انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: Open BSD  (دفعات بازدید: 13805 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین r_m1232002

• Full Member
  • *
  • ارسال: 143
پاسخ : Open BSD
« پاسخ #15 : 07 مهر 1391، 04:23 ب‌ظ »
خب توضيحات خوبي بود ولي من ديگه دارم دچار عصبانيت شديد ميشم! وقتي اولين بار توي يه همايش داشتم در مورد لينوكس ميشنيدم ،‌گفته شد كه از ماشين حساب تا هليكپتر و سفينه هاي مدرن و.... از لينوكس توشون استفاده شده!!! الان ميبينم كه نه بابا يكي ديگه داره ميگه چيز ديگه اي توي اين چيزا استفاده ميشده و خب لينوكس با اين حرفا بايد بگيم يه اسباب بازيه براي ادمايي كه نميخوان پول ويندوز بدن!!!!

اين فري بي اس دي كه شما ميگيد بايد خيلي قدرتر و خفن تر از لينوكس ما باشه..

شما ظاهرا بهتون خیلی بر خورده  ;D
نه عزیز من. این فری بی اس دی هم یه چیزی تو مایه های لینوکس خودمونه. تازه نسبت به لینوکس ممکنه ضعف های مهمی هم در کنار نقاط مثبتش داشته باشه.

اون صحبت اجرا شدن در حداکثر پلتفرم های ممکن هم هدف NetBSD هست نه FreeBSD که بیشتر جنبه تفریحی داره. یعنی این عزیزان سعی می کنن هر پلتفرمی که دستشون رسید رو بررسی کنن و امکان اجرا روی اون پلتفرم رو امکان پذیر کنن. مثلا همین اخیرا روی Raspberry PI کار می کردن.

این موضوع دو تا وجه داره. اول اینکه قاعدتا این دوستان امکان دسترسی به سیستم هایی مثل شاتل های ناسا رو ندارن که بخوان هر پلتفرمی رو پشتیبانی کنند. دوما هم این که اونها یه سیستم عامل عمومی رو توسعه می دن و این یعنی کسی که بخواد یه سیستم مهم رو طراحی کنه از سیستم عاملی اختصاصی که معمولا نسخه سفارشی شده یکی از سیستم عامل های موجود هست استفاده می کنه و نمی یاد یه سیستم عامل عمومی رو به شکل خام برای کار خودش استفاده کنه.

خلاصه اینکه به این پروژه ها به عنوان محصولی که ممکنه بشه ازش چیزی یاد گرفت یا نیازی رو توسطش برطرف کرد یا حداقل به عنوان سرگرمی نگاه کنید و بدونید کسانی که درباره این مسایل مثل تیم ورزشی مورد علاقشون نظر می دن چندان توی اظهاراتشون با دید علمی عمل نمی کنن.

لینوکس بیچاره هم اسباب بازی نیست. بنده خدا با فرهنگی که ایجاد کرده باعث شده کلی علم آدم هایی مثل من و شما پیشرفت کنه و مجبور نباشیم واسه به دست آوردن اطلاعات علمی دنبال استاد و کتاب های نایاب بگردیم یا کلی پول هزینه بدست آوردن علم کنیم. دستشون درد نکنه...

« آخرین ویرایش: 07 مهر 1391، 04:31 ب‌ظ توسط r_m1232002 »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
« پاسخ #16 : 07 مهر 1391، 06:44 ب‌ظ »
خب لينوكس با اين حرفا بايد بگيم يه اسباب بازيه براي ادمايي كه نميخوان پول ويندوز بدن!!!!
اگر اسباب‌بازی هم هست، اسباب‌بازی خوبیه که اکثریت سرورها از اون استفاده می‌کنن و گاها، همونطور که خود مایکروسافت هم میگه، بیشتر از ویدوز براش هزینه می‌کنن (لینک) :)

آفلاین Rasivell

• Full Member
  • *
  • ارسال: 169
« پاسخ #17 : 07 مهر 1391، 07:56 ب‌ظ »
خب توضيحات خوبي بود ولي من ديگه دارم دچار عصبانيت شديد ميشم! وقتي اولين بار توي يه همايش داشتم در مورد لينوكس ميشنيدم ،‌گفته شد كه از ماشين حساب تا هليكپتر و سفينه هاي مدرن و.... از لينوكس توشون استفاده شده!!! الان ميبينم كه نه بابا يكي ديگه داره ميگه چيز ديگه اي توي اين چيزا استفاده ميشده و خب لينوكس با اين حرفا بايد بگيم يه اسباب بازيه براي ادمايي كه نميخوان پول ويندوز بدن!!!!

