انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: [حل شد]Mount کردن حافظه اضافی برای partition هایی که فضای آنها پر شده  (دفعات بازدید: 5418 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
  • ارسال: 203

حالا یه سری سوال دیگه. الان که دستور df -h رو می زنم این خروجیم هستش:
Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda8             6.6G  5.2G  1.2G  83% /
none                  493M  296K  492M   1% /dev
none                  501M  196K  501M   1% /dev/shm
none                  501M  352K  500M   1% /var/run
none                  501M     0  501M   0% /var/lock
/dev/sda10            7.7G  4.7G  2.7G  64% /usr
/dev/sda9              18G  2.8G   15G  17% /home
حالا وقتی که میرم مثلا تو ناتیلوس که درایو ها رو ببینم همه درایو های ویندوزی و یه درایو File System رو که همین اطلاعات لینوکس هست رو میاره اما خبری از این درایوی که جدیدا ساختم و به usr مونت شده نیست. بالاخره یه وقت هایی نیاز میشه که بخوایم به محتویات usr دسترسی داشته باشی. چه طور میتونم اون درایو رو هم  ببینم. در ضمن از طریق ترمینال چه طور میتونم برم داخلش.
یه چیز دیگه. گفتم شاید درایو ها رو دوباره mount کنم درست بشه اما دستور sudo mount -a رو که میزنم این پیام رو میده:
sudo: must be setuid rootممنون میشم راهنماییم کنید.
موفق باشید
سلام
درمورد دستور کپی بله حق با شماست اشتباه کردم ولی در مورد قسمت دوم:
درسته دیگه ! پارتیشن /dev/sda10  به عنوان /usr مونت شده دقیقا مشکلش چیه؟ اگر می خواهی که به پارتیشن جدیدت دسترسی داشته باشی فقط کافیه بری تو پوشه ی /usr همین شما اون مدل بی نظم و ترتیب ویندوزی رو فراموش کن الان /dev/sda10 توی پوشه /usr مونت شده در واقع نقطه ی اتصالش /usr ه
برای اینکه تنظیمات رو داشته باشید فقط باید از همون دستور گفته شده استفاده کنید تا مجوز ها هم کپی شوند چون بعضی نرم افزار ها اگه ببینند که مجوزها عوض شده اند کار نمی کنند چون حدس میزنند که یکی به این کامپیوتر نفوذ کرده!بعید می دونم که کروم جز این نرم افزار ها باشه! اگه فایل fstab رو از نسخه یبک اپ بر گردونید حواستون باشه که پوشه ی /usr همون /usr قدیمی میشه!نه این پارتیشن جدید
سلام دوست عزیز.
آقا من دوباره این کار رو کردم و همون مشکل پیش اومد. یعنی اینکه واسه sudo این پیام رو میده: sudo: must be setuid root
و مثلا یه نرم افزاری مثل Chrom رو باز نمیکنه(اینا رو فعلا فهمیدم)
در مورد این که چه طور میتونم برم تو دایرکتوری usr. درسته الان اون درایو به این نقطه مونت شده و واسه رفتن داخلش باید رفت داخل دایرکتوری usr اما مساله اینجاست که من اون اول کار محتویات usr رو کپی کردم. یعنی اون اطلاعات هم تو خود root بودن و هم تو پارتیشن جدید. حالا که این پارتیشن رو به usr مونت کردم میخوام برم که دایرکتوری قبلی usr رو که مستقیما تو root بود رو پاک کنم تا فضای root آزاد بشه.
اما الان هم root همون سایز قبلی هستش و هم اینکه نمیدونم اون اطلاعات قبلی رو چه طور پیدا کنم و پاکش کنم.
اینجا یه چیزی میلنگه. یه کاری رو نکردیم. چون یه سری از برنامه ها اجرا نمیشن و یا همونطور که گفتم واسه sudo این پیام sudo: must be setuid root رو میده.

ممنون میشم دوباره راهنماییم کنید
موفق باشید
That's me in the corner
That's me in the spotlight, I'm
Losing my religion

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
su - , sudo bash و  sudo -i را هم امتحان کن.

قبلا با تظیم GDM می شد به صورت روت وارد شد.

