انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نماگرفت از میزکار گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 1382597 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
پاسخ : نماگرفت از میزکار گنو/لینوکس
« پاسخ #4665 : 28 بهمن 1400، 10:24 ب‌ظ »
واقعا نمیدونم مشکل چیه !
اما در مورد ارچ ، چجوری نصب کردید ؟ از طریق محیط تکست مود اینستالر یا ارچ gui ؟ یادمه یه توزیع ارچ دیدم که دقیقا خود ارچ بود فقط بعلاوه اینستالر گرافیکی ؟ من هنوز جرعت ندارم بیام سراغ ارچ ، در تلاشم به سطحی برسم که همه مشکلاتم رو در اوبونتو خودم حل کنم بعد بیام ارچ ! دقیقا بخاطر سبکی و نصب مواردی که میخوای ن چیز اضافه !
البته آرچ نصبش سخت نیست برای هر سیستم قلق داره بار اول که نصب بکنید به هزار تا مشکل قطعا بر خواهید خورد ولی وقتی که مشکلات رو حل کردید دیگه برای دفعات بعد می دونید باید چی کار کنید و نصبش راحت میشه براتون.
شما مگه دبیان دیبوت استرپ نداشتید؟ آرچ بنظرم از دیبوت استرپ هم راحت تره. اگر اون رو تونستید این رو هم می تونید.
نصبش چیز خاصی نداره. قرار نیست کرنل رو کامپایل کنید. آرچ مشکل خاصی نداره فقط ممکنه موقع نصب برنامه از AUR اشکتون رو در بیاره!

منم همبن مشکلو روی ارچ داشتم
نمیدونم چرا همه جا رو تقریبا درست کردم ولی فونت برای تکست فیلد ها درست نمیشد 😒
البته مشکل آرچ نیست مشکل سینامونه. توی گنوم تونستم درستش کنم.
راستش به جناب دراگون چیزی نگین ، بازم به مشکل خوردم و اما جرعت نکردم بیشتر ازون اذیتشون کنم ! 😂
الانم روی اوبونتو عم ولی میخوام بزودی به گیکس مهاجرت کنم !
چه مشکلی؟ چرا جرعت نکردین؟
البته من هر سوالی داشته باشم می پرسم بجز سوالاتی که خیلی احمقانه هست و توی چنین شرایطی سعی می کنم نپرسم  :D
ندیدین چند صفحه انرژی گذاشتن و چقد من مشکل پشت مشکل ؟ دیگه دلم نیومد بیشتر اذیتشون کنم ! با خودم گفتم بازگشت همه به سوی اوست ، یعنی اوبونتو ! پس برگشتم پیشش ! حالا یه سر میرم گیکس ببینم چطوریاس ، اگه نشست به دلم که فبها ، وگرنه میرم دبیان سید ! ارچو هم یه تست میزنم ، کمکتم میطلبه ، دریغش نکنی ! وگرنه باز برمیگردم اوبونتو جان ! 😂
« آخرین ویرایش: 28 بهمن 1400، 10:29 ب‌ظ توسط / sudo rm -rf »
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4666 : 28 بهمن 1400، 11:14 ب‌ظ »
البته ناگفته نماند که خیلی چیز ازشون یاد گرفتم توی اون تاپیک !
آرچ و گنوم!

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #4667 : 28 بهمن 1400، 11:32 ب‌ظ »
البته ایشون از روی علاقه خودشون بوده که جواب دادن. وگرنه می تونستند به سوال شما جواب ندن پس از سوال پرسیدن نترسید.
گیکس که خود جناب دراگون گفتند درباره مدیر بستش که باید بسته هارو کامپایل کنید.
بنظرم آرچ آسون تره. خود من هم تاپیک زدم برای آرچ و اینطوری مشکلاتم حل شد.

پ.ن: کلی تایپ کرده بودم و نت قطع شد پیام ها هم پاک شد دیگه حوصلم نگرفت تایپ کنم  ;D
خداحافظ لینوکس!

