انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پیرامون صحبت بعضی دوستان که تازه وارد دنیای گنو/لینوکس میشن  (دفعات بازدید: 11398 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 334
  • I love my loneliness
نقل‌قول
در ضمن یه چیزی هست یه نام monodevelop که به نظر من از VS بهتره. میشه باهاش سی شارپ و vb نوشت. تازه خروجیش هم فایل exe هست. من دارم ازش توی اوبونتو استفاده میکنم.

حالا شاید درست نباشه این مطلب رو اینجا بگم ولی چون حرفش پیش اومد لطفا اجازه بدید که بگم.
اتفاقا یه سری component هست تو visual studio برای نصبش احتیاج به powershell 2.0 داری که روی ویستا نیست و با ویندوز 7 اومده. ولی متاسفانه powershell 2.0 رو که میخوای دانلود کنی قبلش باید validate کنی که ویندوزت کپی نباشه.
من میخواستم امروز فردا ویستا رو پاک کنم یه 7 بریزم که powershell 2.0 تو خودش باشه. ولی اگه این powershell 2.0 تو گنو/لینوکس راه حل داره حاضرم کل فضای هاردم و به لینوکس اختصاص بدم. یه سری component هست برای Debug کردن که بعضی از شرکت ها باهاش کار میکنند. احتیاج دارم یاد بگیرم حتمی.
حالا راهی داره؟ دیشب که جست و جو کردم اکثرا گفته بودن بهتره تو همون ویندوز ازش استفاده بشه.
contact masoudk1990@yahoo.com

آفلاین majidkamali1370

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 928
حقیقتش اطلاعی در این زمینه ندارم.
Ubuntu 14.04 LTS 64-bit - unity

آفلاین binar

• Newbie
  • *
  • ارسال: 12
نقل‌قول
شماها هی میگید آسونه، ولی واسه هر کاری میاین تو اینترنت Search میکنید چه جوری این کارو بکنید. اصلا من نمیدونم اگه اینترنت رو از شما بگیرن میتونید خودتون بدون کمک مشکلاتتون رو توی گنو/لینوکس حل کنید؟
من با این حرف کاملا موافقم
تو لینوکس میخوای یه نرم افزار نصب کنی نمیدونی اسم بسته مورد نظر تو دیسترویی که استفاده میکنی چی هست باید سرچ کنی . بعد هر کار جدیدی که میکنی باید یاد داشت کنی . اصلا خیلی از دستورات و کانفیگ نرم افزارها به خاطر سپردنشون سخته به عبارتی باید حفظ کنی . البته من فکر میکنم برای حل این مشکل باید اصولی لینوکس رو یاد گرفت و با بدست آوردن سر نخها مساله رو حل کرد مثلا 
apt-get search felanBarname
البته بعضی موقع ها چندین بسته وجود داره برای اون نرم افزاری که میخواید من تو فدورا زیاد مواجه شدم که این هم با تجربه حل میشه
yum search felan
خلاصه یکم بد قلقه
برای مساءل جدید هم که مطلقا باید سرچ کرد

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
نقل‌قول
شماها هی میگید آسونه، ولی واسه هر کاری میاین تو اینترنت Search میکنید چه جوری این کارو بکنید. اصلا من نمیدونم اگه اینترنت رو از شما بگیرن میتونید خودتون بدون کمک مشکلاتتون رو توی گنو/لینوکس حل کنید؟
تو لینوکس میخوای یه نرم افزار نصب کنی نمیدونی اسم بسته مورد نظر تو دیسترویی که استفاده میکنی چی هست باید سرچ کنی . بعد هر کار جدیدی که میکنی باید یاد داشت کنی . اصلا خیلی از دستورات و کانفیگ نرم افزارها به خاطر سپردنشون سخته به عبارتی باید حفظ کنی . البته من فکر میکنم برای حل این مشکل باید اصولی لینوکس رو یاد گرفت و با بدست آوردن سر نخها مساله رو حل کرد مثلا 
البته بعضی موقع ها چندین بسته وجود داره برای اون نرم افزاری که میخواید من تو فدورا زیاد مواجه شدم که این هم با تجربه حل میشه
yum search felan
خلاصه یکم بد قلقه

