انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: اختلالات جهانی  (دفعات بازدید: 2970 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Alir3za.r

• Newbie
  • *
  • ارسال: 6
پاسخ : اختلالات جهانی
« پاسخ #15 : 29 تیر 1403، 10:24 ب‌ظ »

درود
همونطور که اشاره شد این مربوط به یه نرم افزار امنیتی به اسم فالکون بوده که مال شرکت CrowdStrike هستش و مستقیم ربطی به مایکروسافت و سیستم عاملش نداره . اکثر شرکت ها و ارگان ها برای سیستم های امنیتیشون از این برنامه استفاده کردن . نمیدونم کجای این قضیه غیرقابل فهمه؟
کسایی که برنامه نویسی سطح کرنل انجام دادن میدونن که وقتی برنامه شون کرش کنه چون فضای کرنل برخلاف پروسس های یوزر مد که تو فضای ادرس جداگونه اجرا میشن میدونن که چون فضای ادرس مشترکه تو کرنل کل سیستم کرش میکنه تو لینوکس هم kernel panic داریم تو ویندوز هم صقحه ابی مرگ . برنامه های امنیتی مثه انتی ویروس ها و فایروال ها یه بخشی از اونا باید با دسترسی بالا اجرا بشه که درواقعه باید توی کرنل مد باشه . الان کجای این غیرقابل فهمه؟؟؟؟؟

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2598
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #16 : 29 تیر 1403، 10:44 ب‌ظ »
الآن ثبتنام کردید که اینا رو بگید؟ ؛)

نقل‌قول
مستقیم ربطی به مایکروسافت و سیستم عاملش نداره
این مشکل با روزرسانی ویندوز اضافه شده نه نرم افزاری که خودکاربر روی اون نصب کرده پس مایکروسافت همینجوری بدون آزمایش میگه بفرما؟ مایکروسافت باید چک کنه چی رو داره با بروزرسانی ویندوز اضافه میکنه، همش نه ولی بخشیش تقصیره مایکروسافته.
و به طور کلی این مورد تفاوت ویندوز و توزیع های گنو رو درباره‌ی بروزرسانی و نصب نرم افزار ها نشون میده. نشون میده کارکرد و مهندسی کدوم درسته.
 باید یه فرقی بین نرم افزار آزاد با ... باشه دیگه.

نوشته‌ی پایین کمی فرقاشونو گفته.
https://virgool.io/Salt-Proprietary-Software/%DA%86%D8%B7%D9%88%D8%B1-%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B2%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D9%81%D9%86%D8%A7-%D8%AF%D9%87%D8%AF-to1q7lwurnbq

« آخرین ویرایش: 29 تیر 1403، 10:46 ب‌ظ توسط بریتانیای کبیر »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین Alir3za.r

• Newbie
  • *
« پاسخ #17 : 29 تیر 1403، 11:03 ب‌ظ »
بله الان ثبت نام کردم که اینارو بگم . مشکل چیه؟
اگه ده سال پیش ثبت نام میکردم فرقی میکرد؟
والا جایی نخوندم که با اپدیت های ویندوز به مشکل بخوره همه جا زده اپدیت خودشون بوده

https://www.crowdstrike.com/blog/statement-on-falcon-content-update-for-windows-hosts/

آفلاین learner:~$

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 816
  • روزی روز گاری در گنو/لینوکس
« پاسخ #18 : 29 تیر 1403، 11:40 ب‌ظ »
والا جایی نخوندم که با اپدیت های ویندوز به مشکل بخوره همه جا زده اپدیت خودشون بوده

https://www.crowdstrike.com/blog/statement-on-falcon-content-update-for-windows-hosts/
خب میدونید دلیلی که ما ایرانی ها به این وضع نیفتادیم چیه؟ اینکه از نسخه های کرک شده ویندوز استفاده کردیم اگر باور ندارید یک نگاه به ایکس بندازید تا متوجه بشید. اینکه فکر میکنید اصلا هیچ ربطی به ویندوز نداره واقع بینانه نیست.
البته این کار درستی نیست. ولی سوال من اینه که چرا نسخه های کرک شده این بلا سرشون نیومده؟ آيا کد مخربی بوده که نسخه های کرک شده به این وضع نیفتادند.
هرچند که شاید (‌خودمم واقعا دقیق نمیدونم ) به kernel ABIs  ها یا ربط داشته باشه
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #19 : 29 تیر 1403، 11:47 ب‌ظ »
نقل‌قول
خیر با بروزرسانی های خود ویندوز بوده، همون قسمت بروزرسانی در تنظیمات، میشناسید که؟!
پس حالا تقصیره کیه؟

