انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: شبه راهنما برای نصب screenlets در گاتسی...  (دفعات بازدید: 13660 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

lomion

• مهمان
توجه: این شبه راهنما برای نسخه قدیمی می‌باشد. شبه راهنمای جدید در انجمن قرار دارد.

جدیدا صحبتهایی از screenlets شنیدم. داره طرفدار پیدا می‌کنه. و این منو یاد یکی از کارهای نا تمامم انداخت! ممنون از کسایی که سوال کردن :) اما چون یه شبه راهنماست، باید طبق معمول یه کمی صحبت کنم و یه چیزایی رو بگم. برای این کار احتیاج دارم فکر کنم چی بنویسم.  شما حتما توقع ندارید که از اول بگم برای نصبش باید مخزنهای جدید رو اضافه کنید...

deb http://download.tuxfamily.org/screenlets gutsy screenlets
و کلیدش رو هم بگم...

wget http://download.tuxfamily.org/screenlets/hendrikkaju.gpg -O- | sudo apt-key add -
این رو  که بگم شما حتما به سادگی نصبش می کنید.

sudo apt-get update
sudo apt-get install screenlets

و لابد بلافاصله بعدش، از System->Preference->Screenlets ( یا برنامه screenlets-manager ) رو اجرا می‌کنید. حتما یه خطا می‌ده و شما هم ازش می‌گذرید چون مهم نیست و لیست تمام اون screenletها رو  می‌بینید و اونایی که دوست دارید رو اجرا می‌کنید. اکثرا درست کار می‌کنن. شاید چند تایی مشکل داشته باشن :P.  می‌شه تنظیم کرد که آیا به شکل خودکار اجرا بشن یا نه.

بعد از اینکه صفحه پر شد، به این فکر می‌افتید که خب چه شلوغ، من با اینا چی کارکنم؟ اینجاست که من باید یه جمله بگم و گرنه شبه راهنمای من بی‌فایده می‌شه! بهترین چیزی که می‌تونم بگم اینه که اول مطمئن بشید که pluginی به نام widgets توی فیوژن فعاله. کافیه که بهتون بگم که توی همون compizconfig-setting-manager هست: یه پلاگین که باید تیک بخوره. اگه هم کار کرده باشید، می‌گید که چه کاریه یه راه ساده تر برای تست هم هست! به صورت پیش‌فرض F9 رو اگه بزنید صفحه کمی تار می‌شه و این یعنی کار کردن پلاگین. تازه اونایی که شبه راهنمای درحال تکمیل من رو دیده باشن که دیگه بدتر! باید ثابت کنم که نمی خوام حجم مطلب زیاد بشه و به دنبال رکورد و کتاب گنیس نیستم!. فقط می‌خوام شبه راهنماهام رو بنویسم :P. تازه، خب من از کجا باید بدونم که همه چی یادتون مونده!!! به هر حال شبه راهنماها هم ضعفهای خودشون رو دارن!

تازه باید یه فکری کنم که این صحبتها در مورد پلاگین‌ها، حاشیه به نظر نیاد! کاری نداره کافیه که اینطوری بگم که روی هر کدوم از این screenlets اگه کلید کنید و properties رو بیارید، متوجه می شید که کلی تنظیم داره و توی قسمت Options تا کلی تنظیمش کنید! مهمتریناش stick to desktop و treat as widget هست. اگه دومی رو تیک بزنید، اون screenlets ناپدید می‌شه. و حالا بازدن کلید F9 (یا هر چی که تنظیم کرده باشید) widget layer خودش رو نشون می‌ده و می‌شه شبیه یکی از عکسهای قدیمی دسکتاپم. یاد فیستی و بریل به خیر... به چابکی اومد و رفت...

به اینجا که می‌رسم، حس می‌کنم که اصلا چیزی برای نوشتن ندارم و حتی اون چندتا نکته زیاد مهم نیست و اصلا شبه راهنما نمی‌شه! ولی وقتی می‌خوام بی‌خیال نوشتن بشم و برم دنبال کارای دیگه، یادم می‌افته که یه چیزی رو شاید بگم خوب باشه. خیلیها، شاید برن و یه screenlet جدید رو نصب کنن. خب... اینجا من حتما باید در مورد یه مشکل بگم تا با حلش کارها ساده‌تر بشه. اگه نسخه‌های بسته‌های دانلود شده با نسخه فعلی (0.10)‌ یکی نباشن، به سادگی نصب نمی‌شن. خیلی بده یه screenlet دانلود شده مثلا  به اسم فرضی littlescreenlet.tar.gz بی‌خودی توی یه صفحه تنهای تنها بمونه...
حالا شاید شده برای همون screenlet کوچولوی تنها، باید یه چیزایی رو یادم بمونه بگم  ;). حتما بگم که اول اون بسته کوچولو رو باز کنید؛ حالا به هر روشی. و مهم اینه که بعدش توی ترمینال توی همون دایرکتوری باشید که بسته رو دانلود کردید. یه مثال راهنما توی این شبه راهنما می‌تونه اینطوری باشه: خوبه اگه بسته کوچولو توی Desktop دانلود شده باشه، توی ترمینال هم باید تو Desktop باشید ( Desktop/~ ) نه توی دایرکتوری که از باز کردن بسته ساخته شده (littlescreenlet) . خب لابد بعدش باید یه دستور باید گفت:

screenlets-packager littlescreenlet
یعنی به اسم همون بسته‌ای که دانلود شده! با این دستور یه بسته جدید درست می‌شه و این بسته جدید در اکثر موارد قابل نصبه! :o
سرانجام به نظر میاد که اینجا دیگه همه چیز آماده باشه و بتونم یه شبه راهنمای دیگه رو شروع کنم! بعد از کمی فکر، می‌فهمم که لازم نیست از جای دوری شروع کنم... می‌دونم چی باید بنویسم: ساده. شروعش اینطوریه

جدیدا صحبتهایی از screenlets شنیدم. داره طرفدار پیدا می‌کنه...
« آخرین ویرایش: 08 فروردین 1387، 09:40 ب‌ظ توسط lomion »

lomion

• مهمان
راستی یادم رفت یه چند تا عکس هم بذارم... :D
اینجا قدیمیه و اینجا جدیدترهاش.

آفلاین سید مهدی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2013
  • یک تازه کار !
به نظر من screenlets هم جزو همون دسته‌ای هستن که «از دور دل می برن و از جلو زَهره !  :biggrin:» من تا وقتی که توی عکس ها می دیدمش خیلی دنبالش افتادم ولی وقتی که با کمک لومیون خان تونستن نصبش کنم و راهش بندازم دیدم که عجب چیز شلوغ پلوغی هست !!! دیگه جای سوزن انداختن واسه آدم نمی‌زاره و این امر با این اصل :
نقل‌قول
سادگی زیباست... برای این ماه را دوست دارم!
در تضاد هست ! اصل رو که نمیشه گذاشت کنار
مردی نبود فتاده را پای زدن
گر دست فتاده ای بگیری مردی !

lomion

• مهمان
تضادها رو نگاهها می‌سازن. یه نکته فلسفی در مورد اصول هم هست که این تضاد رو توضیح می‌ده :)
«اصلی اصالت اصل اصلی رو از اصالت می‌اندازه که اصل اصالت اصل اصلی رو اصولی کنار بذاره. و گرنه اصالت اصل اصلی، اصل اصلی رو اصیل نگه می‌داره و اصالت اصلی که اصالت اصل اصلی رو نتونست اصولی کنار بذاره، از اصالت می‌اندازه، پس باید با اصالت اصل اصلی اصولی کنار اومد! »

پس «چشمها را باید شست، جور دیگر باید دید» و اینبار screenletها زیبا انتخاب می‌شن چون «سادگی زیباست... برای این ماه را دوست دارم»  :P

آفلاین سید مهدی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2013
  • یک تازه کار !
تضادها رو نگاهها می‌سازن. یه نکته فلسفی در مورد اصول هم هست که این تضاد رو توضیح می‌ده :)
«اصلی اصالت اصل اصلی رو از اصالت می‌اندازه که اصل اصالت اصل اصلی رو اصولی کنار بذاره. و گرنه اصالت اصل اصلی، اصل اصلی رو اصیل نگه می‌داره و اصالت اصلی که اصالت اصل اصلی رو نتونست اصولی کنار بذاره، از اصالت می‌اندازه، پس باید با اصالت اصل اصلی اصولی کنار اومد! »

پس «چشمها را باید شست، جور دیگر باید دید» و اینبار screenletها زیبا انتخاب می‌شن چون «سادگی زیباست... برای این ماه را دوست دارم»  :P