نه عزیز من. این فری بی اس دی هم یه چیزی تو مایه های لینوکس خودمونه. تازه نسبت به لینوکس ممکنه ضعف های مهمی هم در کنار نقاط مثبتش داشته باشه.

اون صحبت اجرا شدن در حداکثر پلتفرم های ممکن هم هدف NetBSD هست نه FreeBSD که بیشتر جنبه تفریحی داره. یعنی این عزیزان سعی می کنن هر پلتفرمی که دستشون رسید رو بررسی کنن و امکان اجرا روی اون پلتفرم رو امکان پذیر کنن. مثلا همین اخیرا روی Raspberry PI کار می کردن.

این موضوع دو تا وجه داره. اول اینکه قاعدتا این دوستان امکان دسترسی به سیستم هایی مثل شاتل های ناسا رو ندارن که بخوان هر پلتفرمی رو پشتیبانی کنند. دوما هم این که اونها یه سیستم عامل عمومی رو توسعه می دن و این یعنی کسی که بخواد یه سیستم مهم رو طراحی کنه از سیستم عاملی اختصاصی که معمولا نسخه سفارشی شده یکی از سیستم عامل های موجود هست استفاده می کنه و نمی یاد یه سیستم عامل عمومی رو به شکل خام برای کار خودش استفاده کنه.

خلاصه اینکه به این پروژه ها به عنوان محصولی که ممکنه بشه ازش چیزی یاد گرفت یا نیازی رو توسطش برطرف کرد یا حداقل به عنوان سرگرمی نگاه کنید و بدونید کسانی که درباره این مسایل مثل تیم ورزشی مورد علاقشون نظر می دن چندان توی اظهاراتشون با دید علمی عمل نمی کنن.

لینوکس بیچاره هم اسباب بازی نیست. بنده خدا با فرهنگی که ایجاد کرده باعث شده کلی علم آدم هایی مثل من و شما پیشرفت کنه و مجبور نباشیم واسه به دست آوردن اطلاعات علمی دنبال استاد و کتاب های نایاب بگردیم یا کلی پول هزینه بدست آوردن علم کنیم. دستشون درد نکنه...

نه عزيزم به من برنخورده ، دارم ميگم هر كسي يه چيي ميگه!! تا الان فكر ميكردم لينوكس خيلي قدره خيلي ، طوري كه توي برنامه موشك هاي بالستيك و... ازش استفاده ميشه ولي الان فكر ميكنم اين بي اس ديه كه اين كارارو ميكنه نه لينوكس!!

الان براي مثال همين شاتل هاي ناسا كه خب ميشه گفت حساسيتشون در حديه كه نميشه ديگه براشون مثالي زد، از چه سيستم عامل هايي استفاده ميكنن! ميدونم هر چي كه باشه خب كاملا اختصاصي اديت شده براي اون كار ولي روي كدام بستره؟ لينوكس ها و يا چيز ديگه اي؟

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
« پاسخ #18 : 07 مهر 1391، 08:03 ب‌ظ »
ببین بر اساس نیازی که دارن باید از یک سیستم عامل استفاده کنن. حالا چه لینوکس چه بی اس دی. بسته به کاره و نیاز. این دلیل بر بدی یا خوبی این دو نیست. حدیثش مثنوی صد من میشه و طولانی! و لی به  همین حد که لینوکس تو ابر کامپیوتر ها و سرور ها خیلی کاربر بیشتری داره تا BSD ها بسنده می کنم.
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #19 : 07 مهر 1391، 08:37 ب‌ظ »

نه عزيزم به من برنخورده ، دارم ميگم هر كسي يه چيي ميگه!! تا الان فكر ميكردم لينوكس خيلي قدره خيلي ، طوري كه توي برنامه موشك هاي بالستيك و... ازش استفاده ميشه ولي الان فكر ميكنم اين بي اس ديه كه اين كارارو ميكنه نه لينوكس!!

الان براي مثال همين شاتل هاي ناسا كه خب ميشه گفت حساسيتشون در حديه كه نميشه ديگه براشون مثالي زد، از چه سيستم عامل هايي استفاده ميكنن! ميدونم هر چي كه باشه خب كاملا اختصاصي اديت شده براي اون كار ولي روي كدام بستره؟ لينوكس ها و يا چيز ديگه اي؟

عموما همونی که پلتفرمهای بیشتری رو ساپورت میکنه.

یه سر به بخش دانلودهاش بزن :

http://netbsd.org

از i386 و amd64 و arm و sparc و اینجور چیزا که عادی هستند بگذریم به دستگاههایی مثل xbox هم میرسیم. حتی فکر کنم برای اسباب بازیها هم پورت شده (مثل ماشین و هلی کوپتر کنترلی).
ناسا هم NetBSD رو استفاده میکنه. البته این شرکتها بعضی وقتها این چیزا رو میکوبن تو هم و یه چیز جدید تر خلق میکنند و در نهایت هیچ کس ازش چیزی نمیفهمه :)
لینوکس هم طبق بررسی ها و مشاهداتی که ماشالله تعدادشون هم کم نیست ببینید از لحاظ میزان استفاده از BSD سرتره. ولی همونطور که کثرت دارندگان پراید از بنز بیشتره دلیل برتریش نیست اینجا هم همینه.
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1734
« پاسخ #20 : 07 مهر 1391، 10:00 ب‌ظ »
pc bsd و ghost bsd به پای این نسخه هایی که گفتید میرسه یا نه؟

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
« پاسخ #21 : 07 مهر 1391، 10:50 ب‌ظ »

یه بررسی در مورد PC BSD نوشته بودم. http://linuxreview.ir/1391/01/pc-bsd-9-review/ اما این توزیع ghost bsd هم یه BSD مبتنی بر Free BSD دیگس که با گنوم عرضه می شه. این دو تا بیشتر برای اینه که بشه BSD رو روی دسکتاپ هم امتحان کرد.

این آقا http://www.minootux.ir/ هم یه کاربر Free BSD هست که اطلاعات خوبی تو وبلگش هست.
« آخرین ویرایش: 07 مهر 1391، 10:52 ب‌ظ توسط finaprp »
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #22 : 07 مهر 1391، 10:54 ب‌ظ »

اینا هر دوشون رابطشون با FreeBSD مثل مینت میمونه با اوبونتو :)

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
« پاسخ #23 : 07 مهر 1391، 11:12 ب‌ظ »
قضیه اینه که شما باید بسته به نوع استفاده‌ای که دارید سیستم‌عاملتون رو انتخاب کنید، نه اینکه ببینید توی موشک‌های بالستیک چه سیستم‌عاملی استفاده میشه و از اون استفاده کنید. حتی کرنل لینوکسی که برای اون کار کامپایل میشه، به درد کاربرد عادی نمی‌خوره. در حال حاضر هم مناسب‌ترین سیستم‌عامل آزاد برای کاربردهای خونگی گنو-لینوکس هست (از لحاظ پشتیبانی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری).

ولی خوب حالا که در این مورد پرسیدید، شاتل تنها یک بخش نداره که کل شاتل از یک سیستم‌عامل استفاده کنه. ولی برای مثال سیستم‌عامل یک کامپیوتر تحقیقاتی توی شاتل در سال ۱۹۹۷ از توزیع دبیان گنو-لینوکس استفاده می‌کرد (لینک). یا خیلی از تجهیزات فضایی از جملها Mars Roverها از سیستم‌عامل VxWorks استفاده می‌کنند. (لینک)

آفلاین Rasivell

• Full Member
  • *
« پاسخ #24 : 07 مهر 1391، 11:34 ب‌ظ »
متشكرم ولي اگر من سوال ميكنم نه مهندس ناسام و نه ...!! پس دارم براي اطلاعات عمومي و كنجكاوي خودم استفاده ميكنم!جالبه كه بدونيد من حتي لينوكسم استفاده نميكنم!!! اينجام تا سوالم رو به جواب برسونم نه اينكه خودم چي استفاده كنم...!

------

متشكرم ازتون... پس با اين اوصاف ميشه گفت كه بي اس دي ها يه چيزي هستن كه به نوعي از خيار چمبر گرفته تا نون تافتون رو ساپورت ميكنن!! دي

و اينكه ناسا هم براي شاتل هاش و ايستگاه هاي كاري خودش ازش استفاده كنه امكانش هست...

و يا براي موشك هاي بالستيك و جنگ افزار هاي مدرني مانند ناو شكن ها و....

===

راستي تازه دارم به يه مساله از تو صحبت هاتون پي ميبرم! و اونم اينه كه نميشه روي دسكتاب اين بي اس دي هارو تست كرد درسته؟

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #25 : 07 مهر 1391، 11:37 ب‌ظ »
متشكرم ولي اگر من سوال ميكنم نه مهندس ناسام و نه ...!! پس دارم براي اطلاعات عمومي و كنجكاوي خودم استفاده ميكنم!جالبه كه بدونيد من حتي لينوكسم استفاده نميكنم!!! اينجام تا سوالم رو به جواب برسونم نه اينكه خودم چي استفاده كنم...!

------

متشكرم ازتون... پس با اين اوصاف ميشه گفت كه بي اس دي ها يه چيزي هستن كه به نوعي از خيار چمبر گرفته تا نون تافتون رو ساپورت ميكنن!! دي

و اينكه ناسا هم براي شاتل هاش و ايستگاه هاي كاري خودش ازش استفاده كنه امكانش هست...