از طریق GRUB هم یک تست بکن.
(قسمت recovery)

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
سلام برای قسمت اولش ساده ترین راه اینکه با نسخه ی زنده بیای بالا بعد برو توی پارتیشن روتت بعد اونجا محتویات /usr رو پاک کن (البته باید با sudo پاک کنی ) توجه کن که باید با نسخه ی زنده بیای بالا نه با نسخه ی نصب شده این کار اشتباهش کمتره ولی اگه می خوای که با نسخه ی نصب شده این کار رو بکنی (با ریسک خودت )اول باید یک جای دیگه روتت رو مونت کنی اینطوری
mkdir /tmp/r sudo mount /dev/sda8 /tmp/r بعد برو توی پوشه ی /tmp/r/usr بعد پاکش کن
اما در مورد sudo یک یوزر جدید بساز ببین که اونم همین مشکل رو داره یا نه /usr ربطی به sudo نداره (کلا نسخه ی ۱۰.۱۰ نمی دونم چرا با sudo مشکل داره کلی اعصابم رو خورد کرد آخرش پاکس کردم :D)بقول دوستمون su رو هم امتحان کن یک چیز دیگه مطمئنی که کپی رو با sudo انجام دادی ؟
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
خوب دوستان مساله sudo با تغییر دادن mod و مالک حل شد:
chown root:root /usr/bin/sudo
chmod 4111 /usr/bin/sudo
فقط اینکه تو ریکاوری این کارو کردم چون تو خود سیستم دسترسی به root یا sudo نداشتم.
واسه برنامه ای مثل chrom که اجرا نمیشد، یه بار تو terminal زدم تا پیامشو ببینم و اون هم این پیام رو داد که باید owner  روت باشه و مدش رو هم تغییر بدی به یه چیزی که خودش گفته بود (الان یادم نمیاد)
آهان دوستان. الان یه چیزی به نظرم رسید (همین الان یه دفعه :o) من یادمه که تو دستور کپی یه سری option هستش که اطلاعات رو با تمام خصوصیاتشون مثل mod و owner و این حرفا کپی میکنه. فکر کنم که اگه از این دستور استفاده کنم مشکلم حل شه.
یه سرچ کنم ببینم چی میشه.
.
.
اومدم!!:
فکر کنم باید -p اضافه بشه: man page
-p     same as --preserve=mode,ownership,timestamps

--preserve[=ATTR_LIST]
              preserve the specified attributes (default: mode,ownership,time‐
              stamps),  if  possible  additional  attributes:  context, links,
              xattr, all

حالا باید اطلاعات رو پاک کنم و از اول بریزم یه کم زمان میبره، ببینم چی میشه.
موفق باشید
« آخرین ویرایش: 21 آبان 1389، 10:50 ق‌ظ توسط Aref.Ariyapour »
That's me in the corner
Losing my religion

• High Hero Member
  • *
سلام
اگر شما از همون دستور کپی که اول گفتم استفاده کرده باشید فایل ها با همان سطح دسترسی ها کپی می شوند
sudo cp -r --preserve=all /usr /media/newusr
--preserve=all
یعنی اینکه همه ی دسترسی ها(و یک سری چیزهای دیگه) رو هم منتقل کن یک جور همسان سازیه حالا اگر یک فایلی مجوز ریشه داشت باید چیکار کرد ؟ sudo اول دستور به همین خاطر هست
خیلی خوبه که man رو خوندی ولی از لحاظ فنی man قراره که یک سری راهنمایی های کوچیک بکنه برای دسترسی به کل مستندات از دستور info استفاده می شه برای cp اینو بزن(cp یک نرم افزار عضو بسته ی coreutils ه به خاطر ظاهر عجیب دستور گفتم)
info coreutils 'cp invocation'
« آخرین ویرایش: 21 آبان 1389، 11:10 ق‌ظ توسط سید وحید رضا برهانی »
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
وحید جان من واقعا شرمدم ](*,) ](*,)
به این دقت نکرده بودم. چون Copy Paste نکردم فکر کنم این قسمت رو نزده بودم. باز هم ممنون از شما.
امتحان میکنم خبر میدم.
موفق باشید
That's me in the corner
Losing my religion

