انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مهاجرت از اوبونتو به دبیان  (دفعات بازدید: 2022 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
مهاجرت از اوبونتو به دبیان
« : 12 مهر 1401، 12:46 ق‌ظ »
سلام دوستان قصد دارم از اوبونتو به دبیان مهاجرت کنم ولی چند تا موضوع واسم گنگه ممنون میشم پاسخ بدید.
اصلا قبل از همه این‌ها لطفا بگید کجای این سایت دبیان باید برم برا دانلود :( اگه یه توضیحی بدید که هر کدوم از این نسخه‌های توی سایتش چی هستن نمی‌دونم مثل دیسک زنده و اینا خیلی خوب میشه. لینک یه ایزو بهم بدید که بتونم دان کنم و دسکتاپ‌های مختلف هم توش باشه ممنون میشم.

مواردی که سوال دارم در موردشون:
 1. من ممکن مجبور بشم روی توزیعم از نرم‌افزارهای انحصاری استفاده کنم. آیا توی دبیان مشکلی برام ایجاد نمیشه؟ از اسنپ متنفرم ولی خوب برای یکسری موارد چاره‌ای ندارم استفاده کنم.
 2. کلا PPAs نداریم یا میشه راهش انداخت؟
 3. توی بعضی از مقاله‌ها خوندم که ظاهرا اوبونتو از سخت‌افزارهای بیشتری ساپورت می‌کنه و سازگارتره. آیا این درسته؟
 4. سوال آخرم که حکم جمع‌بندی داره اینه که بنده اگه مجبور به استفاده از چند نرم‌افزار انحصاری باشم آیا بازم دبیانی که بنده برای پایداری بیشتر به سمتش میام واسم کاربرد داره؟ دبیان
 ارزش افزوده‌ای غیر از پایداریش برای بنده ارایه میکنه؟
« آخرین ویرایش: 12 مهر 1401، 02:02 ق‌ظ توسط sajadspeed »

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2591
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
پاسخ : مهاجرت از اوبونتو به دبیان
« پاسخ #1 : 12 مهر 1401، 05:59 ق‌ظ »
دبیان ایزو هاش به چند دسته تقسیم  می‌شه. یکی از تقسیم  بندی هاش بر اساس  داشتن نرم‌افزار  های انحصاری و یکی دیگه از دسته بندی هاش بر اساس میز کار. شما باید ایزو نصب با اینترنتشو دانلود کنی که بتونی هر می‌ز کاری که خواستی رو نصب کنی ارتقاش بدی به ناپایدار که خیلی بروز تره و اینترنتت هم حدر نره.
۱_ نه اگه نرم‌افزار انحصاری را فعال کنی مشکلی نیست.
۲_ می‌شه به با ابزار crul مخزن  نرم‌افزار خارج از مخزن را به لیست مخازنت اضافه کنی
۳_ هرچی برای اوبونتو  بسازن برای دبیانم می‌سازن
۴_ بله. جناب بهزاد یک بار کلی مثال زدند ولی من صفحشو پیدا نکردم. &)
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 116
« پاسخ #2 : 12 مهر 1401، 06:54 ق‌ظ »
سلام.این iso همه چی داره
https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/current/amd64/iso-dvd/firmware-11.5.0-amd64-DVD-1.iso

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #3 : 12 مهر 1401، 09:14 ق‌ظ »
یه نگاه به این صفحه بندازی خودش داره داد می‌زنه چی به چیه و دیگه گم نمی‌شی تو سایتش!
ولی بازم یه سری نکته (امیدوارم جایی اشتباه نکنم):

خب چند تا دبیان داریم: پایدار، آزمون، ناپایدار و آزمایشی. (stable, testing, unstable & experimental)
دو تای آخری غلتان، آزمون نیمه‌غلتان و اولی هم مخازنش ثابته.
دبیان آزمایشی رو کاربر معمولی استفاده نمی‌کنه، چون همه بسته‌هاش بتان و مدام بروز می‌شن!
پایدار هم بیش‌تر به درد سرور می‌خوره بخاطر پایداری و امنیتش! همه بسته ها بارها و بارها بررسی شدن و به هیچ وجه از باگ خبری نیس. ولی واقعا بسته‌هاش قدیمین!
آزمون و ناپایدار به‌ترین دبیان برای کاربر خونگی، پایداریشونم بی‌نظیر و مثال زدنیه!
دبیان آزمون اپدیت‌ها رو به سرعت ناپایدار دریافت نمی‌کنه و با کمی تاخیر، بروز محسوب می‌شه.
(ولی پیشنهاد من دانلود یک اسنپ‌شات از دبیان آزمون، اپدیت و ارتقاش به ناپایدار و نصب رابط گرافیکیه.)