شما یه دقیقه تو ذهنت جای گنو/لینوکس و ویندوز رو با هم عوض کن. فکر کن همه گنو/لینوکس کار بودن و یه تعداد کمی ویندوز داشتن. تو همه مغازه ها همه نرم افزارهای آزاد میفروختن و ویندوز کارا برای هر کاری به اینترنت نیاز داشتن. اون موقع ما گنو/لینوکس کارها ویندوز کارها رو مسخره میکردیم که اه نگاشون کن، اگه یه روز اینترنت نداشته باشن هیچ کاری نمیتونن بکنن.

دلیل اینکه الآن شما تو ویندوز کمتر به سرچ تو اینترنت نیاز داری اینه که الآن دیگه گدا سرکوچه ما هم میدونه ویندوز چیه و بلده باهاش کار کنه. شما الآن اطرافت کلی آدم ویندوز کار هست که مشکلاتت رو مسلما میری از اونا میپرسی. اما اگه اونا نبودن مثه ما گنو/لینوکسی ها کلا تو اینترنت بودی.

علاوه بر اون من خودم تو ویندوز هم کم برام پیش نیومده که کاری رو گیر کنم و برم تو اینترنت سرچ کنم. تازه یک بار سرچم هم یک نتیجه جالب داشت، سوالم تو سایت خود مایکروسافت هم مطرح شده بود و با اینکه مایکروسافت میدونست نرم افزارش باگ داره ولی هنوز درست نکردتش!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
نقل‌قول
yum search felan
خلاصه یکم بد قلقه

قرار هم نیست مشکلات بدون اینترنت حل بشن. یا بهتره بگم قراره مشکلات بدون اینترنت حل نشن. گنو زاده‌ی اینترنته و تنها راه زنده موندنش هم اینترنته. اگه قراره از اینترنت توش استفاده نشه بهتره از همون ویندوز استفاده شه
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
در مورد بحث سرچ:

فقط در ویندوز هست که آدم تنبل میشه و همه چی لقمه آماده هست  ](*,)

توی سایر سیستم عاملها (چه آزاد چه انحصاری) خودمون باید گلیممون رو از آب بیرون بکشیم. مثلا شما در مک برای پیدا کردن iLife درسته که خیلی سرچ نمیکنی ، ولی مثلا فکر کن نسخه 12 رو داری و یک Patch لازم داره که روی 10.6 اجرا شه، اون موقع هست که باید سرچ کنی تا پیداش کنی.....

در لینوکس هم همینطوره.. در BSD و Solaris و .... هم همینطوره. چون همشون بر مبنای اینترنت ساخته شدند :)
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
والا من نه رشته ام کامپیوتر هستش نه برنامه نویسم یه کاربر معمولی هستم اما به کامپیوتر علاقه دارم و الان اکثر کارام رو دارم با اوبونتو انجام میدم  هم رو لپ تاپ و هم پی سی ویندوز نصبه حدود 11 سال هم هست ویندوز کار میکردم ولی خیلی وقته اصلا لاگین نکردم اگه کسی بخواد از یه چیزی استفاده کنه بالاخره باید کمی وقت بهش بزاره تا چیزای اولیه رو یاد بگیره و این طبیعی هستش که با ویندوز متفاوته!  :D اتفاقا من نظرم اینه که لینوکس به طور کامل نیازهای بک کاربر معمولی رو برطرف میکنه چون اکر کاربرهای معمولی با نرم افزارهای تخصصی مثل فوتوشاپ کاری ندارن و خیلی از نرم افزارهای موجود در سافتویرسنتر نیاز کاربر رو برطرف میکنه در ایران اینجوریه که مثلا یارو میره برای یه کار خیلی ساده فتوشاپ رو نصب میکنه در صورتی که همین کار رو یه نرم افزار رایگان و آزاد از عهده اش بر  می یاد اینجا ایرانه دیگه! ;D بزار کپی رایت در ایران هم اجرا بشه تا این سایتهای دزد رو جمع کنن اون وقت میفهمن که نباید برای یه کار ساده برن فتوشاپ رو نصب کنن!! ;D یه چیز دیگه بگم اینقدر نگید اگه شما فقط فیلم و آهنگ و وبگردی میکنید برید از همون ویندوز استفاده کنید! هیچکدوم شما که از روز اول با لینوکس کار نکرده که اینطوری می یایید به ما ژست میگیرید!! :o همتون از ویندوز شروع کردید اما الان طوری حرف میزنید انگار از اول لینوکس کار بودید ;D 
« آخرین ویرایش: 01 شهریور 1391، 02:20 ب‌ظ توسط Bijan_sky »