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
خوب دوستان اون مساله ها هم حل شد و دلیلش این بود که من تو دستور کپی این قسمت --preserve=all رو نزده بودم و Permission ها و ... رو همراه با فایل ها copy نمیکرد.
حالا مونده اون مساله پاک کردن اون فولدر قبلی usr که باید با توجه به گفته آقا وحید یه cd live گیر بیارم و پاکش کنم که در حال حاظر در دسترس نیست و وقتی امتحان کردم نتیجه رو میگم. ممنون از همه دوستان عزیز.
موفق باشید
That's me in the corner
Losing my religion

• High Hero Member
  • *
سلام
اگر الان نداری از همون روش دوم که گفته بودم امتحان کن فقط قبل از اینکه پاک کنی فایل رو تغییر نام بده ببین اگر که مشکلی پیش نیومد بعد پاکش کن این دفعه خیلی مواظب باش تاکید می کنم که باید دوباره پوشه ی روت رو مونت کنی اگه حواست باشه مشکلی پیش نمی اد
موفق باشی

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
سلام
اگر الان نداری از همون روش دوم که گفته بودم امتحان کن فقط قبل از اینکه پاک کنی فایل رو تغییر نام بده ببین اگر که مشکلی پیش نیومد بعد پاکش کن این دفعه خیلی مواظب باش تاکید می کنم که باید دوباره پوشه ی روت رو مونت کنی اگه حواست باشه مشکلی پیش نمی اد
موفق باشی
خوب یه سوال
من که یه دایرکتوری مثلا r میسازم و با دستور mount مونتش میکنم کلا اون درایو  روت ام از جای اصلیش unmount میشه و بعد میره تو دایرکتوری جدید مونت میشه. تا اینجا درست؟
حالا که کارامو کردم چی کار باید بکنم که دوباره root برگرده به همون mount point اولیش؟
ممنون
That's me in the corner
Losing my religion

• High Hero Member
  • *
سلام
نه تو دوجا مونت می شه اگه از / unmount بشه که سنگ روی سنگ بند نمی شه

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
سلام
نه تو دوجا مونت می شه اگه از / unmount بشه که سنگ روی سنگ بند نمی شه
:D :D
خوب پس وقتی که من از این دایرکتوری جدید unmount کنم، همه چیز برمیگرده به حالت قبل دیگه؟ دقیقا از چه دستوری باید استفاده کنم؟
That's me in the corner
Losing my religion

• High Hero Member
  • *
اصلا اگه unmount هم نکنی همه چیز مثل حالت قبل هست D: برای مونت کردن و پاک کردن اینو بزن
mkdir /tmp/r;sudo mount /dev/sda8 /tmp/r ;sudo rm -r /tmp/r/usr/*این دستور برای پاک کردن هست البته همونطوری که قبلا گثتم بهتره که اول تغییر نام بدی بعد اگر دیدی مشکلی پیش نیومد اون وقت پاکش کنید

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
سوال آخر(باید برم سلف. تا ۱:۳۰ بیشتر غذا نمیدن :'( :'(. در ضمن جمعه ها سایت دانشگاه تا ساعت ۲ بازه پس احتمالا نتایج رو فردا میگم)
پس اون دستور mount که تو دستور قبلی دادید به صورت موقتی هستش دیگه؟ یعنی این چون تو جایی ثبت نشده بعد یه restart دیگه root به اونجا mount نیست. در ضمن اگه همین دایرکتوری r رو که root رو بهش mount کردیم رو پاک کنم unmount میشه و دیگه مشکلی پیش نمیاد دیگه؟
ممنون
That's me in the corner
Losing my religion

• High Hero Member
  • *

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
خوب دوستان عزیز کلا حل شد و کاری که میخواستم انجام شد. همونطور که وحید جان گفته بودن، root رو به یه دایرکتوری دیگه mount کردم و بعد دایرکتوری قبلی usr رو پاک کردم.
از دوستان عزیز آقا وحید و alend هم بسیار متشکرم که تو این تاپیک کمکم کردن.
موفق باشید
That's me in the corner
Losing my religion