انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: هدف از آزادی چیست؟  (دفعات بازدید: 22985 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mFat

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
    • It's Me
پاسخ : هدف از آزادی چیست؟
« پاسخ #15 : 19 فروردین 1391، 09:52 ب‌ظ »
یه انقلابی شما همه حرفهات رو بر اساس یک ادعا بنا کردی:

اینکه سیستم عامل آزاد باید در فراگیری دانش کامپیوتر به کاربر کمک کنه و این جزء اهداف نرم‌افزار آزاده.

لطفا به من ثابت کن یا یک منبع به من نشون بده که این مساله یعنی کمک به فراگیری کامپیوتر جزء شروط نرم‌افزار آزاد باشه و بشه هر کس این کار رو نمی‌کنه با اپل مقایسه کرد.

اینکه نرم افزار آزاد خیلی وقتها به کاربر علاقه‌مند کمک می‌کنه بیشتر یاد بگیره یکی از فواید جانبی این سیستم هست که خیلی هم خوبه. ولی شما نمی‌تونی یک پروژه رو به دلیل اینکه هدفش آموزش کامپیوتر نیست زیر سوال ببری. میتونی بگی سلیقه خودت اینطوریه ولی نباید به اپلی بودن متهمش کنی.

شما همین الان از استالمن بپرسی چرا با اپل دشمنه هرگز نخواهد گفت: چون اپل همه چیز رو آسون کرده و نمی گذاره کاربر کامپیوتر یاد بگیره. هرگز هم چنین چیزی نگفته. مشکل ما با اپل انحصارطلبی و بسته بودن نرم‌افزارشه و نه محیط گرافیکی کاربرپسند اپل یا مبارزه اپل با یادگیری دستورات ترمینالی! فکر می‌کنم دچار سوء تفاهم هستی در این بخش.

بله من میتونم کارهایی کنم که خیلی چیزها دستی بشه و کاربر مجبور بشه کامپیوتر یاد بگیره ولی آیا اگر این کار رو نکردم یعنی دنباله رو اپل هستم؟

رایانه وسیله‌ای است برای انجام یک سری کارها. بسیار خوبه که آدم بیشتر یاد بگیره ولی هر کس به اندازه نیاز خودش. اگر اینطوری هست که شما میگی پس باید با گنوم و KDE و کلا محیط گرافیکی و هر چیزی که کارها رو آسون میکنه مخالف باشی چون اگر کلا قرار بود با کنسول کار کنیم مسلما بیشتر یاد میگرفتیم. آیا همین چیزی که به آریوس نسبت دادی رو نمی‌تونی مثلا به گنوم نسبت بدی؟

ما کجا راه دسترسی کاربر به دانش رو بستیم؟ ما کجای سیستم رو قفل کردیم؟ خود من ایمیلهای طولانی از کاربران میگیرم و مسایل ساده رو که برای خودم تکراری و ملال آوره براشون توضیح میدم یا به فروم ها ارجاعشون میدم. نرم‌افزارها هم که تقریبا همه آزاد هستند. فایلهای کانفیگ، ترمینال، و مستندات همه سر جاشون هستند. پس همونطور که کاربر با دبیان لینوکس یاد می‌گیره با سیستم ماهم میتونه یاد بگیره. بالاخره باید سیستم رو آپدیت کنه، و یه سری کارها انجام بده که مجبور میشه حداقلی از لینوکس رو یادبگیره.

« آخرین ویرایش: 19 فروردین 1391، 09:56 ب‌ظ توسط mFat »
Download Arios http://arioslinux.org

آفلاین mFat

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
    • It's Me
« پاسخ #16 : 19 فروردین 1391، 10:11 ب‌ظ »
خب.
من از دوباره اومدم تا سنگ خودو به سینه بزنم.
اینکه افزایش دانش میتونه هدف باشه رو هم همونجور که گفتم باهاش موافقم از اساس.
ولی خب این حرفا از سر قضیه آرج پیش اومد.
نقل‌قول
تو پست قبلی هم گفتم ، همه که مشتاق یادگیری نیستند ، یه خانواده که فقط میخوان از سیستمشون برا کارهای عمومی مثل آرشیو کردن فایل های شخصی ، استفاده از رسانه های دیجیتال ، فیلم دیدن و موسیقی و وب گردی و ... استفاده کنند خوب دلیلی نداره برن نحوه عملکرد سیستم رو یاد بگیرند .
اینا که دقیقا همون حرفاییه که مایکروسافتیا به ما میزنن.
من که نمیگم طرف مجبور میشه چیز یاد بگیره.اصلا همون خانواده رو من با مصداق همین آریوس اوبونتو بیس با آرچ بیس میزنم.ما بحثمون سر این بود دیگه. چه فرقی میکنه طرفی که میخواد فیلم ببینه مثلا از کدوم استفاده میکنه.کدکهاش رو میخواد نصب کنه؟کار خاصی میخواد انجام بده مگه.تو هردوش همه چی دقیقا عین همه.عین هم.
اون کاربری که گیر داده سیستم رو آپدیت کنه یا یه نیشگونی ازش بگیره مطمئنا چیزای خیلی بیشتری تو ور رفتن با آٰرچ یاد میگیره تا اوبونتو.اونیم که فقط فیلم میبینه بره ببینه.ما مشکلی نداریم باهاش اصلا!!اونم مشکلی نداره.
ببینین.سواد جامعه لینوکس کار اوبونتویی بشدت پایینه.نمونش خودم.تعارف که نداریم با هم. و این جامعه رو کی باید براش یه کاری بکنه.دقیقا خود ماها.اینکه همه چی تازه کار دوست باشه خوبه ولی خدای نکرده ما گنو/لینوکس کاریم.اگه واقعا هیچ احساسی به این قضیه نداریم خب بریم سراغ ویندوز یا هک یا مک.