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #4668 : 28 بهمن 1400، 11:40 ب‌ظ »
واقعا نمیدونم مشکل چیه !
اما در مورد ارچ ، چجوری نصب کردید ؟ از طریق محیط تکست مود اینستالر یا ارچ gui ؟ یادمه یه توزیع ارچ دیدم که دقیقا خود ارچ بود فقط بعلاوه اینستالر گرافیکی ؟ من هنوز جرعت ندارم بیام سراغ ارچ ، در تلاشم به سطحی برسم که همه مشکلاتم رو در اوبونتو خودم حل کنم بعد بیام ارچ ! دقیقا بخاطر سبکی و نصب مواردی که میخوای ن چیز اضافه !
البته آرچ نصبش سخت نیست برای هر سیستم قلق داره بار اول که نصب بکنید به هزار تا مشکل قطعا بر خواهید خورد ولی وقتی که مشکلات رو حل کردید دیگه برای دفعات بعد می دونید باید چی کار کنید و نصبش راحت میشه براتون.
شما مگه دبیان دیبوت استرپ نداشتید؟ آرچ بنظرم از دیبوت استرپ هم راحت تره. اگر اون رو تونستید این رو هم می تونید.
نصبش چیز خاصی نداره. قرار نیست کرنل رو کامپایل کنید. فقط پارتیشن های مورد نیاز رو ماونت می کنید و فرمت بعد هم با پک استرپ می زنید کرنل و ابزار های دیگه رو نصب کنه‌ (بسته های base linux linux-firmware) بعد هم chroot و نصب گراب. بقیش هم کانفیگ زبان و منطقه و این چیزاست. بعدش هم یک میزکار نصب می کنید. البته یادتون باشه که networkmanager رو حتما نصب کنید توی محیط chroot و فعالش کنید وگرنه به نت وصل نمی تونید بشید حتی با کابل (چیزی که من ساعت ها درگیر بودم باهاش آخر سر فهمیدم مشکل از اینه).
آرچ مشکل خاصی نداره فقط ممکنه موقع نصب برنامه از AUR اشکتون رو در بیاره!

منم همبن مشکلو روی ارچ داشتم
نمیدونم چرا- همه جا رو تقریبا درست کردم ولی فونت برای تکست فیلد ها درست نمیشد 😒
البته مشکل آرچ نیست مشکل سینامونه. توی گنوم تونستم درستش کنم.
من توی گنوم این مشکلو داشتم  :(

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4669 : 29 بهمن 1400، 01:16 ق‌ظ »
کافیه فرمت تاریخ و ساعت رو بزاری روی ایران بعد یک بار خارج شی و دوباره وارد کاربرت بشی. درست میشه.  (تست کردم)
البته بعضی مواقع میشه با Alt+F2 و r بدون خارج شدن هم مشکل رو حل کرد.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4670 : 29 بهمن 1400، 02:10 ق‌ظ »
البته ایشون از روی علاقه خودشون بوده که جواب دادن. وگرنه می تونستند به سوال شما جواب ندن پس از سوال پرسیدن نترسید.

پ.ن: کلی تایپ کرده بودم و نت قطع شد پیام ها هم پاک شد دیگه حوصلم نگرفت تایپ کنم  ;D
در ابتدای تاپیک شاید علاقه ، اما آخرش این احساس نمیشد !
درمورد گیکس مطمعنید ؟ 😐 شاید اشتباه فهمیدید ! یعنی تنبلیشون شده کامپایل کنن و بزارن مخازن ؟
حالا چی تایپ کرده بودی اون همه ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4671 : 29 بهمن 1400، 02:34 ق‌ظ »

