انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پیدا کردن فایل  (دفعات بازدید: 701 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
  • ارسال: 232
پیدا کردن فایل
« : 15 خرداد 1401، 07:34 ب‌ظ »
درود.

فایلی دارم که نام کوتاه شده اش (lericcardine caballero) است.البته یک سری حرف و عدد هم داره و پسوندش mp4 است.
با دستور فایند ترمینال نتوانستم پیداش کنم شاید بخاطر اینه که دقیقا نمیدانم کجای دستور باید فاصله بگذارم.بنابراین یا ترمینال اصلا جوابم را نمیده یا برعکس یک روزنامه چیز مینویسه وگاهی هم آخرش نوشته not found .
آیا راه ساده تری نیست که بشه فایل های گم شده را پیدا کرد؟
سپاس.
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
پاسخ : پیدا کردن فایل
« پاسخ #1 : 15 خرداد 1401، 07:48 ب‌ظ »
با مدیر پرونده جستجو کن خب ، اما به هر روی ، دستور find اینجوری عمل میکنه :
find ~ -type f -iname "pattern"
الان فقط بین پرونده ها میگرده ( نه شاخه ها و دیگر نوع ها ) دنبال واژه ای که قرار بدی جای pettern توی شاخه ~ ( خونه ) بدون حساسیت به کوچکی و بزرگی کاراکتر ها
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #2 : 15 خرداد 1401، 08:15 ب‌ظ »
درود.

فایلی دارم که نام کوتاه شده اش (lericcardine caballero) است.البته یک سری حرف و عدد هم داره و پسوندش mp4 است.
با دستور فایند ترمینال نتوانستم پیداش کنم شاید بخاطر اینه که دقیقا نمیدانم کجای دستور باید فاصله بگذارم.بنابراین یا ترمینال اصلا جوابم را نمیده یا برعکس یک روزنامه چیز مینویسه وگاهی هم آخرش نوشته not found .
سلام
دقیقا چه دستوری وارد کردید؟
در مورد این دو کلمه مطمئن هستید که درست نوشته شوند و قسمتی از اسم فایل هستند؟
lericcardine caballero
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #3 : 15 خرداد 1401، 11:30 ب‌ظ »
یه راهش همینه که گفتن برید تو دایرکتوری و بزنید:
find . -name FILE_NAME (یا میتونید از همون دایرکتوری ای که هستید بزنید ولی مسیررو جلوی دستور find مشخص کنید

راه دوم استفاده از locate هست اگر پیشفرض نصبش دارید که هیچی وگرنه نصبش کنید بعد یه sudo updatedb و بعد:
locate FILE_NAME

میتونید از file browser هایی مثل nautilus یا thunar هم استفاده کنید (سرعتشون خوبه زیاد فرقی ندارن ولی خب ترمینال سریعتره)

فقط این اسمی که شما نوشتید وسطش فاصله داره تو ترمینال یا بین دوتا کوتیشن بزارید یا یه \ بزارید قبل از فاصله هه.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 16 خرداد 1401، 11:45 ق‌ظ »
درود بر همه.

من چون هنوز بلد نیستم که چطور باید بخشهائی از نوشته ی دوستان را نقل قول کنم(دربسیاری از سایتها بمجرد اینکه بخشی را های لایت میکنی خودش گزینه ای میاره بنام نقل قول).بنابراین و معذرت سطر ب سطر پاسخ میدم.

- sudo - چنان تخصصی نوشتی که اصلا نفهمیدم.
- Draggon - طبق آنچه دوستان برای پیداکردن فایل ودر جستجوهام دریافتم عمل کردم و بله آن اسمی که نوشتم دقیقا بخش نخست نام فایل بوده که البته در انتها .mp4 را هم اضافه کردم و تنها آن حروف وشماره های نام فایل را ننوشته بودم.
- خدمت آقا مرتضی هم عرض شود؛ من توی دایرکتوری چیزی نمیرفتم مستقیم ترمینال را میاوردم و عبارت مربوط به فایند را مینوشتم (اصلا نمیدانم کدام دایکتوری ممکنه باشه.).
گمانم برای من مناسب تر این باشد که یک چیزی مثل جستجوی ویندوز داشته باشم.آیا این locate گرافیکی هست یا باز چیزی مثل ترمینال؟
سپاسگزارم.
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #5 : 16 خرداد 1401، 01:15 ب‌ظ »
نقل قول یک مجموعه کاراکتر رو توی شکل خاصی نشون میده و براش مهم نیست که اصلا این متن رو کسی گفته یا نه پس میتونید دکمه نقل قول رو توی ارسال بزنید ، همچین متنی رو براتون میاره [quote]*[/quote]به جای ستاره هر متنی رو براتون نمایش میده
نقل‌قول
اینطوری
حالا میتونید پیام دوستان رو توی نقل قول قرار بدید و با پیش نمایش ببینیدش

