انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

نظر شما راجع به  قانون حق تکثیر ( کپی رایت ) چیست؟

حق تکثیر نشأت گرفته از نظام سرمایه داریست و آزادی مرا سلب میکند.
15 (36.6%)
حق تکثیر سبب صیانت از حقوق پدیدآورنده اثر میشود و وجود این قانون الزامیست.
26 (63.4%)

مجموع آرای اعضا: 41

نویسنده موضوع: حق تکثیر ( کپی رایت ) ، آری یا نه؟  (دفعات بازدید: 17147 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین علیرضا غریب

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 329
پاسخ : حق تکثیر ( کپی رایت ) ، آری یا نه؟
« پاسخ #30 : 01 آذر 1391، 04:24 ب‌ظ »
نقل‌قول
کپی‌رایت منهای قیمت یه دامه. خیلی‌ها اون رو با آزاد اشتباه می‌گیرن، ولی حقیقت اینه که یه عدّه‌ای در اون جلوی درک انسان‌ها از اون رو گرفتن و اون رو با یه رنگ و لعاب قسنگی به خورد مردم می‌دن، غافل از این که به غیر از قضیه‌ی قیمت فرقی با بدترین نمونه‌های انحصاری نداره.
خب یکی دوست داره اثرش انحصاری باشه اما رایگان بده برهای مردم.کجاش ایراد داره؟مثلا انحصاری بودنش کجاش دامه؟

آفلاین علیرضا غریب

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #31 : 01 آذر 1391، 04:29 ب‌ظ »
دقیقا شفاف سازی کنید که چه فرقی بین :
اثری با قانون کپی رایت اما رایگان با اثری بدون قانون کپی رایت و اریگان
و
اثری با قانون کپی رایت با قیمت ۴۹ دلار با اثری بدون قانون کپی رایت با قیمت ۴۹ دلار است؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #32 : 01 آذر 1391، 04:55 ب‌ظ »
اثری که کپی‌رایت داره، فارق از قیمتش داره به حقوق شما برای استفاده از اون اثر و از اون بدتر درک عملکرد اون تجاوز می‌کنه. من متوجّه نمی‌شم چرا کسی باید برای نرم‌افزار رایگان کپی‌رایت بذاره و منبعش رو ببنده، مگر این که اون نرم‌افزار کاری انجام بده که صاحب اثر دوست نداشته باشه مردم متوجّه بشن (مثلاً جاسوسی کنه).
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین علیرضا غریب

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #33 : 01 آذر 1391، 05:04 ب‌ظ »
اثری که کپی‌رایت داره، فارق از قیمتش داره به حقوق شما برای استفاده از اون اثر و از اون بدتر درک عملکرد اون تجاوز می‌کنه. من متوجّه نمی‌شم چرا کسی باید برای نرم‌افزار رایگان کپی‌رایت بذاره و منبعش رو ببنده، مگر این که اون نرم‌افزار کاری انجام بده که صاحب اثر دوست نداشته باشه مردم متوجّه بشن (مثلاً جاسوسی کنه).
آقا دانیال جواب سوال های بالا رو بگید لطفا من مطمعنم جواب خیلی ها میتونه باشه.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #34 : 01 آذر 1391، 05:24 ب‌ظ »
دقیقا شفاف سازی کنید که چه فرقی بین :
اثری با قانون کپی رایت اما رایگان با اثری بدون قانون کپی رایت و اریگان
بزرگترین فرق بین این دو اثر در احترامیه که به مخاطب می‌ذاره. به طور مثال نرم‌افزاری که رایگانه، ولی کپی‌رایت داره در درجه‌ی اوّل یا نوع منّتی بر سر کاربر می‌ذاره و می‌گه سگ‌خور بیا این رو مجانی استفاده کن، یا این که از کاربر استفاده می‌کنه برای رسیدن به مقاصد خودش (مثل فیس‌بوک). هم‌چنین نمی‌ذاره شما ببینی توش داره چه اتّفاقاتی می‌افته. رایانه‌ی شما برای شماست و باید کارهایی بکنه که شما ازش می‌خوای، نه کارهایی که نویسنده‌ی برنامه ازش می‌خواد. کسی حق نداره بدون اجازه‌ی شما از رایانه‌هی شما برای رسیدن به اهداف خودش استفاده کنه. وقتی شما کد برنامه رو نبینی نمی‌تونی از این که اون برنامه چه کاری می‌کنه و از اون مهم‌تر این که چه‌کارهایی رو نمی‌کنه اطّلاع پیدا کنی.
درحالی که اثری که به صورت آزاد منتشر می‌شه از میان مردم برای مردمه و می‌دونه که باید برای این که بتونه به رشد خودش ادامه بده اون‌جوری رفتار کنه که مردم می‌خوان، جون اگه مردم نخوان ازش استفاده نمی‌کنن و هم‌چنین هرکسی می‌تونه ببینه داره چی‌کار می‌کنه و اگه خوشش اومد بهش کمک کنه. پس استاندارها در نرم‌افزارهای ازاد خیلی بیش‌تر (نزدیگ ۱۰۰٪) اجرا می‌شه که نمونه‌اش رو همه‌جا شاهدیم

