انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: زندگی با فدورا  (دفعات بازدید: 13003 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Nitro

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 34
زندگی با فدورا
« : 27 تیر 1387، 10:04 ق‌ظ »
سلام به همه . من تازه عضو شدم و تبریک می گم که توزیع فدورا رو توی فروم خودتون جای دادین.
زندگی با فدورا !!!! اره .
البته این مطلب رو فقط فدورایی ها بخونن ( لطفا (( چشمک ))‌ ) اگه هم می خونید با یک دید دیگه به فدورا نگاه کنید . نه یک دید ((( اه اه باز فدورا .... ولش کن )))
درسته که فدورا نسبت به توزیع هایی چون اوبونتو خیلی سخته و کار کردن باهاش لذت فوق العاده ایی داره . این حس رو زمانی درک می کنی که حداقل باهاش یه ۶ ماهی کار کرده باشی . نه مثل بعضی از دوستان که کم لطفی می کنن و فقط اون رو برای یکی دو روز نصب می کنن و چون به محیط اوبونتو عادت کردن نمی تونن باهاش کار کنن و کمی گیج می شن بعد هم می گم .... اه .... چه توزیع مزخرفی ... اصلا بدرد نمی خوره ...... این طور نیست . اگه فقط ۶ ماه باهاش زندگی کنی دیگه ازش دل نمی کنی . چون همیشه فدورا حرفی برای گفتن داشته  و داره . و بزرگان لینوکس هیچ وقت ازش بد نگفتن . اگه دقت کنین کسانی که توی کار شبکه و سرور هستن هیچ وقت توزیع غیر از فدورا و ردهت و centos رو استفاده نمی کنن . هیچ گاه به عنوان توزیع از اوبونتو استفاده  نمی کنن . همیشه جدید ترین نرم افزار ها توی فدورا گنجانده شده و بعد از یکی دو دوره از تاریخ ریلیز می بینیم که توزیع های دیگه هم از همون برنامه ها توی توزیع خودشون استفاده می کنن . در واقع فدورا پرجم دار همه ی توزیع هاست . اگه دقت کنید می بینید که همین برنامه هایی که توی اوبونتوی هاردی قرار گرفته همه از موقع ریلیز اوبونتو انگشت روی این قضیه می ذارن و می گن اره فعلا برنامه به اوبونتو اضافه شده و فعلا کار توی اوبونتو انجام شده ولی اگه فدورا کار کرده باشی می بینی همین کار ها ۱-۲ سال پیش رو فدورا انجام شده بود . سرعت بسیار بالای فدورا که زبان زده همه است . شناسایی سخت افزار و کرش نکردن اون که ......

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3284
    • هزاردستان
پاسخ به: زندگی با فدورا
« پاسخ #1 : 27 تیر 1387، 10:57 ق‌ظ »
والا من نمیدونم شما این مرور بر فدورا رو از کجا در آوردین ولی خوب به هر حال نظر شخصیتونه...
به نظر من اینطوری یکجانبه و یکطرفه و دلبخواهی و بی‌منطق و بی لینک و کورکورانه و غیر کارشناسی و بی‌دلیل و مدرک نگاه کردن به توزیعها یا برنامه‌های موجود فقط *جنگ* درست میکنه! نه کسی چیزی یاد میگیره و نه چیز بدرد بخوری مطرح میشه...
پستهای خوبی در مقایسه توزیعها با هم تو انجمن هست که از کاربرا دعوت اونها رو ببینند و ممنون میشم که این بحث رو ادامه ندید!
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین Nitro

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 27 تیر 1387، 11:05 ق‌ظ »
ما که از اول به اقا مهدی ارادت خاص داشتیم و داریم . چشم ادامه نمی دم .
ولی نظر من غیر کارشناسانه نبود . کجای حرف من غلط بود نمی دونم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟  :'(
بی خیال .حتما که نباید لینک بدم . خودتون با فدورا کار کنید می بینید چی می گم . هر چند که من شما رو دور را دور می شناسم آقا مهدی . برای همین نظر شما برام محترمه .
ولی از اول گفتم که فقط کسانی که فدورا کار می کنن بخونن .
اینکه فدورا همیشه جلوتر از توزیع های دیگه هست که مثل روز روشنه . کافیه شما یکی دو دوره با فدورا باشین بعد بگین که حرف من غلط هست یا نه ... البته شما که با فدورا کار کردین ( آقا مهدی ) دیگه نباید این رو بگین
به هر حال دیگه جواب نمی دم تا به قول شما جنگ نشه \\:D/