مثلا
نقل‌قول
درود بر همه.
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 16 خرداد 1401، 01:39 ب‌ظ »
طبق این گام ها پیش برو دوست من :
۱ . پایانه ( ترمینال ) رو باز کن ، یا از منوی برنامه ها یا با میانبر ctrl + alt + t
۲ . دستور زیرو ببر توی پایانه با میانبر ctrl + shift + v جای گذاری ( paste ) کن
sudo find ~ -type f -iname "*lericcardine caballero*.mp4"
این دستور شاخه ( دایرکتوری ، فولدر ، پوشه ) خونه کاربرتو میگرده ، یعنی اینجا : /home/username
به جای username نام کاربریتو میزاره که بصورت کوتاه شده میشه نماد مد ( ~ ) ، یجور میانبر برای نشانی شاخه خونه کاربرت هست که از متغیر ( variable ) $HOME برش میداره
با اپشن -type f ، نوع پرونده ( فایل ) رو هم براش دقیقا file مشخص کردم که دنبال شاخه ها و بقیه مدل های پرونده نگرده ، بلکه پرونده های معمولی ( regular file )
سوییچ -iname هم بدون اینکه به کوچکی و بزرگی حروف / کاراکتر ها نگاه کنه ، میگه دنبال واژه lericcardine caballero که بین دو تا ( " ) هست بگرد ، اون ستاره ها هم واسه اینن که بفهمه اگر پشت این واژه چیزی بود و یا جلوش ، بازم اون پرونده رو نشون بده و نمیخواد پرونده ای رو بیاری برام که اسمش دقیقا lericcardine caballero باشه ، فقط این واژگان توی اسم پروندهه باشن کافیه !
و اسم من هم اولش هست واسه اینکه بدونی من این دستورو دادم بهت 😂 ، نه شوخی کردم ، با sudo که آشنایی ؟ واسه اینکه با دسترسی کاربر ریشه ( root ) جستجو کنه ، میتونی نذاریش البته ، ولی اگه خواستی جایی جستجو کنی که نیاز به دسترسی ریشه داشت ازش استفاده کن : )
دلت شاد ..
« آخرین ویرایش: 16 خرداد 1401، 02:00 ب‌ظ توسط ㅤSudoㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #7 : 16 خرداد 1401، 01:55 ب‌ظ »
طبق آنچه دوستان برای پیداکردن فایل ودر جستجوهام دریافتم عمل کردم و بله آن اسمی که نوشتم دقیقا بخش نخست نام فایل بوده که البته در انتها .mp4 را هم اضافه کردم و تنها آن حروف وشماره های نام فایل را ننوشته بودم.
از اونجایی که به نظر میاد یه فیلم باشه، باید توی هوم خودتون ذخیره شده باشه. اول داخل دایرکتوری Downloads رو نگاه کنید، شاید اونجا باشه.
اگه باز هم نتونستید پیداش کنید، این رو امتحان کنید، باید مسیر اون فایل رو پیدا می‌کنه. (با این فرض که اطلاعات شما در مورد اسم فایل درست بوده)
find "${HOME}" -type f -iname 'lericcardine caballero*.mp4'دستور بالا توی هوم شما دنبال چیز‌هایی می‌گرده که فایل معمولی باشن و اسم اونها با lericcardine caballero شروع میشه، یه سری چیز بعد از اون نوشته شده و در نهایت یه mp4. آخر اسمشون هست.

در اکثر مواقع یه متغیر محیطی به اسم HOME وجود داره که مقدار اون، دایرکتوری هوم رو نشون میده.

نقل‌قول
آیا این locate گرافیکی هست یا باز چیزی مثل ترمینال؟
دستور locate توی ترمینال کار می‌کنه.

