انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: از vs code استفاده بکنیم یا نه؟  (دفعات بازدید: 2001 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین aFard88

• Full Member
  • *
  • ارسال: 200
پاسخ : از vs code استفاده بکنیم یا نه؟
« پاسخ #15 : 10 خرداد 1403، 12:15 ب‌ظ »
از ویم استفاده بکنید
!Its alireza

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19594
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #16 : 10 خرداد 1403، 04:31 ب‌ظ »
vscodium برای برنامه نویسی خوبه و ویم/نئوویم برای ویرایش متن.
تقریباً همهٔ برنامه‌های درست و حسابی جهان از جمله همین لینوکس با ویم و ای‌مکس نوشته می‌شن.

به جای برنامه نویسی باید چند هفته یا ماه بشینید ویم رو کانفیگ کنید و احتمالاً با مشکلاتی هم بربخورید
همون‌طور که گفته‌ام، برای کسی که فقط قراره مدت کوتاهی کار برنامه‌نویسی رو انجام بده، ویم توصیه نمی‌شه. ولی کسی که شغلش اینه، مدّت‌ها زمان داره تا محیط توسعهٔ خودش رو بسازه و بقیهٔ عمرش رو با سرعت و راحتی بیش‌تری برنامه‌نویسی کنه.

در ویم رابط گرافیکی وجود نداره و تقریباً باید قید ماوس رو بزنید و از کیبورد استفاده کنید
https://vimtricks.com/p/using-a-mouse-in-vim
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 508
« پاسخ #17 : 10 خرداد 1403، 05:16 ب‌ظ »
به جای برنامه نویسی باید چند هفته یا ماه بشینید ویم رو کانفیگ کنید و احتمالاً با مشکلاتی هم بربخورید
همون‌طور که گفته‌ام، برای کسی که فقط قراره مدت کوتاهی کار برنامه‌نویسی رو انجام بده، ویم توصیه نمی‌شه. ولی کسی که شغلش اینه، مدّت‌ها زمان داره تا محیط توسعهٔ خودش رو بسازه و بقیهٔ عمرش رو با سرعت و راحتی بیش‌تری برنامه‌نویسی کنه.
برای کسی که سال‌هاست شغل اصلیش برنامه‌نویسیه، زشته "محیط توسعه‌اش" این شکلی باشه:

نقل‌قول
https://vimtricks.com/p/using-a-mouse-in-vim
گفتم تقریبا. این هم فعال باشه کار چندان خاصی باهاش نمیشه کرد. هیچ دکمه‌ای نیست که روش زده بشه فقط قراره باهاش متن رو انتخاب یا زبانه رو جابجا کنید. بقیه چیزها با کیبورده.

آفلاین aFard88

• Full Member
  • *
  • ارسال: 200
« پاسخ #18 : 10 خرداد 1403، 05:19 ب‌ظ »
هممممم؟
!Its alireza

آفلاین ArminRetro

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 64
  • میتونی از سایتم دیدن کنی 🙂
    • یادداشت روزانه گیک ها
« پاسخ #19 : 10 خرداد 1403، 05:57 ب‌ظ »

gvim چطور هست؟ ترکیبی؟ هم ویم هم گرافیکی؟
.
                                             خیر الأمور أوسطها
                       مثال خوبی برای نداشتن تعصب در استفاده از برنامه ها است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #20 : 10 خرداد 1403، 07:49 ب‌ظ »
این ویم منه. همهٔ ویژگی‌های لازم برای توسعهٔ برنامه رو داره و کلی برنامهٔ واقعی هم (مثل کاربراتور) باهاش توسعه داده شده:
همون‌طور که می‌بینید هم دکمه داره و هم چیزهایی که بشه با موشی انتخابشون کرد.

gvim چطور هست؟ ترکیبی؟ هم ویم هم گرافیکی؟
جی‌ویم فقط یه محیط گرافیکی برای ویمه. در نهایت شما باید بتونید با ویم کار کنید.
« آخرین ویرایش: 10 خرداد 1403، 07:51 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4800
  • masoft قدیم
« پاسخ #21 : 11 خرداد 1403، 12:30 ب‌ظ »
برای کسی که سال‌هاست شغل اصلیش برنامه‌نویسیه، زشته "محیط توسعه‌اش" این شکلی باشه:
چرا زشته؟

