انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تفاوت رشته IT و نرم افزار چیه؟  (دفعات بازدید: 46683 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
تفاوت رشته IT و نرم افزار چیه؟
« : 15 مهر 1391، 09:21 ب‌ظ »
سلام

از اونجایی که میشه راحت حدس زد تعداد قابل توجهی از بچه‏های این فروم تو رشته کامپیوتر تحصیل میکنن گفتم این مطلب رو اینجا بپرسم  ::)

من از الآن موندم که دانشگاه رشته IT برم یا نرم افزار؟! الآن اگه دوستانی که با این دورشته آشنایی دارن لطف کنن درباره هر کدومشون یه توضیحی بدن ممنون میشم. مثلا اینکه هر کدوم چه چیزایی رو میخونن. چه چیزاییشون شبیه همه و چه چیزاییشون فرق داره و کلا هر چیزی که به نظرتون مهم هستش.

پیشاپیش هم ممنون از دوستانی که جواب میدن  ;D

آفلاین alieblice

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
پاسخ : تفاوت رشته IT و نرم افزار چیه؟
« پاسخ #1 : 15 مهر 1391، 09:47 ب‌ظ »
حقیقتش حوصله توضیح این که چی هستن رو ندارم فقط یک نکته رو میگم که مثل بقیه این اشتباه رو نکنین (خودمو میگم ](*,) ](*,)):

اگر به شبکه هایه کامپیتری علاقه دارین نه تو رشته ایتی و نه تو رشته برنامه نویسی این مورد رو درست درس میدن بلکه تو رشنه ict به این مورد پرداخته میشه.
-----------------------------
رشته فناوری اطلاعات ( آي تي IT ) چيست ؟
http://widenet.ir/%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D8%A2%DB%8C-%D8%AA%DB%8C/529-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%D9%8A-%D8%AA%D9%8A-it-%DA%86%D9%8A%D8%B3%D8%AA-%D8%9F.html

برنامه نویسی :
http://www.leitnerbox.ir/1388/09/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87/

رشته ict :
http://icttoos.blogfa.com/post-3.aspx

-------------------------------------------------------------------

در کل نه با یاد گرفتن مطالب رشته it و نه با مطالب رشته برنامه نویسی چیزی یاد میگیرین . خودتون باید برین دنبال یاد گیری و جمع کردن مدرک ها . مثلا اگر به لینوکس علاقه دارین به صورت جدی شروع کنین به خوندن برایه مدارک lpi یا مثلا کلاساش رو برین . یا مثلا اگر به طراحی سایت علاقه دارین می شه رفت یک دوره ciw . یا هرچیزه دیگه ای که دوست دارین دنبال همون برین فقط مهم اینه که بهش علاقه داشته باشین.

خوب حالا چرا مثلا تو دانشگاه ها نمیان این مطالب رو بگن ؟ مثلا چرا یک نفر که میره دانشگاه چرا مطالب یک مدرک مثلا mcitp (مربوط به مایکروسافت)رو یاد نمیگیره ؟
این دلیلیه که استاد گسستمون به ماگفت :
دلیلش اینه که اگر یک روزی دره شرکت مایکروسافت تخته شد و طعتیل شد دانشگاه باید همه این مدارک رو باطل کنه که اون موقع لیسانس یاهر مدرک دیگتون باطل میشه.  :o :o :o  :-k :-k

آفلاین سید مسعود امامیان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
« پاسخ #2 : 15 مهر 1391، 10:28 ب‌ظ »
متاسفانه در ایران به رشته های کامپیوتری (به خصوص برنامه نویسان) کم توجه می کنن, از نظر من هدفت چیه ؟ به کجا می خواهی برسی ؟ کارمند ؟ استاد دانشگاه ؟ توی این مملکت مدرک کارشناسی (که 4 سال عمر رو واقعاً هدر میده) هیچ ارزشی نخواهد داشت.

اگه هدفت اینه که کارشناسی بگیری بعد یه جا استخدام بشی فرقی نداره .

ولی اگه بلند فکر می کنی رشته ی آی تی در ایران حرفی واسه گفتن داره, به شرطی اینکه هدف دار تصمیم بگیری.

ارشد و بالاتر توی این رشته (آی تی) در آمد + جایگاه اجتماعی خوبی داره .

سعی کن معدلت رو, روی 17 و بالاتر نگه داری .
به عمل کار برآید     به سخندانی نیست . . .

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #3 : 15 مهر 1391، 11:06 ب‌ظ »
اینایی که میگم برای علمی کاربردی هستش :
نرم افزار به ساخت نرم افزارها مربوطه . کار با زبان های برنامه نویسی و پایگاه داده و کمی هم آموزش شبکه
توی رشته نرم افزار توی علمی کاربردی باید خودتون برید دنبال مطلب و چون سطح کلاسا و دانشگاه پایینه مدرکش رو هم هر جایی نمیپذیره
بنده دو سال هم دانشگاه دولتی درس خوندم همین نرم افزار ( سال 86 تا 88 )
اون زمان چرت و پرت زیاد بود تو رشته نرم افزار
مثلا فیزیک هالیدی یک و دو رو گذروندیم
اگر بازنگری نشده باشه همین چرت و پرت ها رو دوباره باید بخونی

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • یک راَکتیست اسپرانتیست پایتونیست گودوئیست!
    • بلاگ شخصی
« پاسخ #4 : 16 مهر 1391، 06:21 ق‌ظ »
رشته ی دبیرستان باید چی باشه تا این رشته ای که گرایش نرم افزار داره بریم؟

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 334
  • I love my loneliness
« پاسخ #5 : 16 مهر 1391، 07:00 ق‌ظ »
رشته ی دبیرستان باید چی باشه تا این رشته ای که گرایش نرم افزار داره بریم؟

بستگی داره کجا بخوای بری.
بهتره بری از خود دانشگاه ها سوال کنی چون خیلی قوانین پیچیده ای داره و اگه یکی ناخواسته اطلاعات غلط بده و اعتماد کنی ضرر میکنی.

برای دانشگاه آزاد و سراسری و علمی کاربردی (ترمیک) فکر کنم یا باید رشته ی کامپیوتر خونده باشی یا ریاضی (چون به جز اینها کس دیگه ای رو توی همکلاسی هام ندیدم تا حالا)

البته اکثر جاها اگه یه سری دروس جبرانی رو بگذرونی میتونی تحصیل کنی. (سوال کن)

ولی یه دوره های جدیدی اومده که من خیلی بهش آشنا نیستم، مثلا علمی کاربردی (پودمانی) رو فکر کنم از هر رشته ای بتونی به هر رشته ای بری.
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1391، 07:03 ق‌ظ توسط masoudk »
contact masoudk1990@yahoo.com

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #6 : 16 مهر 1391، 11:49 ق‌ظ »
تو پودمانی هم باید کاردانش نرم افزار ، فنی نرم افزار یا ریاضی باشید

آفلاین 不眠症

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
    • lazygeek
« پاسخ #7 : 16 مهر 1391، 01:30 ب‌ظ »
-رشته کامپیوتر
-گرایش نر م افزار: مهندسی نرم افزار یاد میگیرید. در واقع برای ساخت نر م افزار درست و حسابی(بزرگ) احتیاج به دانش مهندسی داره.

-گرایش آی تی (information technology) : از هر چیزی که مرتبط با کامپیوتر باشه درس داده میشه  ولی عمقی نه!(البته هیچکدام از گرایش ها عمقی نیستند و تفاوت در تعداد واحد های غیر مشترک هست) بیشتر برای کسانی که علاقه به مدیریت دارند توصیه میشه چون نگرش مدیریتی دارد.

-گرایش علوم کامپیوتر: بیشتر به حل مسایل الگوریتم وابسته به ریاضیات می پردازد ، برای کسانیکه طبع تحقیقاتی دارند و به موضوعات انتزاعی و تحقیقاتی علاقه بیشتری دارند تا اینکه در بازار به تولید نرم افزار بپردازند توصیه میشه. (در ایران تحقیقات هنوز جا نیفتاده)

شبکه هم جایگاهی در دانشگاه ندارد.(در صورت علاقه خودتان پیگیر شوید)
در کل رشته ای است بسیار به روز (این به روز بودن هم خوبه و هم بد!) علت به روز بودن هم این است که هنوز به مرز تکامل یا اشباع نرسیده.
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1391، 01:32 ب‌ظ توسط Insomnia »

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
« پاسخ #8 : 16 مهر 1391، 06:14 ب‌ظ »
تو پودمانی هم باید کاردانش نرم افزار ، فنی نرم افزار یا ریاضی باشید

من یکی از دوستام دیپلم فنی حرفه ای کامپیوتر داره، الان تو دانشگاه علمی کاربردی داره گرافیک میخونه!

