انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: جایگزینی سرویس‌ها و نرم‌افزارهای گوگل با سرویس‌ها و نرم‌افزارهای آزاد  (دفعات بازدید: 30012 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 373
من مدتی هست که تصمیم گرفتم این کار رو آغاز کنم. به تدریج تجربه‌هام رو این‌جا می‌نویسم. هم یه سری بحث فلسفی و کلی هست که چرا باید این کار رو کرد، و هم بحث‌های تکنیکی که چه طور می‌شه این کار رو کرد. دوست دارم دربارهٔ هر دوتاش توی این موضوع بحث کنیم. اگر شما هم نظری یا تجربه‌ای دارید، منتظرم که بخونم. :)

از جنبهٔ تکنیکی، چیزهایی که درباره‌شون خواهم نوشت احتمالاً این‌ها هستند:

جایگزینی اندروید پر از گوگل با اندروید خالص که فقط برنامه‌های آزاد دارد
جایگزینی گوگل ریدر با Tiny tiny RSS
جایگزینی Google Maps با OpenStreetMap
جایگزینی بلاگر با وردپرس

آفلاین امیرحسین گودرزی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 743
  • Devops engineer and AI enthusiastic
کارت بسیار خوب و قابل تقدیره
یه لینک میدم شاید برای تفریح خوب بشه اما توصیه نمی‌کنم
به جای خود اندروید می‌تونی از replicant استفاده کنی که مورد تایید fsf هست
http://replicant.us/

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
اتفاقا کار خیلی خوبیه.
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
به عنوان نمونه، یک مخزنی برای نرم‌افزارهای اندروید هست به نام F-Droid که توش فقط نرم‌افزارهای آزاد گذاشته شده. ولی مثلاً توی اندروید مارکت هر جور نرم‌افزار کدبسته و انحصاری و جاسوسی و... هست. این جاست:
http://f-droid.org

من دارم تلاش می‌کنم که همهٔ نرم‌افزارهای روی اندرویدم رو از این مخزن بگیرم. مجموعهٔ برنامه‌هاش نسبت به اندروید مارکت خیلی خیلی کوچیک‌تره، ولی چیزهای خوبی هم توش پیدا می‌شه.

یه بخشی هم داره که توش می‌شه برنامه‌های آزاد رو پیشنهاد داد که به مخزن اضافه کنند. من هم چند روز پیش تقویم فارسی اندروید نوشتهٔ ابراهیم بیاگوی رو بهشون پیشنهاد دادم. امروز صبح دیدم که اون رو هم اضافه کرده‌اند :) این جا درخواستش رو دادم:
http://f-droid.org/forums/topic/persian-calendar/

و این جا هم می‌تونید ببینیدش که افزوده شده:
http://f-droid.org/repository/browse/?fdfilter=persian&fdid=com.byagowi.persiancalendar&fdpage=1

یک نیاز دیگهٔ این مخزن اینه که نسخهٔ اندرویدش بهبود پیدا کنه و مثلاً تصاویر برنامه‌ها رو هم نشون بده یا امکان نظر گذاشتن برای هر برنامه‌ای رو فراهم کنه.

شما هم اگه برنامه‌های آزاد اندرویدی می‌شناسید که توی این مخزن نیست، خیلی خوب می‌شه که توی فرومشون بنویسید.

آفلاین امیرحسین گودرزی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 743
  • Devops engineer and AI enthusiastic
اگه گوشی‌ات روت شده یه تستی  mobile one بکن
از طریق پروتکل p2p برات اپ می‌گیره و امکانات زیادی داره!

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
متوجه نشدم چی گفتی. داری دربارهٔ یه برنامهٔ اندروید حرف می‌زنی؟ که آزاده؟ برنامه‌ای با این نام نیافتم.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
متوجه نشدم چی گفتی. داری دربارهٔ یه برنامهٔ اندروید حرف می‌زنی؟ که آزاده؟ برنامه‌ای با این نام نیافتم.

