انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چند سوال و درخواست راهنمایی  (دفعات بازدید: 4181 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ﴿ AliReaza ﴾

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 321
    • سیستم مدیریت محتوا گیلان ( بزودی )
چند سوال و درخواست راهنمایی
« : 01 خرداد 1391، 01:22 ق‌ظ »
باعرض سلام و خسته نباشید به شما دوستان عزیز

1- من نسخه اوبونتو 11.10 رو روی فلش 8 گیگ نصب کردم و استفاده می کنم.
این فلش رو در کامپیوتر یک آموزشگاه امتحان کردم کار کرد.
اما در 2 جای دیگر امتحان کردم و کار نکرد که در یکی در صفحه مانیتور پیغامی مبنی بر رزولشن نامناسب دیدم و در یکی دیگر یک چشمک زدن که همان خط فرمان است ( اما چون بلد نبودم نمی دونستم باید چه کار کنم )
ممنون میشم اگه بهم بگین که مشکل رزولشن رو چطوری برطرف کنم. و اگر دوباره با خط فرمان مواجعه شدم باید چه کار کنم؟

2- من بخاطر امنیت زیاد لینوکس می خوام به طور کامل بیام سراغ لینوکس. فعلا طبق بررسی هایی که کردم کارم رو می خوام با اوبونتو شروع کنم. اما باز ممکنه در جایی بامشکل مواجعه بشم که باعث دزدیده شدن اطلاعاتم بشه. لطفا بهم بگین چطوری یا با چه برنامه هایی می تونم از اینکار جلوگیری کنم؟

3- همان طور که گفتم من می خوام به لینوکس مهاجرت کنم. ولی چون در اول راه هستم حتما با مشکلاتی مواجعه میشم که یکیش در امکانات و برنامه ها هست.
حالا اگه من بخوام ویندوز و لینوکس رو در کنار هم و به طور همزمان داشته باشم باید چه کار کنم؟
A - اول ویندوز نصب کنم و با استفاده از برنامه های مجازی ساز لینوکس نصب کنم؟
B - اول لینوکس نصب کنم و با استفاده از برنامه های مجازی ساز ویندوز نصب کنم؟

اینم بگم من سیستمم:
CPU : intel celeron 2.8
RAM : 2 x DDR 512 MB
VGA : 64 MB
هست.  ;D

4- من به طور آزاد کار برنامه نویسی PHP انجام میدم. برای نصب لوکال هاست باید چکار کنم؟

5- اگه بخوام یه برنامه برای اوبونتو ( یا هر توزیع لینوکس ) بنویستم باید چه زبانی رو بلد باشم. باید به چه منابعی مراجعه کنم؟

6- اگه یه موقعه حوص کردم که یه سیستم عامل برای خودم بنویسم ( با استفاده از kernel ) باید چه زبانهایی رو بلد باشم. باید به چه منابعی مراجعه کنم؟

7- راستی من چند وقت پیش یه جا خوندم که می گفت : " اگه در لینوکس یکی از کاربران ( به غیر از root ) دچار مشکل بشه به بقیه کاربران کاری نداره " می خوام بدونم دقیقا منظورش چیه؟

فعلا زیاد تایپ کردم، انگشتام درد گرفت بقیه سوالات رو بعدا می پرسم.  8)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : چند سوال و درخواست راهنمایی
« پاسخ #1 : 01 خرداد 1391، 01:37 ق‌ظ »
سلام. به دنیای آزاد خوش اومدی

۱. استفاده از سیستم روی فلش به عنوان سیستم همیشگی کار جالبی نیست کلا. حالا اگه اصرار داشتی می تونیم سر مشکلاتش بحث کنیم
۲. دزدیده شدن اطلاعات؟ چه‌طوری یعنی؟
۳. هیچ‌کدوم. اول یه پارتیشن بندی درست و حسابی (یه پارتیشن برای ویندوز، یکی برای ریشه‌ی گنو/لینوکس، یکی به‌عنوان پارتیشن خانگی و یکی هم برای swap به عنوان کمک رم)، نصب ویندوز روی پارتیشن خودش و بعد نصب اوبونتو روی پارتیشن ریشه و خانه
۴. اگه منظورت وب‌سرور آپاچی هست خوبه بدونی اون‌کارهایی که ویندوز انجام می‌دادی شبیه‌سازی محیط گنو/لینوکس بود. این‌جا کافیه آپاچی و PHP رو نصب کنی. می‌تونی MySql رو هم جدا نصب کنی
۵. با هر زبونی که بلد باشی می‌تونی براشون برنامه بنویسی. از C تا PHP و پایتون
۶. باید حداقل بتونی از bash script سردربیاری
۷. یعنی نهایتا خونه‌ی خودش رو خراب می‌کنه. با کل شهر (سیستم‌عامل) کاری نداره
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ﴿ AliReaza ﴾

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 01 خرداد 1391، 01:59 ق‌ظ »
بسیار ممنون از پاسخگویی سریعتان

1- من فقط برای همراه داشتن یک سیستم عامل تمیز ازش استفاده می کنم تا اگه جایی مشکلی بود بشه ازش استفاده کرد. مثلا یه کامپیوتری که ویروس داره و نخوای ویروسی بشی و ...

2- یه موقعه پیش میاد یکی میگه یه برنامه بسازم و بدم کاربر تا ازش استفاده کنه. اون وقت برای نصب برنامه که رمز root رو وارد می کنی یه کدهایی هم رو سیستمت تاثیر میذاره که اطلاعاتت به برای طرف میفرسته مثل keyloger ها. می خوام از این جور موارد جلوگیری کنم.

3- در این صورت برای استفاده از هر کدام باید سیستمم رو هر دفعه ریست کنم. آیا بخاطر پایین بودن سخت افزارهام این پیشنهاد را دادید؟ یا دلیل دیگری؟

4- ممنون

5- یعنی می تونم با PHP یک برنامه برای پخش آهنگ درست کنم؟

6- لطفا یک منبع معرفی کنید انگلیسی و فارسی فرقی نداره.

7- ممنون

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
« پاسخ #3 : 01 خرداد 1391، 05:29 ق‌ظ »
بله، می‌تونید، ولی خوب PHP برای این کاربردها ساخته نشده. بهتره که برای چنین کاربردی سراغ زبان‌هایی مثل Python یا ++C/C برید.

6- اگه یه موقعه حوص کردم که یه سیستم عامل برای خودم بنویسم ( با استفاده از kernel ) باید چه زبانهایی رو بلد باشم. باید به چه منابعی مراجعه کنم؟
اگر منظورتون توسعه یک توزیعه، سری به پروژه LSF بزنید: لینک
اگر منظورتون توسعه کرنل هست، ابتدا زبان‌های C و Assembly رو یاد بگیرید و بعد کتاب‌های Operating System رو بخونید، به عنوان مثال این: لینک

آفلاین ﴿ AliReaza ﴾

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 01 خرداد 1391، 09:15 ق‌ظ »
بله، می‌تونید، ولی خوب PHP برای این کاربردها ساخته نشده. بهتره که برای چنین کاربردی سراغ زبان‌هایی مثل Python یا ++C/C برید.

اگر منظورتون توسعه یک توزیعه، سری به پروژه LSF بزنید: لینک
اگر منظورتون توسعه کرنل هست، ابتدا زبان‌های C و Assembly رو یاد بگیرید و بعد کتاب‌های Operating System رو بخونید، به عنوان مثال این: لینک

بسیار ممنون

بسیار ممنون از پاسخگویی سریعتان

1- من فقط برای همراه داشتن یک سیستم عامل تمیز ازش استفاده می کنم تا اگه جایی مشکلی بود بشه ازش استفاده کرد. مثلا یه کامپیوتری که ویروس داره و نخوای ویروسی بشی و ...

2- یه موقعه پیش میاد یکی میگه یه برنامه بسازم و بدم کاربر تا ازش استفاده کنه. اون وقت برای نصب برنامه که رمز root رو وارد می کنی یه کدهایی هم رو سیستمت تاثیر میذاره که اطلاعاتت به برای طرف میفرسته مثل keyloger ها. می خوام از این جور موارد جلوگیری کنم.

3- در این صورت برای استفاده از هر کدام باید سیستمم رو هر دفعه ریست کنم. آیا بخاطر پایین بودن سخت افزارهام این پیشنهاد را دادید؟ یا دلیل دیگری؟

فقط این 3 سوال باقی مونده

آفلاین ﴿ AliReaza ﴾

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 02 خرداد 1391، 08:14 ق‌ظ »
سلام مجدد به همه شما دوستان

دوستان من 2 تا سوال برام باقی مونده اگه جواب بدین ممنون میشم.

1- چرا در بعضی مواقعه چه با CD و چه با Flash Memory فقط خط فرمان میاد؟
( من دیروز یادم رفت بگم الان از خواب پاشدم یادم افتاد بگم ) من روی کامپیوتری که قبلا Flash خودم رو وصل کرده بودم و با خط فرمان مواجعه شدم دیروز هم با CD همین مشکل رو داشتم. می خواستم بدونم چرا اینطوری میشه؟

من سیستمم:
CPU : intel celeron 2.8
RAM : 2 x DDR 512 MB
VGA : 64 MB
هست.  ;D

2- آیا برای استفاده از لینوکس به صورت مجازی در ویندوز یا برعکس ( ویندوز به صورت مجازی در لینوکس ) دچار مشکل میشم؟
این سوال رو به این خاطر پرسیدم که من می خوام از هر دو سیستم عامل به صورت همزمان استفاده کنم، اما جناب دانیال بهزادی گفتند که هر کدام را جدا نصب کنم و استفاده کنم.