آفلاین ArminRetro

• Jr. Member
  • *
    • یادداشت روزانه گیک ها
« پاسخ #22 : 11 خرداد 1403، 12:52 ب‌ظ »
جی‌ویم فقط یه محیط گرافیکی برای ویمه. در نهایت شما باید بتونید با ویم کار کنید.
نمیدونم چی بگم اگر آموزش فوق العاده دارید که همه شخصی سازی هارا انجام و آموزش بدهد ممنون میشم
و اینکه آیا میشود از شهصی سازی ها خروجی گرفت و در جاهای دیگر استفاده کرد اگر همچین چیزی به برنامه ویم اضافه شود یا داشته باشد خیلی عالی است
و نانو به نظرم خیلی راحت تر هست چرا از آن استفاده نمیشود؟ و تقریبا برای مبتدی ها هم خوب هست دلیل پیشنهاد نکردن آن چیست؟

و یک سوال معادل فارسی همه کلمات رایانه ای را از کجا پیدا میکنید برایم خیلی جالب است که حتی استفاده هم میکنید و بنده را بسیار خوشحال کرده
« آخرین ویرایش: 11 خرداد 1403، 12:56 ب‌ظ توسط ArminRetro »
.
                                             خیر الأمور أوسطها

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 965
« پاسخ #23 : 11 خرداد 1403، 03:56 ب‌ظ »
سلام والا منم به ناچار از vscode استفاده می‌کردم با شبیه‌ساز ویم... این مشکلات کانفیگ کردن ویم رو داشتم و کلا زیاد باهاش ارتباط نگرفتم. در آخر با نئویم آشنا شدم. اگر بخواهید از این کانفیگ‌های پیش‌آماده استفاده کنید مثل Lazy و این‌ها بله اصلا کاستوم کردنش ممکنه دردسرهای زیادی داشته باشه ولی به نظرم اگه از صفر بشینید و نئویم رو کانفیگ کنید می‌بینید چقدر مطمئن و قابل اطمینانه... چون همه جاش رو خودتون می‌دونید چه خبره بدون نگرانی پلاگین‌های مختلف رو روش تست می‌کنید و هیچ مشکلی هم به وجود نمیاد. من الان به شکل کامل از vscode مهاجرت کردم سمت نئویم... خواستید بگید چند تا ویدئوی یوتیوب که روی هم فکر نکنم یه ساعت هم می‌شدن رو براتون بفرستم. احتمالا با یک یا نهایتا دو روز زمان PDE(Personalized Development Environment) خودتون رو می‌سازید که تا آخر عمر می‌تونید بدون مشکل ازش استفاده کنید.
سلام ممنون میشم اگر آموزش را هم دارید بفرستید
بله می‌تونید به این پلی‌لیست مراجعه کنید:
https://youtube.com/playlist?list=PLnu5gT9QrFg36OehOdECFvxFFeMHhb_07&si=euh8t2UQ9uwN_qXf
شماره‌های 7 8 9 توی پلی‌لیست اصل کاری‌ها هستن. با اون‌ها راحت می‌تونید IDE رو از صفر خودتون بسازید. البته بهتره شماره 1 رو اول ببینید که یکم با چرایی استفاده از ویم‌/نئویم آشنا بشید. این ۳ تا ویدئو بهترین و بروزترین چیزی بود که من پیدا کردم.
خوبه که بعد از این‌ها یه سری هم به این ویدئو ThePrimeagen بزنید. فرد معروفیه توی این حوزه. البته خودش توی این ویدئو از packer به عنوان پکیج‌منیجر استفاده کرده که lazy.nvim جدیدتر و بهتره که در اون سه تا ویدئوی قبلی ازش استفاده شده:
https://www.youtube.com/watch?v=w7i4amO_zaE&t=105s
اگر هم زبانتون زیاد خوب نیست می‌تونید این رکورد ضبط شده که نمی‌دونم مال کجاست رو ببینید که آشناتر بشید:
https://www.youtube.com/watch?v=DHpxeSviNhc

در کل اون پلی‌لیستی که بهتون اول گفتم اصل‌کاری‌ها هستن. بقیه‌شون برای بیشتر قرار گرفتنون در حال و هوای این موضوعه.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #24 : 11 خرداد 1403، 04:07 ب‌ظ »
سلام والا منم به ناچار از vscode استفاده می‌کردم با شبیه‌ساز ویم... این مشکلات کانفیگ کردن ویم رو داشتم و کلا زیاد باهاش ارتباط نگرفتم. در آخر با نئویم آشنا شدم. اگر بخواهید از این کانفیگ‌های پیش‌آماده استفاده کنید مثل Lazy و این‌ها بله اصلا کاستوم کردنش ممکنه دردسرهای زیادی داشته باشه ولی به نظرم اگه از صفر بشینید و نئویم رو کانفیگ کنید می‌بینید چقدر مطمئن و قابل اطمینانه... چون همه جاش رو خودتون می‌دونید چه خبره بدون نگرانی پلاگین‌های مختلف رو روش تست می‌کنید و هیچ مشکلی هم به وجود نمیاد. من الان به شکل کامل از vscode مهاجرت کردم سمت نئویم... خواستید بگید چند تا ویدئوی یوتیوب که روی هم فکر نکنم یه ساعت هم می‌شدن رو براتون بفرستم. احتمالا با یک یا نهایتا دو روز زمان PDE(Personalized Development Environment) خودتون رو می‌سازید که تا آخر عمر می‌تونید بدون مشکل ازش استفاده کنید.
درود دوست عزیز. من خودم قبلاً به نئوویم مهاجرت و کانفیگش کردم. خودم هم الان در مواقعی که نمی‌تونم به vscodium دسترسی داشته باشم ازش استفاده می‌کنم. ولی تا جایی که یادم میاد من همیشه در حال هدر دادن وقتم با کانفیگ ویم/نئوویم بودم. خود اینها اصلاً مشکلی ندارند ولی اگر بخواهید اونهارو از صفر تبدیل به یک IDE بی‌نقص بکنید خیلی خیلی وقت گیر و اذیت کننده است. من ترجیح میدم تعصبات رو کنار بذارم و از چیزی که آماده و مرسوم‌تره استفاده کنم.
خوب برادر من دارم می‌گم من هم از صفر تبدیل به یه IDE کامل کردم و الان راضی راضیم. شما یه مثال نقض برای خودتون می‌زنید و باهاش استدلال می‌کنید  :| اتفاقا من همیشه خدا وقتم با vscode و ادیتورهای دیگه تلف می‌شد. چون کلی کار تکراری باید انجام می‌دادم، شورت‌کات‌های غیر منطقی... پلاگین‌هایی که اصلا قابلیت کاستوم نداشتن. اینجا خیلی راحت من برای همه‌ی کارام شورت‌کات‌های خاص خودم رو دارم. هر جای IDE رو که بخوام کاستوم می‌کنم بدون هیچ مشکلی... به واسطه شغلم هم مجبورم همزمان خیلی از زبان‌ها و ابزارهای دیگه رو استفاده کنم. در حال حاضر با این IDE من Python/Django, C#/.Net, PHP, JS/React/ReactNative دارم بدون هیچ مشکلی همزمان کار می‌کنم.
اگر کلا بیس و منطق اولیه رو بلد نباشید بله هزاران مشکل برمی‌خورید. مورد داشتیم طرف حتی نمی‌دونسته Linter و LSP چیه بعد بدون اینکه بره در مورد این‌ها بخونه اومده گیر می‌ده می‌گه چرا IntelliSense این هیچی نمیاره واسه من :) یا چرا ارور نشونه من نمی‌ده.

نقل‌قول
دقیقا! کاملا درسته...

نقل‌قول
والا آقا بهزاد این چیزیه که من الان دارم باهاش کار می‌کنم:

زشته این الان؟ تازه من اصلا خوشم نمیاد IDE بخواد خوشگل موشگل و از این چیزای رنگی‌رنگی داشته باشه وگرنه می‌شد ده‌ها برابر زیباترش کرد. البته منظور توی معیار زیبایی شماست...

مثلا می‌تونیم اینطوریش کنیم:

به اندازه کافی جذاب هست؟ ;D البته احتمالا آخرش هم یه بونوسی چیزی هم بده خوبه 8)
« آخرین ویرایش: 11 خرداد 1403، 05:22 ب‌ظ توسط sajadspeed »

آفلاین ArminRetro

• Jr. Member
  • *
    • یادداشت روزانه گیک ها
« پاسخ #25 : 11 خرداد 1403، 04:31 ب‌ظ »
در کل اون پلی‌لیستی که بهتون اول گفتم اصل‌کاری‌ها هستن. بقیه‌شون برای بیشتر قرار گرفتنون در حال و هوای این موضوعه.
فرق نئوویم با ویم چیه؟
.
                                             خیر الأمور أوسطها

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #26 : 11 خرداد 1403، 05:20 ب‌ظ »
فرق نئوویم با ویم چیه؟
ببینید کلیاتش رو که سرچ کنید در موردش ولی من فقط بخوام نظر شخصیم رو بگم خودم به شخصه با ویم به عنوان ادیتور اصلیم زیاد ارتباط نگرفتم. با lua خیلی راحت‌تر بودم تا vimscript و حداقل برای من نئویم خیلی مدرن‌تر و بهتر به نظر میومد؛ پلاگین‌های متفاوت و مختلف و کلا اوکی‌تر بودم باهاش با ویم یکم دردسر داشتم که بخوام کانفیگش کنم برای زبان‌هایی که می‌خواستم ولی با نئویم خیلی بهتر و ضریح‌تر تونستم این کار رو انجام بدم. البته می‌گم این صرفا نظر من بود و دلیل بر برتری یا پست‌تری نئویم نیست. بنده نئویم ادیتور اصلیم هست و ویم برای کارهای دمت دستی و ادیت‌های سریع...

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #27 : 11 خرداد 1403، 05:23 ب‌ظ »
آیا میشود از شهصی سازی ها خروجی گرفت و در جاهای دیگر استفاده کرد اگر همچین چیزی به برنامه ویم اضافه شود یا داشته باشد خیلی عالی است
بله. مثلاً همهٔ پیکربندی‌های ویم من این‌جاست و پای هر رایانه‌ای که می‌شینم، نخست این رو جایگذاری می‌کنم:
https://framagit.org/danialbehzadi/dotfiles/-/tree/main/editor

[quote author=ArminRetro link=topic=157832.msg1245998#msg1245998 date=
و نانو به نظرم خیلی راحت تر هست چرا از آن استفاده نمیشود؟ و تقریبا برای مبتدی ها هم خوب هست دلیل پیشنهاد نکردن آن چیست؟
[/quote]
نانو‌فقط یک ویرایشگر متنه. امکانات برنامه‌نویسی نداره.

[quote author=ArminRetro link=topic=157832.msg1245998#msg1245998 date=
و یک سوال معادل فارسی همه کلمات رایانه ای را از کجا پیدا میکنید برایم خیلی جالب است که حتی استفاده هم میکنید و بنده را بسیار خوشحال کرده
[/quote]
این‌جا شروع خوبیه:
https://wiki.ubuntu-ir.org/wiki/%D9%88%D8%A7%DA%98%D9%87%E2%80%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D9%94_%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 508
« پاسخ #28 : 11 خرداد 1403، 05:36 ب‌ظ »
خوب برادر من دارم می‌گم من هم از صفر تبدیل به یه IDE کامل کردم و الان راضی راضیم. شما یه مثال نقض برای خودتون می‌زنید و باهاش استدلال می‌کنید  :| اتفاقا من همیشه خدا وقتم با vscode و ادیتورهای دیگه تلف می‌شد. چون کلی کار تکراری باید انجام می‌دادم، شورت‌کات‌های غیر منطقی... پلاگین‌هایی که اصلا قابلیت کاستوم نداشتن. اینجا خیلی راحت من برای همه‌ی کارام شورت‌کات‌های خاص خودم رو دارم. هر جای IDE رو که بخوام کاستوم می‌کنم بدون هیچ مشکلی...
مشکلات vscodium رو انکار نمی‌کنم. ولی من روی vscodium احساس سرعت و راحتی بیشتری می‌کنم. به هر حال نظر هر کسی محترمه.

helix هم چیز خفنیه. lsp و دیباگر داخل خودش داره. اما فعلا سیستم پلاگینی نداره. اگه قرار باشه از vscodium که مهاجرت کنم قطعا همین رو انتخاب می‌کنم جای ویم/نئوویم.

آفلاین abc

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 58
« پاسخ #29 : 11 خرداد 1403، 08:31 ب‌ظ »
فکر نمی‌کنم این نظر درسته باشد که ایمکس و (نئو)ویم برای مقاصد حرفه‌ای است و وی‌اس‌کد(یوم) برای سطح مبتدی. با توجه به پشتیبانی مایکروسافت (منظورم پول هنگفت و برنامه نویس‌های تمام وقتی است که پشت این پروژه‌اند) وی‌اس‌کد(یوم) در زمینه خودش برنامه درجه یکی است (البته به نظر خودم و بعید نیست نظر بیخودی داشته باشم :) ) و کاربران خیلی بیشتری دارد. مثلا برای مقایسه:
https://survey.stackoverflow.co/2023/#section-most-popular-technologies-integrated-development-environment
در کل که همه‌اش بستگی به سلیقه دارد...
~