انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: جایگزینی سرویس‌ها و نرم‌افزارهای گوگل با سرویس‌ها و نرم‌افزارهای آزاد  (دفعات بازدید: 30028 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین علیرضا.ج

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 616
  • گاهی سکوت همان دروغ است
استالمن گفته ‌ذره ای سختی رو به خاطر آزادی تحمل میکنه نه اینکه یک نفر از القاعده به سرت شلیک کنه :o
داک داک گو ذره ای سختیه؟ ماکزیمم سختیه.

پس نتیجه می‌گیریم شما بلد نیستی ازش استفاده کنی. داک‌داک‌گو در ۹۵درصد مواقع جواب‌های بهتر و سریع‌تری از گوگل بهم داده. اصلا این دو تا با هم قابل قیاس نیستن. الآن شما بخوای دنبال راه‌نماهای اوبونتو بگردی. گوگل بهت این رو نشون می‌ده: https://encrypted.google.com/search?hl=en&q=ubuntu%20man%20pages که خب سایت راه‌نماهای اوبونتو هست که می‌تونی برخط ببینی.
ولی اگه همین رو تو داک‌داک‌گو جست‌وجو کنی این رو نشون می‌ده: https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+man+pages&ka=n&kl=wt-wt&kp=-1&kt=Ubuntu که خب می‌بینی داره بهت می‌گه برای دیدن راه‌نماهای اوبونتو لازم نیست هرسری بیای تو اینترنت بگردی. اگه اون دو تا بسته رو نصب کنی می‌تونی رو سیستم خودت بخونیشون.
برای همینه که من می‌گم گوگل سال‌ها از داک‌داک‌گو عقب‌تره
من هم این مسئله رو تجربه کردم و واقعا ازش راضیم اینجا میخواستم پستی بزارم و تایید کنم این موضوع رو ولی چون زیاد مایل به وارد شدن به این مباحث نیستم چیزی نگفتم

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 373
پس نتیجه می‌گیریم شما بلد نیستی ازش استفاده کنی. داک‌داک‌گو در ۹۵درصد مواقع جواب‌های بهتر و سریع‌تری از گوگل بهم داده. اصلا این دو تا با هم قابل قیاس نیستن. الآن شما بخوای دنبال راه‌نماهای اوبونتو بگردی. گوگل بهت این رو نشون می‌ده: https://encrypted.google.com/search?hl=en&q=ubuntu%20man%20pages که خب سایت راه‌نماهای اوبونتو هست که می‌تونی برخط ببینی.
ولی اگه همین رو تو داک‌داک‌گو جست‌وجو کنی این رو نشون می‌ده: https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+man+pages&ka=n&kl=wt-wt&kp=-1&kt=Ubuntu که خب می‌بینی داره بهت می‌گه برای دیدن راه‌نماهای اوبونتو لازم نیست هرسری بیای تو اینترنت بگردی. اگه اون دو تا بسته رو نصب کنی می‌تونی رو سیستم خودت بخونیشون.
جالب بودها! نمی‌دونستم داک‌داک‌گو همچین ویژگی‌هایی هم داره. البته سعی کردم برای جستجوهای مشابه چنین چیزی رو در نتایجش پیدا کنم که نتونستم. البته خب نفس بودن چنین ویژگی‌ای و این که گوگل چنین چیزی نداره خیلی جالب و البته تحسین‌برانگیزه.

یادمه که یکی دو بار خواستم داک‌داک‌گو رو به کار ببرم ولی از نتایج جستجوهاش زیاد خوشم نیومد و به همین دلیل بی‌خیالش شدم. ولی انگار باید دوباره تلاش کنم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« آخرین ویرایش: 12 مهر 1391، 08:41 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین samn

• Full Member
  • *
  • ارسال: 220
داک داک گو ذره ای سختیه؟ ماکزیمم سختیه.

