انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: جبیر ۲ بتا منتشر شد.  (دفعات بازدید: 30931 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین علی بهجتی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 414
  • عاشق آزادی
    • جابجا آمدید!
پاسخ : جبیر ۲ بتا منتشر شد.
« پاسخ #45 : 27 خرداد 1391، 10:53 ب‌ظ »
من که اصلا نمی‌خوام وارد این پیکار بشم ...
ولی یه نکته‌ای خالی از لطف نیست...
دوستان گرامی، بیاین منطقی باشیم، درست نیست که من که برام آزادی از ارزش بیشتری برخورداره با شما که راحتی رو بیشتر میپسندی بحث کنیم . اون وقت بحث میشه بحث فرسایشی ... میدان جنگ ... پس بهتره این‌کار رو نکنیم و سکوت کنیم.

-----

حالا نظر شخصی من، به نظر من این میتونه برای تازه‌کار ها که هنوز با فلسفه گنو آشنایی چندانی ندارند خوب باشه و همونطوری که گفتند یه دستور هست ! یکی میخواد میزنه یکی نمیخواد هم نمیزنه! ولی میتونه ابزاری باشه که تازه‌کارا خوششون بیاد، حالا آشنا تر که بشن پاکش میکنن خب !‌ اما اینکه هنگام نصب برنامه ها اخطاری هم بده که اینان نرم‌افزار های آزاد نیستند و اینها بنظرم لازمه ...

اما کلا صلاحی نمیبینم که وجود داشته باشه، میتونه مفید باشه ولی همچنین هم میتونه که کمی انحراف بوجود بیاره ...
امیرالمؤمنین (ع) :‌ زکات علم نشر آن است
چرا علم خود را با نوشتن برنامه‌ای آزاد نشر ندهیم‌؟

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #46 : 27 خرداد 1391، 11:04 ب‌ظ »
من که اصلا نمی‌خوام وارد این پیکار بشم ...
ولی یه نکته‌ای خالی از لطف نیست...
دوستان گرامی، بیاین منطقی باشیم، درست نیست که من که برام آزادی از ارزش بیشتری برخورداره با شما که راحتی رو بیشتر میپسندی بحث کنیم . اون وقت بحث میشه بحث فرسایشی ... میدان جنگ ... پس بهتره این‌کار رو نکنیم و سکوت کنیم.

-----

حالا نظر شخصی من، به نظر من این میتونه برای تازه‌کار ها که هنوز با فلسفه گنو آشنایی چندانی ندارند خوب باشه و همونطوری که گفتند یه دستور هست ! یکی میخواد میزنه یکی نمیخواد هم نمیزنه! ولی میتونه ابزاری باشه که تازه‌کارا خوششون بیاد، حالا آشنا تر که بشن پاکش میکنن خب !‌ اما اینکه هنگام نصب برنامه ها اخطاری هم بده که اینان نرم‌افزار های آزاد نیستند و اینها بنظرم لازمه ...

اما کلا صلاحی نمیبینم که وجود داشته باشه، میتونه مفید باشه ولی همچنین هم میتونه که کمی انحراف بوجود بیاره ...

ببین علی جان ؛ این بسته ها از اسمشون مشخص میشه که غیر آزادند ؛ همچنین حتما قبل از اجرای install یک متنی رو نشون میده. همچنین در Release Notes میاد که عموما غیرآزادند. حتی دوستانی پیشنهاد کردند که بسته های دیگری مثل OpenJDK که توسط این دستور نصب میشه ؛ در دستور جدایی قرار بگیره.

همچنین هدف این بسته ؛ سه چیز بوده : ۱- دور زدن مسایل قانونی ۲- آشنایی تازه کاران با ترمینال ۳- کم کردن حجم نسخه نهایی.

الان با یک حساب سرانگشتی ؛ حجم نسخه نهایی ۷۰۰ مگ خواهد بود :)
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین Mostafa Jalilianfar

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1085
« پاسخ #47 : 27 خرداد 1391، 11:08 ب‌ظ »
دوستان عزیز نه ما رادیکال و بنیادگرا هستیم و نه شما سرگشته از آزادی و فلسفه گنو ایراد ما اینه که بحث کردن بلد نیستیم و نمی‌تونیم خوب حرف بزنیم و فقط همدیگه رو متهم می‌کنیم

بیاید همه دوباره دلیل ایجاد گنو رو بخونیم و اگه اینکار رو بکنیم به خوبی متوجه میشیم که هدفش ایجاد و استفاده از نرم افزارهای آزاد بدون وجود حتی یک خط کد غیرآزاد
پس اگه این اندیشه رو پذیرا باشیم اینی که بگیم چرا یزدان به ما تکنولوژی ساختمون رو نداده و همه بیکار نیستن که راهنمای یک ماشین رو کامل بخونن معنی نمیده داشتن سورس برنامه و آزادی در استفاده از اون یک اختیار نیست یک حقه

کسی هم نمی‌خواد توسعه دهنده‌های جبیر رو از کارشون منع کنه اونها آزادن در محدوده لایسنس گنو و نرم افزارهای اون هرکاری که بخوان انجام بدن
بحث بر سر جبیر هستش اگه دوستان دوست ندارند در موردش بحث بشه بگن تا بحث رو ادامه ندیم
و در مورد اینکه چرا کسی به توزیع‌های دیگه مثل مینت گیر نمی‌ده دلیلش اینه که تا حالا در موردش آزادیش بحث نشده مطمئن باشید هیچگونه قرض ورزی در کار نیست بیشتر ما حتی اسم واقعی هم رو هم نمی‌دونیم
به دلیل ترک انجمن لطفا با این ایمیل MustafaJF[at]Aol[dot]com تماس برقرار کنید و از پیام خصوصی استفاده نکنید

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1734
« پاسخ #48 : 27 خرداد 1391، 11:13 ب‌ظ »
این پروژه freebsd رو کار می کنید خوبه ولی پیشنهاد می کنم روی نسخه موبایل کار کنید که مهمتر و آینده بهتری داره :)

والا نسخه هندست خیلی خوبه و دنبالشم هستیم ....

این که حرفی ازش نمیزنیم ؛ به این خاطر هست که دنبال شرکتی هستیم که حاضر بشه سیستم عامل هندست ما رو روی دستگاههاش نصب کنه و البته برای اون تبلیغ گسترده ای کنه ... (این دقیقا همون چیزیه که من میخوام --> تبلیغ گسترده.).

یا اینکه خودمون به دانش و سرمایه ای برسیم که تولید سخت افزاری داشته باشیم. (یا حداقل تولید کننده مناسب سخت افزاری پیدا بشه و یک شرکتی که مونتاژ انجام بده - حتی در خارج از کشور.)

نوکیا خوب توزیع های موبایل و اینجور طرح ها رو بررسی می کنه.
 http://inventwithnokia.nokia.com/Home
« آخرین ویرایش: 27 خرداد 1391، 11:21 ب‌ظ توسط shafaghi »

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #49 : 27 خرداد 1391، 11:24 ب‌ظ »
نقل‌قول

هیچ قرصی بی ضرر نیست فقط درصد عوارض  آنها فرق می کند.
« آخرین ویرایش: 27 خرداد 1391، 11:26 ب‌ظ توسط shafaghi »

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 317
  • رقابت ایجاد شده، هست و ادامه داره...
    • هنر، علم، تکنولوژی، طبیعت
« پاسخ #50 : 27 خرداد 1391، 11:43 ب‌ظ »
با درودی دوباره خدمت دوستان...

بهتر است کمی هم با آرامش خاطر بیشتری بحث را ادامه دهیم... هم من و هم برخی دوستان کمی تند رفتیم...

مصطفی گرامی، دوست خوبم... آنطور که از مشخصات پروفایل شما خواندم من و شما هم سن هستیم... البته طی فرایند به روز رسانی انجمن سن بنده ششصد سالی بیشتر شده!!! دلیلش هنوز برایم معماست...

شما گفتید که :

نقل‌قول
داشتن سورس برنامه و آزادی در استفاده از اون یک اختیار نیست یک حقه

بنده هم با نظر شما 100% موافقم... و یکی از دلایلی که بنده را در این جامعه نگاه داشته همین است که فرمودید...

اما سوالی بوجود می آید که آیا همه ی افراد جامعه مانند ما می اندیشند؟ آیا همه اهل یافتن یک فلسفه هستند و برای آن مطالعه ی زیادی می کنند؟

باید قبول کرد که در جامعه بیشتر افراد اصلا به این موارد نه تنها اهمیتی نمی دهند بلکه تره هم برای آن خرد نمی کنند...

با کندوکاوی که من در وب داشته ام بارها به افرادی  برخورده ام که علاقه ی بسیاری به انحصار داشته اند که البته نا آگاهانه بوده چون هیچ گاه به خود زحمت نداده اند که بیایند و فلسفه ی نرم افزار های آزاد را بخوانند...

همچنین شما به دنیای امروزی بنگرید! ما آزادکار های کجای آن هستیم؟ ما اقلیتی بیش نیستم در این دنیای بی رحم انحصار گرایی...
شما خوب به اطراف بنگرید و ببینید که صرف دعوت کردن مردم کافی نیست و باید بستری مهیا شود...

خوب به اطراف بنگرید چه خواهید دید؟ همه جا حرف از محصولات انحصاریست... همه ی امکانات انحصاریست... هر آنچه می بینیم انحصاریست...

وسوال اینجاست... ما کاربران آزاد چه می کنیم این وسط؟ و جواب : هیچ... فقط به آتش عقایدی  دامن می زنیم که مربوط به این زمان نمی شوند... ( اشاره به اینکه دیگر برخی نمی خواهد برنامه نویس باشند یا سورس برنامه را در اختیار داشته باشند )

مصطفی عزیز... من می خواهم آزاد کار باشم ولی نمی خواهم برنامه نویسی کنم یا خودم تمام تنظیمات سیستم عاملم را انجام دهم!!!! مگر گناه کرده ام؟ من دوست ندارم برنامه ای را که نیاز دارم! از ابتدا کامپایل و بعد نصب کنم... مگر جرم کرده ام؟ من دلم می خواهد برای استفاده های روزمره برنامه ها را با چند کلیک ساده نصب کنم و به کارم برسم... من در این دنیای پر هیاهوی کنونی فرصتی برای یادگیری دوباره آنچه باید قبلها یاد می گرفتم ندارم... پس چه کنم؟

از سویی دیگر تطبیق تازه کاران با دنیای جدید مسئله ساز است... فکر کنید ما کاربران آزادکار بجای اکسیژن!! نیتروژن تنفس می کنیم( گروه اول )... حال کاربران نرم افزار های انحصاری را فرض کنید که اکسیژن تنفس می کنند( گروه دوم ).

اگر ما بیاییم و همه ی فلسفه ی نیتروژن و تمام توضیحات مرتبط با ساختار نیتروژن را برای کاربران گروه دوم بازگو کنیم آیا باز هم بدن آنها آمادگی تنفس در دنیای پر از نیتروژن را دارد؟

پس بهتر این است که در کنار توضیحات... یک کپسول پر از اکسیژن ( همان پکیج های انحصاری ) همراهمان باشد تا اگر نیاز شد آن را به فردی که از گروه دوم آمده بدهیم تا بتواند ادامه دهد و کم کم بدنش آمادگی کامل تنفس نیتروزن را داشته باشد.

دوست خوبم این فقط مثال بود خواهشا در رابطه با این مثال خرده نگیرید که ما زنگ شیمی نداریم و ...

با تشکر
« آخرین ویرایش: 27 خرداد 1391، 11:46 ب‌ظ توسط xpress »
محمد شکوهی - یک هنرمند علاقمند به تکنولوژی...

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 417
« پاسخ #51 : 28 خرداد 1391، 12:00 ق‌ظ »
من می خواهم آزاد کار باشم ولی نمی خواهم برنامه نویسی کنم یا خودم تمام تنظیمات سیستم عاملم را انجام دهم!!!! مگر گناه کرده ام؟ من دوست ندارم برنامه ای را که نیاز دارم! از ابتدا کامپایل و بعد نصب کنم... مگر جرم کرده ام؟ من دلم می خواهد برای استفاده های روزمره برنامه ها را با چند کلیک ساده نصب کنم و به کارم برسم... من در این دنیای پر هیاهوی کنونی فرصتی برای یادگیری دوباره آنچه باید قبلها یاد می گرفتم ندارم... پس چه کنم؟
تاپیکی که به همین بحث میپردازه: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,32932.msg226012.html#msg226012
بهتره این بخش از بحث اونجا ادامه پیدا کنه.

نقل‌قول
اگر ما بیاییم و همه ی فلسفه ی نیتروژن و تمام توضیحات مرتبط با ساختار نیتروژن را برای کاربران گروه دوم بازگو کنیم آیا باز هم بدن آنها آمادگی تنفس در دنیای پر از نیتروژن را دارد؟
بهتره یه تاپیک جدید باز بشه به اسم "ترغیب کاربران محصولات انجصاری به نرم افزار ازاد ممکن است؟"

اینطوری جلوی انحراف این تاپیک گرفته میشه.
« آخرین ویرایش: 28 خرداد 1391، 12:13 ق‌ظ توسط identi.ca »

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 317
  • رقابت ایجاد شده، هست و ادامه داره...
    • هنر، علم، تکنولوژی، طبیعت
« پاسخ #52 : 28 خرداد 1391، 12:10 ق‌ظ »
من می خواهم آزاد کار باشم ولی نمی خواهم برنامه نویسی کنم یا خودم تمام تنظیمات سیستم عاملم را انجام دهم!!!! مگر گناه کرده ام؟ من دوست ندارم برنامه ای را که نیاز دارم! از ابتدا کامپایل و بعد نصب کنم... مگر جرم کرده ام؟ من دلم می خواهد برای استفاده های روزمره برنامه ها را با چند کلیک ساده نصب کنم و به کارم برسم... من در این دنیای پر هیاهوی کنونی فرصتی برای یادگیری دوباره آنچه باید قبلها یاد می گرفتم ندارم... پس چه کنم؟
تاپیکی که به همین بحث میپردازه: http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=32932.15
بهتره این بخش از بحث اونجا ادامه پیدا کنه.

نقل‌قول
بهتره یه تاپیک جدید باز بشه به اسم "ترغیب کاربران محصولات انجصاری به نرم افزار ازاد ممکن است؟"

اینطوری جلوی انحراف این تاپیک گرفته میشه.

پرسیدید فلسفه ی جبیر چیست توضیح دادم حال من را راهنمایی می کنید که در کجا بحث کنم؟ عجبا از این همه تناقض...

به خدا سوگند که دیگر نمی دانم چه بگویم... ولی خوشحالم که مطمئن شدم که فقط شما با جبیر مشکل دارید و بس... و این همه صحبت های من مساوی بود با پشم!!!!حداقل برای شما...
محمد شکوهی - یک هنرمند علاقمند به تکنولوژی...

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #53 : 28 خرداد 1391، 12:21 ق‌ظ »
به خدا سوگند که دیگر نمی دانم چه بگویم...
فیلم تاریخی زیاد میبینی؟ :)

عجبا از این همه تناقض...
ای دروغو که میگی راستَ؟

ولی خوشحالم که مطمئن شدم که فقط شما با جبیر مشکل دارید و بس.
باید یکی رو استخدام کنیم اونی که میگیم رو برای شما ترجمه کنه و اونی که شما میگی برای ما! xpress عزیز، میگم این تاپیک رو خراب نکنید بیش از این! هم با اینوری هام هم اونوری ها! این پستها که می‌زنید اسمش اسپم هست:‌ http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,36442.msg271177.html#msg271177
اخرش هم معلوم نمیشه هر کی چی داره میگه. از یه جا می پرید یه جای دیگه.
« آخرین ویرایش: 28 خرداد 1391، 12:23 ق‌ظ توسط identi.ca »

آفلاین Mostafa Jalilianfar

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1085
« پاسخ #54 : 28 خرداد 1391، 12:46 ق‌ظ »
xpress عزیز اینی که میگید سادگی,
با برنامه‌های غیرآزاد بدست نمی‌یاد تنها کاری که می‌کنه اینه که گنو رو به فساد می‌کشونه اگه لینوس در برابر درایورهای غیرآزاد مقاومت می‌کرد درسته که ممکن بود کاربرای کمتری الان از گنو استفاده می‌کردن ولی با این کار فلسفه گنو رو زیر سوال برد و الان هم بعضی توزیعها از نرم افزارهای غیر آزاد بصورت پیش فرض نصب استفاده می‌کنن و یا اونها رو در مخازنشون دارن
اگه با این برنامه‌های غیر آزاد کاربرایی که چیزی از آزادی نمی‌دونن به گنو بیان تنها کاری که شده اینه که راه برای ورود نرم افزارهای غیر آزاد دیگه باز شده
هدف گنو گسترش آزادیه و نه گسترش استفاده به هر قیمتی گنو یک خط قرمز داره و اون هم انحصار طلبیه
به نظر من ورود این کاربرایی که ذره‌ای آزادی رو درک نکردن ارزش نداره
من خودم تنها دلیلی که به سمت گنو اومدم رایگان بودنش بود و چیزی درباره آزادیش نمی‌دونستم و فکر می‌کردم که آزادی (Free) همون رایگان (Free) بودنه ولی حالا به قسمتی از فلسفه بزرگش رسیدم و تاحالا بجز روزهای اول به هیچ کس گنو رو پیشنهاد نکردم چون اونها به دنبال آزادی نبودن و نهایت فکر اونها رایگان بودن نرم افزاره

به نظر من بیاید و با توسعه دهنده‌های توزیع‌های ایرانی دیگه مکاتبه کنید و یک توزیع کامل و درست و حسابی بیرون بدید و بیشتر بر آزادی تکیه کنید راحتی ارزش فدا کردن آزادی رو نداره
« آخرین ویرایش: 28 خرداد 1391، 12:49 ق‌ظ توسط MustafaJF »
به دلیل ترک انجمن لطفا با این ایمیل MustafaJF[at]Aol[dot]com تماس برقرار کنید و از پیام خصوصی استفاده نکنید