اصولاً ازت خیلی خوشم میاد لومیون جان :p، اینم از اون اصل هایی هست که هیچ اصل دیگه ای نمونه اون رو از اصالت بندازه، پس چون اصالت این اصل اصیل همیشه باقیه پس اصولی هم که این اصل تعریف می کنه هم اصیل هست. پس:
نقل‌قول
«سادگی زیباست... برای این ماه را دوست دارم»
و
نقل‌قول
اینبار screenletها زیبا انتخاب می‌شن
):P
مردی نبود فتاده را پای زدن
گر دست فتاده ای بگیری مردی !

آفلاین lordhp

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 61
سلام
چون من هنوزم مشکل اینترنت دارم پکیج های دبیان اون رو دانلود کردم
بعد اول دیتا رو باز کردم گفت پکیج جی دسکلت نیست موقعی هم که خوایتم جی دسکلت رو بریزم کفت دیتا نیست
حالا من چه کار کنم؟؟ ::)

lomion

• مهمان
این پست مربوط به Screenlets هست نه gDesklet و با هم کلی فرق دارن. یه موضوع جدید می‌خواد ;)

آفلاین lordhp

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 61
ببخشید من نمی دونستم فرق دارند! ;D
حالا فایل هایی که اسکرین لت های گنوم هست مال همین هستند که شما می گید یا مال gdesklets

lomion

• مهمان
مال گنوم = gDesklet
مربوط به Compiz-Fusion (و بعضی دیگه) = Screenlets

آفلاین mohi

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1430
  • as in freedom
معمولا آدم تا چشمش به راهنماییهای طولانی میفته ترجیح میده که به همون شیوه خرابکارانه همیشگی فضولی کنه تا سر از کاری دربیاره! اما خب وقتی لومیون این نوع متنها رو مینویسه، حتی منی که کی دی ای دارم علاقه‌مند میشم تا آخرشو بخونم! ;)
عکهای خیلی جالبی داره. حیف که من کی دی ای دارم! امیدوام روزی لومیون اینها رو برای کی دی ای هم بنویسه! ;)

این عنوان هم چسبناک شد... ;)
« آخرین ویرایش: 19 دی 1386، 05:39 ب‌ظ توسط mohi »
امضای کوچکتر - انجمن زیباتر P-:

lomion

• مهمان
مرسی ولی می‌شه روی کی دی ای هم نصب کرد. سخت بود ولی یادمه نصبشون کردم. مجبور شدم چندتا کتابخونه گنوم رو نصب کنم. ولی موفق شدم.

آفلاین n a v i d

• Newbie
  • *
  • ارسال: 13
خیلی جالب بود حیفم اومد تشکر نکنم

خیلی از زحمتی که کشیدید ممنونم  ;)

و منتظر شبه راهنماهای بعدی شما هستم  :)

آفلاین Nelson

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 57
سلام،
من یه مشکل عجیب دارم (برای من عجیبه البته ::)) من بعد از اینکه Screenlets رو نصب کردم به جای اینکه از System->Preference منیجرش رو باز کنم از منوی Others در Applications روی اسکرین لت هایی که می خواستم کلیک می کردم. همی چیز خوب بود تا اینکه منیجر رو باز کردم و روی یکی از اسکرین لت هایی که فعال بود تیک anabel/disable زدم ولی بجای غیر فعال کردن یک ساعت دیگه هم Run شد:

حالا هر کار می کنم این دوتا ساعت با هم میان. چند بار کلا پاکش کردم دوباره نصب کردم نشد

](*,)

آفلاین mobinzk

• Full Member
  • *
  • ارسال: 219
    • وبلاگ مبین زاده کوچک
روی یکی از ساعت ها کلیک راست کن بعد گزینه Delete Screenlet ... رو انتخاب کن و بعد yes کن.

آفلاین Nelson

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 57
پاسخ به: شبه راهنما برای نصب screenlets در گاتسی...
« پاسخ #14 : 01 بهمن 1386، 05:44 ب‌ظ »
روی یکی از ساعت ها کلیک راست کن بعد گزینه Delete Screenlet ... رو انتخاب کن و بعد yes کن.
:oops: ;)بله درسته! می خواستم اونو بزنم ولی فکر کردم ScreenLet رو کلا پلک میکنه!
ممنون