انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نماگرفت از میزکار گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 1382322 بار)

0 کاربر و 16 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
پاسخ : نماگرفت از میزکار گنو/لینوکس
« پاسخ #4935 : 30 امرداد 1401، 05:42 ب‌ظ »
دبیان پایدار+میزکار گنوم
گنوم ۳.۳۸ !؟ :o خیلی از روش گذشته که.
همون EOS رو حین نصب می‌تونی انتخاب کنی تا دسکتاپ گنوم رو نصب کنه. اون موقع بروز بودن رو در کنار پایداری و قدرت و بهینگی و سبکی سیستم‌عامل همزمان داری.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • بی صدا اماپرمعنا! کم گوی اماگزیده گوی! حافظ دوست:)
« پاسخ #4936 : 30 امرداد 1401، 06:12 ب‌ظ »
درود. جناب اسماعیلی بنده هنوز هم از گنو/لینوکس های زنده (لایو) استفاده میکنم.
متأسفانه هنوز هاردی خریداری نکرده‌ام.
مالی که ز تو کس نستاند، علم است...حرزی که تو را به حق رساند، علم است....جز علم طلب مکن تو اندر عالم... چیزی که تو را ز غم رهاند، علم است... مباش غره به علم و عمل، فقیه! مدام که هیچکس ز قضای خدای جان نبرد!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #4937 : 30 امرداد 1401، 07:08 ب‌ظ »
دبیان پایدار+میزکار گنوم
گنوم ۳.۳۸ !؟ :o خیلی از روش گذشته که.
همون EOS رو حین نصب می‌تونی انتخاب کنی تا دسکتاپ گنوم رو نصب کنه. اون موقع بروز بودن رو در کنار پایداری و قدرت و بهینگی و سبکی سیستم‌عامل همزمان داری.
خب دبیان ناپایدار هم هستا !
آرچ و گنوم!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4938 : 30 امرداد 1401، 07:53 ب‌ظ »
خب دبیان ناپایدار هم هستا !
پیشنهاد من برای یه توزیع بروز با مدل انتشار غلتان توزیعیه که شاخه‌ی اصلیش از نوع انتشار نقطه‌به‌نقطه نباشه و به شاخه‌ی غلتان خودش دید یک سکوی تست و رفع عیب نداشته باشه و مثلاً کاربر این شاخه رو از بروزرسانی‌های امنیتی محروم نکنه. طوری نباشه که بسته‌ها تازه بعدش وارد شاخه‌ی تست بشن و در آخرین مرحله بهش بگن مخزن پایدار! بلکه توزیعی باشه که از اول تمرکزش روی همین یه دونه مدل انتشار غلتان باشه و همون شاخه‌ی اصلیش خاصیت غلتان داشته باشه. در آرچ، مخازن پایدار از نوع غلتان هستن و در کنارش مخازن آزمایشی و برای دسکتاپ‌های گنوم و kde، شاخه‌های مجزای ناپایدار هم وجود داره.
« آخرین ویرایش: 30 امرداد 1401، 07:59 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4939 : 30 امرداد 1401، 08:02 ب‌ظ »
ولی کار دبیان خیلی اصولی و خوبه که ، فرای اینکه به اندازه بی نقصی پایداره در شاخه غلتان !
آرچ و گنوم!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4940 : 30 امرداد 1401، 08:11 ب‌ظ »
ولی کار دبیان خیلی اصولی و خوبه که ، فرای اینکه به اندازه بی نقصی پایداره در شاخه غلتان !
مگه من در سطحی هستم که بتونم بگم کارش بده؟! قضیه اینه که کار دبیان صرفاً شبیه به توزیع‌های دیگه‌س. یعنی یه سکوی تست و رفع عیب تعریف می‌کنن و یه اسم ناپایدار روی شاخه‌ی بروز خودشون می‌ذارن و دیگه هر مسؤولیتی رو از سر خودشون باز می‌کنن. به کاربر میگن اگه مشکلی پیش اومد یا اگه آپدیت امنیتی نمی‌گیری دیگه به عهده‌ی خودته. ما که گفته بودیم این شاخه ناپایداره.
به جز جنتو که حسابش جداس، تنها توزیع بزرگ و خوبی که اصلاً مدل انتشار نقطه‌به‌نقطه نداره و مخزن اصلی و پایدارش غلتانه و همیشه بروزه، آرچ لینوکسه.

آفلاین Javidnnh

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
« پاسخ #4941 : 30 امرداد 1401، 11:44 ب‌ظ »
این هم میز کار ما ولی همیشه اینطور سیاه نیست ;D
Screenshot-20220821-224655" border="0
استیون ویلیام هاوکینگ:بزرگترین دشمن دانش، نادانی نیست بلکه توهم دانستن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4942 : 31 امرداد 1401، 12:05 ق‌ظ »
اتفاقاً دبیان ناپایدار خیلی زودتر از توزیع‌های دیگه به‌روز رسانی‌های امنیتی رو می‌گیره و البته خیلی هم پایدارتر از توزیع‌های غلتان دیگه است.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4943 : 31 امرداد 1401، 12:40 ق‌ظ »
این هم میز کار ما ولی همیشه اینطور سیاه نیست ;D
قشنگ شده 👏🏻

اتفاقاً دبیان ناپایدار خیلی زودتر از توزیع‌های دیگه به‌روز رسانی‌های امنیتی رو می‌گیره و البته خیلی هم پایدارتر از توزیع‌های غلتان دیگه است.
در اینکه ترجیح و جانب‌داری شما یا هر کس دیگه می‌تونه هر چیزی باشه که شکی نیست. اما طبق توضیحات خود دبیان که از مستنداتش نقل قول می‌کنم، قضیه می‌تونه یه جور دیگه باشه:

‪‪" Currently Debian offers security updates for testing but not for unstable, as ‪fixes in unstable are directly made to the main archive. So if you are running unstable make sure that you remove the ‪lines relating to security updates in /etc/apt/sources.list."

‪"If security or stability are at all important for you: install stable. period. This is the most preferred way."

‪"On the other hand, packages in testing or unstable can have hidden bugs, security holes etc. Moreover, some packages in testing and unstable might not be working as intended. Usually people working on a single desktop prefer having the latest and most modern set of packages. Unstable is the solution for this group of people."

‪"Testing has more up-to-date software than Stable, and it breaks less often than Unstable. But when it breaks, it might take a long time for things to get rectified. Sometimes this could be days and it could be months at times. It also does not have permanent security support. "‬

موضوع بروزرسانی‌های امنیتی که واضحه. برای شاخه‌ی ناپایدار کلاً ارائه نمیشه و شاخه‌ی آزمایشی هم پشتیبانی همیشگی نداره.
اما این مدلی که دبیان توضیح داده از یه طرف می‌تونه مسؤولیت‌پذیری توسعه‌دهنده‌ها رو نشون بده که ادعاهای بزرگ مطرح نمی‌کنن و مستقیم میگن ممکنه ناپایداری پیش بیاد. از طرف دیگه نشون میده که دارن از خودشون رفع مسؤولیت می‌کنن و میگن کسی اگه بروز بودن رو می‌خواد باید دور امنیت و پایداری رو خط بکشه.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4944 : 31 امرداد 1401، 01:03 ق‌ظ »
حس یادگیری توزیع جدید ندارم وگرنه با تمام عشقی که دارم به دبیان ، بدم نمیاد یه مدت بیام ارتیکس با دینیت ، ولی نه حوصله درک مدیر بسته جدید هست و نه زی شل ! نه کشف تفاوتای محسوس و نامحسوس در ساختار ..
آرچ و گنوم!

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2568
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #4945 : 31 امرداد 1401، 01:07 ق‌ظ »
Zsh که از فرمان های bash هم پشتیبانی  می‌کنه. تازه خب روی توزیعت برو بش رو نصب کن!
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4946 : 31 امرداد 1401، 01:55 ق‌ظ »
نکته اینه که دبیان ناپایدار نیازی به مخزن امنیتی نداره؛ چون همیشه جدیدترین نگارش برنامه‌ها رو داره. مخزن امنیتی برای back port کردن به‌روز رسانی‌های امنیتی بسته‌ها به نگارش‌های قبلیشونه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4947 : 31 امرداد 1401، 02:46 ق‌ظ »
Zsh که از فرمان های bash هم پشتیبانی  می‌کنه. تازه خب روی توزیعت برو بش رو نصب کن!
مگه گفتم نمیکنه ؟
درسته میشه روش بش نصب کرد ولی وقتی رفتم یه توزیع جدید چرا شل جدیدم امتحان نکنم ؟
بیشتر طالب دینیتم !
میشه تو دبیان اینیت عوض کرد بزرگواران ؟ اگه میشه بگین ک بزنم تاپیکشو 😅
آرچ و گنوم!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4948 : 31 امرداد 1401، 02:48 ق‌ظ »
نکته اینه که دبیان ناپایدار نیازی به مخزن امنیتی نداره؛ چون همیشه جدیدترین نگارش برنامه‌ها رو داره. مخزن امنیتی برای back port کردن به‌روز رسانی‌های امنیتی بسته‌ها به نگارش‌های قبلیشونه.
البته که اینطور نیست که ۵ دقیقه بعد از بروزرسانی هر کد، بسته‌ی دبیانش ساخته بشه و وارد مخزن بشه. اگه از این نظر نگاه کنیم آرچ لینوکس سریعترین بروزرسانی‌ها رو داره. بلکه نگهدارنده‌ها باید بخوان و بتونن تفاوت یک commit امنیتی، با رفع باگ یا ویژگی جدید رو از هم تمیز بدن و بروزرسانی امنیتی بسته‌ها رو بذارن در اولین اولویت. فقط در اون صورته که میشه گفت بروز بودن یعنی امن بودن. که خب از اونجایی که به طور کامل از خودشون سلب مسؤولیت کرده‌ن، مشخصه که لااقل قصد چنین کاری رو ندارن و خودشون رو درگیر داستان امنیت نمی‌کنن.
« آخرین ویرایش: 31 امرداد 1401، 02:52 ق‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4949 : 31 امرداد 1401، 02:55 ق‌ظ »
قبول نیس ارمان خان ، خیلی منطقی بود ، بابا من می‌خوام دبیان بمونم ، چرا این کارو کردین با من ؟ اقا دانیال یکاری بکنین ، یه چیزی بگین 🥲
« آخرین ویرایش: 31 امرداد 1401، 03:01 ق‌ظ توسط سودو »
آرچ و گنوم!