شما رام CyanogenMod هم میتونید نصب کنید ، اونم Google-Free هست :) ولی متاسفانه بسته غیرآزاد هم داره :(
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
من اندروید رو با رپلیکنت جایگزین کردم. از وردپرس استفاده می‌کنم. در توسعه‌ی اوپن‌استریت مپ حضور فعّال دارم. در ضمن به جای جست‌وجوی گول هم از موتور خیلی بهتر (بذار رو روحساب تعریف آشپز از غذاش :D) داک‌داک‌گو استفاده می‌کنم. برای خوندن فید هم از تاندربرد استفاده می‌کنم
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
احسان اخگری چند وقت پیش توی وبلاگش نوشته بود که چه جوری شد که حساب گوگلش غیرفعال شد و چه بلایی سرش اومد و چه درسی از این ماجرا گرفت. خوندنش رو توصیه می‌کنم:
http://ehsanakhgari.org/blog/2012-04-14/how-i-lost-access-my-google-account-today

آفلاین نوید امامی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 42
حالا یه کم بحث فلسفی هم داشته باشیم، واسه موضوع خوبه  :D
من با کلمه‌ی باید مخالفم، برای نمونه:
  • باید کاری که بهت می‌گم و بکنی
  • باید از این نرم‌افزار استفاده کنی
  • باید از نرم‌افزار آزاد و متن باز به جای نرم‌افزار انحصاری استفاده کنی
این که کاربر رو به استفاده از یک نرم‌افزار خاص (نرم‌افزار آزاد، متن باز یا انحصاری) تشویق کنیم و این که مجبور به استفاده از اون نرم‌افزار خاص کنیم کاملا با هم تفاوت دارن. این کاربره که انتخاب می‌کنه از چه چیزی می‌خواهد استفاده کنه و از چه چیزی نمی‌خواهد. تو دنیای گنو/لینوکس یه سری نرم‌افزارهای آزاد یا متن‌باز به نرم‌افزارهای انحصاری برتری دارن یه سری هم برتری ندارن. من به عنوان یه کاربر وقتی با adobe illustrator و inkscape کار کرده باشم متوجه می‌شم که inkscape می‌تونه جایگزین بسیار مناسبی برای illustrator باشه و وقتی به این درک برسم خوبه که دیگران رو هم در تجربه‌ی خودم شریک کنم.
به نظر من یکی از مشکلاتی که تو جامعه‌ی گنو/لینوکس وجود داره اینه که افراد تاثیرگذار در این جامعه و آن‌هایی که برای اولین بار یه نوآوری رو پدیدآوردن (مانند ریچارد استالمن با پروژه‌ی گنو یا لینوس توروالدز با هسته‌ی لینوکس یا مارک شاتل ورث موسس کانونیکال و ...) هیچ وقت نیومدن اون محصول یا نوآوری خودشون و به عموم مردم به صورت صحیح آموزش بدن (از اطلاع رسانی گرفته تا نحوه‌ی استفاده تا فلسفه‌ی نرم‌افزار و خیلی موارد دیگه) یا حداقل کارهایی که کردند ادامه دار نبوده(البته این بین مارک شاتل ورث به خاطر فعالیت‌هاش، اوبونتو رو به بهترین توزیع لینوکس برای دسکتاپ تبدیل کرد). کاری که شرکت‌های تجاری بزرگ مانند مایکروسافت یا اپل از اوایل دهه‌ی ۹۰ میلادی آغاز کردن کاملا مشخصه که براش برنامه داشتن و رو بازدهی اقتصادی و سودش حساب باز کرده بودن،  مطلبی که شرکت redhat بعد از گذشت بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه بهش دست و یافت فهمید که میشه تو دنیای نرم‌افزار آزاد و متن‌باز هم تجارت‌های کلان راه‌اندازی کرد و به خاطر همین تلاش‌ها بود سال گذشته‌ی میلادی به عنوان اولین شرکت متن‌باز شناخته شد که یک میلیارد دلار در سال درآمد داره. نمونه‌ی بارز دیگه‌ای در این زمینه شرکت acquia هستش که نه تنها خدمات حرفه‌ای drupal ارایه میده بلکه با برگذاری جلسات آموزشی مختلف داره فسلفه‌ی استفاده از دروپال رو به کاربراش آموزش میده.
حالا این وسط گوگل اومده نیاز بازار به جستجوی اینترنتی رو دیده، براش برنامه‌ریزی بلند مدت انجام داده و یه محصولی رو به جهانیان ارایه داده که از هر نظر در نوع خودش بی‌نظیره. درسته که هیچ کس خارج از تیم توسعه‌ی موتورجسجتوی گوگل از الگوریتم‌های پیشرفته‌‌اش خبر نداره و گوگل هم برای حفظ اسرار کاری‌اش تدابیر شدید امنیتی ایجاد می‌کنه ولی این دلیل نمیشه که بخوایم با استفاده از واژه‌هایی مانند نرم‌افزار انحصاری یه حالتی رو به مخاطب القا کنیم که آقای گوگل چرا شما کد نرم‌افزار موتورجستجو ات و در اختیار بقیه نمی‌ذاری تا همه ازش بهره ببرن؟ (استفاده از این واژه برای مایکروسافت ناگزیره  :P ) باید قبول کرد تو یه سری موارد (مخصوصا تو دنیای رایانه و شبکه) باید شرکت‌هایی داشته باشیم که کاملا به صورت انحصاری کار بکنند.
نرم‌افزار آزاد با ۴ شرط اولیه‌اش واقعا بهترین فلسفه‌ای بود که من تا حالا راجع بهش مطالعه و از محصولات‌اش استفاده کردم و سعی کردم تا جایی که در توانم هست این انرژی رو با بقیه سهیم بشم.
آزادی == نرم افزار آزاد == گنو/لینوکس

