انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: یک بار برای همیشه تکلیف رو روشن کنید: بالاخره لینوکس یا گنولینوکس؟!  (دفعات بازدید: 30275 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 417
متن زیر رو که از کامنتهای اینجا نقل قول میکنم بخونید:

نقل‌قول از: saman
لینوکس همان گنو/لینوکس نیست!
داستان از جایی‌ شروع می‌‌شود که در سال ۱۹۸۳ آقای Richard Stallman در آمریکا ایده ایجاد یک سیستم عامل آزاد‌ به نام گنو(gnu) را مطرح کرد که با unix هماهنگ باشد.
unix یک سیستم عامل بود که از سال‌ها قبل توسط چند دانشگاه در آمریکا طراحی و نوشته شده بود و بکار می رفت اما کد‌های آن صاحب داشت و به نوعی آزاد‌ نبود.
gnu مخفف عبارت “gnu is not unix” است. او پس از آن یک موسسهٔ غیر انتفاعی به نام FSF ایجاد کرد تا برنامه نویسانی که نرم افزار‌ می نویسند را برای پروژهٔ gnu دور هم جمع کند. آن‌ها در مجموع تا سال ۱۹۸۹ بعضی‌ ابزار مثل ویرایشگر‌های متن و کامپایلر و حتی لیسانس مربوطه برای عرضه نرم افزار‌های خود را آماده کرده بودند اما کرنل(kernel) نداشتند! آن‌ها یک کرنل به نام Hurd آماده کردند که تا به امروز هم ناقص است و در حد یک آرزو باقی مانده!
در سال ۱۹۹۱ آقای Linus Torvalds (یک دانشجو فنلاندی در زمان مورد بحث) با استفاده از ابزار توسعه پروژهٔ gnu کرنل لینوکس را تهیه کرد یا به عبارتی نوشت. این کرنل به سرعت مورد استفاده قرار گرفت و مورد اشاره همگان برای نام بردن سیستم عامل قرار می‌گرفت اما Stallman از آن ناراضی بود. Stallman عقیده داشت که نیاوردن نام gnu در کنار نام لینوکس ارزش کاری و عقیدهٔ پروژهٔ gnu را کمرنگ می‌‌کند.
اما بسیاری این عقیده را ندارند و لینوکس را لینوکس می‌‌دانند و نه چیز دیگر. در این مورد بسیار بحث شده که در تایید نام لینوکس بصورت خلاصه بهترین اسمی که می‌توان به ترکیب مجموعه linux و gnu داد “سیستم توسعه linux\gnu” است و بنابر این نام لینوکس سیستم عامل است که همراه با ابزار gnu بصورت سیستم توسعه در می‌‌آید و این بهترین کاری است که می توان انجام داد تا تلاش‌های توسعه دهندگان gnu را ارج گذارد!
در یک تعریف سیستم عامل آمده که سیستم عامل رابط بین سخت افزار و نرم افزار است و اینجا لینوکس اینکار را انجام می دهد که “سیستم عامل” است و gnu در قسمت فضای کاربری(userland) قرار دارد. در این تعریف کرنل و سیستم عامل یکجا هستند و این هم ثابت می‌‌کند که کرنل لینوکس همان سیستم عامل لینوکس است.