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
در مورد بحث سرچ:

به نظر من اینکه میگید ویندوز آدم رو تنبل میکنه و همه چی لقمه آماده هست یه جور تعریف از ویندوز به حساب میاد!

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
در مورد بحث سرچ:

به نظر من اینکه میگید ویندوز آدم رو تنبل میکنه و همه چی لقمه آماده هست یه جور تعریف از ویندوز به حساب میاد!

تعریف؟ یعنی این که همه چی پشت پرده باشه و شما فقط Progress Bar سبز رنگ رو ببینی که برنامه نصب میشه مزیته؟ یا اینکه بتونی باینری DEB یا RPM رو باز کنی و درونش رو ببینی که چی کجا میره ؟

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
در مورد بحث سرچ:

تعریف؟ یعنی این که همه چی پشت پرده باشه و شما فقط Progress Bar سبز رنگ رو ببینی که برنامه نصب میشه مزیته؟ یا اینکه بتونی باینری DEB یا RPM رو باز کنی و درونش رو ببینی که چی کجا میره ؟

چه ربطی داره؟  :o

وقتی میگی یه چیزی آدم رو تنبل میکنه یعنی شما فقط کافیه رو یه دکمه کلیک کنی.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
در مورد بحث سرچ:

خب شما برای نصب exe چه میکنی؟ cmd رو باز میکنی؟ مطمئنا نه :)

ولی مثلا یه بسته از AUR گرفتی ، ترمینال باز :

pacman -U <pkgname>
البته اینم مطمئن نیستما! فقط مثال بود :)

آفلاین آیدین

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 733
  • Die it such FRIENDLY word for me
در مورد بحث سرچ:

pacman -U <pkgname>

اصلاح کنم که این دستور برای آپگرید کردن بود.

تووی یه کلیک کردن که اوبونتو هم اینجوره دیگه ! خب روی فایل دب کلیک کنی نصب میشه !

ویندوز آدم رو تنبل میکنه ، چون از فرایند نصب ، وابستگی ها و یا حتی پروسه ی اجرای برنامه و بالا اومدن کامپیوتر چیزی متوجه نمیشید ! ولی تووی گنو/لینوکس نه اینجور نیست ! کلا تووی گنو/لینوکس آدم با سیستمش درگیره حتی با اوبونتو که همه چیز رو ساده سازی کرده ، تووی اوبونتو خواه ناخواه گذرت به ترمینال میوفته ولی تووی ویندوز نه ممکنه چندین سال حتی داس رو باز نکنی ...
من از سرزمین آه آمده ام! سرزمین اندوه های بسیار! از جایی که هیچگاه نخندیده ام!!
من زاده ی‌ سرزمین آه هستم. من از سرزمین شرم آمدم،
از سرزمین حیا‌های بی‌ خاصیت، سرزمین قایم شدن‌های پر قیمت،
من از سرزمین حصار‌های بی‌ منفعت آمده ام !! من از سرزمین پنهان شدن آمده ام
من به رسم آهیان ، همچنان می‌‌آیم!!