حالا دو تا ایزوی مختلف داریم، دبیان سی‌دی و دی‌وی‌دی. یه بی‌دی هم هست برای دیسک‌های بلوری!
مشخصا حجم تصاویر (image) به اندازه CD و DVDعه. کمتر از ۷۰۰ مگ و نزدیک ۴ گیگ.
دبیان رسما آزاده ولی اگه به ثابت‌افزارهای مالکیتی نیاز داری، می‌تونی نسخه تماما آزاد رو بگیری و ثابت‌افزارهای انحصاری رو جداگونه دانلود کنی و موقع نصب بدیش به نصاب! یا نگارش غیر رسمی‌ای که خودش شامل اونا می‌شه رو استفاده کنی.
با نسخه سی‌دی یا همون netinst می‌تونی بصورت آفلاین هم یه دبیان کمینه (minimal)، بدون رابط گرافیکی نصب کنی.
اگه بهش اینترنت هم بدی دسکتاپ‌ها رو هم می‌تونه دانلود کنه برات.
دبیان دی‌وی‌دی هم خودش همه میزکارها رو همراه خودش داره و کاملا آفلاین برات یه دبیان کامل نصب می‌کنه.
نگارش زنده، بصورت لایو یکی از دسکتاپ‌ها رو برات بالا میاره و امکان نصبشم هست.
هر روز و هر هفته یه اسنپ‌شات از دبیان آزمون منتشر می‌شه! روزانه فقط نسخه سی‌دی هست و هفتگی‌ها نگارش دی‌وی‌دی رو هم دارن.
یه سری هم هستن که توی اسمشون edu داره،‌ می‌دونم از چه واژه‌ای می‌اد ولی نمی‌دونم یعنی چی و چی اضافه‌تر دارن!
همه ایزوها رو از تورنت هم می‌تونی بگیری!
به طبع، نسخه های قدیمی‌تر (oldstable, oldoldstable, etc) هم که بایگانی شدن!
خب! کدومو لینک بدم؟

مثل باقی توزیع‌ها، بهتره خارج از مخازن چیزی نصب نکنی. در مورد دبیان بشدت توصیه می‌شه!
توی دبیان خبری از ppa نیست. یجورایی هست ها! ولی بهتره استفاده نکنی.
تا اون‌جایی که من می‌دونم دبیان مشکلی توی پشتیبانی از سخت‌افزارها نداره. برای انواع معماری هم منتشر می‌شه!

دبیان خدای همه توزیع‌هاست به نظر من، به قول دانیال‌خان باقیشون برای رتبه دوم مسابقه می‌دن و مقام اول با اختلاف برای دبیانه!
برای من از اوبونتو سریع‌تر بوده و تجربه به‌تری رو رقم زده.
موفق باشی!
« آخرین ویرایش: 12 مهر 1401، 01:38 ب‌ظ توسط سودو »
آرچ و گنوم!

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 12 مهر 1401، 11:54 ق‌ظ »
آقا ممنون که وقت گذاشتید، سودو که سنگ تمام گذاشت، ممنون میرم پاش اوکی می‌کنم خودم، بازم مرسی.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 12 مهر 1401، 01:31 ب‌ظ »
فدای تو، گفتم یه بارم من کمک کنم تو این انجمن! اونم به سبک اژدها!
خلاصه که بازم اگه پیدا نکردی:
خب! کدومو لینک بدم؟
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 12 مهر 1401، 01:44 ب‌ظ »
من چیزهای مختلی رو امتحان کردم. ولی در نهاست به این نتیجه رسیدم که همیشه از همین استفاده کنم:
https://cdimage.debian.org/images/release/current/amd64/iso-cd
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 12 مهر 1401، 01:51 ب‌ظ »
فدای تو، گفتم یه بارم من کمک کنم تو این انجمن! اونم به سبک اژدها!
خلاصه که بازم اگه پیدا نکردی:
خب! کدومو لینک بدم؟
نه ممنون خودم گشتم توی سایت نسخه مورد نظرم پیدا کردم. مرسی ازت.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 12 مهر 1401، 01:52 ب‌ظ »
من چیزهای مختلی رو امتحان کردم. ولی در نهاست به این نتیجه رسیدم که همیشه از همین استفاده کنم:
https://cdimage.debian.org/images/release/current/amd64/iso-cd
بله چند جای دیگه هم این لینک بهم دادن، ممنون از شما.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #9 : 12 مهر 1401، 07:34 ب‌ظ »
اصلا قبل از همه این‌ها لطفا بگید کجای این سایت دبیان باید برم برا دانلود :( اگه یه توضیحی بدید که هر کدوم از این نسخه‌های توی سایتش چی هستن نمی‌دونم مثل دیسک زنده و اینا خیلی خوب میشه. لینک یه ایزو بهم بدید که بتونم دان کنم و دسکتاپ‌های مختلف هم توش باشه ممنون میشم.
توی این موضوع یه چیز‌هایی درباره iso‌های دبیان گفتم.

