انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: جایگزینی سرویس‌ها و نرم‌افزارهای گوگل با سرویس‌ها و نرم‌افزارهای آزاد  (دفعات بازدید: 30050 بار)

0 کاربر و 14 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
اون جیزی که در عمل میبینیم اینه که سایر سرویس دهنده ها کیفیت و خدماتشون به گرد پای گوگل هم نمیرسه! این یک واقعیته چه خوشمون بیاد چه خوشمون نیاد! ما هر روز داریم از خدمات و سرویس های گوگل استفاده میکنیم.
جالب بود امروز وقتی گوگل رو بستن همه داشتن می‌نالیدن که آی! ملت! فلان شد! بیسار شد! ولی من خیلی راحت کار عادی خودم رو می‌کردم، بدون این که دره‌ای با مشکل مواجه بشم.
حواست باشه اینترنت هم ملی شد و اینترانت جایگزین اینترنت جهانی شد یه سرویس جایگزین برای خودت پیدا کنی! تا با مشکل روبرو نشی! چون همه اینها مقدمات آداپته کردن کاربران با اینترنت ملی هستش! وگرنه ترقیب کاربران از سوی دست اندرکاران به استفاده از سرویس های داخلی مثل ایمیل ملی یه ... بیش نیست!

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 373
@امیرمسعود
چرا میخوای گوگل رو جایگزین کنی؟

دلیل من اینه که نمی‌خوام به یک شرکت خاص وابسته باشم اون هم در مسئلهٔ به این مهمی، و اون هم نوعی از وابستگی که اگر این شرکت هر لحظه اراده کنه بتونه زندگی من رو به فنا بده.

ببین مثلاً اگر من به پنیر سفید کاله وابسته باشم، هرچند که این هم یک جور وابستگی هست، ولی هر لحظه که در تهیهٔ این پنیر به مشکلی بربخورم، دوباره می‌رم توی بازار و می‌گردم و یک پنیر جایگزین پیدا می‌کنم و از این به بعد اون رو مصرف می‌کنم. ولی ماهیت خدماتی که گوگل داره به ما می‌ده جوریه که ما همیشه در حال بده‌بستون با سرورهای این شرکت هستیم و خیلی از اطلاعاتمون روی اون سرورها نگهداری می‌شه. اگر این شرکت اراده کنه یا برای این شرکت مشکلی پیش بیاد یا دسترسی ما به خدمات این شرکت ناگهان مسدود بشه، بلافاصه زندگی‌مون به فنا می‌ره.

اینی که گفتم از دیدگاه یک کاربر عادی اینترنت بود. حالا فرض کن من مدیر فنی شرکت آمازون هستم و همهٔ نامه‌هام رو با جی‌میل می‌فرستم و همهٔ قرارهای ملاقاتم رو هم با گوگل کلندر تنظیم می‌کنم. حالا هم قراره نسخهٔ آیندهٔ آمازون کیندل رو طراحی کنیم که با محصول گوگل رقابت کنه. به نظرت مسخره نیست که من با کسی رقابت کنم که ریزترین اطلاعات کاری و شخصی من در سرورهای اون ذخیره شده؟

حالا از دید یک فعال اجتماعی یا سیاسی به قضیه نگاه کن. قراره به یکی از سیاست‌های کشورت اعتراض کنی و دولت هم طبعاً خوشش نمیاد و اگه کار بالا بگیره ترجیح می‌ده سرت رو بکنه زیر آب. (حالا این کشور می‌تونه هر کشوری باشه، امریکا، اروپا، ایران، هر جا.) آیا پاپوش درست کردن از راه بررسی اطلاعات خصوصی آدم که روی سرور فلان شرکت هست (و دولت می‌تونه با حکم دادگاه اون شرکت رو مجبور به ارائهٔ اطلاعات کنه) کار سختیه برای یک دولت؟