باتشکر

آفلاین Merdad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • سوسیال دموکراسی
    • اولین مرجع آموزش گرافیک با گیمپ
« پاسخ #6 : 02 خرداد 1391، 11:01 ق‌ظ »
راه هایی که آقا دانیال برای نصب اوبونتو کنار ویندوز گفتن، راه های صحیح و استاندارد نصب هست. ولی روش ساده تری هم وجود داره و اونم اینه که اول ویندوز رو نصب کنی و بعد اوبونتو رو. به همین سادگی (با این روش، اوبونتو در کنار ویندوز نصب میشه) (موقع نصب اوبونتو خودش یک گزینه داره که اوبونتو رو خودکار کنار ویندوز نصب میکنه)

این روش مزایا و معایب خودشو داره:
مثلا اگه یبار ویندوزت رو عوض کنی، دیگه اوبونتو بالا نمیاد و کلی گرفتاری داره.
یا اینکه گاهی برای امور فنی خاص (مثل نصب مجدد) چون هردو در یک درایو هستن به مشکل بر میخوری.

ولی مزایاش هم اینه که خیلی ساده هست.

و اما نکته مهم اصلی
برای نصب اوبونتو شما حداقل به 1 گیگ رم نیاز داری تا بتونی راحت باهاش کار کنید. (روی رم 512 هم میشه نصبش کرد، ولی بعدش کاری باهاتون میکنه که دعا میکردید اصلا اوبونتو نداشتید) فوق العاده کند.

بهتره توضیع های دیگه رو استفاده کنی.
منم رمم 512 هست و لوبونتو 11.10 دارم.
«زندگی میگن برای زنده‌هاست»

آفلاین ﴿ AliReaza ﴾

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 02 خرداد 1391، 01:16 ب‌ظ »
دوست عزیز شاید من خوب منظورم را نرسوندم

فرق کنید من در ویندوز XP برنامه VMware را نصب کردم و با این برنامه می خوام ازUbuntu 12.04 استفاده کنم.

حالا با سیستمی که من داره به نظر شما این روش منطقی هست؟

و لطفا جواب سوالم اول را هم بدهید.

اینم اضافه کنم که من 1 گیگ رم دارم. اگه دقت کنید من 2 هم قبل از رم گذاشتم که نشانه تعداد رم هست.

آفلاین ﴿ AliReaza ﴾

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 02 خرداد 1391، 01:40 ب‌ظ »
راستی در مورد نصب ویندوز و اوبونتو کنار هم مشکلی نیست.

چون من 2 تا هارد دارم و می خوام یکیشون رو برای فقط سیستم عاملها بذارم.

می تونم موقعه نصب ویندوز XP نصف هارد رو پارتیشن کنم و بقیش رو هم اختصاص میدم به اوبونتو.

سوال:
1- اگه من قصد عوض کردن ویندوز XP رو داشته باشم آیا باز هم مشکل boot برای اوبونتو به وجود می یاد؟

آفلاین رضا حبیبی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 301
  • شیفته‌ی‌ دانش‌آزاد
« پاسخ #9 : 02 خرداد 1391، 02:50 ب‌ظ »
1- اگه من قصد عوض کردن ویندوز XP رو داشته باشم آیا باز هم مشکل boot برای اوبونتو به وجود می یاد؟

با سلام دوست گرامی

احتمالا به مشکل می‌خوری اگه:

به این شکله که گراب و بوت‌لودر ویندزد روی یه هارد باشن! مسلما به مشکل می‌خوری و باید برای برطرف شدن مشکل مقاله‌ای که در اینجا وجود داره رو بخونی و مشکلت رو برطرف کنی!

در غیر اینصورت می‌تونی از طریق Bios setup  هاردی که روی اون گراب رو نصب کردی رو به عنوان بوت سیستم انتخاب کنی و دیگه‌ مشکلی نخواهی داشت!
بیایید از جریان انحرافی(اوپن سورس)فاصله بگیریم
فلسفه گنو یعنی آزادی دانش نرم‌افزار!
به دلیل مشغله‌های زیاد درسی و زندگی! فعلا تا 9 ماه آینده زیاد نمی‌تونم اینجا بیام، کاری داشتید ایمیل بزنید

آفلاین ﴿ AliReaza ﴾

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 02 خرداد 1391، 03:36 ب‌ظ »

با سلام دوست گرامی

احتمالا به مشکل می‌خوری اگه:

به این شکله که گراب و بوت‌لودر ویندزد روی یه هارد باشن! مسلما به مشکل می‌خوری و باید برای برطرف شدن مشکل مقاله‌ای که در اینجا وجود داره رو بخونی و مشکلت رو برطرف کنی!

