انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا نگارش ۲۲٫۰۴ اوبونتو پایدار است؟  (دفعات بازدید: 1803 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 64
سلام
من خیلی وقت نیست که از اوبونتو استفاده میکنم و در این مدت بارها شده که سیستم رو حذف کردم و مجددا دوباره از نو نصب کردم. به کمک دوستان مشکلاتم رو حل کردم و تونستم نیازم رو تا حد زیادی برطرف کنم. یه هفته قبل تصمیم گرفتم سیستم عاملی رو که واقعا باهاش راحت بودم و همه ی برنامه هام باهاش کار میکردن رو upgrade کنم به ورژن ۲۲.۰۴. از اون موقع کم کم مشکلات شروع شدن.
اولیش وی پی ان بود که از کار افتاد.
بعدش فایرفاکس حذف شد.
یه سری از extension ها که واسه سیستم گذاشته بودم از کار افتادن.
یه سری از برنامه ها مثل atom که پلاگین python روش نصب کرده بودم الان کار نمیکنه.
خواستم بدونم آیا من واقعا کار اشتباهی انجام دادم که سیستم رو آپگرید کردم؟ اصلا الان من به stability این سیستم عامل شک پیدا کردم.
یه سوال دیگه اینه که واقعا کدوم نسخه از Linux پایدارتره؟ سوای از این که کلی حجم اینترنت واسه نصب برنامه ها لازمه کلی هم زمان میخواد هر بار که من بخوام این همه برنامه رو دوباره از نو نصب کنم. خیلی وقت ها نصب برنامه ها به دلایل مختلفی مثل تحریم و کندی اینترنت و ... چندین بار با error مواجه میشه. من یه برنامه نویسم و پایداری مهمترین چیز برای سیستممه.
الان میخوام دوباره سیستم رو downgrade کنم رو همون ubuntu 20.04. آیا این تصمیم منطقیه؟ فکر میکنم دوباره همه ی اطلاعات موجود در سیستم پاک بشه. خیلی ذهنم درگیر این سوالات شده. ممنون میشم از دوستانی که تجربه ی بالاتری دارن راهنمایی کنن.
« آخرین ویرایش: 12 تیر 1401، 04:43 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2585
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
پاسخ : آبا نسخه 22.04 اوبونتو stable است؟
« پاسخ #1 : 09 تیر 1401، 11:05 ق‌ظ »
من هم حدود هشت  بار ویندوز  ده نصب  کردم. هی آپدیتاش باعث صفحه  آبی می‌‌شد و کند تر از قبل
متاسفانه فقط و فقط وقت و منابع  خودتان را هدر دادید.
ارتقاع تنها زمانی خوب است که انسان  به آن نیاز داشته باشد.َ برای اوبونتو  ۲۰.۴ تا ۲۰۲۵ آپدیت بسته ها میاد ، هم آپدیت امنیتی و هم غیر امنیتی. شما اگر نمی‌تونستید برنامه ای که به آن نیاز مبرم داشتید را نصب کنید باید ارتقاع می‌دادید یا اگه بروزرسانی  امنیتی  زراتون نمی‌آمد. ولی نسخه ۲۰.۴ هنوز آپدیت براش میاد.
من هم وقتی ویندوز  ده آمده بود سریع رفتم نصب کردم در صورتی که تمام  نیاز هام رو ویندوز  هشت جواب می‌داد و خودم را بدبخت کردم ولی الان نه  بعضی از برنامه  ها فقط برای ده هست و میشه توجیهش کرد. بعدش هم که سیستم  دیگه جواب ده رو نمی‌داد و آمدم به لینوکس و برای اولین  بار موقع استفاده  از سیستم (لوبونتو) دیدم که فن داره هوای سرد را خاج میکنه. ;D
« آخرین ویرایش: 09 تیر 1401، 11:07 ق‌ظ توسط سید محمد امین »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین seyal