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
در مورد بحث سرچ:

pacman -U <pkgname>

چون برای نصب یه فایل exe لازم نیست cmd رو باز کنی این میشه نشان از ضعف سیستم عامل؟  ](*,)

نقل‌قول
ویندوز آدم رو تنبل میکنه ، چون از فرایند نصب ، وابستگی ها و یا حتی پروسه ی اجرای برنامه و بالا اومدن کامپیوتر چیزی متوجه نمیشید ! ولی تووی گنو/لینوکس نه اینجور نیست ! کلا تووی گنو/لینوکس آدم با سیستمش درگیره حتی با اوبونتو که همه چیز رو ساده سازی کرده ، تووی اوبونتو خواه ناخواه گذرت به ترمینال میوفته ولی تووی ویندوز نه ممکنه چندین سال حتی داس رو باز نکنی ...

خب این حرف منطقی تره. ولی توی اوبونتو هم چیزی از وابستگی ها متوجه نمیشید!
معماری اوبونتو این مزیت رو داره که یه library مورد نیاز تو package همه ی برنامه ها تکرار نشده. ولی باز هم ما با یه دستور میگیم که فلان برنامه رو نصب کن و بدون اینکه متوجه بشیم به چیا احتیاج داره خودش اونها رو برای ما میگیره.
درگیر بودن با سیستم زیاد هم باعث افتخار نیست!
داس هم نه, command prompt

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
در مورد بحث سرچ:

pacman -U <pkgname>

اصلاح کنم که این دستور برای آپگرید کردن بود.

تووی یه کلیک کردن که اوبونتو هم اینجوره دیگه ! خب روی فایل دب کلیک کنی نصب میشه !

ممنون. یادم رفته بود :D .

در مورد ویندوز هم دقیقا همینطوره. البته لینوکس هم مثلا اوبونتو یا مینت سعی دارند کاربر رو از ترمینال دور کنند تا راحت باشن :) ولی خب در نهایت کاربر مجبور میشه ترمینال رو باز کنه یا حداقل 10 خط اسکریپت برای خودش بنویسه.

آفلاین آیدین

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 733
  • Die it such FRIENDLY word for me
نقل‌قول
باز هم ما با یه دستور میگیم که فلان برنامه رو نصب کن و بدون اینکه متوجه بشیم به چیا احتیاج داره خودش اونها رو برای ما میگیره.
خب عزیزم شما دقت کن زمانی که یه وابستگی مشکل داشته باشه بهت هشدار میشده که به این دلیل نمیتونم نصب کنم ، شما مجبور میشید که در موردش تحقیق کنید و در آخر هم متوجه میشید که این وابستگی به چه درد شما میخوره !
لازم نیست همه وابستگی ها رو یه شبه یاد گرفت ! به مرور زمان کم کم وابستگی های مهم و پر کاربرد را متوجه میشید

نقل‌قول
درگیر بودن با سیستم زیاد هم باعث افتخار نیست!

بلی ! درست است ولی برای یه کاربر ساده نه کاربری که دنبال یاد گرفتن است ! شما تووی ویندوز عمرا اصطلاح مونت کردن رو نشنیده بودید ولی تا زمانی که میاد تووی گنو/لینوکس بعد متوجه میشید که فرایند مونت کردن چی هست و چی نیست !
تووی ویندوز رووی درایو 2بار کلیک میکنی و بس !!! 

تووی ویندوز دیدت بسته است ولی زمانی که میای تووی این جور سیستم ها و مجبور میشی که با سیستمت درگیر بشی دیدت بازتر میشه ! کسی هم که 4تا چیز بشتر یاد میگیره افتخار میکنه !

در دنیای رایانه کسی ثروتمند ترست که دانش بیشتری داشته باشه ! کسی هم که دانش بیشتری داشته باشه به خودش مفتخر تر میشه !
من از سرزمین آه آمده ام! سرزمین اندوه های بسیار! از جایی که هیچگاه نخندیده ام!!
من زاده ی‌ سرزمین آه هستم. من از سرزمین شرم آمدم،
از سرزمین حیا‌های بی‌ خاصیت، سرزمین قایم شدن‌های پر قیمت،
من از سرزمین حصار‌های بی‌ منفعت آمده ام !! من از سرزمین پنهان شدن آمده ام
من به رسم آهیان ، همچنان می‌‌آیم!!