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
    • هزاردستان
« پاسخ #3 : 27 تیر 1387، 11:17 ق‌ظ »
چشم ادامه نمی دم . تا به قول شما جنگ نشه \\:D/
ممنون :)

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1352
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
« پاسخ #4 : 27 تیر 1387، 11:21 ق‌ظ »
من از طرف داران فدورا هستم، هر چند با اوبونتو کار می کنم.
دلیل ترجیح فدورا و ردهت و centos در شبکه به توزیع های دیگه، RPM Base بودن اوناست چون همون طور که می دونید راهنما های شبکه اکثرا RPM Base هستند.
Godisnowhere

آفلاین شایان

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 284
« پاسخ #5 : 27 تیر 1387، 11:23 ق‌ظ »
سلام.
شرمنده که بحث را ادامه می‌دهم ولی :oops:
۱- من الان حدود یک ماه است که فدورا ۹ نصب کرده‌ام و با آن کار می‌کنم. قبلاً هم فدورای ۶ را به مدت ۳ ماه داشتم. کلاً سیستم عامل خوبی است ولی هنوز خیلی کار دارد که به اوبونتو برسد.
۲- در مورد چیز‌هایی که در مورد فدورا گفتید من خودم شخصاً‌ تجربه کرده‌ام ( و در حال تجربه هستم.)که بعضی از آن‌ها نادرست است. مثلاً شناسایی سخت‌افزار در فدورا خیلی سخت‌تر از اوبونتو است.
۳- شما هم اگر به دیگران اشکال می‌گیرید که چرا فدورا کار نمی‌کنند و آن را امتحان نمی‌کنند پیشنهاد می‌کنم که خودتان هم اوبونتو را امتحان کنید. (‌البته با توجه به حرف‌هایتان به نظر می‌رسد امتحان کرده‌اید؟)
۴- این پست از اوبونتو زده می‌شود و تجربه‌ی شخصی من این است که اوبونتو راحت‌تر از فدورا است (‌ و فدورا در قبال این برتری اوبونتو برتری خاصی ندارد) (‌تعداد زیاد کاربران یک توزیع (‌ مثلاً‌ این که اکثر شبکه‌کارها rpm کار هستند، لزوماً نشانه‌ی به‌تر بودن نیست.)

و نکته‌ی آخر این که:
گفتن این که این پست را ادامه ندهید پاک کردن صورت مسئله است. ما باید یاد بگیریم که می‌تونیم بحث کنیم و بحث به جدل کشیده نشود.

با تشکر
Your object is to save the world, while still leading a pleasant life
http://nillux.blogspot.com

آفلاین Nitro

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 27 تیر 1387، 12:08 ب‌ظ »
شایان عزیز . خوشحالم که فدورا رو امتحان کردی ...
بله من از اوبونتو 6.10 تا 8.04 کار کردم . یعنی من رو کامپیوترم بیشتر توزیع ها رو امتحان می کنم و تا چند وقت باهاشون سر می کنم ولی اوبونتو رو تا ۲ سالی داشتم به طور مداوم ..... .
اینکه بحث رو ادامه نمی دم به خاطر اینه که مهدی جان گفتن .
من هم همین رو گفتم که اوبونتو راحتر از فدورا هست . کار کردن با فدورا سخته ولی لذت بخشه. . در ضمن فکر می کنی چرا اکثر شبکه کار ها rpm کار می کنن ؟ تابه حال فکر کردی ؟؟؟؟ چرا مثلا از توزیع های که بر پایه deb هستن استفاده نمی کنن ؟؟؟؟ تا به حال فکر کردی ؟؟؟؟ چرا ؟؟؟؟ حتما یک چیزی هست که این قدر طرفدار داره ......

