انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: برای جلوگیری از ریکاوری هارد، آیا پر کردن حافظه هارد کفایت میکنه؟ - حل شد  (دفعات بازدید: 3521 بار)

0 کاربر و 12 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
یه سوال ؟ اگه zero هم همین کارو میکرده ، چرا null به وجود اومد ؟
؟
نمی‌دونم.
« آخرین ویرایش: 25 فروردین 1401، 04:52 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 63
طبیعتاً اطلاعات شخصی و عکسها و فیلمهای خانوادگی هرکسی براش مهمه و دوست نداره به دست دیگران بیفته.
ممنون از پیشنهادتون! متلاشی کردن هارد به فکر خودم هم رسیده بود، هنر در اینه که بتوانیم بدون متلاشی کردنش اطلاعاتش رو به صورت امن پاک کنیم و پولش رو زنده کنیم.
مرسی، پولتون رو نگه دارید برای خودتون. مجبور هم نیستید جواب بدید، اینطور اه و اوه راه نندازید لطفاً.
مدل sarcasm اسحاق اینطوریه. شوخی می‌کنه ((:
??? ;D

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
اگه فقط همون هارد وصل شده باشه، باید یه sda توی خروجی lsblk ببینید. اگه اون هارد پارتیشن داره، چنتا sda1 و sda2 هم باید ببینید. اون شماره بعد از sda، شماره پارتیشن هست.
یه sr0 هم باید توی خروجی باشه. اون برای dvdrom هست.
احتمالا چنتا loop هم هست. اونها رو نادیده بگیرید.

چیز‌هایی که از طریق درگاه sata یا san وصل میشن و همینطور فلش‌های usb، با اسم sdX نمایش داده میشن.  به جای اون X یکی از حروف کوچک الفبا انگلیسی قرار می‌گیره.

با این دستور می‌تونید هارد رو با 0 پر کنید.
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sda status=progressحواستون باشه به جای sda، هارد خودتون رو قرار بدید. ممکنه هارد شما با اسم sda شناسایی شده باشه. ممکن هم هست sdb یا sdc یا ... باشه. اشتباهی یه چیز دیگه رو با 0 پر نکنید.

اون sudo اول برای این هست که dd با دسترسی روت اجاره بشه. توی اوبونتو نصب شده، وقتی که بخواهید از sudo استفاده کنید، رمز شما رو می‌پرسه و بررسی می‌کنه دسترسی استفاده از sudo رو دارید یا نه.
می‌تونید اینجوری در نظر بگیرید که کاربر روت توی سیستم‌های یونیکسی، تقریبا معادل کاربر administrator توی ویندوز هست.
dd خود دستوره.
if مخفف inpute file هست. جلوی علامت مساوی، مسیر فایلی که می‌خواهیم اطلاعات از اون خونده بشه، قرار می‌گیره.
of مخفف output file هست. جلوی علامت مساوی، مسبر فایلی که قراره اطلاعات روی اون نوشته بشه، قرار می‌گیره.
status هم مخففف چیزی نیست. اون status=progress برای این هست تا dd بگه چقدر نوشته. می‌تونید اون رو ننویسید، اتفاقی هم نمی‌افته. اگه status=progress رو ندید، dd موقع نوشتن هیچی نمیگه، موقعی که متوقف بشه، میگه چیکار کرده.

dd در چند حالت متوقف میشه. زمانی که inpute file به اتمام برسه، یا output file دیگه جا نداشته باشه، یا وقتی که خودتون مشخص می‌کنید چقدر بنویسه، یا اینکه به طور دستی متوقف بشه. (مثلا با فشردن ctrl + c یا استفاده از دستور kill)
در حالت شما، inpur file، فایل zero توی /dev/ هست. این فایل یه فایل مجازیه و فقط 0 تولید می‌کنه. هرچی هم از اون بخونید، تموم نمیشه. خودتون هم مشخص نکردید که dd چقدر اطلاعات بنویسه. پس زمانی dd متوقف میشه که هارد شما با 0 پر شده باشه. مگه اینکه به طور دستی خودتون متوقفش کنید.

می‌تونید به جای فایل zero، از فایل random توی /dev/ استفاده کنید. اینجوری هارد با اطلاعات تصادفی پر میشه.
sudo dd if=/dev/random of=/dev/sda status=progress
فایل urandom هم هست. نمی‌دونم فرقش با فایل random چیه، ولی این هم اطلاعات تصادفی ایجاد می‌کنه.
sudo dd if=/dev/urandom of=/dev/sda status=progress
با راهنمایی شما و یه کوچولو سرچ در گوگل، رفتم توی فرایند فرمت. الان ۲۰ دقیقه هست که صدای مداوم هارد رو میشنوم و حدس میزنم سه چهار ساعت طول بکشه چون با نرم افزار Seagate Seatools هم همین حدودا طول کشید. بعدش با نرم افزارهای بازیابی تست اش میکنم ببینم چی میشه...