واسه همین تاکید کردم که بهتره از خود دانشگاه سوال کنه.

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 16 مهر 1391، 08:42 ب‌ظ »
ممنون رفقا. از حرفاتون به همون نتیجه‌ای رسیدم که چند وقت پیش یکی بهم گفت. لیسانس، نرم افزار و برای بعدش IT.

:)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #10 : 17 مهر 1391، 12:52 ق‌ظ »
عملاً هیچی. جفتشون همون مزخرفات همیشگی هستن. اگه واقعا می‌خوای از دانشگاه استفاده ببری برو مهندسی صنایع. این رو به عنوان یه مهندس کامپیوتر دارم بهت می‌گم
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 17 مهر 1391، 03:29 ب‌ظ »
عملاً هیچی. جفتشون همون مزخرفات همیشگی هستن. اگه واقعا می‌خوای از دانشگاه استفاده ببری برو مهندسی صنایع. این رو به عنوان یه مهندس کامپیوتر دارم بهت می‌گم

والا من بیشتر دنبال یاد گرفتن کامپیوتر هستم. حالا تو این مهندسی صنایع دقیقا چی میخونن؟

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
« پاسخ #12 : 17 مهر 1391، 04:44 ب‌ظ »
والا من بیشتر دنبال یاد گرفتن کامپیوتر هستم.
من اون دو سالی که توی مدرسه کامپیوتر میخوندم بیشتر از دو سال کاردانی کامپیوتر یاد گرفتم.

اون همه پول میدی واسه هر ترم جای اینکه یه چیز بدرد بخور بهت یاد بدن میان ریاضی و فیزیک و مدارمنطقی و فارسی عمومی و تربیت بدنی و ... بهت یاد میدن.

همه همکلاسیات با تنفر نشستن سر کلاس. هیچکس به کامپیوتر علاقه نداره.
سر کلاس برنامه نویسی تا استاد تصمیم میگره function رو درس بده دختر و پسر جیغ میکشن که نههههههه تروخدا درس نده، ما نمیفهمیم.

کسایی رو میبینی که هیچی برنامه نویسی نمیفهمن، میشینن کدها رو حفظ میکنن و سر امتحان مینویسن و مثل تو میشن مهندس کامپیوتر و مدرکشون با تو برابر میشه.

کلاسهای کامپیوتر پر شده از دانشجوهایی که حالشون از کامپیوتر به هم میخوره. اگه تو هم یه سوال از استاد بپرسی فحش خواهر و مادر بهت میکشن که چرا سوال پرسیدی؟ استاد فکر میکنه سطح کلاس بالاست امتحان رو سخت میگیره.

خیلی وضعیت رشته ی کامپیوتر ریخته به هم. واسه مدرک خوبه تحصیل کنی، ولی برای یادگیری باید یه فکر دیگه ای کنی.

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
« پاسخ #13 : 17 مهر 1391، 04:59 ب‌ظ »
من رشتم کامپیوتر نیست اما یک چیز کلی وجود داره معمولا جایی که نیروی کار میخوان (البته اگه بند پ! رو در نظر نگیری) نگاه میکنن شما چی بلدی. در خیلی از رشته ها چیزی که در دانشگاه درس میدن وقتی وارد محیط کار میشی زیاد به کارت هم نمیخوره اما یکسری کلیاتی یاد میگیری. باید خودت رو نشون بدی اما اگه کامپیوتر علاقه داری برو همین رشته اما اون گرایشی که علاقه داری ادامه بده چون در دانشگاه ها بیشتر به کلیات پرداخته میشه حداقل در ایران اینطوریه و جزئیات رو خودت باید بری دنبالش

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #14 : 17 مهر 1391، 05:14 ب‌ظ »
وضعیتش همینیه که بچّه‌ها تعریف کردن. فقط مخصوص به ایران هم نیست، تقریباً همه‌جا همین وضعه. راجع‌به سوالت در مورد رشته‌ی صنایع هم می‌شه گقت اونا ترم یک و دوی همه‌ی چیزهایی که رشته‌های مهندسی دیگه می‌خونن رو می‌خونن به اضافه‌ی یه مقدار مدیریت و…. البته اون‌جا هم وضع دانش‌جوها همونه. منتها یه سری کتاب و مرحع خوب داری که اگه بخوای چیزی یاد بگیری، برای دونستن خیلی خوبه
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن