انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

نظر شما راجع به  قانون حق تکثیر ( کپی رایت ) چیست؟

حق تکثیر نشأت گرفته از نظام سرمایه داریست و آزادی مرا سلب میکند.
15 (36.6%)
حق تکثیر سبب صیانت از حقوق پدیدآورنده اثر میشود و وجود این قانون الزامیست.
26 (63.4%)

مجموع آرای اعضا: 41

نویسنده موضوع: حق تکثیر ( کپی رایت ) ، آری یا نه؟  (دفعات بازدید: 17151 بار)

0 کاربر و 11 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : حق تکثیر ( کپی رایت ) ، آری یا نه؟
« پاسخ #45 : 04 آذر 1391، 06:06 ب‌ظ »
فرض کنید من یک نرم افزار ساختم مثلا نرم افزار ادغام فونت.حالا میخوام از این نرم افزار درکسب درآمد کنم.
چطور میتونم بدون استفاده از قانون کپی رایت در ایران با این نرم افزار کسب درآمد کنم؟

این دید ویندوزی به قضیه‌ی نرم‌افزاره. بیا به این صورت این مورد رو بررسی کنیم.

۱. آیا شما نیازی به این نرم‌افزار داشتی؟
 اگه نه که خب اشتباه کردی چنین برنامه‌ای نوشتی. نرم‌افزار آزاد فقط بنا بر نیاز به وجود می‌آد
 اگه آره می‌ریم سوال بعدی

۲. آیا اگه خودت نمی‌نوشتی باید براش پول می‌دادی؟
 اگه نه که خب یعنی قبلاً چنین نرم‌افزار آزادی بوده و باز هم اشتباه کردی که یه چیز مشابه ایجاد کردی
 اگه آره هم حالا که خودت نوشتی به اندازه‌ی X خرج نکردی. یعنی به اندازه‌ی X کسب درآمد کردی

۳. آیا تو در زندگی‌ات فقط به همین یه برنامه نیاز داری؟
 فکر نمی‌کنم بتونی به این پرسش جوابی جز خیر بدی، حالا می‌رسیم به پرسش بعدی

۴. برای گذروندن امورت به چند تا برنامه‌ی دیگه نیاز داری؟
 فرض می‌کنیم به Y تا برنامه‌ی دیگه نیاز داری که ارزش هرکدومشون هم به اندازه‌ی همون X (ارزش برنامه‌ی خودت) باشه. توجّه داشته باش که این‌جا برنامه‌هایی مثل ویرچوال‌باکس، کامپایلر GCC، خود لینوکس و… رو هم هم‌ارزش همون برنامه‌ی خودت در نظر گرفتیم که دست پایین‌ترین حالت ممکن رو به دست بیاریم. مطمئناً می‌دونی که در واقعیت ارزش اون‌ها خیلی بیش‌تره و خودت هم هرگز نمی‌تونی چنین چیزی برای نیاز خودت بنویسی.

حالا ما می‌آیم یه اکوسیستمی معرّفی می‌کنیم به اسم نرم‌افزار آزاد. شما به عنوان یه توسعه‌دهنده می‌بینی که اگه توی این اکوسیستم وارد بشی و حتا نرم‌افزارت رو رایگان هم ارائه کنی، درسته که شاید در ظاهر به اندازه‌ی X ضرر کنی، ولی در عوض به اندازه‌ی Y×X که باید برای خرید نرم‌افزارهای مورد نیازت خرج می‌کردی، استفاده می‌کنی. با یه حساب سرانگشتی معلوم می‌شه که سود شما در این سیستم خیلی بیش‌تر از اون چیزیه که ممکنه ضرر به نظر بیاد.

