انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: عدم شناسایی کارت گرافیک در اوبونتو 22.04  (دفعات بازدید: 524 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mohammadiahmad1238

• Newbie
  • *
  • ارسال: 10
سلام دوستان گرافیک geforce 210  دارم اوبنتو شناسایی نمی کنه additional driver  رفتم نمیشناسه  توی اینترنت سرچ زدم دستورات مختلفی رو که گفته بودن زدم نشد راهکار چیه دوستان؟؟

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
یعنی مشکل داره یا میخوای گرافیک انحصاری نصب کنی؟
اگه مشکل نداره استفاده کن، راه اندار(درایور) آزاد nouveau واسه اون نسخه گرافیک انتخاب بهتریه از راه انداز انحصاری

• Newbie
  • *
خواستم گرافیک رو بشناسه چون ایکون ها خیلی بزرگ هستن قبلا اینجوری نبود لینوکس 
اینو باید نصب کنم توی اوبونتو راه اندار(درایور) آزاد nouveau  ؟؟؟

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
سلام خوش اومدی احمد جان
ممکنه تصویر بدی ؟
بعد از چه زمانی اینطوری شد ؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

• Newbie
  • *
سلام ممنونم - اوبونتو رو نصب کردن وارد سیستم عامل میشه فقط گرافیکش رو نمیشناسه هر کاری کردم گرافیک رو نصب نمی کنه تصویر ندارم

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
متوجه نمیشم الان تا کجا بالا میاد ؟ چیزی مینویسه مرحله ای گیر می کنه ؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
مهرداد میخواد مشکلت پیدا کنه، به صورت پیش فرض nouveau روی سیستم نصب هست و نیاز نیست کاری کنی پس دنبال نصب درایور نباش، بهتره دستوراتی که وارد کردی هم قرار بدی شاید به صورت غیر مناسب درایور های انحصاری نصب کردی..، حتما هم از آخرین نسخه سیستم عامل استفاده کن

• Newbie
  • *
ممنون از دوستان گلم
نصب شده وارد سیستم عامل هم میشم فقط درایور گرافیک رو نمیشناسه ی فایل به پسوند .deb  از ساین انویدیا گرفتم که  fglrx  نصب کردم بازم نشد پیغام میداد که باید --install  باشه با اونم زدم نشد  این دستور هم زدم  sudo ubuntu-drivers devices
  اسم کارت گرافیک رو میاره اماه باز نصب نمیشه

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
از کجا میفهمید نمیشناسید ؟ مشکل چیه ؟

• Newbie
  • *
اوبنتو 20.4 رو نصب کردم در قسمت additional driver  کارت گرافیک را شناسایی کرد اما موقع انتخاب کارت گرافیک انویدیا و اپلای چنج ریستارت که می کنم اوبتو بالا میاد ولی صفحه سیاه هست با یک خط تیره چشمک زن

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
دقیقا نمیدونم چی شده ولی زدی درایور انحصاری انویدیا نصب کنه؟
 با یک توزیع زنده سیستم بالا بیار و از طریق chroot  انویدیا پاک کن!، ولی در مرحله اول ببین به خط فرمان دسترسی داری؟ یا از بخش های ریکاوری مود اوبونتو میتونی دسترسی داشته باشی؟ اگه اره با استفاده از  apt  انویدیا حذف کن، دستوری که خودم برای حذفش میزنم اینه(درست یا غلیط نمیدونم)
sudo apt --auto-remove purge *nvidia*بعد اجرای دستور توجه کن چه بسته هایی پاک میشه یه موقع چیز زیادی پاک نشه، احتمالا با حذفش دوباره nouveau استفاده میشه و مشکل بالا نیومدن سیستم اگه این باشه حل میشه، اگه همینطوری میشه درستش کرد یا راه دیگه ای هست دوستان راهنمایی کنن(:

نمیدونم چقدر درمورد گنو لینوکس اطلاع داری یا برای چه قصدی میخوای درایور انحصاری نصب کنی
ولی درکل توی گنو لینوکس برای انویدیا دو نوع درایور(راه انداز) داریم
یکیش توسط سازنده انویدیا داده شده که انحصاری هست و آزاد نیست برای گرافیک شما، و عملکرد خوبی هم میشه گفت نداره

دومی هم همین nouveau هست که نرم افزار آزاد هست و توسط یه عده توسعه داده شده، و اینکه  nouveau  از قبل روی اوبونتو نصب هست.

پس نیازی به نصب درایور برای این گرافیک ندارید(مگه اینکه متوجه نیاز بشید)، اگه مشکل ایکون های بزرگ دارید حتما از نصب نبودن درایور نیست(در واقع درایور که نصبه) یکم توجه کنید، شاید بخاطر اینه این نسخه اوبونتو شکلش تغییر کرده، شاید هم چیز خیلی عادی هست، خب برید در تنظیمات و اندازه ایکون ها تغییر بدید

• Newbie
  • *
ممنون از دوستان اما مشکل من حل نشده  - گرفیک من نصب نیست  با nouveau   مشکل حا نمیشه - ویدئو باز می کنم تصویر جالب نیست مستطیل شکله درایور nvidia geforce 210نصب کنم ؟ پکیجی هست توی سایت انویدیا که 390 و 415 و ... اینا داره تشخیص اینکه کدومشون برای گرافیکمن هست چجوریه؟

آفلاین Enderman

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 326
  • Technoblade Nerver die💔
سلام
مشکل شما اینه که پشتیبانی از درایور انحصاری کارت گرافیک شما توسط انویدیا به پایان رسیده در سری 390 و از این اوبونتو به بعد ساپورت نمیشن.
برای همین دوستان توصیه میکنن درایور آزاد رو نصب کنید.
شاید دادن آرگومان nonodeset با درایور آزاد بهتون کمک کنه:
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=145835.0
پیامبر (ص):هرکس آبروی برادر مسلمانش را حفظ کند، بدون تردید بهشت بر او واجب شود.

• Newbie
  • *
ممنون اگر راهنمای نصب رو هم بفرمایید ممنون میشم لینک ارسال رو باز کردم سر در نیاوردم ](*,)

آفلاین Enderman

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 326
  • Technoblade Nerver die💔
لینک برای آرگومان هست. اولین پارامتر رو به گراب اد کنید.
درایور آزاد همون nouveau هست.
پیامبر (ص):هرکس آبروی برادر مسلمانش را حفظ کند، بدون تردید بهشت بر او واجب شود.