انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: مشکل کارت گرافیک ati سری 4xxx با نسخه جدید توزیع های لینوکسی مثل اوبونتو 12.10  (دفعات بازدید: 14126 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
من و @hamed.asl هر دو گرافیک ATI Radeon HD 4xxx داریم و مشکلاتی با اوبونتو 12.10
اطلاعات زیر رو hamed.asl جمع آوری کردند (که توی پ.خ ردوبدل شده). جزییات رو اینجا میذارم برای  کسایی که همین گرافیک رو دارند و شاید کسی راه حلی بلد باشه و ما رو خلاص کنه!

بعضی مواقع درایور ازاد گرافیک [در توزیع های جدید مثل 12.10] میتونه سری 4000 یا پایینتر رو درست راه اندازی کنه که در این صورت صدای فن نمیاد و همه چیز خوب کار میکنه. اگر این اتفاق افتاده ومشکلی ندارید با صدای فن یا چیزه دیگه یعنی گرافیکتون راه اندازی شده! اگر این اتفاق نه افتاد و فن صداش رو هوا بود پس درایور ازاد نتونسته درست گرافیک رو درایو کنه و به قولی نمیتونه فن رو با کنترل درجه حرارت وفق بده....پس باید کاتالیست نصب کنید. اما هیچ کاتالیستی روی 12.10 نصب نمیشه به این دلایل:

- درایور کاتالیست بالاتر از نسخه 12.6  دیگه از سری های ۲ و ۳ و۴ هزار ati پشتیبانی نمیکنه و کاتالیست 12.6 که از 4000 پشتیبانی میکنه از xorg 1.13  و از یونیتی جدید پشتیبانی نمیکنه که توی 12.10 استفاده شده :) پس اگر میخواید کاتالیست نصب کنید باید xorg رو دانگرید کنید به 1.12 (یادمه این قضیه دانگرید کردن xorg رو تو همین انجمن خوندم) و با یونیتی هم خداحافظی کنید :) و این نه به یونیتی ربط داره نه به اوبنتو و نه به کرنل! تا اونجا ک من میدونم قضیه xorg هست که اگر ورژنش از 1.12 بالاتر باشه (که تو توزیع های جدید قاعدتا هست!) کاتالیست 12.6 نمیتونه باهاش کار کنه و چون یونیتی از xorg 1.13 باید استفاده کنه با دانگرید کردنش یونیتی از کار میافته. کلا تا امتحان نکنید هیچی معلوم نیست ولی من فدورا 17 هم نصب کردم موفق نشدم گرافیکم رو نصب کنم. اوپن سوز هم همینطور! ارچ هم همینطور!!! کرانچ بنگ و ارچ بنگ هم همینطور!! در نهایت دیدم سنگین تره وقتم رو صرف کار بیهوده نکنم و برگردم رو 12.04 :)- تو اکثر سایت ها به دارندگان سری 4000 به پایین توصیه میکنن از نسخه 12.04 استفاده کنن که تا 4 سال خیالشون راحت باشه. معلوم نیست کی درایور مناسب ما بیاد ](*,) روی ۱۲.۰۴ اگر از additiona Drivers نصب کنید جواب میده (برای من ک جواب داده و توی سایها هم اکثرا نوشته که جواب میده...میتونید هم کاتالیست ۱۲.۶ رو نصب کنید اونم جواب میده)

-یه بنده خدایی یه سری درایور درست کرده بود برای این سری های 2 و 3 و 4هزار:
البته روی یونیتی جواب نمیده اما اگر از دسکتاپ xfce استفاده کنید فکر میکنم اون درایور جواب بده. چون خودم یکبار روی ubuntu studio ۱۲.۱۰ نصبش کردم و جواب داد ...اما روی خود اوبونتو یونیتی رو خراب میکرد
مخزن و کد نصب درایوری که گفتم یه بنده خدایی درست کرده بود برای ۱۲.۱۰:
sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx-legacy
برای پاک کردنش:
sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:makson96/fglrx
اینم لینک صفحه ای ک کد هارو از توش برداشتم:
http://www.unixmen.com/ubuntu-12-10-and-amd-catalyst-problem-solved/

لینکهای مرتبط با مشکل:
« آخرین ویرایش: 29 دی 1391، 02:57 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
من گرافیگ Radeon Hd 4250 دارم و هم آرچ (با xorg 1.13.1) و هم فدورا ۱۸ (با xorg 1.13) بدون مشکل کار میکنه.کلا بهتره با این سری‌های کارت گرافیک و  xorg نسخه 1.13 به بعد سراغ کی‌دی‌ای و یونیتی و گنوم نرید.

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 534
من گرافیگ Radeon Hd 4250 دارم و هم آرچ (با xorg 1.13.1) و هم فدورا ۱۸ (با xorg 1.13) بدون مشکل کار میکنه.کلا بهتره با این سری‌های کارت گرافیک و  xorg نسخه 1.13 به بعد سراغ کی‌دی‌ای و یونیتی و گنوم نرید.

سلام..

