انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: همچنان از دید اوبونتو فارسی زبان جمهوری آذربایجان است  (دفعات بازدید: 1404 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
بعد از مدت‌ها خواستم نسخهٔ ۲۲،۱۰ اوبونتو رو نصب و امتحان کنم، اول از هر چیزی، برخلاف شنیده‌های قبلی، مشکل نمایش روزهای هفته بر مبنای کشور جمهوری آذربایجان همچنان وجود داشت، من انتظار داشتم که این مشکل حل شده باشه، اما چیزی که دوباره نظرم رو جلب کرد، این بود که وقتی برای تنظیم صفحه‌کلید فارسی اقدام کردم، در کمال تعجب و ناباوری متوجه شدم که صفحه‌کلید فارسی هم در بخش کشور آذربایجان وجود داره، من به یاد ندارم که کیبورد هم قبلا در این بخش بوده باشه، اما فارغ از تمام این‌ها، چه از قبل بوده باشه و چه نبوده باشه، چرا تیم اوبونتو این مشکل فی القواع «لعنتی» رو هنوز که هنوزه حل نکرده؟
مشخصا جامعهٔ نرم‌افزار آزاد محبت می‌کنه که زمان می‌ذاره و نرم‌افزارها رو به‌صورت آزاد (و عموما رایگان) در اختیار ما قرار می‌ده، اما این واقعا یک مشکله.
دلیل چنین چیزی چیه؟
اگر اصل بر زبان و تاریخ رسمی کشور بوده باشه، که خب نباید شاهد وجود چنین چیزهایی باشیم.
اگر اصل بر تنظیم زبان بر اساس قومیت‌های داخل ایران بوده، پس چرا فقط آذربایجان؟

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
خیلی وقت پیش اوبونتو نصب کردم اینطوری بود و گفتم نکنه قصد مسخره کردن ایرانیا داشته باشن؟! و گفتم شایدم اشتباهی کردن.
از اون موقع هنوز همینطوری مونده/: عجب بابا، خب اینهمه توسعه دهنده ایرانی برای اوبونتو داشتیم، این مشکل رو یعنی ندیدن یا مشکلی نداشتن(اینش برام عجیبه)

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
خیلی وقت پیش اوبونتو نصب کردم اینطوری بود و گفتم نکنه قصد مسخره کردن ایرانیا داشته باشن؟! و گفتم شایدم اشتباهی کردن.
از اون موقع هنوز همینطوری مونده/: عجب بابا، خب اینهمه توسعه دهنده ایرانی برای اوبونتو داشتیم، این مشکل رو یعنی ندیدن یا مشکلی نداشتن(اینش برام عجیبه)
گمون نمی‌کنم مسئله چنین چیزهایی باشه، اما وجودش تو این همه مدت عجیبه، دو سال پیش دوستان در لینک زیر این باگ رو گزارش کرده بودند و دانیال هم اتفاقا اونجا نوشت که این یه باگه، اما خب در آخرین نسخهٔ اوبونتو همچنان این باگ پابرجاست و اذیت‌کننده‌ست.
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-calendar/+bug/1891270

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1249
قضیه ربطی به تیرگی روابط دو کشور نداره صرفا یک دلیل فنی ساده داره
az_IR توی دیکشنری جلوتر از fa_IR قرار داره پس برای ایران به صورت پیش‌فرض قرار می‌گیره.

من سعی کردم مشکلو حل کنم یک اصلاح هم براش قرار دادم که قبول نشد.

موضوع برنامه‌نویسی نیست فقط کافیه وقتی مکان ایران انتخاب شده مقدار پیش‌فرض زبان برابر fa_IR بشه.

مشکل برای من به پیچیدگی نوشتن اصلاحیه برای برنامهٔ نصاب اوبونتو Ubiquity و روند تولید و انتشار اصلاحیه برمی‌گرده که من موفق نشدم به شکل درستی خروجی برای کار تولید کنم.

نصاب اوبونتو برای افزودن زبان پیش‌فرض برای کشورها خودش از یک patch استفاده می‌کنه
حالا برای افزودن مقدار جدید برای ایران اگر از همین اصلاحیه استفاده کنیم و روی آن patch بزنیم خروجی مورد قبول تولید نمیشه.

چیزی که من فهمیدم و Manfred Hampl راهنمایی کرد بستهٔ نهایی deb تولید شده پس از اصلاح باید فقط در یک فایل و یک خط خاص تفاوت داشته باشد.