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 323
منم با دانیال موافقم ;) و برای معرفی duckduckgo ممنونم.
سرویس هایی که گوگل ارائه میده خیلی خوبه ولی نباید برای ما ایجاد وابستگی بکنه. مشکل ما اینه که اولین چیزی که بعد ورود به اینترنت یاد مگیریم رفتن به سایت گوگل و پرسیدن مشکلمون از اونه. نمیگم این راهش نیست ولی اگه اون روز گوگل نباشه باید بیخیال رفع نیازمون بشیم! :( 
از اونجایی که من کارم تو دانشگاه است با قشر دانشجو و استاد خیلی در ارتباطم و دیدم وقتی گوگل یا جیمیل در دسترس نباشه به چه حال و روزی دچار میشن  ;D. این وابستگی یا اعتیاد خیلی تو کشور ما زیاد شده و ترک کردن اون کار خیلی مشکلیه که امیدوارم بتونیم از پسش بر بیاییم.
شاید اگه ما یک مقدار سطح توقعمون رو بیاریم پایین بشه جایگزین های خوبی برای سرویس های گوگل پیدا کرد. نباید از شرکت تازه متولد شده که داره سرویس خودشو چه موتور جوستجو چه ایمیل و ... ارائه میده انتظار داشته باشیم از همون اول به پای غولی مثل گوگل برسه.

آفلاین samn

• Full Member
  • *
  • ارسال: 220
منم با دانیال موافقم ;) و برای معرفی duckduckgo ممنونم.

داک داک گو در برابر گوگل شوخی باحالیه!

نباید از شرکت تازه متولد شده که داره سرویس خودشو چه موتور جوستجو چه ایمیل و ... ارائه میده انتظار داشته باشیم از همون اول به پای غولی مثل گوگل برسه.
اما بنظرت عاقلانه است که خودمون رو زجر بدیم و از گوگل استفاده نکنیم به امید اینکه شاید یه روز به پای گوگل برسه؟

نمی‌خوام به یک شرکت خاص وابسته باشم اون هم در مسئلهٔ به این مهمی، و اون هم نوعی از وابستگی که اگر این شرکت هر لحظه اراده کنه بتونه زندگی من رو به فنا بده.
یه قانون نانوشته وجود داره: اگه امنیت 100 درصد میخوای، روی نت نیا!

ماهیت خدماتی که گوگل داره به ما می‌ده جوریه که ما همیشه در حال بده‌بستون با سرورهای این شرکت هستیم و خیلی از اطلاعاتمون روی اون سرورها نگهداری می‌شه. اگر این شرکت اراده کنه یا برای این شرکت مشکلی پیش بیاد یا دسترسی ما به خدمات این شرکت ناگهان مسدود بشه، بلافاصه زندگی‌مون به فنا می‌ره.
اطلاعاتت رو میخوای کجای شبکه نگهداری کنی که مطمئن باشی هیچوقت فنا/لو نمیره؟ آیا تو یک هکر افسانه ای هستی؟

حالا فرض کن من مدیر فنی شرکت آمازون هستم و همهٔ نامه‌هام رو با جی‌میل می‌فرستم و همهٔ قرارهای ملاقاتم رو هم با گوگل کلندر تنظیم می‌کنم. حالا هم قراره نسخهٔ آیندهٔ آمازون کیندل رو طراحی کنیم که با محصول گوگل رقابت کنه. به نظرت مسخره نیست که من با کسی رقابت کنم که ریزترین اطلاعات کاری و شخصی من در سرورهای اون ذخیره شده؟
حالا از دید یک فعال اجتماعی یا سیاسی به قضیه نگاه کن. قراره به یکی از سیاست‌های کشورت اعتراض کنی و دولت هم طبعاً خوشش نمیاد و اگه کار بالا بگیره ترجیح می‌ده سرت رو بکنه زیر آب. (حالا این کشور می‌تونه هر کشوری باشه، امریکا، اروپا، ایران، هر جا.) آیا پاپوش درست کردن از راه بررسی اطلاعات خصوصی آدم که روی سرور فلان شرکت هست (و دولت می‌تونه با حکم دادگاه اون شرکت رو مجبور به ارائهٔ اطلاعات کنه) کار سختیه برای یک دولت؟
آره اگه از ازادی میگی منم باهات موافقم که ذخیره اطلاعات از سوی گوگل کار بدیه (اما بخشیش برای بهبود کارایی سرویسی است که به ما میده اما تجربه میگه که استفاده های دیگه هم کرده!). اما من نه میخوام نسخهٔ آیندهٔ آمازون کیندل رو طراحی کنم و نه یک فعال اجتماعی یا سیاسی ضداونام! پس عشق است گوگل و یک اکانت و هزارتا سرویسش!