https://www.google.com/search?q=ubuntu+man+pages
https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+man+pages
تقریبا نتیجه یکسانی دادند و کادر بالایی داک-داک-گو جوابش که بی ربطه!
How to install man pages for C standard library functions in Ubuntu
Install the manpages-dev and manpages-posix-dev (thanks ChristopheD) packages. You should be able to find them in synaptic, or type
apt-get install manpages-dev
apt-get install manpages-posix-dev

man page برای توابع کتابخانه ای استاندارد زبان C؟

لینکهای پست قبل فک کنم پلاگین های اضافه شده به داک-داک-گو باشن. چون میشه داک-داک-گو رو برای موارد خاص توسعه داد http://duckduckhack.com
نمیخوام مجادله کنم فقط بگم این متن باز بودنش خوبه ولی دلیل برتری بر غول گوگل نیست همون طوری که گیمپ برتر از فوتوشاپ نیست

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1352
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
تقریبا تمام نرم‌افزارهای آزاد بخاطر نفس غیرانتفاعی بودنشون از مدلهای تجاری ضعیفتر هستند. این موضوع در مورد سیستم‌عامل‌ها هم صدق میکنه. بغیر از موارد خاص مثل فایرفاکس که تازه اونم با نرم‌افزار‌های غیر آزاد مثل فلش مشکل داره.
این یه حقیقت غیرقابل انکاره.
پول فروش محصولات برای فوتوشاپ ساپورت بهتر، کارمندان بیشتر و محصول بهتر رو به ارمغان آورده.
بیشتر نرم‌افزارهای آزاد در مقابل نرم‌افزار‌های تجاری مثل شوخی هستند. حتی kmplayer که آزاده در سیستم عامل غیر آزاد وینوز بسیار بهتر و کامل‌تره.
در دنیای جستجو هیچ سریسی به قدرت و نفوذ گوگل نمیرسه حتی شرکت میلیاردی مایکروسافت.
تقریبا تمام تلاش‌ها برای جایگزین کردن نرم‌افزارهای آزاد با شکست مواجه میشه. نمونش: http://www.google.com.my/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CD4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fazadrah.net%2F2012%2F11%2Ffreiburg-city-council-decision-to-drop-openoffice%2F&ei=N5iIUZnAGMWxrAfcxoCoAQ&usg=AFQjCNFCE4DkWikWFv3ayyI5bvMOuCQ_-g&sig2=XaMDZdgJrT8BfF5H7YVQWA&bvm=bv.45960087,d.bmk

من خودم در حریان این مشکلات برای یک دولت خارجی بودم.

این حرف رو داره کسی میزنه که تخصصش و رشته تحصیلیش همینه.
ممکنه شما بتونید استثنا پیدا کنید، من هم استثنا ها رو قبول دارم اما ما داریم بر روی یک مدل تجاری و موفقیت اون در مارکت نسبت به مدل‌های غیر‌تجاری بحث میکنیم.
خوشتون بیاد یا نه اپل امسال هم بهترین و سودآورترین شرکت آی‌تی شد. یکی از بسته‌ترین پلاتفرم‌ها.
موبایل خود من ‌N900 هست. سیستم‌عاملش یه لینوکس دبیان بیسه. اما چند تا نرم‌افزار داره؟ (هر چند من با هیچ چی عوضش نمیکنم)

نبض دنیا در دستان نظام سرمایه‌داری است. حتی بیشتر علم دنیا در آمریکا تولید میشه. غول‌های دنیای آی‌تی هم مایکروسافت و گوگل و فیسبوک و امازون و ... هستند.
ما لینوکس‌کارها در خوشبینانه‌ترین حالت ۱٪ جامعه هستیم و مجبوریم همه‌چیزمون رو خودمون برای خودمون بسازیم.
مخالف جریان آب شنا کردن بهای زیادی داره. اما چه کنیم که ما عاشق اینجور ماجراجویی‌ها هستیم!
Godisnowhere

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
فاراب جان این تاپیک برای کسانی مثل شماست که این جور کارها رو دوست دارند، و می‌خوان تجربه‌هاشون رو به بقیه هم بگند. :)

من الان چند ماه شده که با گوگل ریدر کار نمی‌کنم و پس از معرفی دانیال بهزادی، همهٔ جستجوهام رو هم با DuckDuckGo انجام می‌دم، که واقعاً سرعت کارم رو بیشتر کرده.

روی دستگاه اندرویدی‌ام هم هیچ کدوم از برنامه‌های کدبستهٔ گوگل نصب نیست و همه چی هم به خوبی و خوشی داره کار می‌کنه. از جمله Google Maps که با  OpenStreetMap جایگزین شده.

یعنی می‌خوام بگم امکان داره! فقط حوصله و تجربه و وقت می‌خواد. و این تاپیک قراره این کار رو آسون‌تر کنه.

قدم بعدی من هم جایگزینی سرویس‌های اشتراک فایل هست مثل اوبونتو وان و دراپ‌باکس، با یک چیزی مثل اون‌کلاد (ownCloud).

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
http://www.guardian.co.uk/technology/2013/may/02/how-stop-using-google-search-services

والا جوری که پیداست نویسندهٔ این مطلب صرفاً می‌خواد از چیزی جز گوگل استفاده کنه و براش آزاد بودن محیط اهمیتی نداره. برای همینه که می‌گه برید به جای گوگل کروم برید با اینترنت اکسپلودر کار کنید :-\" یا به جای اندروید برید گوشی ویندوز فون بگیرید! #-o

جز این که پدرکشتگی شخصی با گوگل داشته باشه یارو، یه ذره هم منطق و فایدهٔ چنین کاری رو نمی‌تونم درک کنم. آخرین واژه در عنوان این موضوع هم خودش گویاست: «جایگزینی سرویس‌ها و نرم‌افزارهای گوگل با سرویس‌ها و نرم‌افزارهای آزاد.» اصلاً گوگل خیلی مهم نیست، حرف‌های ما شامل جایگزینی سرویس‌های ناآزاد دیگه هم می‌شه، مثلاً جایگزینی Flickr با MediaGoblin.

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
یعنی چی که این همه داری به خودت زحمت میدی؟ مثل این میمونه که بگی من تا معنی و ریشه‌ی تمام کلمه‌‌هایی رو که استفاده میکنم ندونم ازشون استفاده نمیکنم! شما گوگل ریدر رو باز میکنی که ۴ تا مطلب سریع‌تر به دستت برسه. هدف رو با لجبازی قاطی نکنیم. اگر شما یه سرویس آزاد که از معادل تجاریش بهتره پیدا کردید، خب چه بهتر که استفاده کنید و گرنه دچار تعصب شده‌اید. حتی نرم‌افزار آزاد هم ممکنه در کد برنامه یا در طرف سرور که شما نمیبینید، مثل گوگل عمل کنه.
به نظر من تعصب داشتن روی سرویس‌های بسیار قدرتمند مثل گوگل مثل تعصب داشتن روی هواپیماست! شما میتونید با ماشین یا کشتی هم به مقصد برسید اما جایی که هدف رسیدن باشه، سریع رسیدن هدف اوله.

به نقل:

" منبع باز بودن همیشه یه حرکت مثبته ولی متأسفانه نرخ پیشرفت و توسعه نرم‌افزارهای منبع باز به ندرت به نرم‌افزارهای تجاری برابری میکنه. دلیلش هم مشوق‌های مالی هستش.
همین امسال یه تحقیقی انجام شده که اگه لینوکس وجود نداشت و یه شرکت قرار بود سیستم عامل مشابه لینوکس رو از نو بنویسه و توی یه بازه زمانی یکی دو ساله تحویل بده براش بین یک تا یک میلیارد و پانصد هزار یورو خرج برمیداشت. حالا شما این رو بیایید مقایسه کنید با هشت میلیارد دلاری که مایکروسافت برای خرید سکایپ پرداخت. حدود بیست سال از توسعه لینوکس میگذره. با پول کافی میشد این دستاورد بزرگ رو یکی دو ساله انجام داد. اگه پشت لیبره‌آفیس یک دهم بودجه مایکروسافت بود یا یه شرکتی حمایت کافی ازش میکرد الآن وضعش اینجوری نبود."