خیلی نکته بود که باید می گفتم که نمی گم جون آقا مهدی گفتن که ادامه ندم . این رو زدم چون فکر کردم باید این که فقط یک توزیع باید برتر باشه رو از ذهن بچه ها دور می کردم . من خودم فقط به یک توزیع بسنده نمی کنم و توزیع های جدید رو امتحان می کنم و معمولا با فدورا می سنجم .
من اوبونتو رو هم کار کردم . توی همین فروم اشکالاتش بیان شده . از جمله کرش کردن های پی در پی اون .

راستی دوتا سوال من رو جواب بده .....
۱ . چرا می گی هنوز خیلی مونده که فدورا به اوبونتو برسه . پشت فدورا دریایی از تجربه ی کارمندان و مهندسین ردهت هستش ....
۲.چرا می گی شناسایی سخت افزار تو فدورا سخته ؟؟؟ با کدوم سخت افزار مشکل داری ؟؟ بگو تا اونجا که تجربه داشته باشم کمکت کنم !!!!!
« آخرین ویرایش: 27 تیر 1387، 12:15 ب‌ظ توسط Nitro »

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #7 : 27 تیر 1387، 02:38 ب‌ظ »
درود

جواب سئوال هاتون

۱- قرار نیست فدورا به اوبونتو برسه و یا اوبونتو به فدورا برسه
چون این دوتا هدف های متفاوتی با هم دارن و هدف هاشون کاملاً مشترک نیست
هدف اوبونتو ساده کردن استفاده و راحتی اون هست ولی فدورا این هدف رو نداره

حتی می بینیم اینا گاهی حرکت های ضد هدف اصلیشون میکنند
مثلا اوبونتو ۸.۱۰  از کرنل جدید ۲.۶.۲۶ استفاده خواهد کرد که با توجه به سابقه اوبونتو این یعنی به روز تر کردن بسته ها کاری که هدف اصلی فدورا هست
همینطور فدورا در ورژن ۹ بسیار راحت تر و کاربر پسند تر شده ( نسبت به ورژن های قبلی)

۲- مشکل زیادی با سخت افزار نداره
و معمولاً سادورت بهتری نسبت به سخت افزار ها داره و اونم به خاطر کرنل و پکیج های جدیدش هست

ولی مشکلی که اکثراً دارند اینه که چون فدورا از تمامی پکیج های آزاد استفاده میکنه و برای استفاده از درایور های خاصی که لایسنس دارند باید خودتون منابع دیگه ای رو بهش اضافه کنید
و دیگه اینکه به راحتی اوبونتو نیست وکاربران باید اعمال بیشتری رو انجام بدند

ولی این دلیل بر نشناختن سخت افزار ها و یا بد تر شناختن اونا نیست
شاید شما برای نصب کارت گرافیکی در اوبونتو چند ui مختلف داشته باشید که کارتون رو راحت کنه ولی نبود این دلیل بر ایراد داشتن توزیع نیست
چون هدف فدورا این نیست
شما می تونید پکیج های مورد نظر رو خودتون دستی نصب کنید و مشکلی نداشته باشید

باید ببینید از سیستم چی می خواید و کدومشون نیاز شما رو به بهترین وجه رفع می کنه
اگر سیستم کم دردسر و راحت می خواید که کمترین نیاز رو به دونستن داشته باشه ( در لینوکس ها ) اوبونتو بهترین انتخاب هست
ولی فدورا دقیقاً عکس این هست و اگر دوست دارید از تک تک اجزای سیستم لذت ببرید یکی از بهترین توزیع هاست

در ضمن پشتیبانی شرکت های تجاری بزرگ از rpm base ها باعث شده که در کار های حرفه ای و تجاری فراگیری بیشتری داشته باشند ( در هر استفاده ای )

ویرایش :

فکر می کنم عنوان تاپیک همه چی رو بگه :)

کسی که می خواد با لینوکس زندگی کنه توزیع هایی مثل اسلک و فدورا براش بهشته :)  ( هر کدوم از یک نظر)
« آخرین ویرایش: 27 تیر 1387، 02:48 ب‌ظ توسط کرگدن »