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
شکر میون کلومتون اما DucDuckGo از گوگل برای جستجو بهره می جویه!
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
شکر میون کلومتون اما DucDuckGo از گوگل برای جستجو بهره می جویه!
نه اینطور نیست.
اگه سایت wikipedia رو در مورد داک داک گو مطالعه بکنید متوجه میشید که اصل جستجو توست این موتور جستجو با بقه فرق میکنه و بیشتر اطلاعاتش رو طبق گفته wikipedia از منابعی مثل Yahoo! Search BOSS, Wikipedia, Wolfram Alpha میگیره .
اطاعات کامل در مورد ین موتور جستجو https://en.wikipedia.org/wiki/Duck_Duck_Go
اطلاعات مقایسه چند موتور جستجو با هم شامل داک داک گو و گوگل  https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_web_search_engines

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
اگه بخوام امتیاز بندی کنم برای زبان پارسی گوگل بهتر از بقیه عمل میکنه بعد بینگ بعد یاهو و ... (نظر شخصی!)

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
برای فیلم از سرویس اشتراک گذاری ویدئو گوگل با نام یوتوب ( YouTube ) برای پیدا کردم فیلم های مرتبط استفاده می کنه. همچنین از گوگل پلاسم استفاده می کنه. در کل این جستجوگر از تمام جستجوگر ها به نحوی بره می بره و ویژگیش اینه که از ویکیپدیا استفاده خوبی می کنه. منظورم رو بد گفتم.

اگر برای این می خواهید از DuckDuckGo استفاده کنید که به هریم شخصی شما اهمیت می دهد گزینه ی خوبی است از نظر فارسی در سطح بینگ است ولی در جستجوی انگلیسی شسته رفته و تر و تمیزه.

خودش  متن بازه اما منابعش متن باز و غیر متن بازن.
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
کاری که این شرکت‌ها می‌کنن اینه که یه به شما بقبولونن شما یه نیازی داری که جوابش در دست اون‌هاست. در حالی که اگه درست نگاه کنیم اصلا چنین نیازی ممکنه توی ما نباشه
میشه مثال بزنی؟

چرا که نه! به نظرت چند درصد از اون‌هایی که محصولات اپل رو استفاده می‌کنن بدون وجود شرکت اپل زندگی‌شون با مشکل مواجه می‌شه؟ به یک درصد هم نمی‌رسن!
« آخرین ویرایش: 09 مهر 1391، 01:43 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
نباید از شرکت تازه متولد شده که داره سرویس خودشو چه موتور جوستجو چه ایمیل و ... ارائه میده انتظار داشته باشیم از همون اول به پای غولی مثل گوگل برسه.
اما بنظرت عاقلانه است که خودمون رو زجر بدیم و از گوگل استفاده نکنیم به امید اینکه شاید یه روز به پای گوگل برسه؟

نه تنها عاقلانه‌است، که تنها راه عاقلانه‌ی موجوده. اگه نبود که من هفت سال پیش نمی‌اومدم از گنو/لینوکس استفاده کنم. آقامون استالمن می‌گه:
نقل‌قول
بگذارید جهان به هرکجا که می‌خواهد برود، من به جایی می‌روم که آزادی هست. من ذرّه‌ای سختی را برای رسیدن به آزادی تحمَل می‌کنم.
و
نقل‌قول
هرچیزی در برابر آزادی بهای کمی دارد
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین samn

• Full Member
  • *
نه تنها عاقلانه‌است، که تنها راه عاقلانه‌ی موجوده. اگه نبود که من هفت سال پیش نمی‌اومدم از گنو/لینوکس استفاده کنم.
زندگی شهری به طبیعت آسیب میزنه:‌ این در ذاتشه (حداقل اینطور فرض کنیم). بنظرت هنوز عاقلانه است که یک طرافدار دواتشه محیط زیست صورت مسئله رو پاک کنه و بره بدوی زندگی کنه؟
اینجا هم همینجوره! ما توی ماتریکس گوگل هستیم. تا وقتی نتونیم الترناتیو مناسب رو داشته باشیم ابلهانه (در مقابل عاقلانه) است که از دنیای گوگل خودمون رو پرت کنیم توی بیابون برای اینکه با موتور فوق ضعیف فعلی داک داک گو خوش باشیم. من ازادی رو میفهمم اما نه به هرقیمیتی و هر شرایطی.

