین ویرایش: 10 فروردین 1401، 11:18 ب‌ظ توسط Aminavy »
متنفر از گنو و FSF

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
پاسخ : دوان ناپایدار !
« پاسخ #2 : 11 فروردین 1401، 12:28 ق‌ظ »
۱ .  اینجوری مواردی مثل gnome-contacts و baobab و امثالهم هم نصب میشن خب ! من اینا رو نمیخوام !

۲  . در واقع توی تاپیک ( نصب دبیان ناپایدار ) جناب دراگون این نکته رو نیاز دونستن و در اینجا ب نوعی خطاب به ایشون درخواست کردم اون نکته رو فراموش نکنن 😅️

۴ . کاش بشه ! در واقع مشکل اینترنت ندارم چندان ! ب لطف بسته های شبانه ! بهر حال اگه بشه عالی میشه ! اصلا چرا مخازن اپدیت های امنیتی رو از نرم افزار جدا نکردن در برنچ testing و unstable ؟

۵ . بله ! h.264 ، اسم بستش چیه ؟ البته خودم سرچ میکنم ببینم به چی میرسم ، ممنون !

۸ . بله ، نتیجه همونه !
« آخرین ویرایش: 11 فروردین 1401، 01:27 ق‌ظ توسط ㅤSUDOㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 11 فروردین 1401، 03:32 ق‌ظ »
برای پرسش یک تصمیم گرفتم با برنامه های اضافه بسته gnome-core کنار بیام ، ولی در گنوم ۴۲ ب مواردی برخوردم ک در اولین فرصت پیش رو میپرسم جهت دریافت راهنمایی هاتون
آرچ و گنوم!

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 407
« پاسخ #4 : 11 فروردین 1401، 12:27 ب‌ظ »
متوجه مشکل‌تون نمی‌شم. من gnome-core رو نصب کردم و بعد gnome-contact و خیلی چیزهای دیگه رو پاک کردم؛ ولی هیچ مشکلی پیش نیومد!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 11 فروردین 1401، 03:08 ب‌ظ »
متوجه مشکل‌تون نمی‌شم. من gnome-core رو نصب کردم و بعد gnome-contact و خیلی چیزهای دیگه رو پاک کردم؛ ولی هیچ مشکلی پیش نیومد!
در اوبونتو بله ولی در دبیان و دوان ، با حذف گنوم کانتکت ، بسته gnome-core رو هم حذف می‌کنه !
آرچ و گنوم!

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 407
« پاسخ #6 : 11 فروردین 1401، 03:13 ب‌ظ »
در اوبونتو بله ولی در دبیان و دوان ، با حذف گنوم کانتکت ، بسته gnome-core رو هم حذف می‌کنه !
الان دبیان ناپایدار هستم. بعد از حذف gnome-contacts بسته‌ی gnome-core هم پاک شد ولی چیزهای دیگه نه. یعنی خود گنوم و بقیه‌ی چیزهایی که توسط gnome-core نصب شدن باقی هستن.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 11 فروردین 1401، 03:15 ب‌ظ »
ریستارت کنید !
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #8 : 11 فروردین 1401، 04:50 ب‌ظ »
۱- gnome-session رو نصب کنید. آپشن no-install-recommends-- رو هم بهش ندید. چون چندین بسته لازم از جمله gdm جز وابستگی‌های پیشنهاد شده برای gnome-shell هستند. gnome-shell جز وابستگی‌های gnome-session هست. با دادن اون آپشن، هیچکدوم از وابستگی‌های پیشنهاد شده نصب نمیشن.

network-manager-gnome رو هم نصب کنید.
شاید gnome-terminal نصب نشه. اکه نصب نشده بود، خودتون نصبش کنید.

به غیر از اینها، فکر کنم هر چی لازم دارید نصب میشه. اگه نبود، خودتون نصبش کنید.

۲- نمی‌دونم توی دوان هم همچنان از ifupdown استفاده میشه یا نه. اگه بشه، باید فایل زیر ویرایش کنید.
/etc/network/interfacesبعد نصب اینکار رو انجام بدید.