در ابتدای تاپیک شاید علاقه ، اما آخرش این احساس نمیشد !
درمورد گیکس مطمعنید ؟ 😐 شاید اشتباه فهمیدید ! یعنی تنبلیشون شده کامپایل کنن و بزارن مخازن ؟
حالا چی تایپ کرده بودی اون همه ؟
با اون فونت ناجور دیگه نمی تونستم دوباره تایپ کنم.
چیز خاصی نبود در مورد راحت تر بودن آرچ و دردسر کامپایل و ...
ولی بخوام خلاصه بگم نمی دونم سیستم شما چقدر قدرت داره، ولی من خودم موقع انقدر کامپایل نرم افزار ها به مشکل خوردم که اسم کامپایل میاد وسط وحشت می کنم. کلا نظر من رو نسبت به کامپایل عوض کرد.
بعد سورس رو بخواهید بگیرید باید حجم زیادی دانلود کنید و کامپایل هم بسته به قدرت سیستم ممکنه ساعت ها (یا روز ها) طول بکشه و اگر خیلی شانس داشته باشید وسطش ارور نده که در ۹۹ درصد مواقع ارور میده، بتونید یک نرم افزار رو نصب کنید.
البته دیگه زیادی شورش رو دراوردم شاید هم تونستید راحت کامپایل کنید.
در مورد کامپایل توی گیکس یادمه جناب دراگون در جواب آقای بهزادی گفتند گیکس خوبه ولی مدیر بستش اذیت می کنه. نمی‌دونم قبلا راحت پیداش می کردم ولی الان هرچقدر گشتم این پست ایشون رو پیدا نکردم.
ولی در لینک زیر یک توضیحاتی دادن ایشون انگار که توی گیکس os-prober وجود نداره.

https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=154219.msg1203432#msg1203432

سعی کنید وقتی یک فرد با تجربه رو می بینید تا جایی که می تونید ازشون اطلاعات بکشید و به دانسته هاتون اضافه کنید.
البته اینارو به خودم هم میگم ولی بهش عمل نمی کنم  ;D
« آخرین ویرایش: 29 بهمن 1400، 02:37 ق‌ظ توسط Mt »
خداحافظ لینوکس!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #4672 : 29 بهمن 1400، 03:02 ق‌ظ »
اوبونتو 20.04 با معماری ARM aarch64.
دسکتاپ xfce 4.14.
روی گوشیم نصب کرده‌م و از طریق شبکه میشه بهش ریموت دسکتاپ بزنم (پروتکل vnc). روان‌ترین عملکرد رو هم زمانی داره که با کابل وصلش کنم و USB Tethering فعال باشه (شبیه به قابلیت Samsung DeX یا ‎MIUI+‎ شیائومی).
روی هر گوشی اندرویدی قابلیت نصب شدن داره و در کنار اندروید و موازی با اون کار می‌کنه.
در ترمینال Termux با استفاده از proot یه شاخه‌ی روت / بسته (sandbox) درست می‌کنه که البته امکان دسترسی به دایرکتوری sdcard انروید رو هم فراهم می‌کنه.
از اونجا که از کرنل لینوکس رام اندرویدی که نصب داریم استفاده می‌کنه و تمامی بسته‌ها مخصوص معماری پردازنده‌ی موبایل پورت شده‌ن، هیچ نوع شبیه‌سازی‌ای وجود نداره و یه اوبونتوی native در اختیار داریم.

صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4673 : 29 بهمن 1400، 03:17 ق‌ظ »
دسکتاپ xfce 4.14.
روی گوشیم نصب کرده‌م و از طریق شبکه میشه بهش ریموت دسکتاپ بزنم (پروتکل vnc). روان‌ترین عملکرد رو هم زمانی داره که با کابل وصلش کنم و USB Tethering فعال باشه (شبیه به قابلیت Samsung DeX یا ‎MIUI+‎ شیائومی).
روی هر گوشی اندرویدی قابلیت نصب شدن داره و در کنار اندروید و موازی با اون کار می‌کنه.
در ترمینال Termux با استفاده از proot یه شاخه‌ی روت / بسته (sandbox) درست می‌کنه که البته امکان دسترسی به دایرکتوری sdcard انروید رو هم فراهم می‌کنه.
از اونجا که از کرنل لینوکس رام اندرویدی که نصب داریم استفاده می‌کنه و تمامی بسته‌ها مخصوص معماری پردازنده‌ی موبایل پورت شده‌ن، هیچ نوع شبیه‌سازی‌ای وجود نداره و یه اوبونتوی native در اختیار داریم.

واو!!! میشه نحوه نصبش رو آموزش بدید؟
به یکی از آشنایان گفتم لینوکس نصب کن خیلی قدرتمند تره. گفت چیزی که بیشتر استفاده میشه بهتره. ویندوز هم توی ترمینالش (cmd) کلی دم و دستگاه داره و خیلی قدرتمنده. ازونجایی که من در بحث کردن مهارت زیادی ندارم و اطلاعات کافی هم ندارم نتونستم جواب بدم. البته با متقاعد کردن چیزی به من نمی‌رسه ولی اگر نتونم کسی رو راهنمایی کنم آروم نمیشم!
بالاخره داریم از نرم افزار آزاد استفاده می کنیم باید عوضش یک نقشی هم در گسترش این جامعه داشته باشیم.
قطعا این عکس ها می تونه قدرت گنو لینوکس رو نشون بده!

فقط یک سوال. این اوبونتویی که روی اندروید نصب کردید کاربردی هم داره؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4674 : 29 بهمن 1400، 03:26 ق‌ظ »
گوشیتون چیه ؟
این چه uptime ترسناکیه ؟ 😮😂
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4675 : 29 بهمن 1400، 03:28 ق‌ظ »
دسکتاپ xfce 4.14.

واو!!! میشه نحوه نصبش رو آموزش بدید؟
به یکی از آشنایان گفتم لینوکس نصب کن خیلی قدرتمند تره. گفت چیزی که بیشتر استفاده میشه بهتره. ویندوز هم توی ترمینالش (cmd) کلی دم و دستگاه داره و خیلی قدرتمنده. ازونجایی که من در بحث کردن مهارت زیادی ندارم و اطلاعات کافی هم ندارم نتونستم جواب بدم. البته با متقاعد کردن چیزی به من نمی‌رسه ولی اگر نتونم کسی رو راهنمایی کنم آروم نمیشم!
بالاخره داریم از نرم افزار آزاد استفاده می کنیم باید عوضش یک نقشی هم در گسترش این جامعه داشته باشیم.
قطعا این عکس ها می تونه قدرت گنو لینوکس رو نشون بده!

فقط یک سوال. این اوبونتویی که روی اندروید نصب کردید کاربردی هم داره؟
خب اینو نشونش بدی برمیگرده میگه توی اندروید ۱۳ ، ویندوز ۱۱ رو بالا آوردن روش کرایسیس رو پلی کردن !
راستم میگه ! نمیدونم کدوم انجمن خارجی اینکارو کرده بود !
آرچ و گنوم!