ممنون اقای توانا...ولی فکر نکنم مشکل از دسکتاپ باشه...چون اگه یادتون باشه ارچی رو هم که به کمک شما نصب کردم با دسکتاپ xfce هم مشکل صدای فن رو نشد حل کنم...

گرافیکم هم 4350 hd هست...

و اینکه اوبونتو 12.10 رو با ورژن های زوبونتو، لوبونتو هم تست کردم و همه مشکل صدای فن داشتن ](*,)

فدورا 17 هم نصب کردم همون مشکل بود...به اضافه ی مواردی که بالا گفتم ...هیچ کدوم درست گرافیک رو راه اندازی نمیکنن

فقط صدای فن من وقتی قطع میشه که از اوبونتو (یا مشتقاتش!) که تو ورژن 12.04 هستن استفاده کنم و درایور مورد نظر رو از ADDITIONAL dRIVERS نصب کنم  ](*,)

و یا استفاده از یه ورژن اوبونتوی 12.10 بدون یونیتی و نصب درایور از اون مخزنی که بالا اورده شده...

« آخرین ویرایش: 29 دی 1391، 05:02 ب‌ظ توسط hamed.asl »

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *

سلام..

ممنون اقای توانا...ولی فکر نکنم مشکل از دسکتاپ باشه...چون اگه یادتون باشه ارچی رو هم که به کمک شما نصب کردم با دسکتاپ xfce هم مشکل صدای فن رو نشد حل کنم...

گرافیکم هم 4350 hd هست...

و اینکه اوبونتو 12.10 رو با ورژن های زوبونتو، لوبونتو هم تست کردم و همه مشکل صدای فن داشتن ](*,)

فدورا 17 هم نصب کردم همون مشکل بود...به اضافه ی مواردی که بالا گفتم ...هیچ کدوم درست گرافیک رو راه اندازی نمیکنن

فقط صدای فن من وقتی قطع میشه که از اوبونتو (یا مشتقاتش!) که تو ورژن 12.04 هستن استفاده کنم و درایور مورد نظر رو از ADDITIONAL dRIVERS نصب کنم  ](*,)

و یا استفاده از یه ورژن اوبونتوی 12.10 بدون یونیتی و نصب درایور از اون مخزنی که بالا اورده شده...
بله یادم هست که مشکل داشتید. خیلی عجیبه. صدای فن لپتاپ من به سختی به گوش میرسه. دما هم با وجود سی‌پی‌یو AMD سه هسته‌ای خوبه.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
اوبونتو 12.10 اصلا استفاده نکردی؟
پس من با این کارت گرافیکم چه طوری یک سیستم عامل به روز داشته باشم  ](*,)

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
آقا سرت رو نکوب ;D.  من lubuntu 12.10 هم دارم و هیچ مشکلی ندارم باهاش.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
من lubuntu 12.10 هم دارم و هیچ مشکلی ندارم باهاش.
لوبونتو 12.10 از Xorg 1.13 استفاده می‌ کنه؟
aditional drivers  لوبونتویی که داری هیچ درایور تونسته پیدا کنه که پیشنهاد بده؟
(برای من تو اوبونتو 12.10 هیچ پیشنهادی نداره!)

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
آقا سرت رو نکوب ;D.  من lubuntu 12.10 هم دارم و هیچ مشکلی ندارم باهاش.

واقعا جز سر کوبیدن کار دیگه ای نمیشه کرد :دی

من یه چیزی یادم افتاد...بعضی از مطالبی ک در رابطه با صدای فن و اینا میخوندم قبلا میگفتن با اپدیت بایوس حل میشه...

شما بایوستون به روزه؟

من 2 سال پیش که لپتاپ گرفتم حواسم نبود و اشتباهی بایوس اپدیت رو همراه درایورهای نصب کردم و سیستمم به فنا رفت ...بعد از اون جرات نمیکنم بایوس رو خودم اپدیت کنم چون 50 تومن هزینه رو دستم گذاشت درست کردنش! ...

لپتاپم hp 4520s probook هست...کسی میدونه چه جوری باید اپدیت کنم بایوس رو؟؟

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareIndex.jsp?lang=en&cc=us&prodNameId=4145326&prodTypeId=321957&prodSeriesId=4145198&swLang=13&taskId=135&swEnvOID=4059

تو این لینک فایل اول مربوط به بایوسه

کیان بایوس شما هم هم اپدیته یا نه؟

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
بعضی از مطالبی ک در رابطه با صدای فن و اینا میخوندم قبلا میگفتن با اپدیت بایوس حل میشه...
منظور از صدای فن، فنِ سی پی یویه؟
روی PC صدای فن چطوری باید باشه؟ همیشه یک صدای ویییییییییییییییز (بدون قطع) از توی کیس میاد! (Power هم یک فن برای خودش داره)

شما بایوستون به روزه؟
از من لپتاپ نیست. این مشکلات رو روی PCم دارم.
هنوز جرات نکردم ویندوز اوریجینال لپتاپ رو دست بزنم. (گرافیک لپتاپم هم از سری چارهزاره.)
آپدیت بایوس PC هم به دردی میخوره؟ چطوری انجام میشه؟

یک نقل قول:
کیان جان ، Xorg رو باید کانفیگ کنی ، اینجارو بخون لطفا :
https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI

http://www.thinkwiki.org/wiki/Additional_options_for_the_radeon_driver

http://wiki.x.org/wiki/radeon

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
واقعا جز سر کوبیدن کار دیگه ای نمیشه کرد :دی

من یه چیزی یادم افتاد...بعضی از مطالبی ک در رابطه با صدای فن و اینا میخوندم قبلا میگفتن با اپدیت بایوس حل میشه...

