انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اسکریپتهای پرکاربرد در منوی کلیک راست [ ویکی شد ]  (دفعات بازدید: 22391 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1368
این  اولین  تاپیکی   هست  که   من  زدم  و  تا  حالا  در  تاپیک  دوستان  نظر  میدادم  امیدوارم  اولین  کارم  برای  عزیزان  مفید  واقع  بشه .

"تاپیکمون  منتقل  شد  دیگه خط اول  رو حذف  میکنم"   من  این  نکات  و  ترفندهارو  توی این مدت تدیده بودم !!!  خوب  حتما خواست  خدا بوده  اینجوری  بیایم اینجا  :))
در  این  تاپیک  قصد  دارم  اسکریپتهایی  رو  معرفی  کنم  که  به  منوی  راست  کلیک  ناتیلوس  اضافه  میشن  و  کارهای  مفیدی  مثل   تبدیل  فرمت  و تغییر  سایز  عکس و  ...  رو با کلیک  راست  روی  فایها  انجام میدن .

بعد از استفاده  از  این  اسکریپتها  تازه کار ها هم  کمی  با  قدرت  shell  لینوکس  آشنا  میشن...

اسکریپتهایی  که اینجا  قرار  میدم   باید  در  دایرکتوری  خانگی   کاربر  جاری  و در  مسیر  زیر قرار  بگیره :

.gnome2/nautilus-scripts
این  مسیر  برای  من  با  کاربری  به  اسم behnam   به  صورت  زیره:

/home/behnam/.gnome2/nautilus-scripts
بعد از  قرار  دادن  اسکربپت  گزینه  ای به اسم   scripts   به  منوی  کلیک  راست  اضافه میشه که از  داخل  اون میتونید  اسکریپت  مورد نظر  رو  پیدا کنید.
 و  در نهایت  من  این  اسکریپتها رو  امتحان  میکنم  و  اینجا  قرار  میدم   و  این به   این   معنی  نیست   که  اگر  روی  سیستم  من   درست  کار  کنه   حتما   باید   روی  سیستم   بقیه هم  جواب  بده  یا  مشکل  ایجاد  نکنه    پس  لطفا  با  ریسک   خودتون  از  این  اسکریپتها   استفاده کنید  .  از  دوستان  هم میخوام   اگر  اسکریپت  جالبی   پیدا  کردن   یا   خودشون  نوشتن  با  بچه   های  فریوم  به  اشتراک  بگذارن.
و  اسکریپتها  باید  اتریبیوت   اجرایی  داشته  باشند  البته  من  این  کار  رو  روی  سیستم  خودم   انجام  میدم  ولی  جهت    اطلاع   کد  زیر  رو  برای  افزودن  اتربیوت   اجرایی  میگذارم  :

chmod 740 ~/.gnome2/nautilus-scripts/script_name
فقط  بعد از  دریافت  فایلها  پسوند  txt.    رو  حذف  کنید ،  نمیدونم  مشکل  از  کجاست که   بجز  پسوند   txt  چیزی  نمیتونم  ارسال  کنم   اگر  ممکنه  راهنمایی کنید...

نمایش  صفحه ی  مربوط  به   این  تاپیک  در    ویکی
« آخرین ویرایش: 03 امرداد 1387، 11:13 ب‌ظ توسط Behnam Golds »

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
پاسخ به: اسکریپتهای پرکاربرد Nautilus
« پاسخ #1 : 09 فروردین 1387، 06:01 ق‌ظ »
اولین  اسکریپتی  که  قرار  میدم  برای   تبدیل  فایلهای  صوتی    با  فرمت     wav, ogg, mp3, mpc, flac, ape, aac,wma    به  همدیگست .
« آخرین ویرایش: 09 فروردین 1387، 06:06 ق‌ظ توسط Behnam Golds »

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 09 فروردین 1387، 06:17 ق‌ظ »
اسکریپت   بعدی  برای  تبدیل   فرمت های  مختلف  عکس   به  jpg    .

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 09 فروردین 1387، 06:53 ق‌ظ »
اسکریپتی   برای  تعیین  عکس  به  عنوان  wall paper    که  از  نظر  من  کمبود  این  گزینه  در اوبونتو  نسبت  به  ویندوز  محسوس  بود   .   البته  این  اسکریپت  گزینه های  بیشتری  نسبت  به ویندوز  داره  . قبل  از اینکه  عکس  به عنوان  تصویر  پس  زمینه  قرار  داده بشه  پنجره ای   شامل  گزینه های   centered  ,  scaled ,  streched  ,  wallpaper , none    نمایش  داده میشه.