آفلاین vegetarian

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 405
  • سیستم عامل : ننه اوبونتو
با دستور shred هم فکر کنم بشه کل یک پارتیشن رو چند بار یا فقط یک بار با اطلاعات تصادفی بازنویسی کرد
https://www.freecodecamp.org/news/securely-erasing-a-disk-and-file-using-linux-command-shred/
البته در پایا ن این مقاله گفته که این دستور برای حافظه های ssd مناسب نیست :
https://phoenixnap.com/kb/shred-linux
خیلی عالیه 👏 هاردم ssd نیست، سکتوریه. فقط سوال اینجاست که دستور shred چقدر سلامتی هارد رو پایین میاره.

به هر حال هر هارد دیسکی یه تعداد خاصی قابلیت نوشته شدن و خوانده شدن داره یعنی عمر مفیدی داره که وقتی تموم بشه احتمال اینکه مشکل دار بشه هست ولی با یک بار نوشته شدن فکر نکنم چیز زیادی از عمر هارد کم بشه
درسته، ولی خب بعضی از برنامه های پاکسازی هارد روی هر سکتور هارد چندین بار عملیات انجام میدن. فرمت سطح پایین هم اصلاً خودش عمر هارد رو کم میکنه.
راستی لینک رو دوباره بررسی کردم، به نظر میرسه دستور shred برای پاک کردن امنِ فایل هایی که هنوز پاک نشده اند کاربرد داره، نه برای پاک کردن کل هارد. البته خیلی دستور خوبی هست، یعنی اگه اون دو سه تا فایل خصوصی ام رو با همین دستور shred پاک کرده بودم، الان این گرفتاری رو نداشتم.

اینجا هم یه سری روش برای wipe کردن فضای خالی دیسک گفتن البته من خودم هیچ کدوم رو تست نکردم :
https://superuser.com/questions/19326/how-to-wipe-free-disk-space-in-linux

یک راه دیگه هم اینه که هارد رو تا خرخره با اطلاعات پر کنی و بعد از دستور shred برای تک تک پارتیشن ها استفاده کنی
« آخرین ویرایش: 26 فروردین 1401، 02:22 ق‌ظ توسط vegetarian »
دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد برای علاقه مندان به لینوکس (مجانی):
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
با دستور shred هم فکر کنم بشه کل یک پارتیشن رو چند بار یا فقط یک بار با اطلاعات تصادفی بازنویسی کرد
https://www.freecodecamp.org/news/securely-erasing-a-disk-and-file-using-linux-command-shred/
البته در پایا ن این مقاله گفته که این دستور برای حافظه های ssd مناسب نیست :
https://phoenixnap.com/kb/shred-linux
خیلی عالیه 👏 هاردم ssd نیست، سکتوریه. فقط سوال اینجاست که دستور shred چقدر سلامتی هارد رو پایین میاره.

به هر حال هر هارد دیسکی یه تعداد خاصی قابلیت نوشته شدن و خوانده شدن داره یعنی عمر مفیدی داره که وقتی تموم بشه احتمال اینکه مشکل دار بشه هست ولی با یک بار نوشته شدن فکر نکنم چیز زیادی از عمر هارد کم بشه
درسته، ولی خب بعضی از برنامه های پاکسازی هارد روی هر سکتور هارد چندین بار عملیات انجام میدن. فرمت سطح پایین هم اصلاً خودش عمر هارد رو کم میکنه.
راستی لینک رو دوباره بررسی کردم، به نظر میرسه دستور shred برای پاک کردن امنِ فایل هایی که هنوز پاک نشده اند کاربرد داره، نه برای پاک کردن کل هارد. البته خیلی دستور خوبی هست، یعنی اگه اون دو سه تا فایل خصوصی ام رو با همین دستور shred پاک کرده بودم، الان این گرفتاری رو نداشتم.

اینجا هم یه سری روش برای wipe کردن فضای خالی دیسک گفتن البته من خودم هیچ کدوم رو تست نکردم :
https://superuser.com/questions/19326/how-to-wipe-free-disk-space-in-linux

یک راه دیگه هم اینه که هارد رو تا خرخره با اطلاعات پر کنی و بعد از دستور shred برای تک تک پارتیشن ها استفاده کنی
لینک جالبی بود، چقدر دستورات باحالی رو یاد داد! البته من هاردم رو با دو روش فول فرمت کردم و با برنامه ریکاوری هم تست کردم چیزی برنگشت.
گفته شده که پر کردن هارد فایده نداره مگر اینکه سی چهل بار انجام بشه که برای یک هارد ۲ ترا هم سخته و هم سلامتی هارد کم میشه.