۴- نسخه ناپایدار دوان مثل نسخه ناپایدار دبیان، مخزن امنیتی نداره.
خود توسعه دهنده وقتی یه مشکل امنیتی می‌بینه، اون رو حل می‌کنه. در نتیجه توزیع‌های غلتان، سریع اون رو دریافت می‌کنند.
در حالت توزیع‌های غیر غلتان، همونجور که می‌دونید، نسخه آخر برنامه‌ها به سرعت و مستقیم وارد مخازنشون نمیشه. به همین دلیل معمولا یه تیم امنیتی دارند. کار این تیم این هست که وصله‌های امنیتی رو از توسعه دهنده بگیرند، برای نسخه‌ای از برنامه که توی مخازن هست بهینه کنند و در قالب یه بروزرسانی امنیتی عرضه کنند تا کاربر نصب کنه. توی دبیان، دوان و اوبونتو، یه مخزن جدا برای این بروزرسانی‌های امنیتی وجود داره.
توی دبیان و دوان، این مخزن فقط برای شاخه پایدار وجود داره. شاخه‌های آرمایشی و ناپایدار غلتان هستند و بروزرسانی رو سریع دریافت می‌کنند. شاخه پایدار هست که غلتان نیست و این مخزن رو داره.

پس نمی‌تونید اینکار رو به همین راحتی انجام بدید. می‌تونید خودتون بررسی کنید که چه بسته‌هایی شامل وصله‌های امنیتی هستند و بعد فقط اونها رو با apt install ارتقا بدید. اگه یه بسته نصب باشه، apt install اون رو ارتقا میده.

لازم نیست هر روز سیستم رو ارتقا بدید. هر هفته یه بار یا ۴ ۵ روز یه بار بهتره. اینجوری توی حجم اینترنت هم صرفه جویی بشه. دقت کنید هر چی بسته‌های بیشتری نصب کنید، حجم بروزرسانی‌ها هم بیشتر میشه.

اگه نسخه پایدار رو نصب می‌کردید، میشد کاری که می‌خواهید رو انجام داد. ولی از اونجایی که نسخه ناپایدار دوان مخزن امنیتی نداره، نمیشه اینکار رو کرد.

۵- اول ببینید با نصب همون totem چیز‌هایی که می‌خواهید پخش میشن یا نه. بهتره فقط کدک‌هایی رو نصب کنید که لازم دارید.
اگه همچنان به کدک‌های دیگه نیاز دارید، توی یه موضوع دیگه بپرسید.

۶- ufw یه رابط برای iptables هست. هر چند iptables منسوخ شده و این چیزی که به طور پیش‌فرض استفاده میشه، nftables هست. دستورات فقط برای سازگاری، به شکل iptables هستند؛ اون پشت از nftables استفاده میشه.
میشه تنظیم کرد که از همون iptables قدیمی استفاده بشه؛ با استفاده از دستور update-alternatives. ولی احتمالا به زودی پشتیبانی iptables کلا منسوخ و برداشته میشه.

می‌تونید اسکریپت‌های iptables بنویسید تا دیوار آتش تنظیم بشه. اسکریپت‌های اون با اسکریپت bash متفاوته.

می‌تونید بسته nftables رو نصب کنید و با دستور nft و سرویس nft کار‌های مربوط به دیوار آتش رو انجام بدید.

می‌تونید هم firewalld رو نصب کنید. یه رابط برای iptables/nftables هست. rhel و توزیع‌های مبتنی بر اون، از firewalld استفاده می‌کنند.
از dbus پشتیبانی می‌کنه و در نتیجه بقیه سرویس‌ها (مثلا network-manager) می‌تونند مستقیم باهاش کار کنند.
دردسر‌های کمتری نسبت به کارِ مستقیم با iptables/nftables داره.