راه‌های دیگه‌ای هم وجود داره که بدون ترمینال دنبال فایل‌ها بگردید.
یه مدیر فایل دارید، درسته؟ همون برنامه‌ای که باهاش داخل دایرکتوری‌ها حرکت می‌کنید، می‌تونید باهاش فایل‌ها رو باز کنید، فایل کپی کنید و اینجور کارها.
معمولا برنامه‌های مدیر‌فایل قابلیتی دارند که بتونید باهاش دنبال فایل‌ها بگردید. ببینید توی مدیرفایل شما دکمه‌ای با علامتی شبیه ذره‌بین وجود نداره.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 17 خرداد 1401، 10:25 ق‌ظ »
نقل قول یک مجموعه کاراکتر رو توی شکل خاصی نشون میده و براش مهم نیست که اصلا این متن رو کسی گفته یا نه پس میتونید دکمه نقل قول رو توی ارسال بزنید ، همچین متنی رو براتون میاره [quote]*[/quote]به جای ستاره هر متنی رو براتون نمایش میده
نقل‌قول
اینطوری
حالا میتونید پیام دوستان رو توی نقل قول قرار بدید و با پیش نمایش ببینیدش

مثلا
نقل‌قول
درود بر همه.
درود.
من وقتی روی آیکون(نقل قول) کلیک میکنم کل نوشته ی شما نقل قول میشه.چطور فقط یک عبارت یا کلمه از فرمایش دوستی را"نقل قول" کنم؟درست همانجوریکه شماتنها عبارت: درودبر همه رانقل قول کردین.  ونکته ی دیگر چطور در یک پست خودم عباراتی از چند نفر نقل قول, برای پاسخ دادن بهر کدام بیارم یعنی آنطوریکه شما ها انجام میدین. منظورم اینه که الآن من باید ارسال این پست را بزنم بعد برم دوباره برای پاسخ دادن به سایر دوستان باز دکمه ی نقل قول پست شان را بزنم که میشود جدا جدا نه در یک پست؛ آنجوریکه بقیه انجام میدن.سپاسگزارم.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #9 : 17 خرداد 1401، 10:44 ق‌ظ »
طبق این گام ها پیش برو دوست من :
۱ . پایانه ( ترمینال ) رو باز کن ، یا از منوی برنامه ها یا با میانبر ctrl + alt + t
۲ . دستور زیرو ببر توی پایانه با میانبر ctrl + shift + v جای گذاری ( paste ) کن
sudo find ~ -type f -iname "*lericcardine caballero*.mp4"
این دستور شاخه ( دایرکتوری ، فولدر ، پوشه ) خونه کاربرتو میگرده ، یعنی اینجا : /home/username
به جای username نام کاربریتو میزاره که بصورت کوتاه شده میشه نماد مد ( ~ ) ، یجور میانبر برای نشانی شاخه خونه کاربرت هست که از متغیر ( variable ) $HOME برش میداره
با اپشن -type f ، نوع پرونده ( فایل ) رو هم براش دقیقا file مشخص کردم که دنبال شاخه ها و بقیه مدل های پرونده نگرده ، بلکه پرونده های معمولی ( regular file )
سوییچ -iname هم بدون اینکه به کوچکی و بزرگی حروف / کاراکتر ها نگاه کنه ، میگه دنبال واژه lericcardine caballero که بین دو تا ( " ) هست بگرد ، اون ستاره ها هم واسه اینن که بفهمه اگر پشت این واژه چیزی بود و یا جلوش ، بازم اون پرونده رو نشون بده و نمیخواد پرونده ای رو بیاری برام که اسمش دقیقا lericcardine caballero باشه ، فقط این واژگان توی اسم پروندهه باشن کافیه !
و اسم من هم اولش هست واسه اینکه بدونی من این دستورو دادم بهت 😂 ، نه شوخی کردم ، با sudo که آشنایی ؟ واسه اینکه با دسترسی کاربر ریشه ( root ) جستجو کنه ، میتونی نذاریش البته ، ولی اگه خواستی جایی جستجو کنی که نیاز به دسترسی ریشه داشت ازش استفاده کن : )
دلت شاد ..

درود.