نقل‌قول
1. من ممکن مجبور بشم روی توزیعم از نرم‌افزارهای انحصاری استفاده کنم. آیا توی دبیان مشکلی برام ایجاد نمیشه؟
توی قسمت non-free مخازن دبیان می‌تونید چیز‌های انحصاری پیدا کنید. درایور‌های انحصاری انویدیا، بعضی کدک‌ها و فونت‌های انحصاری و همینطور firmware‌های انحصاری توی اون قسمت پیدا میشن.
ولی نرم‌افزار‌های انحصاری غیر ضروری توی اون قسمت معمولا پیدا نمیشن. (البته steam توی اون قسمت هست)

احتمالا بیشترین چیزی که از این قسمت مخازن دبیان نیاز دارید، firmware هست.

یه قسمت contrib هم وجود داره. توی این قسمت چیز‌هایی قرار می‌گیرند که نرم‌افزار آزاد هستند ولی:

۱- یا برای کار کردن به چیز‌های انحصاری نیاز دارند که یا توی قسمت non-free قرار دارند یا از جای دیگه دریافت میشن.

۲- یا اینکه با "راهنمای نرم‌افزار‌های آزاد دبیان" سازگار نیستند.

شاید به بسته‌های داخل این قسمت هم نیاز پیدا کنید.
اگه بخواهید درایور‌های انحصاری انویدیا رو نصب کنید، باید این قسمت فعال باشه. یه قسمت‌هایی از درایور‌های انحصاری انویدیا آزاد هست (سمت userspace) و توی این قسمت قرار داره.

نقل‌قول
از اسنپ متنفرم ولی خوب برای یکسری موارد چاره‌ای ندارم استفاده کنم.
snap توی مخازن دبیان موجوده.

نقل‌قول
2. کلا PPAs نداریم یا میشه راهش انداخت؟
تقریبا نداریم. مگه اینکه خود نگهدارنده ppa بگه که این ppa با دبیان هم سازگاره.

نقل‌قول
3. توی بعضی از مقاله‌ها خوندم که ظاهرا اوبونتو از سخت‌افزارهای بیشتری ساپورت می‌کنه و سازگارتره. آیا این درسته؟
شاید اوبونتو همون اول که نصب میشه، از سخت‌افزار‌های بیشتری پشتیبانی کنه، ولی به این دلیل هست که firmware‌های انحصاری به طور پیش‌فرض همراه اوبونتو هستند.
توی دبیان، معمولا توی قسمت non-free پیدا میشن و لازمه که کاربر اونهایی که می‌خواهد رو با APT نصب کنه.

به غیر از این، تا جایی که می‌دونم، هر سخت‌افزاری که توی اوبونتو کار میده، توی دبیان هم باید کار بده. (شاید لازم باشه firmware اون هم نصب بشه)

نقل‌قول
4. سوال آخرم که حکم جمع‌بندی داره اینه که بنده اگه مجبور به استفاده از چند نرم‌افزار انحصاری باشم آیا بازم دبیانی که بنده برای پایداری بیشتر به سمتش میام واسم کاربرد داره؟ دبیان
دقیقا چه نرم‌افزار‌های انحصاری می‌خواهید استفاده کنید؟

نقل‌قول
ارزش افزوده‌ای غیر از پایداریش برای بنده ارایه میکنه؟
کانونیکال، تصمیمات خودش رو به شما فرو نمی‌کنه.
می‌تونه سبک‌تر هم باشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 12 مهر 1401، 08:23 ب‌ظ »
نقل‌قول
دقیقا چه نرم‌افزار‌های انحصاری می‌خواهید استفاده کنید؟
چیز زیاد عجیب غریبی نمی خوام نصب کنم، در حد کروم، فیگما و مثلا FoxitReader و چند تا ابزار ساده و دم دستی که متاسفانه جایگزین آزادشون به هیچ عنوان اون کارایی که می خواستم بهم ندادن، ولی خوب برام مهم که حتما نصب باشه چون خیلی ازشون استفاده میکنم.

در کل ممنون آقای اژدها، خیلی خوب و کامل توضیح دادید.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 12 مهر 1401، 08:29 ب‌ظ »
توضیحات من اشتباهی نداشت جناب اژدها؟
نقل‌قول
یه سری هم هستن که توی اسمشون edu داره،‌ می‌دونم از چه واژه‌ای می‌اد ولی نمی‌دونم یعنی چی و چی اضافه‌تر دارن!
؟
نقل‌قول
یه توضیحی می‌دین؟
« آخرین ویرایش: 12 مهر 1401، 08:33 ب‌ظ توسط سودو »
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #12 : 13 مهر 1401، 12:38 ق‌ظ »
نقل‌قول
ابزارهای علمی و آموزشی

نقل‌قول
رهنمود
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 13 مهر 1401، 07:58 ق‌ظ »
برای مدارس لابد؟

رهنمود؟ بیشتر می‌گین ازش؟
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