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین Nitro

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 27 تیر 1387، 03:29 ب‌ظ »
تشکر از کرگدن جان عزیز به خاطر جوابش . ولی یه اشتباه لپی شده کرگدن جان . این دو تا سوال رو من از شایان پرسیدم . من که خودم با فدورا مشکل ندارم زبانم لال . شایان مشکل داره ....... گفتم اگه می شه این دوتا سوال رو شایان جواب بده . با این حال من و شما نداریم . شایان عزیز جواب سوال ها رو گرفتی ؟؟؟؟؟

آفلاین hichkas

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 39
« پاسخ #9 : 27 تیر 1387، 04:01 ب‌ظ »
تشکر از کرگدن جان عزیز به خاطر جوابش . ولی یه اشتباه لپی شده کرگدن جان . این دو تا سوال رو من از شایان پرسیدم . من که خودم با فدورا مشکل ندارم زبانم لال . شایان مشکل داره ....... گفتم اگه می شه این دوتا سوال رو شایان جواب بده . با این حال من و شما نداریم . شایان عزیز جواب سوال ها رو گرفتی ؟؟؟؟؟

من از هر دو استفاده می کنم !

فکر کنم این بحث ها چیزی جز جنجال نداشته باشه !!

شما که تاپیک رو باز کردید اصولا باید تاپیک رو هم هدایت کنید !

آفلاین شایان

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 284
« پاسخ #10 : 27 تیر 1387، 07:03 ب‌ظ »
سلام و با اجازه‌ی کرگدن جان

۱-بهتر بودن اوبونتو نسبت به فدورا به خاطر سادگی استفاده از اونه. به نظر من استفاده از نسخه‌های جدید و به روز شده، در اوبونتو نیز به اندازه‌ی فدورا وجود دارد نمونه‌هایش را خودتان ذکر کردید.

۲- این که می‌فرمایید rpm ها بیشتر در محیط تجاری پشتیبانی می‌شوند به نظر من مربوط به گذشته است. در حال حاضر فکر می‌کنم دقیقاً اوضاع در حال چرخیدن است و deb ها بیشتر پشتیبانی می‌شوند. به هر حال شما تجربه‌ی بیشتری دارید و اگر برای حرفتان پیوند ارائه کنید حرفی نیست.

۳- منظور من از شناسایی سخت‌افزار را هم کرگدن جان عرض کردن باز هم مسئله‌ی سادگی مطرح می‌شود. مثلاً من برای وصل شدن به شبکه‌ی بی‌سیم در اوبونتو کافی است نام کاربر و کلمه‌ی عبور را وارد کنم تا وصل شوم. اما در مورد فدورا باید بروم و چند فایل مربوط ب تنظیمات را دستی تغییر دهم و بعد وصل شوم.(‌ البته ربطی نداشت   ;) )
۴-در مورد کار شبکه هم که اگر منظور نصب apache و php و mysql و اینا است که من در اوبونتو و دبیان خیلی راحت نصب کردم و کار می‌کنم. در این مورد اطلاعات زیادی ندارم که چرا فدورا بهتر است ( اما زیاد شنیده‌ام.) ممنون می‌شم اگر راه‌نمایی کنید که فدورا دقیقاً در چه موردی بهتر است.

۵-در مورد لذت بردن از سیستم عامل هم کاملاً به نظر فرد بستگی دارد و قابل بحث نیست.

با تشکر
Your object is to save the world, while still leading a pleasant life
http://nillux.blogspot.com

آفلاین Nitro

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 27 تیر 1387، 07:36 ب‌ظ »
خیلی خوب بود شایان عزیز.
بله ... چرا نمیشه .... این لینک رو بخون . خوده تیم فدورا می گن چرا با توزیع های دیگه فرق می کنن . البته ۲ موردش رو که به لطف فدورا همه دارن .
ولی بقیه رو هیچ توزیعی نداره . مگه مبتنی بر ردهت باشه......
توسعه دهنده گانشون هم شرکت ردهت هست
این لینک هم بدرد کسانی می خوره که هنوز با فدورا آشنا نشدن .
لینک اولی راهنما و لینک دومی همونی که گفتم .برتری های فدوراست

http://www.fedorafaq.org/f9/

http://fedoraproject.org/wiki/Overview

قسمت What makes Fedora different? رو بخون . تفاوت رو ببین .