کلا تعصب روی هر چیزی بده و خطرناک. جایی که شما یه منبع عظیم اپلیکیشن اندروید رو در اختیار دارید، اسم این محدودیت عمدی به نرم‌افزارهای آزاد رو چی میذارید؟
خوشبختانه یا بدبختانه که هیچ کدوممون هم فعالیت تجاری مهمی نداریم که نگران امنیت باشیم. وگرنه الان پای کامپیوتر و توی این انجمن چیکار میکردیم؟
من خودم سالها درگیر این طرز فکر بودم. با زحمت زیاد و صرف انرژی و وقت بسیار بیشتر،تقریبا تمام نیازمندی‌های خودم رو به نرم‌افزار‌های آزاد محدود کردم. اما حالا پشیمونم! اگر این وقت رو روی کارهای مفیدتر گذاشته بودم الان نتیجه‌ی به مراتب بهتری گرفته بودم.
نتیجه‌ی این مازوخیست گیکی، شیرینه و لذت‌بخش اما وقتی که تلف کردم با ارزش‌تر بود. عمر ما خیلی کوتاهه و هدف خیلی دور و سخت.
استیو جابز میگه عمرت رو فقط برای خودت خرج کن و وقتت رو برای زندگی کردن بجای دیگران و کارهای بیهوده تلف نکن.
حکایت لینوکس الان شده مثل اختراع مجدد چرخ!
بالشخصه از لینوکس استفاده میکنم اما نه بخاطر تعصب یا اداهای پوپولیستی. بلکه به دلیل آزادی بیشتر و سرعت بالاتر که در اختیارم میذاره. اگر روزی یه سیستمی امکانات بیشتری رو در اختیارم قرار بده شک نکن که به اونجا مهاحرت میکنم.
کلا طرفداری و تعصب از منطق بدوره. مثل طرفدارهای دو آتیشه تیم‌های ورزشی یا نژاد‌پرستی و یا حتی ...
اولین درسی که از مکتب یونیکس و مجوز‌هاش میگیریم اینه که ذهنمون رو باز کنیم. توی ذهن من نه ابونتو مدینه‌ی فاضله است نه ریچارد استالمن بت. نه بیل گیتس بده و نه مایکروسافت. نه گوگل شیطانه و نه سرویس‌هاش جاسوس. من از تمام سرویس‌ها، سخت‌افزار‌ها و سیستم‌عامل‌ها استفاده میکنم برای پیشبرد هدفم البته تا جایی که به چیزی یا کسی لطمه نزنم.

شاد باشید
Godisnowhere

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
حرف‌های ما شامل جایگزینی سرویس‌های ناآزاد دیگه هم می‌شه، مثلاً جایگزینی Flickr با MediaGoblin.
در سطح نرم افزارهای وب،‌تامین امنیت سرویس هایی که خودمون راه اندازی کنیم مثل همین گوبلین، کار سختیه و کرک شدن سرویسمون (که یعنی لو رفتن اطلاعاتمون) با اینکه گوگل جاسوسی مون رو کنه معادله! نکته مثبت سرو.یس های گوگل سطح امنیتی شون هست. مطمئنی که خوذ گوگول فقط ممکنه جاسوسی ت رو بکنه اما دیگه هیچ کس دیگه ای نمی تونه تقریبا این سرویس های بزرگ رو کرک کنه.

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
حرف‌های ما شامل جایگزینی سرویس‌های ناآزاد دیگه هم می‌شه، مثلاً جایگزینی Flickr با MediaGoblin.
در سطح نرم افزارهای وب،‌تامین امنیت سرویس هایی که خودمون راه اندازی کنیم مثل همین گوبلین، کار سختیه و کرک شدن سرویسمون (که یعنی لو رفتن اطلاعاتمون) با اینکه گوگل جاسوسی مون رو کنه معادله! نکته مثبت سرو.یس های گوگل سطح امنیتی شون هست. مطمئنی که خوذ گوگول فقط ممکنه جاسوسی ت رو بکنه اما دیگه هیچ کس دیگه ای نمی تونه تقریبا این سرویس های بزرگ رو کرک کنه.

حرفی که می‌زنی خیلی خاص و فنی هست. اگه نرم‌افزار آزاد باکیفیت باشه، می‌تونه به اندازهٔ نرم‌افزارهای تحت وب گوگل (یا حتی بیشتر) امنیتش خوب باشه. اگه نرم‌افزار آزاد بدی رو برگزینی برای کارت، البته که ممکنه هک هم بشی. ولی همین موضوع دربارهٔ انتخاب بین گوگل و فلان شرکت دیگه هم صادقه.