مهدی جان این خیلی خوبه که هدف یک توزیع یاد دادن کامپیوتر باشه. برای منم جالب خواهد بود.
ولی هدف آریوس این نیست. هدف آریوس ارائه بسته کاملی از نرم‌افزار آزاد هست که به راحتی قابل استفاده باشه.
خود من جزء دسته‌ای هستم که دوست دارن پایه‌ای لینوکس یاد بگیرن و درک عمیق سیستمی داشته باشن ولی آریوس با این هدف طراحی نشده.

شما هم مثل انقلابی تمایز لینوکس و مک رو در کاربرپسندبودن/نبودن میدونی در حالی که تمایز اصلی در آزادیه. نظرتون محترمه و میشه بر اساس این سلیقه هم کار کرد.
« آخرین ویرایش: 19 فروردین 1391، 10:23 ب‌ظ توسط mFat »
Download Arios http://arioslinux.org

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
« پاسخ #17 : 19 فروردین 1391، 10:24 ب‌ظ »
اتفاقا تا اونجایی که میدونم یه انقلابی خیلی به این کلمه حساسه که من نیستم.من میگم شما بیاین هم یه کار جدیدتر بکنین هم جامعه کاربریتون رو گسترش بدین و هم به دانششون اضافه کنین.
در هر صورت تصمیم گیرنده شمایین.
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #18 : 19 فروردین 1391، 10:34 ب‌ظ »
با سلام
نقل‌قول
درباره جمله "یکی از این اهداف تلاش برای بالا بردن سطح آگاهی و دانش جامعه و همچنین ایجاد انگیزه برای افراد جدید در کسب دانش کامپیوتر در هنگام استفاده از نرم‌افزار آزاده" یک چیز کوچیک بگم. برای مثال الآن شما هرکاری بکنی بنده به دلایلی اصلا حال و حوصله یادگیری چیزای جدید ندارم. و مثل من هم مطمئنم که زیادن. من احساس میکنم که شما میخوای کاری کنی تا کاربر رو به زور مجبور کنی تا یاد بگیره! این کار نه تنها کمک نمیکنه بلکه کاربر رو دل زده میکنه. شما خوبه گه گاهی کاربر رو به یادگیری تشویق کنی ولی اگه نخواد و شما به یادگیری مجبورش کنی بزرگترین اشتباه ممکن رو کردی!
شما رو ارجاع می‌دم به این قسمت نوشته‌ام:
نقل‌قول
یکی از این اهداف تلاش برای بالا بردن سطح آگاهی و دانش جامعه و همچنین ایجاد انگیزه برای افراد جدید در کسب دانش کامپیوتر در هنگام استفاده از نرم‌افزار آزاده. یعنی ساده‌سازی در عین ترغیب به کسب دانش
یه سوال: اینها که کنار هم هستن یعنی هم ساده بودن و هم ترغیب به یادگیری :)
نقل‌قول
اما اگر طراحی سیستمی باشه که کاربر برای هر کاری با کلی مسائل مختلف درگیر بشه که دیگه اسم سیستم عامل رو باید ازش برداشت ؛ و اینطور که از صحبت شما برداشت میشه منظورتون همینه ، چون درواقع دارید میگید سیستمی که کارکردن باهاش ساده باشه خلاف جهت یادگیری هست و نباید ایجاد بشه ( مگر اینکه بنده بد برداشت کرده باشم که در این صورت پوزش میخوام )
شما رو هم به همون نقل‌قول بالا ارجاع می‌دم.
توضیح کلی: با ترمینال کار کردن، ترغیب کردن افراد به یادگیری نیست.
وقتی یک کاربر وارد یک انجمنی مثل اینجا میشه چه هدفی داره؟ مگه هدفش چیزی غیر از رفع مشکل خودشه؟ حالا یکی از دوستان قدیمی که خودش می‌تونه مشکلاتش رو حل کنه یا گوگل کنه، چرا میاد اینجا و به دیگران راه‌حل مشکلاتشون رو میده؟ مسئله ساده‌تر از این حرف‌ها است. من نوعی بعد از مدتی که سوال پرسیدم و پرسیدم وپرسیدم و در عوض کاربران با دانش، به خوبی و با احترام پاسخ سوالات من رو دادند، من ترغیب می‌شم تا دانش خودم رو بالا ببرم تا بتونم همین عمل رو در قبال دیگران انجام بدم.
مهم نیست من کامپیوتریست باشم یا نقاش، مهم اینه که من می‌فهمم باید تلاش کنم تا هم دانشم رو بالا ببرم و هم اون رو به دیگران یاد بدم.