۷- خود بسته zram-tools توی دوان هست و می‌تونید از اون استفاده کنید. فقط دستوری که باهاش سرویس zramswap رو فعال می‌کنید متفاوته، همین.
« آخرین ویرایش: 12 فروردین 1401، 01:44 ق‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 11 فروردین 1401، 05:54 ب‌ظ »
۱ . سپاس جناب دراگون !
۴ . منطقیه !
۶ . راستش من توی اموزش های نصب اوبونتو از اون قدیما این مورد رو دیده بودم و فعالش میکردم ، وگرنه اصلا نمیدونم نیازه یا ن !
۷ . با چ دستوری ؟

پرسش های جدید 😅
الف . تصمیم داشتم دوان daedalus رو بگیرم و به ceres ارتقاش بدم ( یعنی testing ب unstable ) ولی در صفحه دانلودش یکم گیج شدم ، میخواستم نسخه افلاین رو بگیرم و دو نسخه سنگین تر بودن از بقیه ، یکی desktop و یکی pool1 ، اولی رو گرفتم ، درست دانلود کردم ؟ و اگه اره ک اون یکی چیه ؟
ب . در مراحل نصب ، بخش پیکربندی مدیر بسته میپرسه use a network mirror ? و منم yes رو انتخاب میکنم و بعد از اون deb.devuan.org رو ، ولی بعد از اسکنی که میکنه صفحه قرمز میشه و مینویسه : ( cannot access repository ، بعدا امتحان کنید ، اما مخازن به فایل سورسز لیست اضافه خواهند شد )
مشکل چیه ؟ وقتی ادامه میدم و نصب تموم میشه ، ازونجایی که مدیر شبکه نصب نیست میرم و با chroot کردم بهش در اوبونتو زنده ، سعی میکنم نصب کنمش ، اما مخازن daedalus کار نمیکنن ، پس به ceres تغییر میدم تا بتونم نصب کنم نتورک منیجرو ، بعد برمیگردم و خود دوان رو بوت میکنم و اپدیت میکنم به ناپایدار !
چیکار کنم ؟
پ . در مرحله انتخاب نرم افزار ها برای نصب ، یه بسته ای هست به اسم standard utilities ، توش چیا هست ؟ گفتم شاید شامل network-manager هم باشه ولی نبود !
« آخرین ویرایش: 11 فروردین 1401، 06:04 ب‌ظ توسط ㅤSUDOㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 11 فروردین 1401، 06:03 ب‌ظ »
پرسش هشتم رو کسی نمیدونه ؟ چون موقع بالا اومدن دوان هم خط اول تگ کدی که گذاشتم نمایش داده میشه !

ویرایش : دبگه موقع بالا اومدن نیست ولی هنوز موقع پایین رفتن هست !
« آخرین ویرایش: 11 فروردین 1401، 08:03 ب‌ظ توسط ㅤSUDOㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 11 فروردین 1401، 11:55 ب‌ظ »
۱. gnome-session
۴. نمی‌تونی.
۵. خودش نصبه تا جایی که می‌دونم. توی دیسک زندهٔ دبیان که هست و فکر نکنم دوان هم فرقی باهاش داشته باشه.
۶. اصلاً چرا می‌خوای چنین چیزی نصب کنی؟ مگه سروره؟
۸. چرا از poweroff استفاده نمی‌کنی؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 12 فروردین 1401، 12:11 ق‌ظ »
۱. gnome-session
۴. نمی‌تونی.
۵. خودش نصبه تا جایی که می‌دونم. توی دیسک زندهٔ دبیان که هست و فکر نکنم دوان هم فرقی باهاش داشته باشه.
۶. اصلاً چرا می‌خوای چنین چیزی نصب کنی؟ مگه سروره؟
۸. چرا از poweroff استفاده نمی‌کنی؟

۶ . اگر بجز ارسال اول بقیه رو هم نگاهی مینداختین گفته بودم که اصلا نمیدونم چرا استفاده میکنم ، از قدیما که توی اموزش های نصب اوبونتو دیده بودم اینو ، همینجوری مونده بود بین کارایی که بعد از نصب انجام میدم !
۸ . بازم این دو تا چیز مشکوک هستن بین چیزایی که نوشته میشه !
آرچ و گنوم!

آفلاین shena

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
« پاسخ #13 : 12 فروردین 1401، 02:07 ق‌ظ »
۹. دوان یه توزیعه؟ (لینکش لطفا)

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *