انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: همکاری برای ساخت یک نرم افزار متن باز جامع قرآنی و حدیثی شیعه  (دفعات بازدید: 16856 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین H.Hoseini

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 47
    • نرم افزار قرآنی رایگان متن باز الانوار
بسم الله الرحمن الرحیم

همکاری برای ساخت یک نرم افزار متن باز جامع قرآنی و حدیثی شیعه

معرفی
با سلام و احترام به تمامی دوستان و عزیزان این سایت

بنده چند سال  پیش بنا به اتفاق خاصی به این فکر افتادم تا یک نرم افزار رایگان قرآنی به زبانهای مختلف البته طبق تفسیر شیعه ارا‌ئه  بدهم
بالاخره بعد از مدتی با کمک دوستان و جدیت و تلاش خودم تونستم یک نرم افزار بسیار سبک و کاربردی تحت ویندوز ارائه بدهم
در نسخه اولی این نرم افزار کل قرآن با ترجمه انگلیسی و فارسی ارائه گردید و امکاناتی مانند جستجو و تغییر فونت و اندازه و رنگ ها
از دیگر امکانات این نرم  افزار طبقه بندی موضوعی آیات قران بود که این موضوع بالغ بر  30 موضوع بود.
آیات قرآن در شان پیامبر ص وامیرالمومنین ع  و آیاتی در مورد بهشت و قیامت و... از جمله موضوعات موجود در این دسته بندی آیات هست
بخش دیگری هم اضافه کردم بعنوان یک سیستم پرسشگر که قابلت ارسال مستقیم سوالات قرآنی از طریق همین نرم افزار را داشته باشد .در هرجای قرآن اگر کسی نیاز به توضیح بیشتر یا تفسیر داشت تنها با یک کلید این آیه به همراه سوال پرسشگر برای ما ارسال شود.

حجم این نرم افزار هم کمتر از 2 مگا بود و استقبال خوبی از طریق کاربران ایرانی را شاهد بودیم

در نسخه های بعدی نهج البلاغه و صحیفه سجادیه هم به این برنامه اضافه کردیم

اخیرا به برکت آشنایی با سایت بسیار مفید و ارزنده شما و همچنین تمایل به کار در محیط لینوکس
علاقه مند شدم تا برنامه خودم  را از انحصار ویندوز خارج نمایم و بصورت یک نرم افزار جامع و دایرة المعارف شیعه تحت لینوکس و مخصوصا اوبنتو! قرار بدهم.

این آدرس سایت دریافت برنامه
http://al-mobin.com

و این هم یکی دیگر از سایتهایی که برنامه را برای دانلود در دسترس عموم قرار داده :
http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=18390&softwareID=1008

خوشبختانه دیدم نرم افزار بسیار زیبا و  وزین ((ذکر)) در مخازن اوبنتو هست و همین دلیلی است  بر استقبال از نرم افزارهی اسلامی  لذا تحرکی بیشتر در من برای ایجاد چنین نرم افزاری ایجاد شد

به هرحال زمانه ایست که باید برای نشر فرهنگ و معارف اسلامی کوشید و بهترین ابزار هم ارائه همین نرم افزارهای رایگان  و پویاست

بنده در حال حاضر فایلهای متنی اصول کافی و ترجمه فارسی انرا دارم باضافه متن و قرآن و نهج البلاغه و صحیفه سجادیه که در نسخه های قبلی منتشر شده .

دوستانی که می توانند همکاری داشته باشد  همینجا اطلاع بدهند تا تبادل نظری داشته باشیم

ساختار کلی نرم افزار

چیزی که فعلا مد نظر من هست و بعنوان پیشنهاد مطرح میکنم اینست که یک هسته بسیار کم حجم برای برنامه درست کنیم که حداقل دارای متن و ترجمه موضوع بندی و سیستم پرسشگر باشد و در کنار آن کتابهایی مانند نهج البلاغه و اصول کافی و صحیفه سجادیه قرار بدهیم.که قابلیت اضافه کردن کتب دیگر از طریق اینترنت را داشته باشد.

این تنها نظر حقیر است دوستان اگر نظری در این زمینه دارند بیان  کنند.
بنده چون زیاد با محیط برنامه نویسی در لینوکس آشنایی ندارم دوست دارم نظرات شما عزیزان را جویا شوم.