اثری با قانون کپی رایت با قیمت ۴۹ دلار با اثری بدون قانون کپی رایت با قیمت ۴۹ دلار است؟[/b]
فرق این دو در اینه که هزینه‌ای که کاربر پرداخت می‌کنه به کجا می‌ره؟ به دست کسانی که اون اثر رو تولید کردن و مستحق دریافت اون هزینه هستن یا به دست کسانی که سرمایه‌دار بودن و افرادی رو اجیر کردن تا براشون اثری رو بسازه؟ این بحث یه بحث اخلاقیه! مثلاً در حال حاضر کسی که فیلمی رو می‌سازه، حقوق اون رو به یه کمپانی پخش فیلم می‌فروشه. حالا اگه این فیلم یک ریال هم فروش نکنه سازنده‌ی فیلم پولش رو گرفته و چیزی ازش کم نمی‌شه. اگه صد میلیارد دلار هم بفروشه یه ریال به سازنده بیش‌تر از قرارداد اولیه نمی‌رسه. این باعث این شده که امروزه این همه فیلم‌های مزخرف بیاد رو پرده. اگه کسی که فیلم ضعیف می‌ساخت، ضرر می‌کرد و کسی فیلمش رو نمی‌خرید، متوجّه می‌شد که دیگه نباید چنین فیلم ضعیفی بسازه و اونی هم که فیلم خیلی خوبی می‌ساخت که همه می‌دیدن براش انگیزه‌ای ایجاد می شد که باز هم فیلم‌های خوب و چه بسا بهتری بسازه
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین علیرضا غریب

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #35 : 01 آذر 1391، 06:41 ب‌ظ »
فوق العاده عالی توضیح دادید.
مختصر و مفید ، ساده و روان.
فکر کنم همه و همه با این بحث ها با مفهوم کلی کپی رایت آشنا شدن.
« آخرین ویرایش: 01 آذر 1391، 08:32 ب‌ظ توسط علیرضا غریب »

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 534
« پاسخ #36 : 01 آذر 1391، 07:10 ب‌ظ »
اره توضیحتون عالب بود ممنون ;)

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 373
« پاسخ #37 : 01 آذر 1391، 08:47 ب‌ظ »
توی هر سه صفحهٔ این موضوع دنبال «سلب» گشتم که بفهمم آیا کسی توجه کرده که متن نظرخواهی اشتباه املایی داره یا نه. متأسفانه هیچ کس هیچ واکنشی نشون نداده بود!  ](*,)

صُلب (solb): مثل جسم صلب، یعنی جسمی که انعطاف‌پذیر نیست. توی کتاب‌های مکانیک یک فصل مربوط به اجسام صلب هست.
سَلب (salb): گرفتن و محروم کردن، مثل سلب آسایش یا سلب آزادی.