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1966
  • Ma3x
    • Ma3x
من از دیتالایف انجین استفاده می‌کنم.
برای ایمیل و فید از تاندربرد، برای چت از پیجین استفاده می‌کنم.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
من نتونستم Replicant رو روی گوشیم کامپایل کنم ، ولی با استفاده از Android Kitchen یک CyanogenMod آزاد درست کردم برای خودم :)

وبلاگم هم که وردپرس هست ، انجمن هم MyBB (مجوز LGPL 3 ) ، فید نمیخونم (:D ) ، چت هم که یا Kopete (در چاکرا) یا Empathy (در اوبونتو) :)
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
حالا این وسط گوگل اومده نیاز بازار به جستجوی اینترنتی رو دیده، براش برنامه‌ریزی بلند مدت انجام داده و یه محصولی رو به جهانیان ارایه داده که از هر نظر در نوع خودش بی‌نظیره. درسته که هیچ کس خارج از تیم توسعه‌ی موتورجسجتوی گوگل از الگوریتم‌های پیشرفته‌‌اش خبر نداره و گوگل هم برای حفظ اسرار کاری‌اش تدابیر شدید امنیتی ایجاد می‌کنه ولی این دلیل نمیشه که بخوایم با استفاده از واژه‌هایی مانند نرم‌افزار انحصاری یه حالتی رو به مخاطب القا کنیم که آقای گوگل چرا شما کد نرم‌افزار موتورجستجو ات و در اختیار بقیه نمی‌ذاری تا همه ازش بهره ببرن؟ (استفاده از این واژه برای مایکروسافت ناگزیره  :P ) باید قبول کرد تو یه سری موارد (مخصوصا تو دنیای رایانه و شبکه) باید شرکت‌هایی داشته باشیم که کاملا به صورت انحصاری کار بکنند.

البته چندان هم بدون اشکال و بدون رقیب نیست این جست‌وجوی گوگل و این که انجصاری هست هم که اصلا جای بحث نداره. الآن موتور جست‌وجوی آزاد داک‌داک‌گو که دو سال هم نمی‌شه راه‌اندازی شده و اون ۱۳ سال تجزیه و تحلیل کلیک‌های گوگل رو هم نداره، در ۹۵درصد موارد نتایج بهتر، دقیق‌تر و سریع‌تری از گوگل ارائه می‌ده و به شکل محسوسی هم روز‌به‌روز داره بهتر می‌شه، ضمن این که بر خلاف گوگل محرمانگی اطلاعات شخصی شما رو هم حفظ می‌کنه. پس وجود شرکت‌های انحصاریناگزیر نیست
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین sobhan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 139
  • i am how i am and i cannot be changed
من زیاد به اون ۵ درصد خودم
ولی جالب است که میشه براش پلاکین نوشت
remove the fun of unix with mac

آفلاین sobhan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 139