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 09 فروردین 1387، 07:00 ق‌ظ »
باز  کردن  مسیر جاری  در ناتیلوس   با دسترسی   root    در  پنجره ی   جدید .  البته  قبلش   ازتون  پسورد میخواد    ;)     این  امکان  رو  در  pcman    دیده  بودم  ولی  در  ناتیلوس  ...
« آخرین ویرایش: 09 فروردین 1387، 07:02 ق‌ظ توسط Behnam Golds »

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 09 فروردین 1387، 07:10 ق‌ظ »
باز  کردن   فایل های  یک  فولدر  توسط   xmms  با  کلیک  راست   روی  فولدر ،  این  امکان  رو   jetaudio    در  ویندوز   داشت   ولی  در  اوبونتو   این  گزینه  رو نمیدونم   داریم یا نه  ...... در  هر  صورت  با این  اسکریپت  حل  شد ، با  کمی  دستکاری   میشه  این  کار رو برای  برنامه های  دیگه هم  انجام داد.

ویرایش  شد  :   ورژن  قبلی  به صورت   اتوماتیک  play   نمیکرد    ورژن  2 :    addToXmmsQueue2.txt

« آخرین ویرایش: 05 امرداد 1387، 04:31 ق‌ظ توسط Behnam Golds »

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 09 فروردین 1387، 07:21 ق‌ظ »
باز  کردن  ترمینال  در  مسیر  جاری  با دسترسی   root    و  باز  هم  قبلش   باید  پسورد وارد بشه .

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 09 فروردین 1387، 07:25 ق‌ظ »
باز  کردن  ترمینال  در  مسیر  جاری  با  دسترسی  کاربری  .

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
« پاسخ #8 : 09 فروردین 1387، 08:48 ق‌ظ »
سلام. و ممنون.
من هم خیلی از nautilus-scripts استفاده می‌کنم و به نظرم یکی از ویژگی‌های جالب گنوم هست.
توی gnome-look.org هم از اینها زیاد هست. در ضمن هر کسی میتونه بسته به نیاز برای خودش از این اسکریپت‌ها بنویسه. کافیه یه خورده  با برنامه‌نویسی شل آشنا باشه.
مثلا خودم کلی برای خودم نوشتم که اکثرشون خیلی ساده هستند، برای همین تا حالا آپلود نکردم. اما اسکریپت attr رو که خیلی روش وقت گذاشتم رو آپلود کردم. این اسکریپت یک رابط گرافیکی برای دستورات lsattr و charttr هست که Attribute های فایل رو نمایش یا تغییر میدن.

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
پاسخ به: اسکریپتهای پرکاربرد در منوی کلیک
« پاسخ #9 : 09 فروردین 1387، 08:58 ق‌ظ »
خب  این  که   خیلی  خوبه   ilius   جان    ،  کارهاتو   بذار  اینجا   واقعا  ازت   ممنون  میشیم ...   

اسکریپت   attr  رو  استفاده کردم  واقعا  خیلی  خوب  بود  و  البته  کاربردی    با   اجازت  این  اسکریپت  رو  برای  بچه ها  آپ   میکنم.

از  لینکی  که   دادی  هم به  شدت  استفاده  خواهم کرد  ;)

به  نظر   من این اسکریپتها  برای  تازه کارها  خیلی  مناسب  هستند  و  به همت  دوستانی  مثل  شما  کاربرد   لینوکس   از  ویندوز  هم  راحت تر  خواهد  شد .
« آخرین ویرایش: 09 فروردین 1387، 09:23 ق‌ظ توسط Behnam Golds »

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
پاسخ به: اسکریپتهای پرکاربرد در منوی کلیک راست...
« پاسخ #10 : 09 فروردین 1387، 09:17 ق‌ظ »
اسکریپتی  برای  ایجاد  shortcut  در  دسکتاپ  ،  کار   send  to desktop   در  ویندوز  رو انجام میده   و قبلش میپرسه  که اسم  لینک   جدید   چی باشه .

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 09 فروردین 1387، 09:25 ق‌ظ »
یک  اسکریپت  ساده  ولی  کاربردی  برای  رمزگذاری  روی  فایلها

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 09 فروردین 1387، 09:35 ق‌ظ »
نصب  بی  دردسر  فونتهای  ttf    به گفته ی  نویسنده  اسم  فونت  نباید   شامل   space    باشه .

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 09 فروردین 1387، 09:41 ق‌ظ »
و  حالا  راحتی    مضاعف  :   اسکریپتی  برای  نصب  اسکریپت   ;D

مراحلی که برای کپی  و تغییر  اتریبیوت گفتم رو  خودش  انجام میده...

آفلاین solook

• Full Member
  • *
  • ارسال: 219
« پاسخ #14 : 09 فروردین 1387، 09:49 ق‌ظ »
واقعا تاپیک پر کاربرد و قشنیگه

ممنون از شما

فقط لطفی بکنید و طریقه نصب این اسکریپت ها را بدهد