آدرس رسمی پروژه
[urlhttp://al-anvar.com[/url]

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3284
    • هزاردستان
بسیار عالیه :)
بد نیست کمی بیشتر راجع به جزئیات برنامه‌ای که نوشتید و زبان برنامه‌نویسی که استفاده کردید و امکانات برنامه توضیح بدید. ضمنا بد نیست بگید که مایلید برنامه با چه مجوزی منتشر بشه و در حال حاضر چه کمکی از دست ما بر میاد توضیح بدید...
من فکر میکنم بد نیست به محض انتشار متن‌برنامه یک نقشه راه هم برای توسعه اون داشته باشید و بر اساس اون نقشه راه سایر دوستان بتونن کار کنند و امکانات جدیدی پیشنهاد بدن یا اینکه در توسعه امکانات کمک کنند.
ذکر هم برنامه‌ایست که به موقع و با امکانات بسیار خوبی منتشر شد و با توجه به استقبال مسلمانان به زبانهای مختلفی ترجمه شد، تلاش بسیاری شد تا تو مخازن اوبونتو و دبیان قرار بگیره و اکنون جدیدترین نسخه‌های اون به محض انتشار در مخازن ایرانی اوبونتو اضافه میشن...

امیدوارم دوستان بیشتری بتونن در توسعه این برنامه به شما کمک کنند...
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین H.Hoseini

• Jr. Member
  • *
ممنون از توجهتون

نقل‌قول
بد نیست کمی بیشتر راجع به جزئیات برنامه‌ای که نوشتید و زبان برنامه‌نویسی که استفاده کردید و امکانات برنامه توضیح بدید. 

برنامه رو با دلفی نوشتم و وابستگی خیلی زیادی به کامپوننت های دلفی داره
امکانتش هم :
متن قرآن
ترجمه
نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و با ترجمه های فارسی وانگلیسی
جستجو
موضوع بندی آیات
ارسال سوال از طریق اینترنت به ایمیل سایت

البته حسنی که نرم افزار ما داره پایین بودن حجم و سادی نرم افزار هست .مثلا کل برنامه ما با امکانات فوق کمتر از 3 مگا هست ..

نقل‌قول

ضمنا بد نیست بگید که مایلید برنامه با چه مجوزی منتشر بشه

خب قصد من اینه که کاملا رایگان و اپن سورس باشه بدون هیچ محدویت و هیچ گونه ارزش تجاری !

نقل‌قول
در حال حاضر چه کمکی از دست ما بر میاد توضیح بدید...

راستش من خودم تو زمینه برنامه‌نویسی تحت لینوکس زیاد تخصص ندارم  یعنی اصلا بلد نیستم و همون برنامه ای که نوشتم هم چیزی بوده که با حرص و اصرار خودم تونستم  دست و  پاش کنم

فعلا اومدم ببینم با دوستان مشورتی بکنم ببین چطوری شروع کنم  و کسی هست که بخواد همکاری کنه
آدرس رسمی پروژه

آفلاین Sepehrnoush

• Full Member
  • *
  • ارسال: 151
  • سپهرنوش
خب حالا که تونستید با پشتکار خودتون نرم‌افزاری به زبان دلفی ایجاد کنید مطمئناً باید بتونید با پایتون(python) هم چنین کنید.
خصوصیات‌ش اینا هستن:
سادگی و سرعت در یادگیری
قابل اجرا بودن بر روی سکوهای مختلف(ویندوز، لینوکس، ...)
کم حجم و سریع(برای کار فعلی)
ubuntu 8.04, parsix 1.0

آفلاین spart

• Full Member
  • *
  • ارسال: 102
خیلی خوبه و اگه یک سری هم به برنامه ذکر بزنید خوبه.

آفلاین ابراهیم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1295
  • راه‌رو گر صد هنر دارد توکل بایدش
    • سلام!
سلام،
=D>
اول بهتون تبریک می‌گم که به این راه وارد شدید.
به نظرم اولین قدم این هست که مجوز داده‌هایی که برنامه قرار هست استفاده بکنه رو معلوم کنیم و اون‌ها رو در دسترس عموم قرار بدیم. مثلاً بگیم که همه می‌تونن آزادانه از متن عربی و ترجمه‌های قرآن و ... در برنامه‌هاشون استفاده کنن.
بعدش باید بشینیم برنامه بنویسیم. از اون‌جایی که طبق فرمودهٔ خودتون برنامهٔ شما وابستگی زیادی به دلفی و اجزاءش (componentهاش) داره، احتمالاً به صرفه هست که نرم‌افزار و روند توسعه‌اش از اول با یک مدل بازمتن طراحی بشه و از همون اول بازمتن باشه و ملت بتونن کمک کنن. برای این کار لازم هست که یک مجوز هم برای خود برنامه تعیین کنید که معمولاً GPL پیش‌نهاد می‌شه.
به نظرم شما مقداری در تارگاه‌های (همون «سایت‌های»!) پروژه‌های بازمتن سیر کنید و با این سیستم بیش‌تر آشنا بشید. مثلاً همون‌طور که آقا مهدی هم فرمودن معمولاً برای توسعهٔ نرم‌افزارهای بازمتن، یک نقشهٔ راه (road map) در می‌آرن و این امکان رو به مردم می‌دن که به روش‌های مختلفی (برنامه‌نویسی، گزارش ایراد، تهیهٔ مستندات، درخواست قابلیت جدید و ...) به توسعهٔ نرم‌افزار کمک کنن.
حتماً خبرش رو بهمون بدید!
خدا توفیقتون بده :)
« آخرین ویرایش: 24 اسفند 1386، 02:55 ق‌ظ توسط ابراهیم »
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم     ...     موجیم که آسودگی ما عدم ماست

آفلاین khajavi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 361
    • کافه ی گنو/لینوکس
میشه بیشتر در مورد مدل طراحی متن باز توضیح بدید؟
جست و جو کردم اما به اون صورت چیزی دستگیرم نشد. به انگلیسی باید چی جست و جو کنم؟

آفلاین ابراهیم

• High Hero Member
  • *
    • سلام!

آفلاین hamid206

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 99
سلام
برنامه رو  دیدم . پیاده سازی اون تو لینوکس خیلی سخت نیست . همه چیز رو دوش دیتابیس اون هست من خودم با کاربر almobin صحبت کردم و پیشنهاد نوشتنش رو به این دوست عزیز دادم . ولی در حال حاظر چندتا برنامه دستم هست و سرم شلوغ هست اگه دوستان دیگه ای توانایی این کار رو داشته باشن خیلی خوشحال می شم این کار رو انجام بدن در غیر اینصورت من می تونم تا خرداد بنویسمش ( سرم شلوغ بید ) . اگر هم سایر دوستان تمایل به همکاری داشته باشن خوشحال می شم با این عزیزان کار کنم . ابزارهای مورد نظر من برای پیاده سازی اون C یا C++ و GTK و Mysql هست . در اخر می خوام مطمئن شم قبلا چنین برنامه ای نوشته نشده باشه تو لینوکس تا دوباره کاری نکنم . نیست ؟ ( فکر کنم تو ابونتو مسلم باشه )

lomion

• مهمان
من پیشنهاد می‌کنم یه نگاهی اول به محیط برنامه نویسی Lazarus بندازید. این محیط یه جورایی دلفی تحت گنو/لینوکسه. و تا جایی که می دونم، تعداد زیادی از برنامه‌های دلفی رو بدون تغییر می‌تونه بکار ببره. شاید اینطوری راحتتر هم بشه.

پ.ن. همونطوری که آقای حسن پور (Mehdi) گفتن، مجوز انتشار مهمه.
پ.پ.ن. اگه تصمیم دارید که این برنامه از این به بعد تحت هر دو سیستم عامل پیاده بشه، من زبان جاوا رو پیشنهاد می‌کنم که cross platform هست. یعنی کد در تمام محیطها بدون تغییر هست. می‌شه همین نسخه موجود رو ابه جاوا برگردوند.

آفلاین H.Hoseini

• Jr. Member
  • *
تشکر دارم  از تمامی دوستان

نقل‌قول از: hamid206
در اخر می خوام مطمئن شم قبلا چنین برنامه ای نوشته نشده باشه تو لینوکس تا دوباره کاری نکنم . نیست ؟ ( فکر کنم تو ابونتو مسلم باشه )

اول جا داره از شما به خاطر همکاریتون  تشکر کنم  .خدا اجرتون بده !