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4676 : 29 بهمن 1400، 03:39 ق‌ظ »
جدا؟ حالا عکس که نه روی گوشی خودم نصب می کنم و نشون میدم. اینطوری اگر چنین حرفی رو زد میگم ویندوز ۱۱ رو نصبش کن.
من قبلاً خودمو بیچاره کردم از ویندوز ایکس پی بگیر به بالا نتونستم روی اندروید نصب کنم.
البته یکی دیگه از آشنایان رو بهش اوبونتو و مانجارو رو معرفی کردم و فکر نمی کردم جدی گرفته باشه ولی دیدم پیام فرستاد که کدوم نسخه از مانجارو رو باید دانلود کنه. در مورد پارتیشن بندی هم قرار شد کمکش کنم.
اینم یک حرکت مثبت  ;)
البته من به یک نفر راضی نمیشم. باید هر کس رو می شناسم بهش گنو لینوکس رو حتی شده معرفی هم بکنم! حالا نصب هم نکردن مهم نیست ولی حداقل بدونن چنین چیزی هم وجود داره.
چون هنوز خیلیا نمی دونن سیستم عامل چیه و ویندوز چیه.
میگن ویندوزت چنده یا ویندوزت لینوکسه!
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4677 : 29 بهمن 1400، 03:42 ق‌ظ »
جدا؟ حالا عکس که نه روی گوشی خودم نصب می کنم و نشون میدم. اینطوری اگر چنین حرفی رو زد میگم ویندوز ۱۱ رو نصبش کن.
من قبلاً خودمو بیچاره کردم از ویندوز ایکس پی بگیر به بالا نتونستم روی اندروید نصب کنم.
البته یکی دیگه از آشنایان رو بهش اوبونتو و مانجارو رو معرفی کردم و فکر نمی کردم جدی گرفته باشه ولی دیدم پیام فرستاد که کدوم نسخه از مانجارو رو باید دانلود کنه. در مورد پارتیشن بندی هم قرار شد کمکش کنم.
اینم یک حرکت مثبت  ;)
البته من به یک نفر راضی نمیشم. باید هر کس رو می شناسم بهش گنو لینوکس رو حتی شده معرفی هم بکنم! حالا نصب هم نکردن مهم نیست ولی حداقل بدونن چنین چیزی هم وجود داره.
یکی از افتخاراتم اینه : یکی از دوستانم رو که هنوز وارد دنیای کامپیوتر نشده بود ، گنو لینوکسیش کردم ! هنوز ویندوز رو نچشیده اوبونتویی شد ، از همین اول هم به ترمینال عادتش دادم !
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4678 : 29 بهمن 1400، 03:45 ق‌ظ »
دسکتاپ xfce 4.14.

من ترموکس رو نصب دارم ، خیلی باحاله و برای خیلی کارا ازش استفاده میکنم ، مخصوصا wget
اما ازونجایی که فعلا گوشیم پشتیبانی و اپدیت میگیره روتش نکردم ، پس مخازن روت ترموکس رو بررسی نکرده بودم ، این proot با همون دستورش نصب میکنه کنار اندروید و تمام یا دردسر داره ؟
« آخرین ویرایش: 29 بهمن 1400، 03:48 ق‌ظ توسط / sudo rm -rf »
آرچ و گنوم!

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4679 : 29 بهمن 1400، 03:53 ق‌ظ »
اینم یک حرکت مثبت  ;)
یکی از افتخاراتم اینه : یکی از دوستانم رو که هنوز وارد دنیای کامپیوتر نشده بود ، گنو لینوکسیش کردم ! هنوز ویندوز رو نچشیده اوبونتویی شد ، از همین اول هم به ترمینال عادتش دادم !
البته همین دوستی که قراره به زودی لینوکسی بشه هم تقریباً هیچی بلد نیست. فقط تنها کارش این بوده که کامپیوتر رو روشن می کرده!
ولی با محیط ساده و باحالی که گنوم داره بنظرم خیلی راحت می تونه یاد بگیره. فارسی هم که کامل داره، راهنمای ویدیویی هم که داره.
البته موندم چی معرفی کنم از یک طرف اوبونتو کلی ابزار کاربردی پیش فرض نصب داره ولی فروشگاهش به اسنپ متصله و فردا روزی سیستمش کند شد نگه این چی بود بهم معرفی کردی از یک طرفی هم منجارو پیش فرض نرم افزار کاربردی مثل لیبره آفیس و ... نداره و کاربر باید دستی نصب کنه. فروشگاه منجارو هم من تا حالا نتونستم نرم افزاری ازش نصب کنم بعید می دونم این بنده خدا بتونه (چون کلا لیست نرم افزار هارو خالی نشون میده ولی با ترمینال مشکلی نداره).
ترمینال هم فکر نکنم برای کاربر تازه وارد مناسب باشه مخصوصا این که بخواد عادت هم بکنه. حداقل باید یکم با محیط گرافیکی کار کنه بعد کم کم کار با ترمینال و این هارو یاد بگیره.
از طرفی دستورات ترمینال فارسی نداره.

البته سیستمش فکر نکنم اوبونتو رو بتونه بالا بیاره ضعیفه.
خداحافظ لینوکس!