اما حرف مهدی عزیز با دوستان دیگر فرق می‌کنه.
مهدی عزیز کسی نگفت سیستم ساده خوب نیست یا اپل کار بدی کرده که سیستم ساده‌ای رو درست کرده. چرا خودت رو به اون راه می‌نی؟؟؟ من چندین بار در نوشته‌ی خودم نوشتم که اپل تا مرحله‌ی ساده‌سازی خیلی خوب عمل کرده ولی بعدش، در پیشبرد اهداف انحصاری خودش عمل کرده.

نقل‌قول
یه انقلابی شما همه حرفهات رو بر اساس یک ادعا بنا کردی:

اینکه سیستم عامل آزاد باید در فراگیری دانش کامپیوتر به کاربر کمک کنه و این جزء اهداف نرم‌افزار آزاده.

لطفا به من ثابت کن یا یک منبع به من نشون بده که این مساله یعنی کمک به فراگیری کامپیوتر جزء شروط نرم‌افزار آزاد باشه و بشه هر کس این کار رو نمی‌کنه با اپل مقایسه کرد.

اینکه نرم افزار آزاد خیلی وقتها به کاربر علاقه‌مند کمک می‌کنه بیشتر یاد بگیره یکی از فواید جانبی این سیستم هست که خیلی هم خوبه. ولی شما نمی‌تونی یک پروژه رو به دلیل اینکه هدفش آموزش کامپیوتر نیست زیر سوال ببری. میتونی بگی سلیقه خودت اینطوریه ولی نباید به اپلی بودن متهمش کنی.

شما همین الان از استالمن بپرسی چرا با اپل دشمنه هرگز نخواهد گفت: چون اپل همه چیز رو آسون کرده و نمی گذاره کاربر کامپیوتر یاد بگیره. هرگز هم چنین چیزی نگفته. مشکل ما با اپل انحصارطلبی و بسته بودن نرم‌افزارشه و نه محیط گرافیکی کاربرپسند اپل یا مبارزه اپل با یادگیری دستورات ترمینالی! فکر می‌کنم دچار سوء تفاهم هستی در این بخش.
اگر شما منتظری تا آقا استالمن حرفی بزنه و دربست قبول کنی، میل خودته. من برای اثبات حرفم یک سوال ازت می‌کنم:
شما که معتقدی آزادی نرم‌افزار و آزادی دانش ربطی به هم ندارن، دانش کار با سیستم خودت رو یا ساخت آریوس رو از کجا کسب کردی؟؟؟
غیر از این بوده که از همین جامعه نرم‌افزار آزاد کسب کردی؟ شما تا حالا راهنما نخوندی؟ فکر کردی چه دلیلی داره تا یکی بیاد راهنما بنویسه علاوه‌بر نوشتن برنامه‌ی آزاد؟ شما اگر از عمد هم بخواهی تا دانش آزاد رو از نرم‌افزار آزاد جدا کنی نمی‌تونی.

من فکر می‌کنم در این دو پست دلایلم رو برای دوستان این انجمن نوشتم.
اون چه فکر می‌کردم و یاد گرفته بودم رو هم در اختیار جامعه گذاشتم.
یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #19 : 19 فروردین 1391، 10:49 ب‌ظ »
خوب تقریبا mFat عزیز ( مهدی خان اگر اشتباه نکنم ) توضیحات کاملی ارائه کردن با این حال همونطور که خدمتتون عرض کردم :

نقل‌قول
یک گرافیست حرفه ای سیستمی رو انتخاب میکنه که درگیر مسائل مختلف نشه و بتونه به کارهاش برسه یا تو هر حرفه دیگه ای به همین صورت .

یکی از دوستان نزدیک من دارای بالاترین مدارج تو گرافیک دو بعدی هست کافیه باهاش صحبت کنید ، فکر میکنید این افراد حاضرن بشینند سیستم رو config کنند یا وقتشون رو بزارن برا یادگیری اینکه سیستم عامل چه طور کار میکنه ؟ به هیچ وجه !

اونا فقط سیستم عاملی میخوانند که بتونند به بهترین شکل به اهدافشون برسند و ما میتونیم در Gnu/Linux این سیستم رو طراحی کنیم و اونها رو به سمت نرم افزار آزاد سوق بدیم ، حالا تو هر حرفه ای همین طور هست ، یک حسابدار و یا ... رو در نظر بگیرید .

کلا از پست من بد برداشت کردید ، بنده عرض کردم

نقل‌قول
یادگیرفتنش بد نیست ! بسیار عالی هم هست اما بعید میدونم خیلی از این افراد تمایل داشته باشند با این مشکلات دست و پنجه نرم کنند ، اونا انتظار داردن به محض اتصال یک دستگاه جدید  به سیستم ( مثاله ;D ) بتونند ازش بهره برداری کنند نه اینکه درگیر راه اندازی اون بشند .

که باید قبول کنیم همین طور هست ، خود من درصد بالایی از اندک مطالبی که بلدم رو از آرچ یاد گرفتم ، چون خواستم یاد بگیرم ، حالا یکی میخواد فقط یک سیستم عامل قدرتمند داشته باشه ، نباید همچین سیستمی وجود داشته باشه ؟

نقل‌قول
یعنی ساده‌سازی در عین ترغیب به کسب دانش

اگر هدف این هست که پایه سیستم طوری طراحی بشه که ساده باشه ( Simple )در عین حال کار کردن باهاش آسان باشه ( Easy ) اصلا بد نیست حالا هرکس خواست میتونه با توجه به سادگی ساختار بیشتر یاد بگیره و هر کس خواست با توجه با سادگی عملکرد از سیستم استفاده کنه . خود ما همین پروژه رو بر اساس آرچ داریم استارت میزنم .

اما اینکه حتما Simple باشه و نظر بر این باشه که Easy بودن مانع این میشه که فرد سراغ یادگیری بره ، من باهاش مخالفم و همونطور که جناب mFat فرمودن پس تمام میز کار ها هم مخالف جهت یادگیری هستند ، در انتها هم عرض کردم :

نقل‌قول
و یک نکته دیگه که باید ذکر کنم این هست که ما هم به سیستم عاملی نیاز داریم که بتونه در راه افزایش اطلاعات گام برداره و در مقابل سیستمی احتیاج داریم که بشه به سادگی نیاز ها رو باهاش برطرف ساخت و هر کس بسته به نیازش سیستم عامل خودش رو انتخاب میکنه ...
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین امیرحسین گودرزی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 743
  • Devops engineer and AI enthusiastic
« پاسخ #20 : 19 فروردین 1391، 11:14 ب‌ظ »
این مطلبی که می نویسم جنبه کلی داره و به شخص خاصی مربوط نیست
تاپیک رو دیدم و حیفم اومد جواب ننویسم
این جمله خطاب به همه ی دوستان هست و نظر شخصی خود منه
اگر یه نرم ازار آزاد( که بخشی از دانش آزاد هست)کاربر رو به یادگیری ترغیب نکنه و بدتر تنبلش کنه که بیاد و تو انجمن ها هی پست بده "فلان چیز پرید...بسار چیز ترکید" دیگه نمی شه اسمش رو گذاشت نرم افزار آزاد.
دانش آزاد و طبع اون نرم افزار آزاد کاربر رو ترغیب به یادگیری می کنه و هی میگه"برو یاد بگیر و به دیگران هم یاد بده و کاری کن که اونا هم به دیگران یاد بدن"
این هدف مهمه
مهم آزادی دانش هست نه اینکه درست کردن فلان چیز  برای راحتی کاربر
اپل خوبه
اپل شیکه
 اما این شیکی و خوبی به چه دردی می خورذه که وقتی باهاش کار می کنی مثل سیب زمینی میشی
نه چیزی بهت اضافه میشه و نه چیزی بهت کم میشه
نباید گذاشت که آریوس هم به این درد مبتلا شه
خیلی از بچه ها هستن که به خودشون لقب آزادکار دادن،(نام نمی برم اما به خاطر اون بی آبرویی که به جا آوردن  فکر کنم همه یادشون باشه) اما به جای اینکه آزادکار باشن دارن فلسفه اوپن سورس رو پیش می گیرن
ای مدیران پروژه ها قبل از اینکه بیاین پروژه رو بسازین و منتشر کنین به کاربرا و به هرکی که حدس می زنین از اون پروژه استفاده خواهد کرد بیاین آزادی دانش وآزادی نرم افزار یاد بدین
در این صورته که نه میشن سیب زمینی اپل
نه میشن یه اوپن سورس کار
و نه یک ترول
وقتی اونو یاد بگیرن به دیگران هم آموزش میدن و اینه هدف دانش آزاد
اوپن سورس کلاهی هست که اریک ریموند سر ما گذاشت.اوپن سورس در برابر دریای بزرگ نرم افزار های آزاد قطره ای بیش نیست
دوستان به جای اینکه به هم حسودی کنین و هم دیگرو خراب کنین و آبروی همدیگرو ببرن بهتره به پیشرفت جامعه کمک کنین
آزاد کار باشید و آزاد کار بمانید و دانش آزاد را یاد دهید

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #21 : 19 فروردین 1391، 11:33 ب‌ظ »
فکر می‌کنم سوءتفاهم بزرگی ایجاد شده. هدف آریوس ساده سازی تجربه‌ی کاربری مردم عادی با نرم‌افزار آزاده. همه قرار نیست از ابتدا سواد کافی برای پیکربندی سامانه رو داشته باشن، این افراد می‌تونن برای شروع از پیکربندی یه نفر که به این کار وارده استفاده کنن، بعد از اون اگه در جایی نیاز به تغییر احساس کردن، می‌تونن برن و اون چیز رو یاد بگیرن. فکر نمی‌کنم کار خوبی باشه اگه ما بخوایم با یه پیکربندی نامناسب، این احساس رو به زور در کاربر ایجاد کنیم. این حرف درست مثل این می‌مونه که بگیم جهان بیاد ما رو بیش‌تر تجریم کنه، چون در این صورت نیاز داخلی باعث می‌شه خودمون دست به کار بشیم و همه‌چیز رو در داخل تولید کنیم. بدون شک این که در زمینه‌ای خودکفا بشیم نه‌تنها بد نیست، بلکه بسیار هم امر نیک و پسندیده‌ایه، ولی اصرار بر تحریم شدن به نظر من کار عاقلانه‌ای نسیت و در برخی موارد باید هزینه‌ها رو هم درنظر گرفت
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین M!lad

• *
« پاسخ #22 : 19 فروردین 1391، 11:34 ب‌ظ »
به نظر من همین تفکر هست که باعث شده تا گنو/لینوکس ( اکثرا ) تنها مورد استقبال گروه خاصی از افراد مثل برنامه نویس ها و شیفتگان دانش رایانه قرار بگیره ...