بعید می دونم چنین چیزی باشه .البته نرم افزار وزین ذکر هم هست که بیشتر روی قرآن کار کرده ولی هدف ما از این نرم افزار چیزی فرا تر از قرآن است
یک کتابخانه جامع شیعی !
کتاب های مرجع و حدیثی شیعه مانند الکافی و ..
کتابهای پر رونقی مانند نهج البلاغه و صحیفه سجادیه
یک موضوع بندی آیات قرآن ((این بخش اگر بصورت پویا نزد همه باشه و همه بتونن حداقل در موضوع بندی  آیات کاری بکنند یک مجموعه بسیار زیبا و پر استفاده خواهد شد . فکرشو بکنید هزاران نفر در موضوع بندی آیات قرآن کمک کنند !!
حسن دیگرش اینکه همه کاربران حتی کسانی که از برنامه نویسی سر در نمیارن می توانند در پویایی این پروژه خدمتی بکنند))
یکی دیگر از اهداف اصلی نوشتن نرم افزار المبین این هست که توسط روایات آیات قرآن را تفسیر نماییم مخصوصا آیاتی که در فضیلت اهل بیت ع  است

فکر نکنم نرم افزاری با این اوصاف و اهداف بصورت باز متن باشد !

نقل‌قول از: lomion
من پیشنهاد می‌کنم یه نگاهی اول به محیط برنامه نویسی Lazarus بندازید. این محیط یه جورایی دلفی تحت گنو/لینوکسه. و تا جایی که می دونم، تعداد زیادی از برنامه‌های دلفی رو بدون تغییر می‌تونه بکار ببره. شاید اینطوری راحتتر هم بشه.

چندتا عیب داره
اولا حجم برنامه رو خیلی میبره بالا
در ثانی نتونست برنامه رو به کار ببره  !
ثالثا دوست دارم یه کار اصولی انجام بدیم که هم موندگار باشه هم پویا

نقل‌قول
همونطوری که آقای حسن پور (Mehdi) گفتن، مجوز انتشار مهمه.
صحبتایی با دوستان شده انشاءالله خبر قطعیشو  رو براتون میارم
« آخرین ویرایش: 02 فروردین 1387، 11:32 ق‌ظ توسط Almobin »
آدرس رسمی پروژه

lomion

• مهمان
خب پس اگه موندگار باشه و پویا، به نظر من جاوا گزینه خوبیه که هر دو جامعه تحت ویندوز و گنو/لینوکس بتونن روش کار کنن. به هر حال منتظریم ;)

آفلاین H.Hoseini

• Jr. Member
  • *
نقل‌قول
پ.پ.ن. اگه تصمیم دارید که این برنامه از این به بعد تحت هر دو سیستم عامل پیاده بشه، من زبان جاوا رو پیشنهاد می‌کنم که cross platform هست. یعنی کد در تمام محیطها بدون تغییر هست. می‌شه همین نسخه موجود رو ابه جاوا برگردوند.

بسیار عالی ..

یعنی میشه این نسخه رو به جاوا برگردوند ؟
از نو باید نوشت یا روش دیگه ای هست تو نظرتون
آدرس رسمی پروژه

lomion

• مهمان
اساس کلی برنامه فعلی می‌تونه زیاد تغییر نکنه (بستگی به معماری برنامه داره). یعنی شاید فقط syntax عوض بشه و حتما واسطهای کاربری؛ ممکنه اساس برنامه تغییر نکنه.

آفلاین ابراهیم

• High Hero Member
  • *
    • سلام!
بنده همچنان Python رو پیش‌نهاد می‌کنم. هم ساده هست، هم قدرتمند، هم cross platform (مثلاً برای GUI از PyQt استفاده بشه).
خودم ++C رو خیلی دوست دارم، ولی برای این که افراد بیش‌تری بتونن راحت‌تر توی کد کمک کنن، Python بهتر به نظر می‌رسه. اگر تعداد کافی ++C کار داشته باشیم، ++C شدیداً ترجیح داره. (با استفاده از چیزی مثل Qt می‌تونه cross platform هم باشه).
البته اول باید بگردیم و پروژه‌های موجود به خصوص «ذکر» رو بررسی کنیم. شاید سازنده‌هاش برنامه‌ای یا علاقه‌ای در این زمینه‌ها داشته باشن، یا این که شاید بشه این پروژه رو روی کد اون‌ها سوار کرد تا حجم کار کم‌تر بشه.