استفاده از ابزار gnu در انبوهی‌ از ابزار موجود برای خلق لینوکس عامل کمکی‌ بوده اما gnu میزی نبوده که روی آن لینوکس را بسازند بلکه لینوکس میز خودش را دارد.
تعریف تکنیکی‌ سیستم عامل چیز‌هایی‌ مثل کامپایلرها، ویرایشگر‌های متن و تصویر و چیز‌هایی‌ شبیه به این را جزو سیستم عامل نمی‌داند و در حالت بسیار ساده یک سیستم عامل، نرم‌افزار مقیم در حافظه است که برنامه‌ها را بار یا خالی‌ می‌کند و کنترل دسترسی به منابع سیستم مثل CPU, RAM, Monitor, Mouse, Keyboard و غیره را کنترل می‌‌کند.
ابزاری مثل gcc, ls، sh و … از پروژه gnu اجزای یک سیستم عامل نیستند. این چنین ابزاری ممکن است ضروری باشند اما فقط نرم افزار‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را با مشابه آن‌ها جایگزین کرد. آن‌ها فقط در صورت نیاز به حافظه بارگذاری می‌‌شوند. تعریف سیستم عامل شامل همهٔ نرم افزار‌هایی‌ که برای کارش لازم دارد نمی‌‌شود.
سوالی‌ که باقی‌ است این است که آیا کتاب خانه‌های به اشتراک گذشته شده جزو سیستم عامل هستند؟ آن‌ها تا وقتی‌ که برای استفاده به کرنل بار می‌‌شوند جزو سیستم عامل هستند اما کارایی آن‌ها در قسمت فضای کاربری است و نه قسمتی‌ از کرنل.
لینوکس با بهره گرفتن از کامپایلر‌ها و ویرایشگر‌های پروژهٔ gnu نوشته شده، اما خیلی‌ راحت با ابزار جایگزین هم می‌توانست نوشته شود.
چیزی که همیشه ادعا می‌‌شود این است که لینوکس بدون ابزاری مثل gcc نمی‌‌تواند کار کند، اگر چه که کرنل بدون سخت افزار هم نمی تواند کار کند و شما هیچگاه نمی‌‌گویید که سخت افزار جزئی از سیستم عامل است و لینوکس بدون CPU هم کار نمی کند پس آیا اسم آن CPU/linux است؟!!
بنا بر تعریفی‌ دیگر اگر ابزار gnu مثل make یا یک کامپایلر خراب شوند سیستم عامل متوقف نمی‌‌شود چون به آن بستگی ندارد ولی‌ اگر بگویند سیستم عامل خراب شده معنی آن این نیست که کامپایلر خراب شده و بجای آن کرنل خراب شده و اینجا هم معلوم است که کرنل همان سیستم عامل است.
در دههٔ ۱۹۸۰ نرم افزار‌های بسیاری موجود بودند مثل TeX که پروژهٔ gnu از آن‌ها برای مستند سازی استفاده کرد. آیا حالا پروژهٔ gnu در اصل gnu/TeX است؟
در نوشتن لینوکس از زبان‌های برنامه نویسی C و ++C و Perl هم استفاده شده پس آیا لینوکس همان linux/gnu/TeX/Perl/C++/C است؟!