در غیر اینصورت می‌تونی از طریق Bios setup  هاردی که روی اون گراب رو نصب کردی رو به عنوان بوت سیستم انتخاب کنی و دیگه‌ مشکلی نخواهی داشت!

دوست عزیز ممنون

دوست عزیز شاید من خوب منظورم را نرسوندم

فرق کنید من در ویندوز XP برنامه VMware را نصب کردم و با این برنامه می خوام ازUbuntu 12.04 استفاده کنم.

حالا با سیستمی که من داره به نظر شما این روش منطقی هست؟

و لطفا جواب سوالم اول را هم بدهید.

اینم اضافه کنم که من 1 گیگ رم دارم. اگه دقت کنید من 2 هم قبل از رم گذاشتم که نشانه تعداد رم هست.

دوستان من الان VirtualBox رو نصب کردم و دارم سعی می کنم که اوبونتو 12.04 رو نصب کنم ولی خیلی سیستمم کند شده.

حالا آیا این مشکل در لینوکس هم به موجود میاد؟

یعنی من در لینوکس VirtualBox ( نسخه مخصوص لینوکس ) را نصب کنم. و در آنجا سعی کنم از XP استفاده کنم.
آیا باز سرعت لینوکس کم میشه؟
چون من می خوام بیشتر تمرکزم رو بذارم رو لینوکس و سرعت ویندوز XP زیاد برام مهم نیست شاید بخاطر بعضی برنامه ها بهش نیاز پیدا کنم که اونا هم زیاد به رم بالا نیاز ندارند.

آفلاین رضا حبیبی

• Sr. Member
  • *
  • شیفته‌ی‌ دانش‌آزاد
« پاسخ #11 : 02 خرداد 1391، 05:09 ب‌ظ »
دوستان من الان VirtualBox رو نصب کردم و دارم سعی می کنم که اوبونتو 12.04 رو نصب کنم ولی خیلی سیستمم کند شده.

حالا آیا این مشکل در لینوکس هم به موجود میاد؟

یعنی من در لینوکس VirtualBox ( نسخه مخصوص لینوکس ) را نصب کنم. و در آنجا سعی کنم از XP استفاده کنم.
آیا باز سرعت لینوکس کم میشه؟
چون من می خوام بیشتر تمرکزم رو بذارم رو لینوکس و سرعت ویندوز XP زیاد برام مهم نیست شاید بخاطر بعضی برنامه ها بهش نیاز پیدا کنم که اونا هم زیاد به رم بالا نیاز ندارند.

توی ویندزد رو نمی‌دونم
ولی من الان توی لینوکس‌مینت روی ویرچوال‌باکس یه ویندزد Xp نصب کردم، کارام هم راه می‌اندازه!
دقیق نمی‌دونم ولی فکر کنم که کارایی 100 درصد مثل نصب واقعی نشه!!!  ;)
به دلیل مشغله‌های زیاد درسی و زندگی! فعلا تا 9 ماه آینده زیاد نمی‌تونم اینجا بیام، کاری داشتید ایمیل بزنید

آفلاین ﴿ AliReaza ﴾

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 02 خرداد 1391، 05:33 ب‌ظ »
دوست عزیز ممنون

ولی اگه بتونید مشخصات سیستمتون رو هم بگین بهتر میشه.  \\:D/

باتشکر

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #13 : 02 خرداد 1391، 10:52 ب‌ظ »
۱. کلا ویرچوال باکس روی گنو بهتر از ویندوز عمل می‌کنه
۲. می‌تونی همون‌طور که گفتم جفتش رو جدا نصب کنی و بعد با ویرچوال‌باکس از تو اوبونتو به ویندوز واقعیت دسترسی داشته باشی
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین رضا حبیبی

• Sr. Member
  • *
  • شیفته‌ی‌ دانش‌آزاد
« پاسخ #14 : 03 خرداد 1391، 06:53 ق‌ظ »
۲. می‌تونی همون‌طور که گفتم جفتش رو جدا نصب کنی و بعد با ویرچوال‌باکس از تو اوبونتو به ویندوز واقعیت دسترسی داشته باشی

چه‌جوری میشه از توی وبرچوال‌باکس به ویندزد واقعی روی هارد نصب شده دسترسی داشت ؟  ???