آقامون استالمن می‌گه:
نقل‌قول
بگذارید جهان به هرکجا که می‌خواهد برود، من به جایی می‌روم که آزادی هست. من ذرّه‌ای سختی را برای رسیدن به آزادی تحمَل می‌کنم.
حاضری امنیتت رو فدای ازادی کنی؟ یعنی توی دنیای امروز که جاسوسی برای بقای ادم ها ضروری شده حاضری جایی زندگی کنی که کاملا حریم خصوصی ات حفظ شده باشه اما هر لحظه احتمال شلیک یک گلوله از تفنگ یک عضو القاعده به سمت سر تو وجود داشته باشه؟
« آخرین ویرایش: 09 مهر 1391، 05:48 ب‌ظ توسط saman.kr »

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
زندگی شهری به طبیعت آسیب میزنه:‌ این در ذاتشه (حداقل اینطور فرض کنیم). بنظرت هنوز عاقلانه است که یک طرافدار دواتشه محیط زیست صورت مسئله رو پاک کنه و بره بدوی زندگی کنه؟
اینجا هم همینجوره! ما توی ماتریکس گوگل هستیم. تا وقتی نتونیم الترناتیو مناسب رو داشته باشیم ابلهانه (در مقابل عاقلانه) است که از دنیای گوگل خودمون رو پرت کنیم توی بیابون برای اینکه با موتور فوق ضعیف فعلی داک داک گو خوش باشیم. من ازادی رو میفهمم اما نه به هرقیمیتی و هر شرایطی.
ما قرار نیست بدوی زندگی کنیم ولی آیا این درسته با اینکه میدونیم زندگی شهری داره به طبیعت آسیب میرسونه و ما دم از حفظ محیط زیست می زنیم بی تفاوت به این مسئله بمونیم؟  ???
از طرف دیگه این مسئله وجه دیگه ای هم داره. بزار یک مثال براتون بزنم.چند روز پیش مطلبی در مورد یک پیرمرد افغانی که میخواست از نونوایی نون بگیره خوندم . http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=320088
مطلب رو کامل بخونید حالا نسبت به اون نونوایی چه حسی پیدا می کنید؟  ??? حتی اگه بدونید اون نونوایی بهترین نون کشور رو تولید میکنه ؟
اون نونوایی میتونه همین گوگل خودمون باشه که به همه نون میده (همه) ولی یک روز ممکنه با توهین حتی نون رو با قیمت بالاتر هم به شما نفروشه.
بازم حاضرید برید و بهترین نونوایی و با همه بد رفتاری ها بهترین نون رو دیرتر از بقیه بخرید یا از یک نونوایی که براش سیاه و سفید فقیر و غنی و ... فرقی نمیکنه و همه در مقابلش یکجورند ولی بهترین نون رو نداره نون میگیرید؟  ???
حاضری امنیتت رو فدای ازادی کنی؟ یعنی توی دنیای امروز که جاسوسی برای بقای ادم ها ضروری شده حاضری جایی زندگی کنی که کاملا حریم خصوصی ات حفظ شده باشه اما هر لحظه احتمال شلیک یک گلوله از تفنگ یک عضو القاعده به سمت سر تو وجود داشته باشه؟
در این مورد هم باید بگم کسی نمیخواد امنیت رو فدای آزادی کنه. حتی اونهایی که طرفدار آزادی هستن از امنیت بیشتری برخوردارند این رو سیستم های متن باز و رایگان بارها ثابت کردن. استالمن گفته ‌ذره ای سختی رو به خاطر آزادی تحمل میکنه نه اینکه یک نفر از القاعده به سرت شلیک کنه :o