آفلاین علیرضا غریب

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #38 : 01 آذر 1391، 10:04 ب‌ظ »
توی هر سه صفحهٔ این موضوع دنبال «سلب» گشتم که بفهمم آیا کسی توجه کرده که متن نظرخواهی اشتباه املایی داره یا نه. متأسفانه هیچ کس هیچ واکنشی نشون نداده بود!  ](*,)

صُلب (solb): مثل جسم صلب، یعنی جسمی که انعطاف‌پذیر نیست. توی کتاب‌های مکانیک یک فصل مربوط به اجسام صلب هست.
سَلب (salb): گرفتن و محروم کردن، مثل سلب آسایش یا سلب آزادی.
ممنون از دقت بالا.اصلاح شد.

آفلاین علیرضا غریب

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #39 : 03 آذر 1391، 11:25 ب‌ظ »
فرض کنید من یک نرم افزار ساختم مثلا نرم افزار ادغام فونت.حالا میخوام از این نرم افزار درکسب درآمد کنم.
چطور میتونم بدون استفاده از قانون کپی رایت در ایران با این نرم افزار کسب درآمد کنم؟

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #40 : 03 آذر 1391، 11:36 ب‌ظ »
من با کپی رایت موافقم.

قوانینی که دولتها تصویب میکنند ممکنه شیطانی باشه ، ولی چند درصد فکر کردن به این قوانین شیطانی ما رو به نتایجی میرسونه که خیلی مطلوبند. مثلا GPL کپی رایت داره و خب طبق اون کپی رایت کسی که که ازش استفاده میکنه مجبوره حاصل رو GPL بده دست من و شما. همه همین کار رو میکنند. اما در جامعه ای کپی رایت نیست. فرض کنیم سیستم عاملی بر پایه گنو/لینوکس شکل بگیره. و خب چون کپی رایت نیست ، شخص هم یکم باهوش باشه ، میتونه به سادگی با تغییر چند نام و ... یک سیستم عامل یا نرم افزار انحصاری بده دست من و شما! مثلا از کجا معلوم پس فردا قاصدک ادعای انحصاری بودن نکنه؟

اما چاپ و نشر ...

پدر خودم مترجم هست. البته بعضی از انتشاراتی های محترم خیلی سعی در پیچوندن داشتند ولی در کل صنعتی هست که متاسفانه در کشور ما خیلی طرفدار نداره که بخواد حالت شیطانی داشته باشه.
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #41 : 03 آذر 1391، 11:58 ب‌ظ »
عزیزم نمی‌دونم کی اینو یاد ملت داده که در جامعه‌ی ما کپی‌رایت نیست. هست خوبش هم هست :)
بر طبق قانون، نرم‌افزارهای ایرانی تحت حمایت قانون کپی‌رایت هستند و کسی حق نداره که بدون اجازه‌ی صاحب اثر اون‌ها رو کپی کنه.
اصلا بذار از صدا و سیما بگم :)
یه مدتی همش مدام آهنگ‌های فرهاد رو پخش می‌کرد ولی دیگه قطع شده و پخش نمی‌کنه. می‌دونی چرا؟ چون خونواده‌ی آقای فرهاد از صدا و سیما بابت رعایت نکردن کپی‌رایت شکایت کردن.

منبع:
http://www.asriran.com/fa/news/228525/%D8%B5%D8%AF%D8%A7-%D9%88-%D8%B3%D9%8A%D9%85%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%AE%D8%B4%E2%80%8C-%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D9%86%D8%B9%E2%80%8C-%D8%B4%D8%AF

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #42 : 04 آذر 1391، 12:03 ق‌ظ »
عزیزم نمی‌دونم کی اینو یاد ملت داده که در جامعه‌ی ما کپی‌رایت نیست. هست خوبش هم هست :)
بر طبق قانون، نرم‌افزارهای ایرانی تحت حمایت قانون کپی‌رایت هستند و کسی حق نداره که بدون اجازه‌ی صاحب اثر اون‌ها رو کپی کنه.
اصلا بذار از صدا و سیما بگم :)
یه مدتی همش مدام آهنگ‌های فرهاد رو پخش می‌کرد ولی دیگه قطع شده و پخش نمی‌کنه. می‌دونی چرا؟ چون خونواده‌ی آقای فرهاد از صدا و سیما بابت رعایت نکردن کپی‌رایت شکایت کردن.