آفلاین Alir3za.r

• Newbie
  • *
« پاسخ #20 : 30 تیر 1403، 12:03 ق‌ظ »

خب میدونید دلیلی که ما ایرانی ها به این وضع نیفتادیم چیه؟ اینکه از نسخه های کرک شده ویندوز استفاده کردیم اگر باور ندارید یک نگاه به ایکس بندازید تا متوجه بشید. اینکه فکر میکنید اصلا هیچ ربطی به ویندوز نداره واقع بینانه نیست.
البته این کار درستی نیست. ولی سوال من اینه که چرا نسخه های کرک شده این بلا سرشون نیومده؟ آيا کد مخربی بوده که نسخه های کرک شده به این وضع نیفتادند.
من حرفی ندارم بخدا نه مایکروسافت داره ماهانه به من پول میده نه دلیلی میبینم رو یه ابزار یا تکنولوژی خاصی بخوام تعصب داشته باشم چیزی که میبینم مدتیه اذیت میشم اینه که یه سری گارد میگیرن مقابل مایکروسافت و محصولاتش که واقعا درک تمیکنم اصلا برا این گارد. اره خب مایکروسافت هم یه شرکت مثه همه شرکت ها این که چقدر مزخرفه با خوبه به کنار ولی خواهش میکنم وقتی بحث فنی میشه خب دلیل و استدلال فنی هم باید اوارده بشه این که لینوکس به ابزار امنیتی نیاز نداره یا چهل درصد نیاز داره خب یا مایکروسافت داره سقوط میکنه خب چه استدلال هایی پشت اینا هست؟ چجوری درصد چهل درصد محاسبه شده؟ یه شرکت به این بزرگی چجوری سقوط میکنه تو دو روز؟

آفلاین Alir3za.r

• Newbie
  • *
« پاسخ #21 : 30 تیر 1403، 12:07 ق‌ظ »
نقل‌قول
خیر با بروزرسانی های خود ویندوز بوده، همون قسمت بروزرسانی در تنظیمات، میشناسید که؟!
پس حالا تقصیره کیه؟
اخبار رو از منابع رسمیش دنبال کن

آفلاین محمد رضا لامعی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 102
  • همیشه در حال یادگیری
    • سایت شخصی
« پاسخ #22 : 30 تیر 1403، 12:12 ق‌ظ »

دلیلش اینکه ما از محصولات اون شرکت استفاده نکردیم، ویندوز خودم کرک شده نیست و خریدم و آپدیت هست و مشکلی ندارم.
a Day Without Learning is a Lost Day

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 30 تیر 1403، 12:13 ق‌ظ »
نقل‌قول
من حرفی ندارم بخدا نه مایکروسافت داره ماهانه به من پول میده نه دلیلی میبینم رو یه ابزار یا تکنولوژی خاصی بخوام تعصب داشته باشم چیزی که میبینم مدتیه اذیت میشم اینه که یه سری گارد میگیرن مقابل مایکروسافت و محصولاتش که واقعا درک تمیکنم اصلا برا این گارد

آیا از فلسفه نرم افزار آزاد چیزی میدونید؟ آیا از در های پشتی محصولات مایکروسافت ، گوگل، متا و ... چیزی میدونید؟ آیا میدونید این شرکت ها برای افزایش فروش، مصرف گرایی و پول درآوردن خود چه کارایی انجام دادن و میدن؟

نقل‌قول
دلیل و استدلال فنی هم باید اوارده بشه این که لینوکس به ابزار امنیتی نیاز نداره یا چهل درصد نیاز داره خب یا مایکروسافت داره سقوط میکنه خب چه استدلال هایی پشت اینا هست؟ چجوری درصد چهل درصد محاسبه شده؟
بیخیال نظرات زیر فرسته‌های پایگاه هایی مثل غوزمیت بشید.
اول اینکه لینوکس سامانه‌ی عامل نیست، اگه میدونید پس این را هم بدونید که اگه چیزی رو بلدید ولی انجامش نمیدید نادانید.
توزیع های گنو دارای سازوکار هایی هستند که اگه چنتا چیزو رعایت کنید نیازی به ویروس کش ندارید، بخشی‌ این سازوکار ها در پیوندی که بهتون گفتم اومده، البته بدونید امنیت یه چیز نسبیه.

اصلا بحث سر ویندوز یا گنو نیست، بحث اصلی درباره‌ی نرم افزار آزاده،

نقل‌قول
هرچی باشه ویندوز کاملا پتانسیل اینگونه مشکلاتو به‌وفور و در چند مرحله داره.
« آخرین ویرایش: 30 تیر 1403، 12:15 ق‌ظ توسط بریتانیای کبیر »

آفلاین Alir3za.r

• Newbie
  • *
« پاسخ #24 : 30 تیر 1403، 12:29 ق‌ظ »
نقل‌قول
من حرفی ندارم بخدا نه مایکروسافت داره ماهانه به من پول میده نه دلیلی میبینم رو یه ابزار یا تکنولوژی خاصی بخوام تعصب داشته باشم چیزی که میبینم مدتیه اذیت میشم اینه که یه سری گارد میگیرن مقابل مایکروسافت و محصولاتش که واقعا درک تمیکنم اصلا برا این گارد

آیا از فلسفه نرم افزار آزاد چیزی میدونید؟ آیا از در های پشتی محصولات مایکروسافت ، گوگل، متا و ... چیزی میدونید؟ آیا میدونید این شرکت ها برای افزایش فروش، مصرف گرایی و پول درآوردن خود چه کارایی انجام دادن و میدن؟

نقل‌قول
دلیل و استدلال فنی هم باید اوارده بشه این که لینوکس به ابزار امنیتی نیاز نداره یا چهل درصد نیاز داره خب یا مایکروسافت داره سقوط میکنه خب چه استدلال هایی پشت اینا هست؟ چجوری درصد چهل درصد محاسبه شده؟
بیخیال نظرات زیر فرسته‌های پایگاه هایی مثل غوزمیت بشید.
اول اینکه لینوکس سامانه‌ی عامل نیست، اگه میدونید پس این را هم بدونید که اگه چیزی رو بلدید ولی انجامش نمیدید نادانید.
توزیع های گنو دارای سازوکار هایی هستند که اگه چنتا چیزو رعایت کنید نیازی به ویروس کش ندارید، بخشی‌ این سازوکار ها در پیوندی که بهتون گفتم اومده، البته بدونید امنیت یه چیز نسبیه.

اصلا بحث سر ویندوز یا گنو نیست، بحث اصلی درباره‌ی نرم افزار آزاده،

نقل‌قول
هرچی باشه ویندوز کاملا پتانسیل اینگونه مشکلاتو به‌وفور و در چند مرحله داره.
فلسفه نرم افزارهای ازاد : بله میدونم . یه سوال هم دارم چرا هر بحثی میکنیم تو انجمن های لینوکسی بجای جواب دادن مستقیم به اون موضوع همش میگن برین فلسفه نرم افزارهای ازاد رو بخونین . الان بحث سر اینه که مایکروسافت گند زده و من میگم طبق اخباری که منتشر شده اینجوری نیست چه ربطی به فلسفه نرم افزارهای ازاد داره؟
درب پشتی : بله اونم میدونم و اعتقاد دارم که استفاده از یک نرم افزار ازاد به مراتب قابل اعتماد تر هستش .
میدونم لینوکس کرنله : چه ربطی به بحث داره؟
غوزمیت : اخرین بار حدودا یکسال پیش مراجعه کردم
من متوجه نشدم اینکه یه اپدیت معیوب واسه یه سیستم عامل چه ربطی به این بحث ها داره؟ یعنی اگه اپدیت همون نرم افزار واسه نسخه های لینوکسی مشکل داشت هیچ اتفاقی نمیوفتاد؟

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #25 : 30 تیر 1403، 12:37 ق‌ظ »
نقل‌قول
من متوجه نشدم اینکه یه اپدیت معیوب واسه یه سیستم عامل چه ربطی به این بحث ها داره؟ یعنی اگه اپدیت همون نرم افزار واسه نسخه های لینوکسی مشکل داشت هیچ اتفاقی نمیوفتاد؟
روش نصب نرم افزاری که در ویندوز از دیرباز بوده و الآن هم هست زمینه‌ساز این مشکله، در  کرنل لینوکس ما چیزی به عنوان مدیر بسته نداریم و ربطی به لینوکس نداره. روشی که اکثر توزیع های گنو برای نصب دارن و آزاد بودن نرم افزاراشون باعث میشه این موارد به حداقل برسه(اگه از مخازن رسمی استفاده کنید).
در همون پیوند اینا گفته شده.