من از بحث های بدون جر و بحث و بی ادبانه بدم می اد . ولی شماها خوب پیش رفتین . خوبه . این شد یک بحث خوب و مفید . اگه شما هم چیزی دارین بگین درموردش صحبت کنیم .
البته گفته باشم بدون تعصب . اگه بدی در مورد فدورا بگین ناراحت نمی شم و اگه منطقی باشه قبول می کنم . چون خودم نقاط ضعف فدورا رو تقریبا می دونم

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
    • هزاردستان
« پاسخ #12 : 27 تیر 1387، 08:18 ب‌ظ »
راستش من فقط دلم به حال فدورا سوخت :'(

آفلاین Nitro

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 27 تیر 1387، 08:20 ب‌ظ »
راستی در مورد راحتی اوبونتو
یه مثال می زنم خوب بخونید
۲ نفر توی ۲ آزمایشگاه کار می کنن . اولی توی آزمایشگاهی کار می کنه همه چیز مکانیزه و خودکار هست و کافیه یک جا بنشینه و تماشا کنه . دومی تو آزمایشگاهی هستش که باید خودش همه کار بکنه . بعد از مدتی همه فوت و فن آزمایشگاه رو یاد میگیره . بعد هر دو تا آزمایشگاه تعطیل می شن . و هر دو می رن به یک آزمایشگاه . بعد توی مصاحبه شرکت می کنن تا استخدام بشن . به نظرتون کدوم استخدام می شه .؟؟؟؟
اگه منظور م رو فهمیده باشین باید بگم که هدف ما توی لینوکس یادگرفتن هست . اگه همه چیز با دوتا کلیک ظاهر بشه و ندونیم چی شد که اینجوری شد. من دوست دارم توی توزیعی کار کنم که سخت باشه . که همه چیز رو یاد بگیرم . پیکربندی اوبونتو فوق العاده ساده است ولی اگه مجبور بشین با یه توزیع دیگه کار کنید چی کار می کنید . اومدیم جایی رفتین که روی کامپیوترش فدورا نصب بود . به شما می گن توی پیکر بندی فدورا مشکل دارم کمک می کنی ؟؟ چی کار می کنید شما اون وقت ؟؟؟؟؟

من خودم ۱ هفته طول کشید تا یاد بگیرم چه طوری باید کارت گرافیکم رو پیکربندی کنم در حالی که توی اوبونتو یک روز هم طول نکشید ولی لذتی که فدورا موقع پیکربندی بهم داد اوبونتو بهم نداد. معمولا چیزی سخت بدست آوردن لذت زیادی رو به ادم می ده ./ البته این ها همه نظرات شخصی بنده است . شما می تونین قبول نکنید .

ولی من دوست دارم با توزیع کار کنم که توی پیکربندی دستم رو باز می ذاره . با توزیع کار کنم که کاربراشو تنبل بار نیاره . شما گفتین که راحتی اوبونتو نسبت به فدورا از برتری های اون هست . اجازه بدین من با نظر شما مخالفت کنم . این دلیل بر برتری یک توزیع نیست . دلیل بر تنبل بار آوردن کاربران اون توزیع هستش .
من با هر دو توزیع مبتنی بر دبیان و ردهت کار کردم . ولی بیشتر تجربه هام رو از فدورا گرفتم . چون وادارم می کرد بیشتر توی لینوکس جستجو کنم .

آفلاین Nitro

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #14 : 27 تیر 1387، 08:21 ب‌ظ »
راستش من فقط دلم به حال فدورا سوخت :'(

چرا آقا مهدی ؟؟؟؟ خدا نکنه .......... . حیف دلتون نیست ؟؟؟؟
فذورا بهترین دوست منه.....