امروز یک توزیع لینوکس فقط شامل درصد کمی ابزار gnu است و کنار گذاشتن تمام ابزاری که یک سیستم عامل به آن‌ها نیاز ضروری دارد مثل x سرور یا CPU و RAM و نام شرکت سازنده مثلا RedHat به کنار و گفتن gnu/linux کاملا اشتباه است و بیشتر به یک تصمیم سیاسی شبیه است! بعضی معتقدند اصرار آقای Stallman و شرکت ایشان در صد‌ها همایش برای اینکه بگوید لینوکس همان سیستم عامل مشتق شده از gnu بوده در جهت این است تا پیروزی بزرگ “غیر آمریکایی‌” ایجاد لینوکس در اروپا را کمرنگ کند.

مشاهده می‌‌کنید که دلایلی که در بین توسعه دهندگان و کاربران لینوکس به عنوان مدافع نام لینوکس وجود دارد بسیار است و امروزه نام سیستم عامل لینوکس به همین شکل به کار می‌‌رود.

اما چرا بحث بر سر نام اینقدر مهم است؟ آقای Torvalds برای محافظت تجاری از نام Linux تلاشی نکرده بود تا سال ۱۹۹۶ که سر و کله یک نفر در آمریکا پیدا شد که ادعا می‌‌کرد از ۲ سال قبل نام Linux را به ثبت رسانده و حالا همهٔ شرکت‌هایی‌ که از نام Linux استفاده می‌‌کنند باید سهمی از فروش خود را به او بپردازند!! خود کرنل مجانی‌ و آزاد بود ولی‌ نام آن صاحب پیدا کرده بود! طوفانی از طرف انجمن‌های طرفدار Linux به پا شد و دست آخر نام به صاحب اصلی‌ یعنی‌ آقای Torvalds برگشت…
ادعای “دیگران” روی نام Linux ماجرایی است که شاید غیر از موارد مالی‌ بحث های دیگری نیز بدنبال داشته باشد…
نقل‌قول از: احسان
در ساختار سیستم عامل و تعاریفی که آمده است همش به هسته اشاره شده و از هسته به نام سیستم عامل نام برده شده.
به نظرم کسی که رشتش کامپیوتره بیشتر متوجه می شه منظورم چیه. مثلا من هیچ جا ندیدم بگن هسته همون سیستم عامل نیست و مثلا با ابزار جانبیشه که سیستم عامل می شه.
و طی تعریف پرفسور تنن باوم سیستم عامل اساسی ترین برنامه سیستمی (دقت کنید برنامه) که مدیریت کلیه منابع سیستم را به عهده گرفته و زمینه ای را فراهم می سازد که برنامه کاربردی می تواند بر روی آن نوشته شود.
این لینکها رو هم بخونید:

کدام دروغو راستَ؟
« آخرین ویرایش: 29 امرداد 1391، 10:41 ق‌ظ توسط identi »

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
راستش من اون متنها رو نخوندم چون تنبلیم شد  ;D ولی هم لینوکس درسته هم گنو/لینوکس. چون درواقع این دوتا، دوتا چیز کاملا متفاوت هستن! لینوکس اون کرنلی هست که توسط لینوس تروالدز نوشته شده و توزیع هایی مثه اوبونتو، دبیان، فدورا و... دارن از این کرنل رو سیستم عاملشون استفاده میکنن. اما گنو/لینوکس اون سیستم عاملی هست که از لینوکس به عنوان کرنلش استفاده میکنه. مثل گنو/لینوکس دبیان :)

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
راستش من اون متنها رو نخوندم چون تنبلیم شد  ;D ولی هم لینوکس درسته هم گنو/لینوکس. چون درواقع این دوتا، دوتا چیز کاملا متفاوت هستن! لینوکس اون کرنلی هست که توسط لینوس تروالدز نوشته شده و توزیع هایی مثه اوبونتو، دبیان، فدورا و... دارن از این کرنل رو سیستم عاملشون استفاده میکنن. اما گنو/لینوکس اون سیستم عاملی هست که از لینوکس به عنوان کرنلش استفاده میکنه. مثل گنو/لینوکس دبیان :)
معلومه نقل قول ها رو هم نخوندی! توی نقل قول اول داره میگه گنو/لینوکس اشتباهه و لینوکس درسته که کرنله ولی سیستم عامل هم همین کرنله: پس باید بگیم سیستم عامل لینوکس!

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
معلومه نقل قول ها رو هم نخوندی! توی نقل قول اول داره میگه گنو/لینوکس اشتباهه و لینوکس درسته که کرنله ولی سیستم عامل هم همین کرنله: پس باید بگیم سیستم عامل لینوکس!

هروقت شما به ویندوز xp گفتی سیستم عامل  Hybrid من هم میگم سیستم عامل لینوکس!

درضمن این بنده خدا برچه اساسی گفته سیستم عامل همین کرنله؟ درسته همه کارا رو کرنل داره انجام میده، ولی شما با یه کرنل خالی هیچ کاری نمیتونه بکنی! پس این جمله و نتیجش به نظر من کاملا غلطه.

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
هروقت شما به ویندوز xp گفتی سیستم عامل  Hybrid من هم میگم سیستم عامل لینوکس!
پس باید بگی گنو، نه گنو/لینوکس یا اینکه اگر میخوای بگی گنو/لینوکس از اون طرف هم باید بگی XP/Hybrid
تازه عملکرد کرنل ویندوز، آش شله قلمکاره! نمیشه کرنل رو مشخصا تفکیک کرده از بقیه اش!