دوتا پرسش:
1- پس اگر بخواهم کل پارتیشن لینوکس را دنبال فایلم بگردم باید از این دستور استفاده کنم؟واگر بخواهم در پوشه ی ویدئو جستجو کنم,نخست باید پوشه ی ویدئو را باز کنم سپس ترمینال را باز کنم و نام فایلی که دنبالش میگردم ب روشی که گفتید درآن وارد کرده و اینتر بزنم؟
2- پس مهم نیست بین کاراکترهائی که در ترمینال مینویسم فاصله باشه یا نه و یک فاصله باشه یا چند تا؟ یعنی فاصله اصولا نقشی داره؟ چون درنوشتن کاراکترها مشکلی ندارم فقط نمیدانم دقیقا آیا بین شان"فاصله" هست یا خیر.
سپاسگزارم.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #10 : 17 خرداد 1401، 10:55 ق‌ظ »
طبق آنچه دوستان برای پیداکردن فایل ودر جستجوهام دریافتم عمل کردم و بله آن اسمی که نوشتم دقیقا بخش نخست نام فایل بوده که البته در انتها .mp4 را هم اضافه کردم و تنها آن حروف وشماره های نام فایل را ننوشته بودم.
از اونجایی که به نظر میاد یه فیلم باشه، باید توی هوم خودتون ذخیره شده باشه. اول داخل دایرکتوری Downloads رو نگاه کنید، شاید اونجا باشه.
اگه باز هم نتونستید پیداش کنید، این رو امتحان کنید، باید مسیر اون فایل رو پیدا می‌کنه. (با این فرض که اطلاعات شما در مورد اسم فایل درست بوده)
find "${HOME}" -type f -iname 'lericcardine caballero*.mp4'دستور بالا توی هوم شما دنبال چیز‌هایی می‌گرده که فایل معمولی باشن و اسم اونها با lericcardine caballero شروع میشه، یه سری چیز بعد از اون نوشته شده و در نهایت یه mp4. آخر اسمشون هست.

در اکثر مواقع یه متغیر محیطی به اسم HOME وجود داره که مقدار اون، دایرکتوری هوم رو نشون میده.

نقل‌قول
آیا این locate گرافیکی هست یا باز چیزی مثل ترمینال؟
دستور locate توی ترمینال کار می‌کنه.

راه‌های دیگه‌ای هم وجود داره که بدون ترمینال دنبال فایل‌ها بگردید.
یه مدیر فایل دارید، درسته؟ همون برنامه‌ای که باهاش داخل دایرکتوری‌ها حرکت می‌کنید، می‌تونید باهاش فایل‌ها رو باز کنید، فایل کپی کنید و اینجور کارها.
معمولا برنامه‌های مدیر‌فایل قابلیتی دارند که بتونید باهاش دنبال فایل‌ها بگردید. ببینید توی مدیرفایل شما دکمه‌ای با علامتی شبیه ذره‌بین وجود نداره.

درود.

یک نرمافزاری بنام(findutils) ظاهرا با خود مینت آمده که در مخزن تیک جلویش داره یعنی نصبه, آیا این نرمافزار برای همین پیدا کردن فایلها گذاشته شده؟ پس چرا نمیشه اجراش کرد؟

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 17 خرداد 1401، 11:24 ق‌ظ »
نقل‌قول
درود.

دوتا پرسش:
1- پس اگر بخواهم کل پارتیشن لینوکس را دنبال فایلم بگردم باید از این دستور استفاده کنم؟واگر بخواهم در پوشه ی ویدئو جستجو کنم,نخست باید پوشه ی ویدئو را باز کنم سپس ترمینال را باز کنم و نام فایلی که دنبالش میگردم ب روشی که گفتید درآن وارد کرده و اینتر بزنم؟
2- پس مهم نیست بین کاراکترهائی که در ترمینال مینویسم فاصله باشه یا نه و یک فاصله باشه یا چند تا؟ یعنی فاصله اصولا نقشی داره؟ چون درنوشتن کاراکترها مشکلی ندارم فقط نمیدانم دقیقا آیا بین شان"فاصله" هست یا خیر.
سپاسگزارم.
۱ . بله میتونی با مدیر پرونده ( file manager ) بری شاخه ای که میخوای و گزینه open in terminal رو از راست کلیک بزنی ، ولی بعد توی اون دستوری که گفتم بجای نماد مد باید نقطه بزاری که همون شاخه جاری رو بگرده !
یا میتونی هر جایی باشی و تو هر شاخه ای و یه راست ادرس جایی که میخوای توش جستجو بشه رو بدی ، مثلا خودت تو شاخه نگاره ها ( تصاویر ) باشی و نشونی شاخه ویدیو ها رو بدی ، چجوری ؟ بجای اون علامت مد در کل باید نشونی قرار بگیره ، حالا نشوی شاخه ویدیو ها کجاست ؟ خب توی خونه قرار داره ، پس میشه : ~/videos
واسه اینکه کل سامانه ( سیستم ) رو بگرده باید با دسترسی ریشه بجای نماد مد یه اسلش ( / ) بزاری ..
پس چی شد ؟
واسه گشتن توی شاخه جاری نقطه میزاری
برای تو خونه کاربر ، نماد مد
برای شاخه اصلی و به اصطلاح کل سامانه هم نماد اسلش
یا میتونی نشونی دقیق بدی در حالی که خودت توی یه شاخه دیگه هستی
پیشنهاد میکنم وقت بزاری و مقدمات رو یاد بگیری ، دوره هوشمندی راد رو از گوتوکلس ببین : )