و يا براي موشك هاي بالستيك و جنگ افزار هاي مدرني مانند ناو شكن ها و....

===

راستي تازه دارم به يه مساله از تو صحبت هاتون پي ميبرم! و اونم اينه كه نميشه روي دسكتاب اين بي اس دي هارو تست كرد درسته؟

چرا نشه؟ من خودم مدتهای زیادی که استفاده میکنم. البته مشکلات سخت افزاری زیادی ممکنه پیش بباد. بنابراین از PC-BSD استفاده کنید که ماژولهای کرنل و درایورهای غیرآزاد هم داره :)

آفلاین Rasivell

• Full Member
  • *
« پاسخ #26 : 07 مهر 1391، 11:45 ب‌ظ »

متشكرم..

====

ببينيد من علاقه شديدي به اين تجهيزات نظامي و تحقيقات فضايي دارم! اصلا نميدونم چرا ولي يه احساس عجيب دروني و علاقه شديد!! ببين مثلا همين رباط فوق مدرن كه چند وقته تو سياره مريخ فرود امده و داره چيزاي جديدي براي ناسا ارسال ميكنه كه من هر روز دارم اخبارش رو دنبال ميكنم!! ببين اگر بگم فوق فوق فوق فوق مدرن بازم قسم ميخورم 2 درصدشم نتونستم توصيف كنم!!! اصلا يه چيز عجيب و غريبيه اين به ظاهر روباتي كه ارسال كردن و اسمشم اگر اشتباه نكم اينه: كنجكاوي ! اسم همون روباته

اينجاست كه جاي سوال برام پيش مياد كه واقعا ، اون مهندسان ، اون اعجوبه هاي فناوري ناسا ،‌ واقعا وقتي به مرحله سيستم عامل ها ميرسن و ميان تو بخش هاي كامپيوتر، واقعا واقعا به چي اعتماد ميكنن؟؟ دقيقا چيه كه باعث ميشه اون مهندسان بتونن به فلان سيستم عامل اعتماد كنن و سخت افزاري اين چنين مدرن رو در بستر اون پياده سازي كنن و به نوعي ذهن تحقيقاتي خودشون قرار بدن....! BSD ها لينوكس ها و يا اسم جديدي كه دوستمون گفتن....

درخواستم اينه كه مثلا به عكس زير توجه كنيد! وايسيد كامل لود بشه بعد روش زوم كنيد! اگر از الكترونيك اشنايي داشته باشيد مثل من واقعا يه لحظه اشكون جاري ميشه كه اين چنين وسيله اي ساخته شده!!! بعد اين يك دهم اوني كه الان تو مريخه نيستش و برام واقعا جالبه اون بسترش چي بوده... براي همينه كه سوال ميپرسم همش

عكس مربوطه:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/Mars_%27Curiosity%27_Rover%2C_Spacecraft_Assembly_Facility%2C_Pasadena%2C_California_%282011%29.jpg

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #27 : 08 مهر 1391، 08:08 ق‌ظ »
3D acceleration will not work on ATI or Radeon cards until FreeBSD completes its TTM work (possibly for 9.2)
« آخرین ویرایش: 08 مهر 1391، 08:10 ق‌ظ توسط shafaghi »

آفلاین Rasivell

• Full Member
  • *
« پاسخ #28 : 09 مهر 1391، 02:10 ب‌ظ »

تشويق!!! ايوشن اينگليسي بلدن!!!

اين چي بود وسط صحبت ما انداختي دوست عزيز ! چه ربطي داره كه كارت گرافيك شما ساپورت نميشه!

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #29 : 09 مهر 1391، 03:05 ب‌ظ »
نظرتون راجع به openBSD چیه محیط گرافیکی داره یا نه؟

من بر اساس موضوع تایپیک نوشتم .چون یه عاملی که در نصب مهم هست گرافیکه. در اوبونتو هم گاهی این مشکل هست .
بساری از تایپک های این انجمن مربوط به گرافیکه.
اگر بی اس دی ها گرافیک رو درست و حسابی  ساپورت نکنند بعیده فراگیر بشه.

تشويق!!! ايوشن اينگليسي بلدن!!!

اين چي بود وسط صحبت ما انداختي دوست عزيز ! چه ربطي داره كه كارت گرافيك شما ساپورت نميشه!

این مطلب هم از ویکی هست که از نسخه 9.2 ممکن است این مسله حل شود.
و این مسله یعنی میتونیم شاهد فراگیر شدن بی اس دی ها روی دسکتاپ های خانگی و لپ تاپ ها باشیم.
اشتباه من این بود که منبع رو نزدم.

در پایان اگر فکر می کنید این مطلب ربطی به موضوع بحث نداره پیغام خصوصی بدید تا این پست ها رو ویرایش کنم.