منبع:
http://www.asriran.com/fa/news/228525/%D8%B5%D8%AF%D8%A7-%D9%88-%D8%B3%D9%8A%D9%85%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%AE%D8%B4%E2%80%8C-%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D9%86%D8%B9%E2%80%8C-%D8%B4%D8%AF

بله. کپی رایت داخل فکر کنم از ۱۳۴۰ قانون شده و در قانون اساسی کنونی هم هست. اما شبکه بین المللی نیست هنوز...
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #43 : 04 آذر 1391، 12:08 ق‌ظ »
فرض کنید من یک نرم افزار ساختم مثلا نرم افزار ادغام فونت.حالا میخوام از این نرم افزار درکسب درآمد کنم.
چطور میتونم بدون استفاده از قانون کپی رایت در ایران با این نرم افزار کسب درآمد کنم؟
یه چیزی داریم بهش می‌گن business model . یعنی از چه طریقی می‌خوایم پول در بیاریم. در صنعت نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز عمده درآمد از طریق فروش خدمات تامین می‌شه.
مثلا اگه بنیاد بلندر تو ایران شعبه داشت و هنگام کار با بلندر من مشکلی برام پیش می‌یومد یا خدمات می‌خواستم،‌ اولین جایی که می‌رفتم شرکت اون‌ها بود، نه شرکت اصغر آقا که سر کوچمون هست :)
یا اگر کسایی که این نرم‌افزار رو نوشتن، اموزش بلندر رو هم می‌دادن (تو هلند همنچین کاری می‌کنن)،‌برای یادگیریش اولین جایی که می‌رفتم پیش اونا بود و نه کتابی رو معلوم نیست کی ترجمه کرده یا کی نوشته.
و هزارتا راه دیگه برای در آمد هست.

و در ضمن، هرچی تعداد کاربر یه نرم‌افزار بیشتر باشه، احتمال این‌که بیان و از اون شرکت خدمات بخوان بیشتره.
پیوند ۱ : http://en.wikipedia.org/wiki/Business_models_for_open-source_software
پیوند ۲: http://en.wikipedia.org/wiki/Open_source_economics
پیوند ۳: https://intranet.cs.aau.dk/fileadmin/user_upload/Education/Courses/2010/ENT/Lerner___Tirole_2002.pdf
« آخرین ویرایش: 04 آذر 1391، 12:11 ق‌ظ توسط سلمان العلما شیرازی! »

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
« پاسخ #44 : 04 آذر 1391، 03:32 ب‌ظ »
ای کاش قبل از اینکه بپرسید کپی رایت٬ آری یا نه؟ می‌پرسیدید که به نظر شما یک مدینه‌ی فاضله چه ویژگی‌هایی داره؟
آیا غیر از اینه که آب و برق و اینترنت و نرم‌افزار رایگانه؟
پاسخ میاد که: حالا که بعضی رعایت نمی‌کنند و بیش از حق خودشون مصرف می‌کنند و دزدی می‌کنند و عدالت را رعایت نمی‌کنند و ما نمی‌تونیم جلویشون را با قضا بگیریم بهتره پولی باشه.

من می‌گم تو بیا خرج زندگی عادی (نه اینکه هرکی دکتره باید میگو بخوره هرکی کشاورزه برنج ساده) فرد را بده بعد هرطور دلت خواست نرم افزارشو ویرایش و تکثیر کن.

قانون قانونه (بود) چه قانون نیوتون باشه چه قانون شیخ بهایی
اونا اومدن دزدیدن به نام خودشون زدن و گفتن هرکی می‌خواد باید پول بده تا ما بهش یاد بدیم و در ضمن شما آدم جهان سومی و ما هرچی گفتیم باید بگی چشم و اصلا اشتباه شد٬ شما آدم نیستید و ابزار پیشرفت مایید
اگه اونا و کپی رایتشون نبودن٬ حرف شیخ بهایی و اویلر به همه مردم می‌رسید و بشر به جاهایی فوق این زمان و مکان می‌رسید٬ اون موقه شیخ ما و اویلر ما و ادیسون ما و گالیله‌ی ما هم گشنه نمی‌موندن و ما نیز.
به لغت یا یک عبارت اشتباه گیر ندید و کلیت حرفمو بگیرید
:) :)