انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: گرمای بیش از حد لپتاپ در اثر اوبونتو  (دفعات بازدید: 26531 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین esak

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 28
پاسخ : گرمای بیش از حد لپتاپ در اثر اوبونتو
« پاسخ #45 : 24 خرداد 1391، 11:53 ق‌ظ »
در این که شرکت AMD یا همون ATI با لینوکس مشکل داره شکی نیست ولی اینطور که شما دوستان میگید انگار به در بسته خوردید!
عزیزان اول دایور لینوکسی کارت گرافیکتون رو از سایت www.amd.com دانلود کنید بعد نصبش کنید(احتمال داره نصبش یه یکی دوساعتی طول بکشه)!یه بار سیستم رو ریست کنید!بعد تو قسمت dash عبارت amd رو سرچ کنید اگه صفحه ی کنترل کارت گرافیکتون اومد روش کلیک کنید باز میشه اگه باز نشد این دستور رو داخل ترمینال وارد کنید:
lspci |sudo apt-get install fglrxیه فایل ۵۰ یا ۶۰ مگابیتی دانلود میشه و نصب میشه!حالا دوباره برید داخل dash و صفحه ی کنترل کارت گرافیکتون رو باز کنید!
من این کارو میکنم گرافیکم کار میکنه!مدل لپتاپم هم asus k42jy هست!و الان هم خیلی از اوبونتو راضیم.

یه سر هم به اینجا بزنید شاید کمکی کرد: https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI

دوست عزیر من لپ تاپم دل هیت با گرافیک ati و مدل Radeon HD 5000M Series . درایور اون رو هم از سایت گرفتم این هم لینک دانلود هست
http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Pages/radeon_linux.aspx
نصب کردم. اما فرقی نکرد.! چطور باید مطمئن شم نصب شده و یا درایور درست رو نصب کردم( بعد نصب که خودش نوشت با موفقیت نصب شد) ؟. اما این که شما میگید بعد از نصب دوباره یه فایل 50 یا 60 مگابایتی دانلود میشه چی هست ؟  و قسمت dash  کجاست ؟ کمی بیشتر توضیح بدید لطفا .

آفلاین hyper

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 31
« پاسخ #46 : 24 خرداد 1391، 05:59 ب‌ظ »
من روی لپ تاپ اولین چیزی که نصب می کنم lm-sensors هست که ببینم دما ها و ولتاژ های لپ تاپ نرمال باشن. بعد اگر یکی از اونها در حد نرمال نبود مشکل رو پیدا می کنم.

پس اول این پکیج رو نصب کنید تا بفهمید کدوم دما مشکل داره. معمولا توی خروجی این دستور دمای بحرانی رو هم میتونید ببینید.
راهنمای نصب و کانفیگ رو هم از اینجا میتونید ببینید.

http://hypermit.com/sensors-gnulinux-terminal/

آفلاین مهدی جعفری

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 286
  • آزادی حق ماست!
« پاسخ #47 : 24 خرداد 1391، 06:02 ب‌ظ »
در این که شرکت AMD یا همون ATI با لینوکس مشکل داره شکی نیست ولی اینطور که شما دوستان میگید انگار به در بسته خوردید!
عزیزان اول دایور لینوکسی کارت گرافیکتون رو از سایت www.amd.com دانلود کنید بعد نصبش کنید(احتمال داره نصبش یه یکی دوساعتی طول بکشه)!یه بار سیستم رو ریست کنید!بعد تو قسمت dash عبارت amd رو سرچ کنید اگه صفحه ی کنترل کارت گرافیکتون اومد روش کلیک کنید باز میشه اگه باز نشد این دستور رو داخل ترمینال وارد کنید:
lspci |sudo apt-get install fglrxیه فایل ۵۰ یا ۶۰ مگابیتی دانلود میشه و نصب میشه!حالا دوباره برید داخل dash و صفحه ی کنترل کارت گرافیکتون رو باز کنید!
من این کارو میکنم گرافیکم کار میکنه!مدل لپتاپم هم asus k42jy هست!و الان هم خیلی از اوبونتو راضیم.

یه سر هم به اینجا بزنید شاید کمکی کرد: https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI

دوست عزیر من لپ تاپم دل هیت با گرافیک ati و مدل Radeon HD 5000M Series . درایور اون رو هم از سایت گرفتم این هم لینک دانلود هست
http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Pages/radeon_linux.aspx
نصب کردم. اما فرقی نکرد.! چطور باید مطمئن شم نصب شده و یا درایور درست رو نصب کردم( بعد نصب که خودش نوشت با موفقیت نصب شد) ؟. اما این که شما میگید بعد از نصب دوباره یه فایل 50 یا 60 مگابایتی دانلود میشه چی هست ؟  و قسمت dash  کجاست ؟ کمی بیشتر توضیح بدید لطفا .

دوست عزیز شما از چه توضیعی استفاده میکنید؟اوبونتو یا کوبونتو؟چه ورژنی؟
بنده اوبونتو ۱۲.۰۴ نصب کردم و با توضیع های دیگه اشنایی ندارم.

برای باز شدن dash اون کلیدی که ارم ویندوز روش هست(سوپر) رو از صفحه کلید بزنید و داخل کادر این عبارت رو وارد کنید:
catalyst control centerاگه ایکن مربوط به Amd پیدا شد روش کلیک کنید اگه باز شد که گرافیکتون نصبه و اگه باز نشد و ارور داد دوباره کلید سوپر رو بزنید و وارد dash بشید و این عبارت رو تایپ کنید:
terminalروی ایکن کلیک کنید یه پنجره بنفش رنگ باز میشه(تو اوبونتو که بنفشه!)و اونجا عبارت زیر رو تایپ کنید:
sudo apt-get install fglrxبعد یه فایل ۵۰ ۶۰ مگابیتی دانلود میشه.بعد از این که تموم شد مرحله اول یعنی رفتن به صفحه ی کنترل catalyst control center انجام بدید!به احتمال ۹۰٪ باز میشه و گرافیکتون نصبه!
منتظران مهـــــــــــدی بهـــــوش باشند که حســــــین را مُنتَظِرانَش کُشتند

آفلاین Iman17

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 439
« پاسخ #48 : 27 خرداد 1391، 03:20 ب‌ظ »
من روی لپ تاپ اولین چیزی که نصب می کنم lm-sensors هست که ببینم دما ها و ولتاژ های لپ تاپ نرمال باشن. بعد اگر یکی از اونها در حد نرمال نبود مشکل رو پیدا می کنم.

پس اول این پکیج رو نصب کنید تا بفهمید کدوم دما مشکل داره. معمولا توی خروجی این دستور دمای بحرانی رو هم میتونید ببینید.

من این رو نصب کردم ولی این خروجی که گفته رو نمیده ....
Fedora 20 - 64 bit - Xfce 4.10

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1734
« پاسخ #49 : 27 خرداد 1391، 03:23 ب‌ظ »
بنظر من 64 بیتی اوبونتو رو یه امتحان بزن شاید مشکلت حل بشه. زوبونتو هم بد نیست تست کنی.

آفلاین hyper

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #50 : 27 خرداد 1391، 04:51 ب‌ظ »

بعد از نصب lm-sensors باید این دستور رو اجرا کنی sensors-detect همه چیز رو y بزن و بعد برای دیدن خروجی سنسورها از دستور sensors استفاده کن.

آفلاین Iman17

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #51 : 27 خرداد 1391، 05:27 ب‌ظ »

بعد از نصب lm-sensors باید این دستور رو اجرا کنی sensors-detect همه چیز رو y بزن و بعد برای دیدن خروجی سنسورها از دستور sensors استفاده کن.
این کارهایی که گفتی رو انجام دادم
اینم خروجی :
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +49.0°C  (high = +80.0°C, crit = +90.0°C)
Core 2:       +49.0°C  (high = +80.0°C, crit = +90.0°C)
راهنمایی....

آفلاین hyper

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #52 : 27 خرداد 1391، 07:31 ب‌ظ »
نقل‌قول
coretemp-isa-0000
راهنمایی....

خوب ۴۹ دمای کنونی cpu لپ تاپ شماست. دمای بالای اون ۸۰ و بحران او ۹۰ درجه است. معمولا توی لپ تاپ خروجی مثل دسکتاپ نیست. توی دسکتاپ سرعت فن و تمامی ولتاژ ها رو هم توی خروجی میده.
و به نظرم دمای شما مشکلی نداره لپ تاپ من با cpu - AMD معمولا در حالت بی کاری ۵۲ درجه است و خیلی اکتیو ۷۲ ولی بحران اون ۹۵ درجه است.

آفلاین Iman17

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #53 : 28 خرداد 1391، 01:22 ب‌ظ »
نقل‌قول
coretemp-isa-0000
راهنمایی....

خوب ۴۹ دمای کنونی cpu لپ تاپ شماست. دمای بالای اون ۸۰ و بحران او ۹۰ درجه است. معمولا توی لپ تاپ خروجی مثل دسکتاپ نیست. توی دسکتاپ سرعت فن و تمامی ولتاژ ها رو هم توی خروجی میده.
و به نظرم دمای شما مشکلی نداره لپ تاپ من با cpu - AMD معمولا در حالت بی کاری ۵۲ درجه است و خیلی اکتیو ۷۲ ولی بحران اون ۹۵ درجه است.
آخه خیلی گرمه
نسبت به وقتی که توی ویندوز کار می کنم اصلا قابل مقایسه نیست....

آفلاین hyper

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #54 : 28 خرداد 1391، 02:19 ب‌ظ »

نقل‌قول
آخه خیلی گرمه

خوب یک جای کار ایراد داره ببین پروسه ای داری که cpu اشغال کرده باشه.
با دستور top میتونی پروسه ها رو ببینی اگه پروسه ای هست که cpu زیاد داره میخوره باید مشکل اون پروسه رو حل کنی.

آفلاین Iman17

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #55 : 28 خرداد 1391، 03:54 ب‌ظ »

نقل‌قول
آخه خیلی گرمه

خوب یک جای کار ایراد داره ببین پروسه ای داری که cpu اشغال کرده باشه.
با دستور top میتونی پروسه ها رو ببینی اگه پروسه ای هست که cpu زیاد داره میخوره باید مشکل اون پروسه رو حل کنی.
خوب الان این کد رو زدم و خروجی رو دیدم
ولی از کجا بفهمم کدوم پروسه داری زیادی cpu رو مشغول می کنه؟
و چطوری مشکلش رو حل کنم؟

آفلاین hyper

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #56 : 28 خرداد 1391، 04:07 ب‌ظ »
دستور رو که اجرا می کنی مشخصات مربوط به پروسه ها داخلش قابل مشاهده است. مثلا PID یعنی process ID و بعدی User یعنی کسی که پروسه رو اجرا داره میکنه و یکیش هم هست CPU% یعنی درصد اشغال CPU این پروسه. که به صورت پیشفرض خروجی با مقدار اشغال CPU طبقه بندی میشه. یعنی اولین پروسه بیشترین CPU رو اشغال کرده.
البته اگر در حال تغییره، جای پروسه اول و مقدارش کمه مشکلی نیست. اگر پروسه ای داری که CPU زیادی گرفته و صدر جدول رو از آن خودش کرده اون پروسه مشکل داره. :D

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #57 : 28 خرداد 1391، 05:15 ب‌ظ »
htop بهترست از top :
sudo apt-get install htop

آفلاین Iman17

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #58 : 28 خرداد 1391، 09:38 ب‌ظ »
دستور رو که اجرا می کنی مشخصات مربوط به پروسه ها داخلش قابل مشاهده است. مثلا PID یعنی process ID و بعدی User یعنی کسی که پروسه رو اجرا داره میکنه و یکیش هم هست CPU% یعنی درصد اشغال CPU این پروسه. که به صورت پیشفرض خروجی با مقدار اشغال CPU طبقه بندی میشه. یعنی اولین پروسه بیشترین CPU رو اشغال کرده.
البته اگر در حال تغییره، جای پروسه اول و مقدارش کمه مشکلی نیست. اگر پروسه ای داری که CPU زیادی گرفته و صدر جدول رو از آن خودش کرده اون پروسه مشکل داره. :D
ماله من همش در حال تغییر ولی فکر کنم فایرفاکس بیشترین مصرف رو داره البته در بعضی مواقع ...
فکر نمی کنم مشکل از نرم افزار خاصی باشه

آفلاین hyper

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #59 : 28 خرداد 1391، 09:50 ب‌ظ »
نقل‌قول
ماله من همش در حال تغییر ولی فکر کنم فایرفاکس بیشترین مصرف رو داره البته در بعضی مواقع ...
فکر نمی کنم مشکل از نرم افزار خاصی باشه

فلش فایر فاکست رو بلاک کن با flash block یا add block plus هم سرعت فایرفاکس بالا تر میره هم ترانسفر اطلاعاتت پایین میاد و فایرفاکس هم کمتر سی پی یو خواهد خورد.
بقیه براوزر ها رو هم تست کن اگر web developer نیستی از کرومیوم یا کروم یا اپرا هم استفاده کن فکر کنم بهتر باشه.