انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا نرم افزار آزاد ضد فیلتر و تحریم است؟  (دفعات بازدید: 1208 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1582
توی قضیه فیلتر شدن اپ استور دیدیم که کاربران آیفون دچار مشکل شدن چلی اندروید بدون مشکل کار میکنه و برای کسی مهم نیست گوگل پلی فیلتره همین اندروید که از نظر خیلیا تو انجمن آزاد نیست (از نظر من آزاده)نشون داد چیز های متن باز و آزاد مقاومت خیلی خوبی دارن در مقابل تحریم و فیلتر نظر بقیه دوستان هم همینه؟حتی یه خاطره جالب یادم افتاد اولین بار وقتی اومدم مینت نصب کنم ازم منطقه زمانی خواست میخواستم روی آمریکا بزارم از خودم پرسیدم مگه اصلا مثل ویندوزه که بزارم رو ایران برام مشکل ایجاد بشه با خیال راحت ایران رو انتخاب کردم
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 513
ضد فیلتر نیست ولی سخت تره. به خاطر غیرمتمرکز بودنش، کلی سرور داریم و همچنین سرور های جدیدی میان و کار سانسورچی سخت‌تر میشه. ربطی هم به اندروید نداره. ضمناً اندروید آزاد نیست چند بار بگیم به شما؟
« آخرین ویرایش: 15 مهر 1401، 11:06 ق‌ظ توسط behzad1 »

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
در مورد اندروید هرکی نظری داره بحث نمیخام بکنم ولی مثلا اپل فن ها استدلالی که میارن اینه که ما تو ایرانیم اگر تحریمی یا فیلتری میشه به اپل مربوط نیست به ایران مربوطه چقدر این استدلال درسته ؟
_.hartin._

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
در مورد اندروید هرکی نظری داره
هرکی نظری داره درست نیست. نه یعنی نه. وقتی میگیم آزاد نیست یعنی آزاد نیست. قبلا هم در موردش خیلی بحث شده ولی هردفعه شما میخوای پافشاری بکنی و مارو فشاری کنی.
اپل فن ها استدلالی که میارن اینه که ما تو ایرانیم اگر تحریمی یا فیلتری میشه به اپل مربوط نیست به ایران مربوطه چقدر این استدلال درسته ؟
تحریم مربوط به اپله اما فیلتر مربوط به ایرانه. چه ربطی داره به بحث؟

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
یعنی من عاشق واج ارایی و اینجوری قافیه بازیم! اگه بگردی تو ارسالام منم کم نداشتم ازین بازیا. عالی بود بهزاد. 🤟
آرچ و گنوم!

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
در مورد اندروید هرکی نظری داره
هرکی نظری داره درست نیست. نه یعنی نه. وقتی میگیم آزاد نیست یعنی آزاد نیست. قبلا هم در موردش خیلی بحث شده ولی هردفعه شما میخوای پافشاری بکنی و مارو فشاری کنی.
اپل فن ها استدلالی که میارن اینه که ما تو ایرانیم اگر تحریمی یا فیلتری میشه به اپل مربوط نیست به ایران مربوطه چقدر این استدلال درسته ؟
تحریم مربوط به اپله اما فیلتر مربوط به ایرانه. چه ربطی داره به بحث؟
شما فشاری بشو به من چه الان موضوع بحث این نیست
نگاه کن میگن چون ما تو ایران زندگی میکنیم درست نیمتونیم از محصولات اپل استفاده کنیم حتی کوچیک ترین چیز هارو ربطی میدن به همین مثلا میگم شرکتی که به کاربران اجازه ساخت اپل آیدی نمیده حتی با شماره ایران برای چی باید بخریم میگن نه چون تو ایرانیم اینجوریه سوال اصلی اینه تو چیز های باز و ازاد حالا اندروید مثال بود شما درک نمی کنی اصل بحث رو به من چه چرا همچین چیزی نداریم؟؟؟یعنی اپل حتی به شعور کاربران هم توجه نمیکنه؟که اقا کوچیک ترین حق ثه کاربره از هرجایی بتونه نرم افزار نصب کنه
_.hartin._

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
خب اینکه بدیهیه! بحث نداره.
آرچ و گنوم!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
ازاد بودن یا نبودن یک نرم افزار نظر دادنی نیست که به نظر شما ازاده به نظر من نیست
ازاد بودن رو مجوز انتشار و رعایت اصول اون نشون میده 
تا جایی که من میدونم  و خوندم حدس می زنم چیزی شبیه کروم است یک کرومیوم داره که اگه اشتباه نکنم ازاده و یک کروم انحصاری که هر غلطی رو گوگل توش انجام میده
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 533
    • ذهن زیبا
در مورد اندروید، بحث‌های زیادی هست که آزاده یا نه. اما در شکل AOSP (اندروید خالص)، تقریبا همه اتفاق نظر دارند که آزاده. البته نمونه‌هایی مثل /e/ و لینیج هم هستند که آزادن و مبتنی بر اندروید ساخته شدن. اما اندرویدی که هوآوی یا سامسونگ رو گوشی شما نصب کرده، نه نیستن.
حالا چرا آزاد نیستن؟ چون می‌رسیم به بحث تحریم.
تحریم چیه؟ تحریم میگه که آقا شما حق نداری از این نرم‌افزار من استفاده کنی چون من فکر می‌کنم تو ممکنه باهاش بمب اتم بسازی؛ که این خلاف آزادی صفرمه که استالمن مطرح کرده (آزادی در استفاده به هر منظوری).
نتیجه؟ اگر شما شرکتی هستی که نرم‌افزار آزاد تولید می‌کنه و مردم خاصی از دنیا رو مشمول تحریم می‌کنی، دیگه نرم‌افزارت آزاد نیست. همین موضع الان در مورد فدورا هم هست، فدورا آزاد نیست؛ چون دقیقا بخشی از مردم رو تحریم کرده.