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 90
« پاسخ #2 : 09 تیر 1401، 11:07 ق‌ظ »
سلام
من خودم بعد اوبونتو ۲۰.۰۴ رفتم فدورا ۳۵ نصب کردم و ازش راضیم
الته قبل نصب فدورا بهتره از لینوکسی مثل اوبنتو شروع کرده باشید که شما اینکار رو کردید چون فدورا نیاز به شخصی سازی هایی داره که خیلی راحت با نصب gnome extension از فلت پک و چند تا دستور ساده دیگه میتونید انجام بدید.
میزکار پیشفرضش هم که گنوم هست و تجربه مشابهی با اوبنتو خواهید داشت.
مدیر بسته dnf هم واقعا عالیه با این وجود من از فلت پک هم زیاد استفاده می کنم.
گنوم باکس هم طبق تجربه ای که داشتم در فدورا بهتر هست(من نسخه فلت پکش نصب کردم)
ویژگی های جدید رو زودتر به خودش اضافه میکنه و با فدورا ۳۵ گنوم فک ۴۰ رو دارم و خیلی خوبه.
به طور پیشفرض هم اسنپ نداره و عوضش فلت پک داره.
کلا سیستم عامل روون و سریع و بروزیه.
« آخرین ویرایش: 09 تیر 1401، 11:11 ق‌ظ توسط seyal »