درضمن این بنده خدا برچه اساسی گفته سیستم عامل همین کرنله؟
@حامد سپهر
هنوزم تنبلی ات اومده متن را کامل نخوندی! بر اساس تعریفی که از سیستم عامل کرده: "در یک تعریف سیستم عامل آمده که سیستم عامل رابط بین سخت افزار و نرم افزار است و اینجا لینوکس اینکار را انجام می دهد که “سیستم عامل” است و gnu در قسمت فضای کاربری(userland) قرار دارد."

درسته همه کارا رو کرنل داره انجام میده، ولی شما با یه کرنل خالی هیچ کاری نمیتونه بکنی! پس این جمله و نتیجش به نظر من کاملا غلطه.
حالا شد :)
« آخرین ویرایش: 29 امرداد 1391، 12:44 ب‌ظ توسط identi »

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
پس باید بگی گنو، نه گنو/لینوکس
ذقیقا. چون تو خود وب‌گاه گنو نوشته GNU Operating System «سیستم‌عامل گنو»

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
بالاخره متن های اون بالا رو خوندم  :D یه نکته رو هم بگم، من دارم این بحث رو باتوجه به اطلاعات خودم انجام میدم. حالا ممکنه یه جایی اطلاعاتم اشتباه باشه که خوشحال میشم اگه اشتباه بود با دلیل و مدرک بگین که این حرفم اشتباست :)

نقل‌قول
پس باید بگی گنو، نه گنو/لینوکس یا اینکه اگر میخوای بگی گنو/لینوکس از اون طرف هم باید بگی XP/Hybrid
تازه عملکرد کرنل ویندوز، آش شله قلمکاره! نمیشه کرنل رو مشخصا تفکیک کرده از بقیه اش!

دلیل اینکه میگم گنو/لینوکس این هستش که میخوام بگم این سیستم عامل از کرنل لینوکس استفاده میکنه و براساس گنو گسترش پیدا میکنه. دلیل این هم که نمیگم XP/Hybrid اینه که این اصلا غلطه! این مثه این میمونه که شما بگی اوبونتو/لینوکس  :o آخه xp خودش اسم اون سیستم عامل هست.

نقل‌قول
بر اساس تعریفی که از سیستم عامل کرده: "در یک تعریف سیستم عامل آمده که سیستم عامل رابط بین سخت افزار و نرم افزار است و اینجا لینوکس اینکار را انجام می دهد که “سیستم عامل” است و gnu در قسمت فضای کاربری(userland) قرار دارد."

شما یه تعریف دقیق از gnu به زبون فارسی بده بعدش در مورد این بحث میکنیم. الآن دارم احساس میکنم که واقعا نمیدونم gnu چیه!  :'(

آفلاین سید مسعود امامیان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
سیستم عامل گنو درسته ولی بهش میگن گنو/لینوکس .

پس باید بگی گنو، نه گنو/لینوکس
ذقیقا. چون تو خود وب‌گاه گنو نوشته GNU Operating System «سیستم‌عامل گنو»

حالا سوال !! چرا بیشتر سایت های خبری خارجی از کلمه لینوکس استفاده می کنند ؟!‌نمی گن گنو ؟!

یه سوال به سوال ها اضافه شد . :D
به عمل کار برآید     به سخندانی نیست . . .

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 334
  • I love my loneliness
حالا برای واژه ی گنو/لینوکس مخففی چیزی هم وجود داره؟

راستش و بخواین اصلا راحت تو زبون نمیچرخه. حالا اینجا چون خیلی ها رو این اسم گنو/لینوکس تاکیید میکنند من هم از همین اسم استفاده میکنم ولی مثلا تو جمع دوستان که بعضی وقتها صحبت میکنیم برای راحتی همیشه میگیم لینوکس.