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
ما قرار نیست بدوی زندگی کنیم ولی آیا این درسته با اینکه میدونیم زندگی شهری داره به طبیعت آسیب میرسونه و ما دم از حفظ محیط زیست می زنیم بی تفاوت به این مسئله بمونیم؟  ???
از طرف دیگه این مسئله وجه دیگه ای هم داره. بزار یک مثال براتون بزنم.چند روز پیش مطلبی در مورد یک پیرمرد افغانی که میخواست از نونوایی نون بگیره خوندم . http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=320088
مطلب رو کامل بخونید حالا نسبت به اون نونوایی چه حسی پیدا می کنید؟  ??? حتی اگه بدونید اون نونوایی بهترین نون کشور رو تولید میکنه ؟
اون نونوایی میتونه همین گوگل خودمون باشه که به همه نون میده (همه) ولی یک روز ممکنه با توهین حتی نون رو با قیمت بالاتر هم به شما نفروشه.
بازم حاضرید برید و بهترین نونوایی و با همه بد رفتاری ها بهترین نون رو دیرتر از بقیه بخرید یا از یک نونوایی که براش سیاه و سفید فقیر و غنی و ... فرقی نمیکنه و همه در مقابلش یکجورند ولی بهترین نون رو نداره نون میگیرید؟  ???
در این مورد هم باید بگم کسی نمیخواد امنیت رو فدای آزادی کنه. حتی اونهایی که طرفدار آزادی هستن از امنیت بیشتری برخوردارند این رو سیستم های متن باز و رایگان بارها ثابت کردن. استالمن گفته ‌ذره ای سختی رو به خاطر آزادی تحمل میکنه نه اینکه یک نفر از القاعده به سرت شلیک کنه :o
+++++++++

آفلاین samn

• Full Member
  • *
+++++++++
اگر هر کی از یه پستی خوشش اومد اینکار رو بکنه که انجمن پر از از پستهای الکی!

ما قرار نیست بدوی زندگی کنیم ولی آیا این درسته با اینکه میدونیم زندگی شهری داره به طبیعت آسیب میرسونه و ما دم از حفظ محیط زیست می زنیم بی تفاوت به این مسئله بمونیم؟
منم همینو میگم. باید تا جای ممکن شرایط رو بهینه کنیم و الودگی شهری رو کم کنیم (گوگل یا قوانین امریکا رو اصلاح کنیم!!!) نه اینکه یکهو بریم تو بیابون (=داک داک گو) و در کنارش میشه بیابون رو هم گل کاری کرد و هر وقت اماده بود (اگه باز نیاز بود) رفت اونجا.

در این مورد هم باید بگم کسی نمیخواد امنیت رو فدای آزادی کنه. حتی اونهایی که طرفدار آزادی هستن از امنیت بیشتری برخوردارند این رو سیستم های متن باز و رایگان بارها ثابت کردن.
من در مورد حریم خصوصی گفتم و ربطی به os یا fs نداشت حرفم. هنوزم سوالم پابرجاست!

استالمن گفته ‌ذره ای سختی رو به خاطر آزادی تحمل میکنه نه اینکه یک نفر از القاعده به سرت شلیک کنه :o
داک داک گو ذره ای سختیه؟ ماکزیمم سختیه.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
استالمن گفته ‌ذره ای سختی رو به خاطر آزادی تحمل میکنه نه اینکه یک نفر از القاعده به سرت شلیک کنه :o
داک داک گو ذره ای سختیه؟ ماکزیمم سختیه.

پس نتیجه می‌گیریم شما بلد نیستی ازش استفاده کنی. داک‌داک‌گو در ۹۵درصد مواقع جواب‌های بهتر و سریع‌تری از گوگل بهم داده. اصلا این دو تا با هم قابل قیاس نیستن. الآن شما بخوای دنبال راه‌نماهای اوبونتو بگردی. گوگل بهت این رو نشون می‌ده: https://encrypted.google.com/search?hl=en&q=ubuntu%20man%20pages که خب سایت راه‌نماهای اوبونتو هست که می‌تونی برخط ببینی.
ولی اگه همین رو تو داک‌داک‌گو جست‌وجو کنی این رو نشون می‌ده: https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+man+pages&ka=n&kl=wt-wt&kp=-1&kt=Ubuntu که خب می‌بینی داره بهت می‌گه برای دیدن راه‌نماهای اوبونتو لازم نیست هرسری بیای تو اینترنت بگردی. اگه اون دو تا بسته رو نصب کنی می‌تونی رو سیستم خودت بخونیشون.
برای همینه که من می‌گم گوگل سال‌ها از داک‌داک‌گو عقب‌تره