این‌ها در صورتی که بود که نرم‌افزارت رو کاملاً رایگان ارائه کنی. حالا در کنار این همه سودی که در این سیستم می‌کنی، می‌تونی اگه کسی یا شرکتی برای نصب، پشتیبانی، آموزش و… نیاز به کمک داشت باهاش قرارداد ببندی و باز هم کسب سود کنی. منتها کسب سود درست و حلال بر پایه‌ی خدمت واقعی، نه این که انتظار داشته باشی یک بار کار کنم و تا آخر عمر ازش پول دربیارم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
« پاسخ #46 : 04 آذر 1391، 08:21 ب‌ظ »
ای کاش قبل از اینکه بپرسید کپی رایت٬ آری یا نه؟ می‌پرسیدید که به نظر شما یک مدینه‌ی فاضله چه ویژگی‌هایی داره؟ .........
ای گفتی مدینه فاضله ! یا همون اتوپیا ! واقعا می شه یه روز به جای پول ،  افراد خدمات بگیرن و خدمات بدن ....
فکرش رو بکن برنامه نویس به دور از دغدغه پول می شینه قشنگ کارش رو می کنه و نرم افزار رو به صورت متن باز می ده بیرون و کارش هم تنها اینه که توسعه اش بده فکرش رو بکنید و در قبال کارش خدمات می گیره ... و نونوا ، قصاب و ... هم فقط اینجورین مثلا می گن این ماه سهم هر نفر (نه هر خونواده) ۱۰ کیلو گوشته ! یا مثلا سیصد تا نون و همه هم فقط با نرمافزار های آزاد مفتی کار می کنن ! فکرشو بکن ...
البته گفتم خدمات در مقابل خدمات یعنی تو اگه بتونی کار کنی و نکنی این نیست که راه واسه خلاف باز باشه فقط باید بمیری حقت هم هست
ولی اونی که مثلا مریضیه پزشک ها بدون اینکه ازش چیزی بخوان درمانش می کنن جالب نیست !
حتی به این فکر کنید کسی که در حال درس خواندن است تا وقتی که در حال درس خواندن باشد خدمات دریافت می کند و دیگر دغدغه دیگری جز خود درس ندارد ...
خدایا منفعت طلبان و انحصار طلبان را نابود کن و ما را لایق مدینه فاضله ات قرار بده ..
« آخرین ویرایش: 04 آذر 1391، 08:47 ب‌ظ توسط h1229m »
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین علیرضا غریب

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 329
« پاسخ #47 : 08 آذر 1391، 07:30 ب‌ظ »
نقل‌قول
این‌ها در صورتی که بود که نرم‌افزارت رو کاملاً رایگان ارائه کنی. حالا در کنار این همه سودی که در این سیستم می‌کنی، می‌تونی اگه کسی یا شرکتی برای نصب، پشتیبانی، آموزش و… نیاز به کمک داشت باهاش قرارداد ببندی و باز هم کسب سود کنی. منتها کسب سود درست و حلال بر پایه‌ی خدمت واقعی، نه این که انتظار داشته باشی یک بار کار کنم و تا آخر عمر ازش پول دربیارم.
آقای بهزادی حرفاتون یجورایی دور از واقعیته و بیش تر رویا پردازی هستش.جسارت نکردما شاید من متوجه نشدم چی میگید.
من این نرم افزار رو تولید کردم چطور میتونم این نرم افزار و بزنم به نام خودم که فردا کس دیگه ای نیاد مثلا مرکز خدمات و پشتیبانی این نرم افزار رو راه بندازه و یا از فروش اون نرم افزار سود کنه و کوفت بهم نرسه و یا اصلا خودشو صاحب اثر معرفی کنه ...

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #48 : 08 آذر 1391، 09:27 ب‌ظ »
آقای بهزادی حرفاتون یجورایی دور از واقعیته و بیش تر رویا پردازی هستش.جسارت نکردما شاید من متوجه نشدم چی میگید.
من این نرم افزار رو تولید کردم چطور میتونم این نرم افزار و بزنم به نام خودم که فردا کس دیگه ای نیاد مثلا مرکز خدمات و پشتیبانی این نرم افزار رو راه بندازه و یا از فروش اون نرم افزار سود کنه و کوفت بهم نرسه و یا اصلا خودشو صاحب اثر معرفی کنه ...

اتّفاقاً این دلیلیه که می‌گیم تنها نرم‌افزار آزاده که حقوق توسعه‌دهنده رو حفظ می‌کنه و نه کپی‌رایت! شما وقتی نرم‌افزارت رو با مجوّز GPL ارائه می‌کنی، این یک جنبه‌ی قانونی داره که می‌شه در دادگاه هم بهش ارجاع داد. اگه کسی خودش رو صاحب اثر شما معرّفی کرد پس باید تاریخ ارائه‌ی کدش قبل از تاریخ ارائه‌ی مد شما باشه دیگه! نرم‌افزارهای آزاد روی بسترهایی مثل github ، launchpad ، bitbucket و, توسعه داده می‌شن که از نخستین کلمه‌ی کدی که زده شده تا آخرین تغییرات رو به صورت کامل و با تمام جزئیات نگه می‌داره و کسی هم نمی‌تونه منکرش بشه. هم‌چنین اگه کسی بخواد اثر شما رو بفروشه، شما به عنوان کسی که صاحب امتیاز اون اصر هستین و براش پروانه‌ای مثل CC BY-NC رو گذاشتین، می‌تونین ازش شکایت کنین و قانون هم ۱۰۰٪ طرف شما رو خواهد گرفت
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین علیرضا غریب