چون تغریبا به همه باید توضیح داد که نگید لینوکس و باید بگید گنو/لینوکس، این کار حوصله آدم رو سر میبره.
به علاوه من فکر نکنم عده ی زیادی علاقه به این بحثها داشته باشن که مثلا اونا بگن لینوکس، ما بگیم باید بگید گنو/لینوکس.
اونا بگن فارس، ما بگیم باید بگید پارس.
اونا بگن تن ماهی، ما بگیم باید بگید ماهی تن.

نظر شما چیه؟ هیچ جوره نمیشه واسه راحتی بیشتر همین بگیم لینوکس؟
contact masoudk1990@yahoo.com

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
کلا لازم نیست همه با هم یک کار رو بکنن. از نظر منطقی توزیع هایی که ما داریم گنو/لینوکس هستن ولی واژه لینوکس هم به جاشون استفاده می شه. اگر کسی دوست داره درست بفهمه باید این رو درک کنه اگر هم کسی دوست داره دقیق بگه باید بگه گنو/لینوکس ولی گفتن لینوکس همونقدر «اشتباه» است که گیر بدیم چرا می گین‌ «نایلکس» و باید بگین «کیسه پلاستیکی».

اگر قراره همه درست چیزی رو یاد بگیرن من این دو تا رو پیشنهاد می کنم «عدم استفاده از ه به جای کسره و فهمیدن این دستور مقدماتی که «کتابه من» اشتباه است و درستش کتاب من است و دوم، یاد گرفتن اینکه کلمه ای به اسم توضیع در فارسی/عربی/آلمانی/روسی نداریم (: و یا باید بگیم توضیح یا باید بگیم توزیع - وابسته به اینکه به چه مفهومی اشاره می کنیم» ((:
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
دوستان! این طرفداری ها از نام سیستم عامل گنو یا گنو/لینوکس که دارید انجام میدید، هنوز نقل قول ارسال اول رو رد نکرده! که داره اثبات میکنه باید بگیم سیستم عامل لینوکس! اول اون اثبات رو رد کنید و بعد اثبات کنید که گنو (یا گنو/لینوکس) عبارت درسته.

نقل‌قول
دلیل این هم که نمیگم XP/Hybrid اینه که این اصلا غلطه! این مثه این میمونه که شما بگی اوبونتو/لینوکس  :o آخه xp خودش اسم اون سیستم عامل هست.
Windows/Hybrid‌ چطور؟

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
دوستان! این طرفداری ها از نام سیستم عامل گنو یا گنو/لینوکس که دارید انجام میدید، هنوز نقل قول ارسال اول رو رد نکرده! که داره اثبات میکنه باید بگیم سیستم عامل لینوکس! اول اون اثبات رو رد کنید و بعد اثبات کنید که گنو (یا گنو/لینوکس) عبارت درسته.

نقل‌قول
دلیل این هم که نمیگم XP/Hybrid اینه که این اصلا غلطه! این مثه این میمونه که شما بگی اوبونتو/لینوکس  :o آخه xp خودش اسم اون سیستم عامل هست.
Windows/Hybrid‌ چطور؟

اول دومی رو جواب میدم  :P شما دوست داری میتونی بگی از xp windows/hybird استفاده میکنی ولی بعد ملت بهت خندیدن و مسخرت کردن به ما ربطی نداره  8)

اما حالا سوال اولی، من میگم که کلا این قسمت غلطه:

نقل‌قول
در یک تعریف سیستم عامل آمده که سیستم عامل رابط بین سخت افزار و نرم افزار است و اینجا لینوکس اینکار را انجام می دهد که “سیستم عامل” است و gnu در قسمت فضای کاربری(userland) قرار دارد. در این تعریف کرنل و سیستم عامل یکجا هستند و این هم ثابت می‌‌کند که کرنل لینوکس همان سیستم عامل لینوکس است.