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
az_IR توی دیکشنری جلوتر از fa_IR قرار داره پس برای ایران به صورت پیش‌فرض قرار می‌گیره.

موضوع برنامه‌نویسی نیست فقط کافیه وقتی مکان ایران انتخاب شده مقدار پیش‌فرض زبان برابر fa_IR بشه.

مشکل برای من به پیچیدگی نوشتن اصلاحیه برای برنامهٔ نصاب اوبونتو Ubiquity و روند تولید و انتشار اصلاحیه برمی‌گرده که من موفق نشدم به شکل درستی خروجی برای کار تولید کنم.
...
...
ممنونم از پاسخ شما، در نتیجه برنامه‌ای برای حل این مشکل ندارند؟
از اون گذشته.. اوبونتو در حال توسعهٔ یک نصاب جدید هست، کاری از دست کسی برمی‌آد که حداقل گوش‌زد کنه بهشون که این مشکل رو در نصاب جدید حل کنند؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اول ببینیم این مشکل در نصاب جدید هست یا نه. بگذریم از این که من خودم شخصاً هیچ‌وقت نتونستم این مشکل رو بازتولید کنم و صرفاُ با توجه به گفته‌های دوستان دارم می‌رم جلو.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
بگذریم از این که من خودم شخصاً هیچ‌وقت نتونستم این مشکل رو بازتولید کنم و صرفاُ با توجه به گفته‌های دوستان دارم می‌رم جلو.
تمام کاری که همیشه می‌کنم، اینه که موقع نصب جدید، اینترنتش رو قطع می‌کنم (تا هنگام نصب اقدام به دانلود چیزی نکنه) و لوکیشن رو روی ایران تنظیم می‌کنم..
همیشه بعد از نصب این اتفاق برام می‌افته..

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *

...
...
ممنونم از پاسخ شما، در نتیجه برنامه‌ای برای حل این مشکل ندارند؟
از اون گذشته.. اوبونتو در حال توسعهٔ یک نصاب جدید هست، کاری از دست کسی برمی‌آد که حداقل گوش‌زد کنه بهشون که این مشکل رو در نصاب جدید حل کنند؟

من به دلیل وجود همین نصاب جدید دیگه پیگیری خاصی نکردم. اینکه برنامه برای حل باگ باشه فکر نمی‌کنم تنها چیزی که دیدم همون گزارش اشکال بوده.

با اوبونتو 22.10 بررسی کردید این مشکل هنوز پا برجاست؟

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
نقل‌قول
بله، نسخهٔ ۲۲,۱۰ بود.
نصاب جدید رو امتحان کردید؟

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
نقل‌قول
بله، نسخهٔ ۲۲,۱۰ بود.

خیر نمی‌دونم چطور میشه با نصاب جدید امتحانش کرد. روی اوبونتوی 22.10 نصاب جدید نیست؟
« آخرین ویرایش: 05 اسفند 1401، 06:19 ب‌ظ توسط esmaeelE »

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
این نکته را هم اضافه کنم که مشکل مشابهی برای زبان هلندی به عنوان زبان بلژیک در این پروژه داریم.

فکر می‌کنم وصله‌ٔ حل مشکل زبان فارسی هم باید ساختاری مشابه این داشته باشد.

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
نقل‌قول
بله، نسخهٔ ۲۲,۱۰ بود.

خیر نمی‌دونم چطور میشه با نصاب جدید امتحانش کرد. روی اوبونتوی 22.10 نصاب جدید نیست؟
نه متاسفانه.. به نظر روی ۲۳.۰۴ موجوده..

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
به‌روزرسانی:
امروز از نصاب جدید برای نصب اوبونتو استفاده کردم.
اتفاق خوب این بود که خبری از «جومعه آخشامی» نبود، اتفاق بد هم این بود که کلا خبری از فرمت تقویم ایران نبود، به نظر حذف شده، حداقل به‌صورت پیش‌گزیده خبری نیست ازش.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
من این مشکل رو نداشتم. خیلی چیز عجیبیه این نصاب جدید!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
من این مشکل رو نداشتم. خیلی چیز عجیبیه این نصاب جدید!
یعنی رو سیستمی که از قبل اوبونتو روش نصب نبوده نصبش کردی؟
من حتی موقعیت مکانی رو هم تو نصاب جدید رو ایران قرار دادم، اما بعد از نصب خبری از فرمت تقویم ایران نبود، آمریکا رو به صورت پیش‌فرض انتخاب کرده بود..
امیدوارم افراد دیگری هم که اقدام به نصب کردن بگن که همچین اتفاقی افتاد براشون یا نه.