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
یعنی اپل حتی به شعور کاربران هم توجه نمیکنه؟که اقا کوچیک ترین حق ثه کاربره از هرجایی بتونه نرم افزار نصب کنه
اپل یه شرکته مثل بقیه جنس میفروشه پولشو میخوره؛ قوانین خودش رو هم داره و قبلا هم گفته که این محدودیت ها هست نخواستی برو یه چیز دیگه بخر. بدیهیه که اگه آزاد بود این مشکلات پیش نمیومد.

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
در مورد اندروید، بحث‌های زیادی هست که آزاده یا نه. اما در شکل AOSP (اندروید خالص)، تقریبا همه اتفاق نظر دارند که آزاده. البته نمونه‌هایی مثل /e/ و لینیج هم هستند که آزادن و مبتنی بر اندروید ساخته شدن. اما اندرویدی که هوآوی یا سامسونگ رو گوشی شما نصب کرده، نه نیستن.
تحریم چیه؟ تحریم میگه که آقا شما حق نداری از این نرم‌افزار من استفاده کنی چون من فکر می‌کنم تو ممکنه باهاش بمب اتم بسازی؛ که این خلاف آزادی صفرمه که استالمن مطرح کرده (آزادی در استفاده به هر منظوری).
نتیجه؟ اگر شما شرکتی هستی که نرم‌افزار آزاد تولید می‌کنه و مردم خاصی از دنیا رو مشمول تحریم می‌کنی، دیگه نرم‌افزارت آزاد نیست. همین موضع الان در مورد فدورا هم هست، فدورا آزاد نیست؛ چون دقیقا بخشی از مردم رو تحریم کرده.
دقیقااااا همین جوابو میخواستم منطقی و کاملا درست گفتید حالا یه سری کاربران دیگه اصل بحث رو ول کردن چسبیدن به اینکه حالا به من ثابت کنن اندروید ازاده یا نه پس میشه نتیجه گرفت هر شرکتی که تحریم میکنه داره آزادی صفرم رو نقض میکنه ممنون از مشارکت دوستان
_.hartin._

آفلاین farooqkz

• Full Member
  • *
  • ارسال: 112
    • وب‌سایت شخصی
بزار یه مثال بزنم. ویندوز رو با دبیان مقایسه کنیم و فرض کنیم که خلاف قانون حرکت کردن یا کاری انجام دادن هم ممکن نیست. ویندوز مال مایکروسافت هست و دقیقا باید از اون بخری. اگر یه نفر دیگه بخره نمیتونه به تو بده و بعدش هم تو استفاده کنی هم اون استفاده کنه یعنی غیر قانونی هست. اما در مورد دبیان حتی اگر تو مستقیم به هر دلیلی نتونی از سایتش دانلود کنی چون نرم‌افزار آزاده میتونی از یه نفر دیگه که میتونه دانلود کنه بگیری. و بعدش خودت هم به بقیه بدی. البته فقط نرم‌افزار آزاد نیست که همچین ویژگی‌ای داره. رایگان‌افزار‌ها(freeware) هم معمولا همینطور هستن.

در تکمیل حرف محمدرضا حقیری بگم که اندروید خالص آزاده اما کپی‌لفت نیست در نتیجه شرکت‌ها برش میدارن درایور و یا UI مربوط به خودشون رو میزارن و یه نسخه غیر آزاد اندروید رو روی دستگاه‌های اندرویدی نصب میکنن و میدن به مردم.

البته بخش کرنل اندروید هم آزاده و هم کپی‌لفت و شرکت‌ها معمولا سورس لینوکس استفاده شده توی دستگاه‌هاشون رو یا توی وب‌سایتشون میزارن یا وقتی یه کاربر درخواست میکنه و IMEI گوشیش رو ارائه میده به اون کاربر میدن و بعدش اون کاربر میتونه به هر کس که خواست بده. البته شرکت‌هایی هم هستن مثل Onyx Boox که با وجود درخواست کاربرا هنوز سورس لینوکس رو تسلیم نکردن ولی خب چون کسی ازشون شکایت نکرده مشکلی هم برای شرکت تا به الآن پیش نیومده.

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
اون اندروید خالص رو میشه رو هر گوشی نصب کرد؟
_.hartin._

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
اون اندروید خالص رو میشه رو هر گوشی نصب کرد؟
بر اساس دلایلی بسیار هر اندرویدی روی هر گوشی نصب نمیشه باید رام باشه برای اون گوشی باید از سورس بیلد بگیری و... و برای گوشی خودت بهینش کنی

در کل نرم افزاری که هر کدوم از ازادی های نرم افزار ازاد رو از کاربرش بگیره ازاد نیست
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
نگاه کن میگن چون ما تو ایران زندگی میکنیم درست نیمتونیم از محصولات اپل استفاده کنیم حتی کوچیک ترین چیز هارو ربطی میدن به همین مثلا میگم شرکتی که به کاربران اجازه ساخت اپل آیدی نمیده حتی با شماره ایران برای چی باید بخریم میگن نه چون تو ایرانیم اینجوریه سوال اصلی اینه تو چیز های باز و ازاد حالا اندروید مثال بود شما درک نمی کنی اصل بحث رو به من چه چرا همچین چیزی نداریم؟؟؟یعنی اپل حتی به شعور کاربران هم توجه نمیکنه؟که اقا کوچیک ترین حق ثه کاربره از هرجایی بتونه نرم افزار نصب کنه
حالا به فرض که خارج از ایران هم باشی. در هر صورت نمی‌تونی از زندانی که درست کرده واسه‌ت آزاد بشی. چه تحریم و فیلتر باشه چه نباشه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92