من میگم، کرنل قسمتی از سیستم عامل است که وظیفه اصلی سیستم عامل یعنی ایجاد ارتباط بین سخت افزار و نرم افزار رو به عهده داره. خب پس تا اینجا شد یه لینوکس که فقط کرنل هست. اما سیستم عامل، محیطی هست که به کاربر اجازه میده با استفاده از اون بتونه به کاراش برسه و دستورات لازم رو به کرنل بده. پس نتیجه اینکه ما یه کرنل لینوکس داریم و یه سیستم عامل گنو/لینوکس.

این نکته رو هم از پستای قبلیم دوباره تکرار کنم:
نقل‌قول
من دارم این بحث رو باتوجه به اطلاعات خودم انجام میدم. حالا ممکنه یه جایی اطلاعاتم اشتباه باشه که خوشحال میشم اگه اشتباه بود با دلیل و مدرک بگین که این حرفم اشتباست

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 741
آقا هر کدوم رو که راحتی بگو! مهم اینه که شنونده میدونه منظورت چیه! همین کافیه...
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
نقل‌قول
آقا هر کدوم رو که راحتی بگو! مهم اینه که شنونده میدونه منظورت چیه! همین کافیه...
لطفا Spam‌ندید! در مورد ارسال اول فنی بحث کنید یا اینکه نظر ندید. تاپیک باز شده که بپرسه کدام یک از نظر علمی درسته: گنو/لینوکس یا لینوکس؟ شما اومدی میگی با هر کدوم راحتی بگو  >:(

شما دوست داری میتونی بگی از xp windows/hybird استفاده میکنی ولی بعد ملت بهت خندیدن و مسخرت کردن به ما ربطی نداره
اینکه حرف من مسخره است مسئولیتش با توئه! من حرف خودت را به خودت برگرداندم که گفتی: "لینوکس اون کرنلی هست که توسط لینوس تروالدز نوشته شده و توزیع هایی مثه اوبونتو، دبیان، فدورا و... دارن از این کرنل رو سیستم عاملشون استفاده میکنن. اما گنو/لینوکس اون سیستم عاملی هست که از لینوکس به عنوان کرنلش استفاده میکنه"‌پس طبق حرف خودت حالا که میگی کرنل ویندوز Hybridنام داره پس باید بگیم Windows/Hybrid

اما اون دلایلی که باعث میشه بقیه بگن گنو/لینوکس، یکی اش اینه که لینوکس رو جز پروژه‌ی گنو نمی دونند (هورد رو از گنو میدونند)؟! اما سوال: پروژه‌ ای برای اینکه جز گنو باشه، چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟ gpl‌ داشتن و به کاررفتن در سیستم عامل کافی نیست؟ بعضی ها هم میگن گنو فلسفه داره. فلسفه اش جدای از gplـه؟

نقل‌قول
من میگم، کرنل قسمتی از سیستم عامل است که وظیفه اصلی سیستم عامل یعنی ایجاد ارتباط بین سخت افزار و نرم افزار رو به عهده داره. خب پس تا اینجا شد یه لینوکس که فقط کرنل هست. اما سیستم عامل، محیطی هست که به کاربر اجازه میده با استفاده از اون بتونه به کاراش برسه و دستورات لازم رو به کرنل بده. پس نتیجه اینکه ما یه کرنل لینوکس داریم و یه سیستم عامل گنو/لینوکس.
این که "من میگم"‌که نشد! مستدل صحبت کن! برای این تعریفت از سیستم عامل لینک/سند بده؟!

آفلاین سید مسعود امامیان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
نمی دونم حرف شاید خنده دار باشه یا اصلا منطقی نباشه ! یکی ایمیل بزنه اینو از خوده ریچارد استالمن بپرسه !‌

خنده دار بود نه ؟ :D

مثلا ایمیل بزنیم بگیم گنو/لینوکس درسته یا گنو یا لینوکس ؟!‌ :D
به عمل کار برآید     به سخندانی نیست . . .