هر چند خودم بیشتر از توزیع هایی مثل آرچ ، جنتو و ... استقبال میکنم ولی توزیع هایی مثل ابونتو نقش بزرگی در افزایش جامعه کاربری نرم افزار آزاد داشتند .

برا مثال اوبونتو بود که من رو وارد این اقیانوس بزرگ آزادی کرد و تصمیم خودم بود که از کشتی اوبونتو بیرون بپرم و با قایق کوچیک خودم به سمتی که میخوام حرکت کنم .
« آخرین ویرایش: 19 فروردین 1391، 11:47 ب‌ظ توسط YPSD »

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1734
« پاسخ #23 : 20 فروردین 1391، 12:12 ق‌ظ »
هر سیتم عاملی کاربرای خودش رو داره،اپل با مک ،لینوکس با تزیع های مختلف وماکروسافت با ویندوز.
هر کدوم هدفی رو دنبال می کنند وبرای رسیدن به آن تلاش میکنند.
پس تفاوت در نظرات دوستان اختلاف بر سر هدفه.هدف از یک توزیع جدید چیست؟چرا باید بسازیم؟ای چرا ها بسار مهمه وهر سیستم عاملی بر اساس این چرا ها ایجاد شده.
سیستم عامل ساده وکاربری ساده برای خیلی ها مهمه چون هدف از اون رو رفع مسایلشون با ساده ترین روش میدونن؟
بعضی ها به دنبال پیچیدگی هستند و دوست دارند وارد دنیا های ناشناخته شوند ،برخی به دنبال زیبایی ودر حین حال لذت هستند.
وجود این همه توزیع از لینوکس این رو ثابت میکنه.
بنابر این تا هدف از ایجاد یه توزیع مشخص نشود نمی توان روی آن بحث کرد.اینکه میگم چرا اوبونتو چرا مینت چرا جنتو چرا آرچ و...حال به نظر من اگر این چرا ها در یک توزیع استفاده شود ایده آل میشه.ضعف در متون آموزش به جد احساس میشه،آدم اول که میخواد یه رانندگی ساده رو انجام بده باید دوره بره آموزش ببینه و...اما بعدش دستش راه میفته.

آفلاین SAMADALDIN

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 38
« پاسخ #24 : 20 فروردین 1391، 01:54 ق‌ظ »
درود و شب خوشی...

جمع پیشنهاد برای آریوس تبدیل شده به (آریوسپل)  ;D \\:D/ خدارو چه دیدی آقا مهدی بکن این کارو تو گینس ثبت میشی...

اگر کار جناب مهدی ارزش بالایی نداشت هرگز مطلبی درج نمیکردم.

من کلام تلخی دارم شرمنده ولی همیشه سعی کردم صراحت بیان داشته باشم...

واقعا از مطالبی که نوشتید خجالت نمیکشید؟ آزاد بودن یا نبودن چه ربطی به عموم مردم داره؟ شاید برای یک قشر خواص در حد تقدس باشه ولی عمومیت نداره...
چندتا گرافیست حرفه ای میشناسید که اگه بهش بگید گیمپ آزاد \\:D/ ولی فوتوشاپ بسته  :-Xیه انقلابی در وجودش قلیان میکنه همه سیستمای اپلشو میشکنه میره یه پنتیوم2 جمع میکنه فقط به عشق گیمپ و آزادی ... :o

میدونید این حرفها مثل چی میمونه؟ مثل اینکه همه این شرکتها که نرم افزار حسابداری برای مشاغل مختلف دارن تولید میکنند که باعث سرعت و سهولت شدن از اونور باعث این شدن که حسابدارها جمع و تفریق یادشون بره اصلا غلت کردن باید برن توی اکسل فرمول نویسی کنن نه نه صبر کن باید برن زبان پیتون یاد بگیرن از اونجا یه برنامه بنویسن نه نه صبر کن باید برن اسمبل یاد بگیرن نشد که بابا اطلا غلت میکنند اینوری میان باید برن با کاغذ و چرتکه حساب کتاب کنند. اگه نکند با جامه آزاد مبارزه کردن باید کشتشون این متشابهان تفکری اپلیوووووووووووووووو......خلاص

عزیزان مطالبشون بر مبنای واقع بینی استوار است پس واقع بین باشیم اعضای این انجمن چند چندوم انجمنهای ویندوزیه
اپل تازه داره توی ایران جا باز میکنه ولی مقدار مطالبشون داره به این انجمن و متشابهاش میرسه...
فکر میکنید چرا؟ یک دلیل داره سهولت...  زیبایی ساختنیه هرچند جهان به نوعی مدیون اونیه که ازش متنفر هستید.

این آقایی که شماها ازش متنفر هستید یه جورایی یک قدم جولوتر از نیاز مردم قدم بر میداشت. حالا دوست نداشت کسی از فکرش غیر از خودش سود ببره مقوله ای کاملا متفاوته ایشون شهامت این رو داشت که چیزی رو که شما فردا نیاز مندش میشید رو امروز بهتون بده چرا چون شما هنوز نیاز خودتون رو نشناختید ولی اون درکش کرده و راه حلشو براتون ساخته و این خوبه برای عموم مردم که کاربر هستند و باقی خواهند ماند.

اینکه آرچ خیلی آموزنده است چه اهمیتی برای کسی داره که وقتی رایانشو روشن میکنه میخواد دیواره حساب کاربریشو ببینه فرقی داره فایرفاکس باشه یا اینترنت اکسپلوره شاید بعد از چند وقت اتفاقات باعث بشه که بره سراغ کروم یا فایرفاکس ولی آیا هرگز میفهمه متن بازه  یا بهتر بپرسیم چند درصد از اونهایی که دارن از فایرفاکس کروم اندروید استفاده میکنند میدونند متن بازه وچند درصد از اونایی که میدونند متن بازه میدونن متن باز بودن یعنی چی و یا اصلا برای کاربر عمومی چه اهمیتی داره شاید قیمت اهمیت بیشتری داشته باشه تا متن باز بودن...

آقا مهدی کاری که انجام میدید بسیار عالیست هدفی که دارید بلا شک صحیح است. و از همه مهمتر آنکه هرچه دیگران حرف میزنند شما عمل میکنید. و من شخصا به شما افتخار میکنم. واقعا شرمندم که آنقدر بلد نیستم که بتوانم مشکلات نسخه بتای شمارو ببینم چون یک کاربر کاملا عادی هستم ولی نسخه بتا رو دانلود کردم که تعداد بار شما افضایش داشته باشه.

وقتی من با آریوس شما که روی فلشم نصب کردم در منزل دوستان بالا میام و با افه میگم من با سیستم عامل خودم بالا میام حال نمیکنم دوساعت لنگه ویندوز زاقارت شماها بمونم. نمیدونی چه حالی میده و چندتا از دوستانم رو آریوسی کردم که همه را مدیون شما هستم که به عمل کار بر آوردید...

کسی که نیازمند به یادگیریه راه خودشو بلد پیدا کنه.. اگر ما کسی رو مجبور به یادگری کنیم رسما داریم بهش توهین میکنیم چراکه داریم بهش میگیم تو خیلی چیزهارو نمیفهمی بیا ما بهت یاد بدیم غلت میکنی از رایانه اونجوری استفاده میکنی اینجوری که ما میگیم استفاده کن...

یاد داستان دوربین توی کلاه قرمزی 91 افتادم که فامیل دور چیا گفت...

همچین زیاد هم مهم نیست که حتما جوابگوی هر مطلبی باشی. فکر میکنم دیل کارنکی گفته مطمئن نیستم

من راه خوشبختی را نمیدانم ولی راه بدبختی را میدانم و آن این است که همه را از خو راضی نگاه داری...

غلط هم از قصد غلت نوشتم ...

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #25 : 20 فروردین 1391، 02:15 ق‌ظ »
این آقایی که شماها ازش متنفر هستید یه جورایی یک قدم جولوتر از نیاز مردم قدم بر میداشت. حالا دوست نداشت کسی از فکرش غیر از خودش سود ببره مقوله ای کاملا متفاوته ایشون شهامت این رو داشت که چیزی رو که شما فردا نیاز مندش میشید رو امروز بهتون بده چرا چون شما هنوز نیاز خودتون رو نشناختید ولی اون درکش کرده و راه حلشو براتون ساخته و این خوبه برای عموم مردم که کاربر هستند و باقی خواهند ماند.

کسی که نیازمند به یادگیریه راه خودشو بلد پیدا کنه.. اگر ما کسی رو مجبور به یادگری کنیم رسما داریم بهش توهین میکنیم چراکه داریم بهش میگیم تو خیلی چیزهارو نمیفهمی بیا ما بهت یاد بدیم غلت میکنی از رایانه اونجوری استفاده میکنی اینجوری که ما میگیم استفاده کن...