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #3 : 09 تیر 1401، 12:13 ب‌ظ »
اولیش وی پی ان بود که از کار افتاد.
منظورتون چیه که «وی پی ان» از کار افتاد؟ از چه برنامه ای استفاده می‌کنید؟
بعدش فایرفاکس حذف شد.
این (از نگاه من متاسفانه) یکی از تصمیمات توسعه‌دهندگان اوبونتو است که فایرفاکس رو از مخازن خارج کردن و درحال حاضر تنها راه رسمی برای استفاده از فایرفاکس در اوبونتو، نصب فایرفاکس از اسنپه!
من به شخصه دلیل اصلیم برای عدم استفاده از اوبونتو همین داستان تحمیل اسنپ به کاربرای توزیع اوبونتوه.
یه سری از extension ها که واسه سیستم گذاشته بودم از کار افتادن.
بیشتر توضیح بدید، منظورتون برخی افزونه های گنومه؟
اگر اینطوره، بررسی کنید شاید برخی افزونه ها با نسخه گنوم استفاده شده در اوبونتو ۲۲.۰۴ سازگار نیستند. بهتر نام افزونه هایی که از کار افتادن رو بگید.
یه سری از برنامه ها مثل atom که پلاگین python روش نصب کرده بودم الان کار نمیکنه.
خب مشخص شد که کجای کارو اشتباه رفتید! اینقدر دوستان توصیه می‌کنن که برنامه خارج از مخازن رسمی نصب نکنید برای همینه.
مخازن غیررسمی پایداری سامانه رو کاهش می‌دن و این مسئله معمولا در بروزرسانی ها خودش رو بیشتر نشان می‌ده.
atom یک برنامه خارج از مخزنه و توصیه نمی‌شه ازش استفاده کنید.
اگر خیلی به atom وابسته هستید حداقل نسخه snap یا flatpak اون هارو نصب کنید تا پایداری سامانه به خاطر مخازن غیررسمی به خطر نیفته.
یا کلا از توزیعی استفاده کنید که atom رو در مخازن خودش داره. (چنین توزیعی نمی‌شناسم)
خواستم بدونم آیا من واقعا کار اشتباهی انجام دادم که سیستم رو آپگرید کردم؟ اصلا الان من به stability این سیستم عامل شک پیدا کردم.
درباره موضوعات مربوط به atom بله! شما خودتون پایداری سامانه رو کاهش دادید، درباره برخی مسائل دیگه عوامل دیگه ای دخیل هستند.
من هم حدود هشت  بار ویندوز  ده نصب  کردم. هی آپدیتاش باعث صفحه  آبی می‌‌شد و کند تر از قبل
متاسفانه فقط و فقط وقت و منابع  خودتان را هدر دادید.
ارتقاع تنها زمانی خوب است که انسان  به آن نیاز داشته باشد.َ برای اوبونتو  ۲۰.۴ تا ۲۰۲۵ آپدیت بسته ها میاد ، هم آپدیت امنیتی و هم غیر امنیتی. شما اگر نمی‌تونستید برنامه ای که به آن نیاز مبرم داشتید را نصب کنید باید ارتقاع می‌دادید یا اگه بروزرسانی  امنیتی  زراتون نمی‌آمد. ولی نسخه ۲۰.۴ هنوز آپدیت براش میاد.
من هم وقتی ویندوز  ده آمده بود سریع رفتم نصب کردم در صورتی که تمام  نیاز هام رو ویندوز  هشت جواب می‌داد و خودم را بدبخت کردم ولی الان نه  بعضی از برنامه  ها فقط برای ده هست و میشه توجیهش کرد. بعدش هم که سیستم  دیگه جواب ده رو نمی‌داد و آمدم به لینوکس و برای اولین  بار موقع استفاده  از سیستم (لوبونتو) دیدم که فن داره هوای سرد را خاج میکنه. ;D
اگه نمی‌خواید که هربار که نسخه جدید منتشر می‌شه، بروزرسانی کنید توصیه می‌شه از نسخه های LTS استفاده کنید که پشتیبانی بلند مدت دارن اما توصیه می‌شه یک کاربر عادی روی نسخه های عادی باشه و هرنسخه بروزرسانی کنه، نسخه های جدید شامل بسته های جدیدتر می‌شن که ویژگی های جدید و وصله های امنیتی رو با خودشون به همراه دارن.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #4 : 09 تیر 1401، 01:52 ب‌ظ »
شما کار اشتباهی نکردید بهترین کار رو هم کردید
بهتون دبیان پایدار رو پیشنهاد میدم بهترین تجربه رو از پایداری خواهید داشت
یک بار تنظیم می کنید تا اخر عمر براتون کافیه
فقط شاید حس کنید برنامه ها یکم قدیمی هستند چون دبیان پایدار برنامه ها خیلی تست و ازمایش میشن و به پایدا ترین حالت میرسند به همین خاطر یکم برنامه ها دیر به شما میرسند که البته مشکلی هم نداره
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
« پاسخ #5 : 09 تیر 1401، 04:26 ب‌ظ »
خب تقریبا باگ عادیه.
یکم طول میکشه مشکلات گزارش و رفع بشن.
میتونی از نسخه 20.04.4 استفاده کنید که امتحانشو پس داده.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19684
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 10 تیر 1401، 05:29 ب‌ظ »
غیر از مورد فایرفاکس، مشکل از شما بوده که نرم‌افزاری رو خارج از مخازن رسمی نصب کردید.
برای داشتن کم‌ترین مشکل، دبیان پایدار رو پیشنهاد می‌کنم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #7 : 10 تیر 1401، 07:41 ب‌ظ »
یا کلا از توزیعی استفاده کنید که atom رو در مخازن خودش داره. (چنین توزیعی نمی‌شناسم)
فکر کنم توی مخزن blackarch باشه. مطمئن نیستم. البته blacarch یه چیزی شبیه همون kali linux هست و زیاد بدرد استفاده روزانه نمی‌خوره.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1446
  • Dr.Code
    • My website
« پاسخ #8 : 10 تیر 1401، 11:45 ب‌ظ »
نه.
من ریختم خیلی اوبونتو ۲۲.۰۴ باگ داشت.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 11 تیر 1401، 10:46 ق‌ظ »
من چهار پنج ماه ۲۲٫۰۴ داشتم. چه باگی داشت؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • Dr.Code
    • My website
« پاسخ #10 : 11 تیر 1401، 10:57 ق‌ظ »
من چهار پنج ماه ۲۲٫۰۴ داشتم. چه باگی داشت؟
از همون اول که ریختم کندی سرعت داشت و بیشتر برنامه ها باز نمیشدن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 11 تیر 1401، 11:08 ق‌ظ »
چه خطایی می‌ده؟