شما بایوستون به روزه؟

من 2 سال پیش که لپتاپ گرفتم حواسم نبود و اشتباهی بایوس اپدیت رو همراه درایورهای نصب کردم و سیستمم به فنا رفت ...بعد از اون جرات نمیکنم بایوس رو خودم اپدیت کنم چون 50 تومن هزینه رو دستم گذاشت درست کردنش! ...

لپتاپم hp 4520s probook هست...کسی میدونه چه جوری باید اپدیت کنم بایوس رو؟؟

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareIndex.jsp?lang=en&cc=us&prodNameId=4145326&prodTypeId=321957&prodSeriesId=4145198&swLang=13&taskId=135&swEnvOID=4059

تو این لینک فایل اول مربوط به بایوسه

کیان بایوس شما هم هم اپدیته یا نه؟
بایاس من به‌روزه. آپدیت بایاس راحته. فقط فایل درست رو باید دانلود و بعد اجرا کنید.

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
عالی و مفید
آدرس لینک رو تو تاپیک توضیح نصب ati گذاشتم  ;)

http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,50517.msg391312.html#msg391312

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
نقل‌قول
منظور از صدای فن، فنِ سی پی یویه؟
روی PC صدای فن چطوری باید باشه؟ همیشه یک صدای ویییییییییییییییز (بدون قطع) از توی کیس میاد! (Power هم یک فن برای خودش داره)

من برعکس شما تا  حالا رو پی سی لینوکسی نصب نکردم...توی لپتاپ کلا یه فن وجود داره راحت میشه تشخیص داد...توی پی سی نمیدونم چه طوری باید باشه و کدوم فن باید صدا کنه  :P
الان شما از کجا تشخیص میدی مشکل داره گرافیکت پس؟

و البته اپدیت بایوس پی سی هم نمیدونم چه طوریه و آیا مفیده یا نه....

نقل‌قول
بایاس من به‌روزه. آپدیت بایاس راحته. فقط فایل درست رو باید دانلود و بعد اجرا کنید.

اخه همونطور که گفتم دفعه ی اول و آخری که همیچین کاری کردم سیستم دیگه روشن نشد بعد از خاموش کردن...

این توضیحات نصب بایوس من :

1. Download the file by clicking the "Download" or "Obtain Software" button and saving the file to a folder on your hard drive (make a note of the folder where the downloaded file is saved).
2. Depending on the desired update method, complete either of the Following steps:
a.To update the BIOS using HPQFlash or to create a bootable disk on key,double-click the downloaded file and follow the on-screen instructions.
   OR
b.To use HP System Software Manager (SSM) to update the BIOS on notebooks/laptops in a network, copy the downloaded file to the file store and then run the SSM software. 

Copyright © 2011 Hewlett-Packard Development Company, L.P.

یکم داستان داره گویا...فقط با اجرای برنامه ی دانلود شده حل نمیشه... ](*,)
« آخرین ویرایش: 30 دی 1391، 08:05 ب‌ظ توسط hamed.asl »

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
.
.
هر جا خوندم گفتن که اولین کار آپدیت بایوس هست. پس این کار لازمه .
هرچند که لپتاپ هایی که ati 4000 دارن دیگه اونقدر قدیمی شدن که آخرین آپدیت بایوسشون مال خیلی وقت پیشه
به هرحال ساده ترین کار اینه که اینو سرچ کنین: "download hp driver    loptop model   bios"
یه فایل exe است  ;)

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
.
.
هر جا خوندم گفتن که اولین کار آپدیت بایوس هست. پس این کار لازمه .
هرچند که لپتاپ هایی که ati 4000 دارن دیگه اونقدر قدیمی شدن که آخرین آپدیت بایوسشون مال خیلی وقت پیشه
به هرحال ساده ترین کار اینه که اینو سرچ کنین: "download hp driver    loptop model   bios"
یه فایل exe است  ;)

لینک صفحه ای که بایوسم توشه رو خودم دادم بالاتر! اتفاقا برای 2012 اپدیت داده بیرون...بابا کجاش قدیمیه؟!! 1 ماه دیگه میشه 2 سالش! قدیمیه؟ من روی دو سال دیگه هم امید دارم برای استفاده از این سیستمم(حداقل!)...تو ویندوز که حرف نداره

مشکل فایلش نیست..مشکل نصبشه که همونطور که گفتم یه بار کار دستم داد وقتی فقط از فایل exe استفاده کردم  ](*,)

بعد الان یه سوالی پیش اومد...توی لینوکس چه طور باید بایوس رو اپدیت کرد؟؟  فایلش که exe هست؟
« آخرین ویرایش: 30 دی 1391، 11:51 ب‌ظ توسط hamed.asl »