چه‌طوریه که جناب مشاغل اگه بگه شما نیازتون رو نمی‌فهمین، بیاین من بهتون بگم چی می‌خواین، غلط می‌کنین چنین نیازی ندارین خوبه؛ اما اگه کسی بیاد و بگه این راهی که شما می‌رین  به ترکستانه، برین مسیر رو یاد بگیرین توهینه؟
« آخرین ویرایش: 20 فروردین 1391، 02:18 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
« پاسخ #26 : 20 فروردین 1391، 02:43 ق‌ظ »
@SAMADALDIN
یا الله.شب شمام بخیر.راستش من فردا 2 تا کنفرانس دارم به جای یکی و فرصت نداشتم همه مطالب نغز شما رو بخونم.
بی شک مهدی فتاحی به امثال شما میبالد ;D
ببین. اینکه آزادی برات مهم هست یا نیست یا... به من چه اصن.ولی یادت باشه گنو/لینوکس یه فرهنگه.خب اهالیشم یه جورایی باید بویی ازش ببرن دیگه؟نباید؟
بعدشم ما که با مهدی فتاحی پدر کشتگی نداریم.هزارتا ایمیل و پیغام شخصی خارج از فروم بینمون رد و بدل میشه.حالا نکنه فکر کردی ما باهم دعوا داریم و میخوایم همدیگه رو بزنیم.
اگرم داشتیم من یکی که  با وجود مرید سینه چاکی مثه شما کلا کشیدم عقب.عشق است آریوس بر مبنای اوبونتو.
یه انقلابی تو چطور.هنوزم رو حرفت هستی؟ ???
این تاپیک موضوعش چی بود اصلا؟یادم رفت!!آهان.جمع آوری پیشنهاد برای آریوس 4.خب نظرم عوض شد.پیشنهادای ما رو ولش کن. تو چقد خوبی مهدی.آریوس چه عالیه.....خب.ما که کمکی نمیکنیم.بجای ئیشنهادم بیایم بگیم همه چی عالیه اونوقت چه حرکتی کردیم برا آریوس و جامعه کاربری؟
نیمه شب بر همگان خوش.
پ.ن: مهدی جان بنظرم پیشنهاد آرچ رو باید خصوصی میگفتم.من موجب شدم بحث منحرف شه و کلا موضوع عوض شد.

« آخرین ویرایش: 20 فروردین 1391، 02:51 ق‌ظ توسط mrmrn »
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین M!lad

• *
« پاسخ #27 : 20 فروردین 1391، 02:45 ق‌ظ »
به نظر من توضیحاتم منطقی هست ولی خیلی راحت از بخش های مهمش دوستان عبور میکنند .

الان یک سوال برام پیش اومده :

به نظر شما طراحی و پیاده سازی سیستم عاملی که بتونه نیاز های افراد رو برطرف کنه بده ؟

مثال میزنم :

سیستم عاملی طراحی کنیم در حالی که آزاد هست فوق العاده کاربرد آسانی داشته باشه به نحوی که هر فردی با کمترین دانش بتونه اون رو راه اندازی و ازش استفاده کنه .

فرض رو بزارید رو یک طراح ، که فقط از سیستمش برا طراحی و کاربرد شخصی ( وبگردی و ... ) استفاده میکنه ! یا یک گرافیست ، خوب این افراد بدون استثناء میرن سراغ سیستم Out of box ، مگر علاقه ای به یادگیری پیرامون سیستم عامل و عملکردش داشته باشند که تعدادشون بسیار اندک و انگشت شماره ، اگر بگید نه که دیگه بهتره اینجا اظهار نظر نکنم چون به نظرم منطقی پشت بحث نیست .

داشتن یک همچین سیستم عاملی بده ؟ یعنی یک گرافیست حرفه ای یا یه بنده خدایی با هر تخصصی بخواد سیستم عامل آزادی داشته باشه که بتونه باهاش کارهای روزانه اش رو انجام بده گناه کرده ؟ یعنی حق استفاده از سیستم های آزاد رو نداره مگر اینکه وقت بزاره بدونه چطوری kernel رو Patch کنه ؟

خوب که چی بشه ؟ اون آقا/خانم رشته اش چیز دیگه ای ، تخصص دیگه ای داره ، هدف خاص خودش رو دنبال میکنه ، اصلا علاقه ای نداره ، یک سیستم میخواد کارهاش رو انجام بده ، که عزیزان انحصار طلب در اختیارش گذاشتن ، حالا ما همون سیستمی که میخواد رو به صورت آزاد در اختیارش بزاریم بده ؟ یعنی حق نداره آزادیی که ما ازش برخورداریم و مثلا مبلغش هستیم رو داشته باشه ؟
« آخرین ویرایش: 20 فروردین 1391، 02:50 ق‌ظ توسط YPSD »

آفلاین SAMADALDIN

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 38
« پاسخ #28 : 22 فروردین 1391، 02:07 ق‌ظ »
دوباره دورودی گرم وشب خوشی خوشتر از شبهای گذشته....

ببخشید که دیر جواب میدم در روز مشغله زیادی دارم شبها وارد این دنیای مجازی میشم...

لینوکس یک فرهنگ است...

همه اینو میگیم اما چند نفرمون دارید به عنوان یک فرهنگ ازش استفاده میکنیم...

اصل مطالب بنده بر عمومیت مردم دلالت دارد. فکر نمیکنید با آمدن اندروید تعداد افردادی که با لینوکس آشنا شدن خیلی بیشتر شده. شرکت گوگل گوشی خام دست کسی داده که خودش اندروید روش نصب کنه و از موارد جانبی بصورت شخصی کوک داشته باشه. اصلا....

هر مدل گوشی اندرویدی چندین کاستم رام مختلف با صلیقه مختلف داره که افرادی اونهارو کوک کردن. آیا برای استفاده از اندروید شما باید ساختن یک کاستم رام برای خودتون رو بلد باشید و اگر بلد نباشید باید حتما یاد بگیرید تا اجازه استفاده از اندروید رو داشته باشید.

پس گوگل بدون تحمیل مطلبی و فقط با ساده سازی یک رابط کاربری و سهولت نصب برنامه در گسترش این فرهنگ گام بزرگی برداشته است و برای افرادی که علاقه به یادگیری دارند سورس برنامه موجود است و هستند افراد علاقمندی که اندروید را برای سیستم های x86 کامپایل کردند...