۲ . نه اتفاقا فاصله چون کرکتر ویژس مهمه که چجوری بزاری ، اما وقتی توی "" بزاریش دیگه این موضوع خاص بودنشو در نظر نمیگیره ، اسم فایلت دقیقا چی بود ؟ بگو اینو ؟
نقل‌قول
درود.
من وقتی روی آیکون(نقل قول) کلیک میکنم کل نوشته ی شما نقل قول میشه.چطور فقط یک عبارت یا کلمه از فرمایش دوستی را"نقل قول" کنم؟درست همانجوریکه شماتنها عبارت: درودبر همه رانقل قول کردین.  ونکته ی دیگر چطور در یک پست خودم عباراتی از چند نفر نقل قول, برای پاسخ دادن بهر کدام بیارم یعنی آنطوریکه شما ها انجام میدین. منظورم اینه که الآن من باید ارسال این پست را بزنم بعد برم دوباره برای پاسخ دادن به سایر دوستان باز دکمه ی نقل قول پست شان را بزنم که میشود جدا جدا نه در یک پست؛ آنجوریکه بقیه انجام میدن.سپاسگزارم.
اون بخشی که میخوای رو انتخاب و کپی کن و بزار توی سینتکس زیر :
[quote]copy your text here[/quote]یا میتونی از نوار ابزار بالا گزینه ای که شبیه نماد پیامک هست رو بزنی که خودش این سینتکس رو بنویسه ، زرد رنگه ایکونش : ) کنارشم یه هشتگ هست ( که برای گذاشتن کد هست )
نقل‌قول
درود.

یک نرمافزاری بنام(findutils) ظاهرا با خود مینت آمده که در مخزن تیک جلویش داره یعنی نصبه, آیا این نرمافزار برای همین پیدا کردن فایلها گذاشته شده؟ پس چرا نمیشه اجراش کرد؟
گمونم اسم بستش اینه ولی اسم دستورش find هست ..
« آخرین ویرایش: 17 خرداد 1401، 11:29 ق‌ظ توسط ㅤSudoㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #12 : 17 خرداد 1401، 04:39 ب‌ظ »
گمانم برای من مناسب تر این باشد که یک چیزی مثل جستجوی ویندوز داشته باشم.
نرم‌افزار catfish بسیار قدرتمند و کاربردیه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #13 : 17 خرداد 1401، 05:39 ب‌ظ »
بستهٔ fd هم یه جایگزین خیلی ساده برای find هست.
کافیه نصبش کنید و خیلی راحت:
fd filenameصفحهٔ manual خیلی ساده و سرراستی هم داره، کافیه man fd رو بزنی.
اینجا هم توضیحات و مثال‌های ساده و کاربردی‌ای داره:
https://github.com/sharkdp/fd

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
پاسخ : پیدا کردن فایل(درست شد)
« پاسخ #14 : 18 خرداد 1401، 08:58 ق‌ظ »
درود.

ضمن سپاس از دوستان که با بردباری تلاش کردن من غیر حرفه ای را یاری رسانند.

گمان میکنم پیشنهاد آرمان برایم کارآمدتر باشد.
 رفتم دریافتش کنم دیدم جلوش تیک داره نگو خود مینت این را گذاشته و من خبر نداشتم.