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #55 : 29 خرداد 1391، 12:30 ق‌ظ »
من هیچ کدام از اعضای جبیر رو نمی شناسم اگر هم بوده در حد همین پست ها بوده.اما این رسم نظر و نظر خواهی و مباحثه نیست.
« آخرین ویرایش: 17 تیر 1391، 11:21 ب‌ظ توسط shafaghi »

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #56 : 29 خرداد 1391، 07:59 ب‌ظ »
بعد از واکنش های عجیب و غریب (!) به n00b ؛ این کامند به ۴ کامند جدید تجزیه شد!

۱- n00b-free :

برنامه های آزاد که حجم توزیع رو در نسخه های قبل کمی بیش از ۳ برابر اوبونتو کرده بودند ؛ توسط این کامند نصب میشن

۲- n00b-nonfree :

این کامند ؛ تمام بسته های غیرآزاد مثل کدکها و ... رو نصب میکنه (حتی VLC هم در این کامند اومده چون کدکها همراهش نصب میشن)

۳- n00b-win-apps:

بیس لازم برای اجرای اپلیکشن های ویندوزی رو فراهم میکنه

۴- n00b :

که هر سه کامند بالا رو همزمان اجرا میکنه.

و در نهایت ؛ GUI هم برای نوب طراحی شده ؛ که کمک میکنه قبل از نصب ؛ از آزاد یا غیرآزاد بودن بسته ها اطمینان حاصل کنید! این GUI ها توسط zenity ساخته شدند.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #57 : 30 خرداد 1391، 07:35 ب‌ظ »
خب این بار واقعا حرف برای گفتن داریم  ;D

۱- هسته : هسته الان کاملا مطمئن باشید که ۳.۴.۲ هست ؛ اگرچه از سورس کامپایل شده ولی کانفیگ ؛ همون کانفیگ های اوبونتو میباشد (کمی هم از Quantal تقلب گرفتیم  ;D)

۲- برنامه های اضافه (نوشته شده توسط تیم جبیر و شخص بنده) : یکی دو تا در جبیر۲ موجود هست و بقیشون جداگانه عرضه میشه (البته فقط یکیشون هست اونم برای آوردن خنده روی لبهای شما :) ).

۳- برای موتور جستجوی آزاد DuckDuckGo یک افزونه کرومیوم ساختیم و تا حدودی اون رو با کرومیوم ادغام کردیم...

۴- تقویم تحت خط فرمان jcal هم موجوده (تقویم رو در ترمینال چاپ میکنه :D ). + یک برنامه تحت خط فرمان توسط تیم جبیر که ازتون ورودی سال و ماه رو میگیره و توسط jcal خروجی میده.

امیدوارم این تغییرات راضی کننده بوده باشه :)

آفلاین مهدی جعفری

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 286
  • آزادی حق ماست!
« پاسخ #58 : 30 خرداد 1391، 11:53 ب‌ظ »
سلام یه سوال؟!
فک کنم یه جایی خوندم که جبیر غیر ازاده درسته؟!
منتظران مهـــــــــــدی بهـــــوش باشند که حســــــین را مُنتَظِرانَش کُشتند

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #59 : 31 خرداد 1391، 12:18 ق‌ظ »
فک کنم یه جایی خوندم که جبیر غیر ازاده درسته؟!
صفحه های این تاپیک رو اگه میخوندی به جواب میرسیدی  ;)
جبیر نمیتونه قانونا غیر ازاد باشه! چون از لینوکس و نرم افزارهای gplیه دیگه استفاده میکنه و gpl با هر چی مخلوط بشه اون رو هم ازاد میکنه و نرم افزارهای غیر ازاد کپی رایت هم دارند که باید لایسنشون خریده بشه. اگه یکسری بسته غیر ازاد از اول با جبیر همراه باشه این یعنی کار غیرقانونی. همون کاری که www.arioslinux.org میکنه ولی چون اینجا ایران است مشکلی نیست.
(مینت نمیدونم که چطوری است که کدک ها رو از اول با خودش داره؟! کسی میدونه؟)
برای همین مسئول ریمستر جبیر اومده بسته های غیر ازاد را از دیسک نصب جدید برداشته و بسته های غیر ازاد رو راهنمایی کرده که با یک دستور n00b کاربر نصب کنه.
« آخرین ویرایش: 31 خرداد 1391، 12:23 ق‌ظ توسط identi »