اینگونه عمل کردن یعنی گسترش یک فرهنگ...

گسترش یک فرهنگ نیازمند جامه شناسی هم هست. جناب بهزادی در بعضی موارد از جمله این مورد گفتن راه به ترکستان یک توهین است چرا؟ چون میگوییم این کار را نکن اما در مقابل چه راهی داریم که بدهیم. خواهشا واقع بین باشید. راه لینوکس برای یک اپلی و ویندوزی کمی دشوار و دردسر ساز است. درست است که خیلی عالیست اما به چه قیمتی؟؟؟؟؟؟؟
ما باید برای گسترش فرهنگ قیمت خودمان را بشناسیم. وقتی آریوسی هست که از روی فلش بهتر از ویندوز نصبی عمل میکند قیمت دار میشود...

در جهانی که هر روز متمدنتر میشود ما میخواهیم دم از فرهنگ بزنیم پس باید متمدنانه این کار را انجام دهیم.

اینکه طراحی و پیاده سازی سیستم عاملی که بتونه نیازهای افراد رو برطرف کنه بد که نیست خیلی هم خوبه اما برای اون افراد مهمه که آرچ باشه یا اوبونتو. مهم اینه که پایدار و قدرتمند وساده باشه در حد سیستمی که الان دارن میبینند و ازش بهره میبرن. کاری نداریم که دید اونها با تبلیغات خطاست ...

اینکه دوستانی که استناد پیوندشون هزار میل خوصوصیه از دور مدینه فاضله ای ترسیم کنند برای کسی که دنباله فراهم کردن یک جای دنج هست. برای ملتی که نیازمند آشنایی با این فرهنگ هستن از نظر من جای تاسف داره
حرف من این نیست که به به و چه چه راه بندازیم مگه شوی طنین نوروزیه...
حرف من اینه که کمک کنیم تا ایشون بتونه آریوس رو گسترش بده بعد نوبت جا انداختن آزادی و متن باز بودن میرسه.

برای جزر گرفتن شما باید اول چهار عمل اصلی رو بلد باشید...

ببخشید که مطالب بنده طولانی شد لازم دیدم. و تمام این مطالب نظر شخصی من هست و هیچ دلیلی برای صحیح بودنش غیر از مدافع بودنش از طرف من نیست...

یک معذرت خواهی هم خدمت جناب مهدی بزرگوار که مبحث اینقدر از اصل موضوع دور شد...

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 417
« پاسخ #29 : 22 فروردین 1391، 02:09 ق‌ظ »
اینکه آرچ خیلی آموزنده است چه اهمیتی برای کسی داره که وقتی رایانشو روشن میکنه میخواد دیواره حساب کاربریشو ببینه فرقی داره فایرفاکس باشه یا اینترنت اکسپلوره شاید بعد از چند وقت اتفاقات باعث بشه که بره سراغ کروم یا فایرفاکس ولی آیا هرگز میفهمه متن بازه  یا بهتر بپرسیم چند درصد از اونهایی که دارن از فایرفاکس کروم اندروید استفاده میکنند میدونند متن بازه وچند درصد از اونایی که میدونند متن بازه میدونن متن باز بودن یعنی چی و یا اصلا برای کاربر عمومی چه اهمیتی داره شاید قیمت اهمیت بیشتری داشته باشه تا متن باز بودن...
هر چیزی غرامتی داره برادر!
آرادی میخوای باد جورش را بکشی باید مبارز باشی تا بدستش بیاری
گنو/لینوکس بدون فلسفه اش هیچه!
و بله باید بری با صفر و یک ها سر وکله بزنی و سی و پیتون و پرل و ... یاد بگیری تا دوتا عدد رو با هم جمع و تفریق کنی! وقتی برای حفظ ازادیت قرار باشه این جریمه رو بدی باید بدی!
اینکه خیلی ها سادگی و زیبایی رو بر ازادی ترجیح میدن بخشی اش ناشی از نادانی(=نااگاهی)شونه! چند کاربر عشق ویندوز و اپل میشناسی که مفهوم نرم افزار آزاد را بدونن ولی راحتی ویندوز رو بر توزیعی مثل اوبونتو (که به نظر من از ویندوز راحتتره!) ترجیح بدن؟

راه لینوکس برای یک اپلی و ویندوزی کمی دشوار و دردسر ساز است. درست است که خیلی عالیست اما به چه قیمتی؟
به قیمت آزادی اش!
البته برای من که free هم معنی gratis میده و هم freedom، پس برای من به قیمت حفظ پولم هست! اصولا گنو/لینوکس توزیع فقیرهاست و ویندوز توزیع دو قشر: پولدارها و دزدها

کاربر وقتی فلسفه نرم افزار ازاد را پذیرفت باید جورش را هم بکشد. نمیشه که مسلمان بود و نماز نخواند! این در مورد کاربرای عادی. یک عده هم که گیک هستن و یا نیستن و عشق انگولک بازی دارن که تکلیفشان از این بحث جداس.
« آخرین ویرایش: 22 فروردین 1391، 09:42 ق‌ظ توسط identi.ca »