انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نوشتن سرویس برای open rc  (دفعات بازدید: 1922 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : نوشتن سرویس برای open rc
« پاسخ #30 : 06 اردیبهشت 1401، 01:58 ق‌ظ »
اره یه آموزش خوب و  رایگان باشه خلاصه ;) راستش نمیدونم فرایند یادگیری چطوره یکی ۴۰ تا ویدیو میگه خوبه یکی ۸۰ تاس میگه کامل نیست! چون کمه دقیق و درست یاد نمیده..  اگه زحمتی نیست نکته ای اگه در یادگیری هست هم بگی(:
توی وبسایت مکتبخونه شاید یه چیزی پیدا کنید. دوره‌های رایگان هم داره.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #31 : 06 اردیبهشت 1401، 02:46 ق‌ظ »
نقل‌قول
خوب ببینید بستگی داره که تجربه شما در برنامه‌نویسی چقدر هست، آیا زبان دیگری هم کار کردید یا نه؟ چون اکثر آموزش‌های یک زبان فقط تا یه جایی آموزش سینتکس اون زبان و نحوه رفتار با اون هستن، بقیش می‌ره توی مسائل بیسیک حل مسئله و تکنیک‌ها
یکم بیشتر در مورد خودتون و هدفتون توضیح بدید شاید بتونم کمک کنم، البته من تخصص اصلیم پایتون و یا فریمورک‌هاش نیست ولی خیلی ازش استفاده می‌کنم
صحیح، من تاحالا زبان برنامه نویسی کار نکردم! ولی همیشه میخواستم پایتون یاد بگیرم و بعضی موقع یه پنج شیش تا ویدیو اولیش میبینم و بعدش فکر میکنم که نمیشه! هدفمم فعلا ساخت چند برنامه ساده هست علاقه هم دارم ، بلد نیستم ولی فک کنم انقدر گفته شد سینتکس باید درمورد صحیح نوشته شدن برناممه باشه(شایدم اشتباه میگم)

نقل‌قول
توی وبسایت مکتبخونه شاید یه چیزی پیدا کنید. دوره‌های رایگان هم داره.
ممنونم

پ‌ن: فک کنم موضوع یکم دارم زیادی پرت میکنم (:
« آخرین ویرایش: 06 اردیبهشت 1401، 02:48 ق‌ظ توسط ali-n »

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
« پاسخ #32 : 06 اردیبهشت 1401، 12:56 ب‌ظ »
ببینید خوب به قطع دوره‌ای که کاملا به شکل اصولی بخواد همه چی توضیح بده و بگه نیست، من الان سرچ کردم و یه سری دوره‌ها را بررسی کردم براتون و به نظرم دوره زیر هم سر فصل خوبی و هم یک نمونه ازش دیدم تولید محتوای مناسبی داشت.
https://toplearn.com/courses/2150/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D9%88%D9%86-(-python-)
البته باید توجه داشته باشید که برای شروع اینجور نیست که شما فقط بیشینید فیلم ببینید و برنامه‌نویس بشید، به قطع باید تمرین کنید و مسئله حل کنید تا مهارت حل مسئله شما روز به روز بهتر بشه.
البته دوستانی که خودشون از روی دوره‌ای پایتون یاد گرفتن شاید بهتر بتونن کمک کنن.

در مورد اینکه تمرین‌ها و سوالات برنامه‌نویسی از کجا به دست بیارید من برای یه بنده خدای دیگه کامل توضیح داده بودم و چندتا لینک کاربردی هم براش فرستادم، وقت ندارم بخوام برم توی ارسال‌هام ببینم ولی اگر خواستید خودتون می‌تونید توی ارسال‌های بنده دنبالش بگردید و پیداش کنید. می‌تونید دوره‌های پولی مکتب‌خونه را بررسی کنید و قسمت پروژه‌ها و تمرین‌هاش رو سرفصل‌هاش ببینید و پیاده‌سازی کنید. اکثرا چون ساده هستن نیازی به توضیحات ندارن و با همون عنوان پروژه شما متوجه مسئله می‌شوید و نیازی به خرید دوره‌ها ندارید.
در ضمن خود بنده پایتون برای شروع برنامه‌نویسی مناسب نمیدونم ولی اگر میگید علاقه دارید بهش که خوب مشکلی نداره، علاقه مهم‌تره.

پ.ن: اون قضیه‌ای هم که می‌گید هی ولش می‌کنید به این خاطر هست که خودتون مسائل گفته شده توی دوره‌ها را تمرین نمی‌کنید، هر چند ساده باشه باید خودتون یک بار دیگه بنویسید، تا جایی که دوره پیش رفت می‌تونید خودتون خلاقیت بدید و برنامه‌های نوشته شده را تغییر بدید و یا برنامه جدیدی که دوست‌دارید بنویسید.
« آخرین ویرایش: 06 اردیبهشت 1401، 12:58 ب‌ظ توسط sajadspeed »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #33 : 06 اردیبهشت 1401، 01:09 ب‌ظ »
میشه لطفا در پیغام خصوصی ادامه بدید ؟ انحراف هم حد و مرز داره 😁
خودم وقتی میبینم بحث اصلی تاپیک تموم شده در مورد موضوعات دیگه حاشیه میرم 😊
آرچ و گنوم!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #34 : 06 اردیبهشت 1401، 01:27 ب‌ظ »
خیلی ممنونم دمت گرم از وقتی که گذاشتی و راهنمایی هایی که کردی((قلب))
نقل‌قول
  خوبه سعی میکنم جاتو نگیرم😂 انحرافات من پایان یافت

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #35 : 06 اردیبهشت 1401، 03:34 ب‌ظ »
بله معذرت میخواهم.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #36 : 06 اردیبهشت 1401، 04:58 ب‌ظ »
نه اقا این چه حرفیه ، عذر خواهی چرا ؟ تاج سرید ، خودمم استفاده کردم 😊
آرچ و گنوم!

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #37 : 06 اردیبهشت 1401، 07:53 ب‌ظ »
لطف دارید خواهش می‌کنم.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #38 : 03 خرداد 1401، 03:48 ب‌ظ »
بسیار خب مبین جان ، بالاخره فرصت کردم مطالعه و امتحان کنم ( به کسی نگید ولی در واقع یادم رفته بود ! )
خیلی خیلی جالب بود ، دمت گرم ، خیلی چیزا یاد گرفتم بزرگوار : )
یکی نوشتم ولی خب تا حدودی غیر اصولی ! اگه کار میکنه و مشکلی پیش نمیاد همینجوری ازش راضیم ..
ببین من میخوام وقتی خواستم با دستور at بتونم بگم فلان ساعت اجرا کن فلان دستور رو ، و نیازی هم نباشه ترمینالی باز بمونه ، چیکار باید بکنم ؟ طبق چیزایی که فهمیدم اینو نوشتم ، ولی چجوری باید اجراش کنم ؟ موقع اجرا آرگومان ها رو کجا باید بهش بدم ؟
« آخرین ویرایش: 03 خرداد 1401، 04:03 ب‌ظ توسط ㅤsudoㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #39 : 04 خرداد 1401، 02:12 ب‌ظ »
بسیار خب مبین جان ، بالاخره فرصت کردم مطالعه و امتحان کنم ( به کسی نگید ولی در واقع یادم رفته بود ! )
خیلی خیلی جالب بود ، دمت گرم ، خیلی چیزا یاد گرفتم بزرگوار : )
یکی نوشتم ولی خب تا حدودی غیر اصولی ! اگه کار میکنه و مشکلی پیش نمیاد همینجوری ازش راضیم ..
ببین من میخوام وقتی خواستم با دستور at بتونم بگم فلان ساعت اجرا کن فلان دستور رو ، و نیازی هم نباشه ترمینالی باز بمونه ، چیکار باید بکنم ؟ طبق چیزایی که فهمیدم اینو نوشتم ، ولی چجوری باید اجراش کنم ؟ موقع اجرا آرگومان ها رو کجا باید بهش بدم ؟
ببین. اگه میخوای یک دستورو در زمان (های) مشخصی اجرا کنی باید از cron استفاده کنی. تا جایی که یادمه تنها initی که از سرویس های زمانبندی شده بدون cron پشتیبانی کنه فقط خود systemdه. استفاده از cron هم ساده است. اسکریپت موردنظرتو در یک پرونده قابل اجرا (chmod +x) بزار و بعد با دستور زیر crontab رو باز کن:
crontab -e
در ابتدا پرونده ای که باز می‌شه یک راهنمای کوتاه اما مفید نوشته که چطور باید ازش استفاده کنی. مثلا من اینو توش نوشتم:
## With logger:
#0 * * * * /home/mobin/update.sh 2>&1 | /usr/bin/logger -t Artix_linux_mirror_Updater>

## Without logger:
#0 * * * * /home/mobin/update.sh

## Stdout to home
0 * * * * /home/mobin/update.sh >> /home/mobin/update.log
من تنظیم کردم هر یک ساعت یکبار اسکریپت update.sh موجود در شاخه خانه منو اجرا کنه و خروجی اونو به /home/mobin/update.log بفرسته.

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #40 : 04 خرداد 1401، 02:14 ب‌ظ »
در نهایت با دستور زیر ببین خدمت cron درحال اجراست یا نه:
sudo rc-service cron status

و با دستور زیر به شروع به کار سامانه اضافش کن:
sudo rc-update add cron defualt

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #41 : 04 خرداد 1401، 02:59 ب‌ظ »
از کرون خبر دارم ، اما میخواستم یاد بگیرم یه اسکریپت کوچولو بنویسم که با اجراش ، ارگومان دوم که یه دستور هست رو در زمانی که در ارگومان اول داده شده بهش ، اجراش کنه ولی لازم نباشه ترمینال رو باز نگه دارم ، یعنی میخوام تبدیل به سرویس شه ..
آرچ و گنوم!