اگه یکی از بسته های مخزن رسمی توزیعی مثل دبیان مشکلی به این آشکاری و بزرگی داشت قبل از وارد شدن به مخزن دبیان پایدار گذارش میشد و وارد سرور ها و جاهای حساس نمیشد.

نقل‌قول
موضوع همش میگن برین فلسفه نرم افزارهای ازاد رو بخونین
چون امنیت، پایداری، بهینگی و ... از فواید جانبی نرم افزار آزاده(البته نه هر نرم افزار آزادی) و مهمترین دلیل استفاده افراد از سیستم عامل گنو باید آزاد بودن اون باشه.
« آخرین ویرایش: 30 تیر 1403، 01:01 ق‌ظ توسط بریتانیای کبیر »

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 975
  • Fedora Linux
« پاسخ #26 : 30 تیر 1403، 11:08 ق‌ظ »
بله بروزرسانی از crowdstrike بوده ولی در بخش بروزرسانی ویندوز بوده
وقطعا چکش هم کردن (مگه مبشه شرکت به این بزرگی این کارو نکنه)
ولی دیگه آزاد که نیست که بی باگ باشه.

آفلاین abc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 136
« پاسخ #27 : 30 تیر 1403، 01:38 ب‌ظ »
اولین مسئله‌ای باید در نظر داشته باشید این است که بر خلاف بازار سرور، در سطوح شرکتی و سازمانی ویندوز درصد خیلی بیشتری از بازار را در اختیار دارد و طبیعا اگر مشکلی در آن به وجود بیاد اختلال گسترده‌تری ایجاد می‌کند.
به روزرسانی‌های امنیتی شمشیر دو لبه‌اند. اگر قرار باشد تست شوند و پایداری‌شان بررسی شود، در مدت تست عملا حفره‌ی امنیتی‌ای وجود دارد که ممکن است باعث سواستفاده شود. از طرفی هم اگر بخواهند سریع آن را منتشر کنند، ممکن است چنین مشکلی هم پیش بیاید. در این مورد هم فکر کنم قصدشان این بوده که یک باگ امنیتی پلتفورم فالکان را در سریع‌ترین زمان ممکن رفع کنند که متاسفانه چین مشکلی برایشان پیش آمد. همین مدل آپدیت کردن را هم اوبونتو و اسنپ معروفش یا مثلا داکر و... هم دارند. تا جایی که می‌دانم اوبونتو آپدیت‌های اسنپ را بررسی نمی‌کند (البته مطمئن نیستم) یا اینکه پیش آمده که آپدیت آرچ لینکوس باعث مشکل در بوت شدنش بشود که در یک توزیع رولینگ کاملا طبیعی است (و صد البته این خرابی را هم به بار نیاورد. چون عملا در سطوح سازمانی و شرکتی و هم سرور چندان کاربردی ندارد)
~

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #28 : 30 تیر 1403، 01:47 ب‌ظ »
نقل‌قول
در این مورد هم فکر کنم قصدشان این بوده که یک باگ امنیتی پلتفورم فالکان را در سریع‌ترین زمان ممکن رفع کنند که متاسفانه چین مشکلی برایشان پیش آمد.
در این حد هم نیازی به عجله نیست و آزمایشش هم زمان زیادی نمیگرفت، اصلا نمیشه به پای عجله گذاشت.

آفلاین Stewart

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 39
  • تعصب آدم رو کور میکنه
« پاسخ #29 : 30 تیر 1403، 05:40 ب‌ظ »
مساله اینه که واقعا این اتفاق باعث میشه مردم از ویندوز استفاده نکنن؟
معلومه که نه!! حالا چرا؟
چون خیلی از نرم افزارای تخصصی حتی نسخه لینوکس یا مک ندارن و مجبوری از ویندوز استفاده کنی(دوستان قشنگ متعصبم حواسشون باشه که رشته هایی غیر از مهندسی کامپیوتر هم وجود داره).
درکل با نظرات Alir3za.r حال کردم که تعصب کمتری داشت :)