مثلاً وردپرس رو که روی هاست شخصی نصب کردی، با بلاگر مقایسه کن. وردپرس آزاده و بلاگر ناآزاد. وردپرس یک مثال از نرم‌افزار آزاد «خوب» هست که امنیتش هم خیلی بالاست. می‌تونی تنظیمش که کنی که به‌طور خودکار به‌روز بشه تا آخرین وصله‌های امنیتی رو هم همیشه داشته باشی. هاست شخصی رو هم همیشه با آخرین وصله‌های امنیتی لینوکس و آپاچی و مای‌سکیول به‌روز نگه می‌داری. درسته که یک تیم امنیت شبکه نداری که شب‌وروز مواظب همه چیز باشند، ولی به لطف برنامه‌نویسان نرم‌افزارهای آزاد، با تلاش خیلی کمی همهٔ خوبی‌های امنیتی رو به‌دست میاری.

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
حتی نرم‌افزار آزاد هم ممکنه در کد برنامه یا در طرف سرور که شما نمیبینید، مثل گوگل عمل کنه.
ببخشید؟ اگه قرار بود کد برنامه رو نشه دید، دیگه اسمش نرم‌افزار آزاد نبود که. درسته که من خودم معمولاً کد رو نمی‌خونم، ولی اگه نرم‌افزار به‌قدر کافی معروف باشه، قطعاً کسی می‌خونه. درست؟

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
حتی نرم‌افزار آزاد هم ممکنه در کد برنامه یا در طرف سرور که شما نمیبینید، مثل گوگل عمل کنه.
ببخشید؟ اگه قرار بود کد برنامه رو نشه دید، دیگه اسمش نرم‌افزار آزاد نبود که. درسته که من خودم معمولاً کد رو نمی‌خونم، ولی اگه نرم‌افزار به‌قدر کافی معروف باشه، قطعاً کسی می‌خونه. درست؟

میدونی کرنل بیش از ۹ میلیون خطه؟ شما نرم‌افزارهایی رو که استفاده میکنید خودتون کامپال میکنید با از deb یا rpm استفاده میکنید؟ شما خط به خط کد رو میخونید؟ از وظیفه‌ی تک‌تک تابه‌ها و کلاس‌ها مطلعید؟ آیا ممکن نیست که یه کد مخرب به ظاهر عادی توش باشه؟
البته ددر مورد نروم‌افزار‌های معروف مثل وردپرس با اون کمیونیتی عظیمش این احتمال کمتره.
البته در سمت سرور هر اتفاقی ممکنه بیفته. مثلا اظلاعات شما برای گوگل ترند فرستاده بشه.
مقصودم این بود که هیچ چیز مطلق نیست: نه امنیت و خوبی نرم‌افزارهای آزاد و نه بدی نرم‌افزارهای کد بسته و تجاری.
Godisnowhere

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
البته در سمت سرور هر اتفاقی ممکنه بیفته. مثلا اظلاعات شما برای گوگل ترند فرستاده بشه.
مقصودم این بود که هیچ چیز مطلق نیست: نه امنیت و خوبی نرم‌افزارهای آزاد و نه بدی نرم‌افزارهای کد بسته و تجاری.

هیچ چیز مطلق نیست. ولی هر چه‌قدر بیشتر چیزها در کنترل خودمون باشه، چیزها بیشتر در کنترل خودمونه! من رو سرور خودم یه LAMP نصب می‌کنم و روش هم یه وردپرس می‌گذارم. همه چیز رو هم به‌روز نگه می‌دارم. حالا گوگل ترندز کجا بود؟

در ضمن، من الان دارم می‌رم ناهار و بعدش هم یه جلسه دارم. تا چند ساعت نیستم. ولی بعداً می‌خونم ادامهٔ بحث رو.

آفلاین samn

• Full Member
  • *
  • ارسال: 220
چرا به آدم هایی که کد یک برنامه آزاد رو بازبینی می کنند و می گویند سالمه اعتماد می کنیم و به گوگول اعتماد نمی کنیم؟
همه برنامه های آزادی که استفاده می کنیم میلیون ها کد می شه که فقط چون آزادند استفاده می کنیم در حالی که خیلی ها از این برنامه ها هیچ وقت ممکنه بازبینی نشده باشند و تنها اعتمادیه که به برنامه نویسش کردیم.