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 64
« پاسخ #12 : 11 تیر 1401، 04:37 ب‌ظ »
غیر از مورد فایرفاکس، مشکل از شما بوده که نرم‌افزاری رو خارج از مخازن رسمی نصب کردید.
برای داشتن کم‌ترین مشکل، دبیان پایدار رو پیشنهاد می‌کنم.

ببخشید که سوالات و مشکلاتم یه خورده ابتدایی هستن. من هر جا با برنامه ای به مشکل برمیخورم میگن مشکل از برنامه است. یعنی برنامه های Atom, VSCode, Google Chrome و یه سری دیگه از برنامه ها که همگی تیم توسعه دهنده ی بزرگی پشتشون دارن مشکل دارن و نمیتونن با این سیستم عامل هماهنگ بشن یا سیستم رو ناپایدار میکنن؟ فکر نمیکنم اینطوری باشه. قبول دارم که کروم با دنیای Open Source و دنیای آزاد همخوانی نداره ولی این که یه مرورگر باعث بشه یه سیستم ناپایدار بشه درست نیست. اون هم مرورگری که گوگل رو پشت خودش داره و سیستم عاملی که کلی متخصص روش کار میکنن. خوب اگه اینطوریه چرا مستقیما نصب نرم افزارها رو به برنامه های موجود در مخازن خودشون محدود نمیکنن؟

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • Dr.Code
    • My website
« پاسخ #13 : 11 تیر 1401، 05:18 ب‌ظ »
چه خطایی می‌ده؟
پاکش کردم
اصلا اجرا نمیشد هیچی

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #14 : 11 تیر 1401، 06:06 ب‌ظ »
یعنی برنامه های Atom, VSCode, Google Chrome و یه سری دیگه از برنامه ها که همگی تیم توسعه دهنده ی بزرگی پشتشون دارن مشکل دارن و نمیتونن با این سیستم عامل هماهنگ بشن یا سیستم رو ناپایدار میکنن؟
بله. دقیقاً همین‌طوره. دبیان هربار که منتشر می‌شه، پنج تا دی‌وی‌دی منتشر می‌کنه که بهش می‌گن دبیان. هرچیزی خارج از دبیان اگه بخواد نصب شه، اون مجموعه که دو سال در حال آزمون بوده رو ناپایدار می‌کنه. چرا که برنامه‌های خارجی با نگارش‌های کتابخونه‌های موجود در ارائه‌های دبیان و حتا با دیگر نرم‌افزارهای اون ارائه دبیان سازگاری ندارن.

خوب اگه اینطوریه چرا مستقیما نصب نرم افزارها رو به برنامه های موجود در مخازن خودشون محدود نمیکنن؟
اتفاقاً اگه دیده باشید، برنامه‌ها در دبیان محدود به دی‌وی‌دی‌هاش و دراوبونتو هم محدود به مخازن خودش هستن. ولی خب روح آزادی صفرم نرم‌افزار آزاد یعنی آزادی استفاده به هرمنظوری از یک طرف و مفاهیم فنی یونیکس که همه چیز در اون پرونده است از طرف دیگه، به همراه مرام حاکم بر این نرم‌افزارها که در کار کاربر جاسوسی نمی‌کنن، این اجازه رو نمی‌ده که به زور جلوی کاربر رو برای انجام کاری بگیرن. با این جال هم اوبونتو و هم دبیان (و هم اکثر توزیع‌های دیگه) به شدّت تأکید دارن که فقط نرم‌افزارهای خودشون نصب شه.