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
با راهنمایی dragon گرامی و اطلاعاتی که در این لینک https://askubuntu.com/questions/253096/low-level-format-of-hard-drive بود، هاردم رو فرمت سطح پایین کردم، قبل از این هم با نرم افزار شرکت سازنده هارد که Seagate Seatools هست هارد رو پاک کردم. امروز هم با نرم افزار ریکاوری active @file recovery تست کردم هیچی برنگشت ✌️
همچنین از vegetarian گرامی و بقیه دوستان که کمک کردند هم ممنونم.
« آخرین ویرایش: 26 فروردین 1401، 11:24 ق‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
نقل‌قول
نمیگم کنایه چون این کلمه در فارسی بار معنایی منفی با خودش به همراه داره. اما sarcasm فقط داره به ایهام و دوپهلو بودن اشاره می‌کنه با چاشنی طنز.

خلاصه که تاپیک رو به قهقرا کشوند
در واقع از اونجایی که بخش اعظمی از اصطلاحات و کلماتی که من یاد گرفتم از زبان انگلیسی ، در فیلم و سریال بوده ، یادمه این واژه که اولین بار سال ها پیش در سریال نظریه بیگ بنگ شنیدمش ، بار منفی داشت بازم ! برای مخاطب شاید چاشنی طنز احساس بشه ، اما کاراکتری که داشت کنایه میزد کاملا جدی رفتار میکرد و عصبانی بود ، بازم بالاخره تجربه شما از من بیشتره ! اگه اینی که شما میگید باشه که فبها !
؟
نمی‌دونم.
منظورم اینه که null چه قابلیت بیشتری داره از zero ؟
با راهنمایی dragon گرامی و اطلاعاتی که در این لینک https://askubuntu.com/questions/253096/low-level-format-of-hard-drive بود، هاردم رو فرمت سطح پایین کردم، قبل از این هم با نرم افزار شرکت سازنده هارد که Seagate Seatools هست هارد رو پاک کردم. امروز هم با نرم افزار ریکاوری active @file recovery تست کردم هیچی برنگشت ✌️
همچنین از vegetarian گرامی و بقیه دوستان که کمک کردند هم ممنونم.
مبارکه ! میتونی با ویرایش ارسال اول این تاپیک ، عبارت ( حل شد ) رو به عنوان اضافه کنی : )
« آخرین ویرایش: 26 فروردین 1401، 11:29 ق‌ظ توسط ㅤsudoㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
مبارکه ! میتونی با ویرایش ارسال اول این تاپیک ، عبارت ( حل شد ) رو به عنوان اضافه کنی : )
اضافه شد...
« آخرین ویرایش: 26 فروردین 1401، 06:31 ب‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
نقل‌قول
شاید باورتون نشه، ولی این مدل صحبت کردن نه تنها قشنگ نیست، بله طرف مقابل رو ناراحت میکنه و انگیزه کمک گرفتن از کاربرای این انجمن رو ازش میگیره
بنظرم اکثر حرفاش شوخی و بینش نکته هایی هم میگه  امیدوارم اینا شوخی باشه((:
برای شوخی هم جالب نیست، حتی وقتی شخص رو بشناسیم. بقیه که نمیدونن این دو نفر با هم شوخی دارن.

خودتون رو اذیت نکنین و به امضای issac توجه کنید !
کسی خودشو اذیت نکرد، ایشون با این مدل صحبت بقیه رو آزار دادن
اگر واقعا به این نیت باشه که توی امضاشون نوشتن "این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه." پس باید تذکر و اخطار از طرف مدیر انجمن دریافت کنن.

نقل‌قول
هر چی هم توش بنویسید دور انداخته میشه
اگرچه ممکنه توی این قضیه یک کاری رو بکنن ولی مفهوم و کاربردشون متفاوت هست

مثل این هست که ما یک برگه کاغذ پر از نوشته میخواییم (مفهوم مهم نیست)، همش رو با حرف "س" پر کنیم و بعد بگیم چرا بقیه حروف به وجود اومدن! ???

null یعنی هنوز مقدار دهی نشده
0 یعنی مقدار صفر داره

نتیجه: اینجا شما قصدتون خراب کردن دیتا هست و چون فقط 0 و 1 داریم با اینا دیتا رو خراب و غیرقابل بازیابی میکنیم