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 329
« پاسخ #49 : 08 آذر 1391، 09:42 ب‌ظ »
عالی بود.ممنونم آقای بهزادی.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #50 : 09 آذر 1391، 02:51 ب‌ظ »

اتّفاقاً این دلیلیه که می‌گیم تنها نرم‌افزار آزاده که حقوق توسعه‌دهنده رو حفظ می‌کنه و نه کپی‌رایت! شما وقتی نرم‌افزارت رو با مجوّز GPL ارائه می‌کنی، این یک جنبه‌ی قانونی داره که می‌شه در دادگاه هم بهش ارجاع داد. اگه کسی خودش رو صاحب اثر شما معرّفی کرد پس باید تاریخ ارائه‌ی کدش قبل از تاریخ ارائه‌ی مد شما باشه دیگه! نرم‌افزارهای آزاد روی بسترهایی مثل github ، launchpad ، bitbucket و, توسعه داده می‌شن که از نخستین کلمه‌ی کدی که زده شده تا آخرین تغییرات رو به صورت کامل و با تمام جزئیات نگه می‌داره و کسی هم نمی‌تونه منکرش بشه. هم‌چنین اگه کسی بخواد اثر شما رو بفروشه، شما به عنوان کسی که صاحب امتیاز اون اصر هستین و براش پروانه‌ای مثل CC BY-NC رو گذاشتین، می‌تونین ازش شکایت کنین و قانون هم ۱۰۰٪ طرف شما رو خواهد گرفت

البته قانونی که واقعا قانون گذار تعیین کرده و بهش پایبند باشه. نه قانونی که با سرمایه ۶۰۰ میلیارد دلاری یک کمپانی بزرگ به راحتی به نفع اون شرکت تغییر کنه.
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #51 : 10 آذر 1391، 08:26 ب‌ظ »
البته قانونی که واقعا قانون گذار تعیین کرده و بهش پایبند باشه. نه قانونی که با سرمایه ۶۰۰ میلیارد دلاری یک کمپانی بزرگ به راحتی به نفع اون شرکت تغییر کنه.

آفلاین Iman17

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 439
« پاسخ #52 : 04 فروردین 1392، 03:14 ب‌ظ »
اثری که کپی‌رایت داره، فارق از قیمتش داره به حقوق شما برای استفاده از اون اثر و از اون بدتر درک عملکرد اون تجاوز می‌کنه. من متوجّه نمی‌شم چرا کسی باید برای نرم‌افزار رایگان کپی‌رایت بذاره و منبعش رو ببنده، مگر این که اون نرم‌افزار کاری انجام بده که صاحب اثر دوست نداشته باشه مردم متوجّه بشن (مثلاً جاسوسی کنه).
این دیگه به سازنده برمیگرده.
شما به خاطر این که کدش منتشر نشده نمی تونی بهش تهمت بزنی که یه کاسه ای زیر نیم کاسه س.
Fedora 20 - 64 bit - Xfce 4.10

آفلاین majidkamali1370

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 928
« پاسخ #53 : 04 فروردین 1392، 03:26 ب‌ظ »
توی این هرکی هرکیه نرم افزاری، برای اینکه سازنده برنامه، برادریش رو ثابت کنه نیازه که کد منبع برنامه ها باز باشه.
Ubuntu 14.04 LTS 64-bit - unity

آفلاین Iman17

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 439
« پاسخ #54 : 04 فروردین 1392، 03:38 ب‌ظ »
توی این هرکی هرکیه نرم افزاری، برای اینکه سازنده برنامه، برادریش رو ثابت کنه نیازه که کد منبع برنامه ها باز باشه.
البته همه با این حرف موافق نیستن...یعنی برادری این طوری در نظرشون ثابت نمیشه (خیلی از سازنده ها هم که برادری اصلا براشون مهم نیست :دی)
بعدم مگه چند درصد از کاربران «معمولی» به دنبال کد نرم افزار هستن؟ یا میرن کد رو شخصی سازی می کنن که براشون مهم باشه؟
Fedora 20 - 64 bit - Xfce 4.10

آفلاین majidkamali1370

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 928
« پاسخ #55 : 04 فروردین 1392، 05:04 ب‌ظ »
واسه کاربرای معمولی اصلا مهم نیست و توانش رو هم ندارن ولی همینکه یکی که اینکاره است بره کد رو بررسی کنه و خبرشو بده که مشکلی نیست بقیه هم میپذیرن.
البته به قول شما واسه بعضی شرکتای نرم‌افزاری مثل مارکروسافت برادری اصلا مهم نیست :دی
Ubuntu 14.04 LTS 64-bit - unity