انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چه چیزهایی باعث میشه از BSD-likeها استفاده نکنیم؟  (دفعات بازدید: 12262 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
چرا اوبونتو نصب میکنیم ولی pcBSD نصب نمیکنیم؟

نصب گرافیکی:
  • اوبونتو:‌ بله
  • pcbsd: بله
میزکار:
  • اوبونتو:‌ گنوم، kde، سینامون، Mate، اوپن باکس وووو
  • pcbsd: گنوم، kde، سینامون، Mate، اوپن باکس وووو
X.org
  • اوبونتو: بله
نسخه سرور:
انجمن پشتیبانی:
منابع آموزشی
پلتفرم:
  • اوبونتو:‌64 بیت و 32
  • بی اس دی: 64 بیت و 32
پشتیبانی سخت افزار:
  • اوبونتو: 90 از 100
  • بی اس دی: 80 از 100 (حسی میگم ;D)
لیبره آفیس:
گیمپ:اوپن سورس
  • اوبونتو: بله با مجوز gpl
  • pcbsd: بله با مجوز bsd
کپی لفت
  • pcbsd: خیر
پکیج-منیجر
  • اوبونتو: apt
  • پی30بی-اس-دی: PBI
مرکز نرم افزار
  • اوبونتو: Ubuntu Software Center
  • پی30بی-اس-دی: AppCafe

نمی دونم چرا گیر دادیم به این اوبونتو؟
« آخرین ویرایش: 20 بهمن 1391، 01:13 ق‌ظ توسط کیان »

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
یکی از دلیل هاش به نظرم مستندات آموزشی است که در اوبونتو نسبت به سایرین بیشتر است و برای هر مشکلی منبعی معرفی شده!

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
خب BSD ها هدف اصلیشون دسکتاپ نیست. در خیلی از سرور های بزرگ و مشهور جهان (مثل یاهو و IBM ) از  BSD ها استفاده میکنند. البته در همه جای دنیا هستند اینگونه سرورهای مبتنی بر BSD.

PC-BSD هم از لحاظ سادگی و زیبایی دست کمی از اوبونتو (همچنین مینت!) نداره. فقط مشکل اساسیش شناسایی ضعیف در برخی از سخت افزارها هست. شخصا با کارت وایرلس اکسترنال مشکلات زیادی باهاش دارم و جاهایی (مثل آموزشگاه که میرفتم) مجبور هستم تقاضای نت کابلی کنم یا با لینوکس لاگین کنم.

در ضمن BSD-Like میشه توزیع های لینوکس که ایده های BSD رو دارند مثل Archlinux, Slackware, Gentoo, CRUX,.... . بهتره بگی BSD ها.
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین Yaser-16

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
دوست دارم تجربش کنم ولی اول می خوام بیشتر دربارش بدونم
تو یه تاپیکی دوستان گفتن می تونم فایل های deb اوبونتو رو روش نصب کنم (این محشره)
چند تا سوال دیگه هم دارم:
از زبان و فونت های فارسی پشتیبانی می کنه؟
از گراب استفاده می کنه؟راحت کنار اوبونتو و ویندوز نصب می شه؟
 ‏
آنان که آزادی را فدای امنیت می‌کنند، نه شایستگی آزادی را دارند و نه لیاقت امنیت را!   بنیامین فرانکلین

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
چند نکته به دوست عزیزم yaser-16
نصب dpkg و نصب apt-get به معنی توانایی استفاده از مخازن اوبونتو نیست ! باید دید می شه لیست سورس های اوبونتو رو اضافه کرد یا نه !
اما فکر می کنم از زبان فارسی پشتیبانی کنه چون دوستان استفاده می کنن ! اصولا تمامی سیستم عامل های یونیکس قابلیت اجرای برنامه های هم رو دارند ! مثلا ubuntu one رو می شه توی تمام سیستم عامل ها اجرا کرد ، ولی باید اول کامپایل بشه و بسته بشه واسه ‌BSD ! اوکی  ;)
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
دلیل من خیلی ساده‌ست. پروانه‌ی انتشار گنو/لینوکس GPL است، ولی پروانه‌ی BSD خیر!
من نمی‌خوام روی سکّویی کار کنم که بعداً یه عدّه بتونن ببندنش و از زحمات من پول دربیارن
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
آره. این چیزها (آزادی - gpl وووو) هست. اما بیشتر منظورم از جنبه فنی بود.

یک سوالی برام ایجاد کردی: میشه یک گروه روی سورس BSD کار کنند و نتیجه کارشون رو با GPL منتشر کنند؟

آفلاین majidkamali1370

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 928
نقل‌قول
یک سوالی برام ایجاد کردی: میشه یک گروه روی سورس BSD کار کنند و نتیجه کارشون رو با GPL منتشر کنند؟
آره ولی برعکسش نمیشه. چیزی که GPL شده باید همیشه GPL بمونه ولی همونطور که دانیال گفت، میشه یه نرم افزار که BSD هست رو وسطای کار وقتی قوی شد، انحصاریش کرد. اونجاست که دماغ که هیچی، همه جای توسعه دهندهش میسوزه.
Ubuntu 14.04 LTS 64-bit - unity

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
پروپاگاندای گنو :) (که با ایجاد تشویش در دنیای نرم افزار میخواد همه رو به سمت خودش بگشه! یک نمونه استالینیسم خالض!)
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
دلیل من خیلی ساده‌ست. پروانه‌ی انتشار گنو/لینوکس GPL است، ولی پروانه‌ی BSD خیر!
من نمی‌خوام روی سکّویی کار کنم که بعداً یه عدّه بتونن ببندنش و از زحمات من پول دربیارن
بیشتر فکر کردم  ;D  gpl دست اول هم مثل bsd‌ میمونه: توروالدز هرموقع دلش بخواد میتونه سورس رو ببنده و دیگه با gpl منتشر نکنه ::)

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
من امروز یک نوشته در مورد تفاوتهای میان سیستم‌عامل های لینوکس و BSD تو وبلاگم گذاشتم.
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
نقل‌قول
آره ولی برعکسش نمیشه. چیزی که GPL شده باید همیشه GPL بمونه ولی همونطور که دانیال گفت، میشه یه نرم افزار که BSD هست رو وسطای کار وقتی قوی شد، انحصاریش کرد. اونجاست که دماغ که هیچی، همه جای توسعه دهندهش میسوزه.
مگه توسعه دهنده اش نمی تونه با استفاده از سورسی که در احتیار داره بازم به کارش ادامه بده؟
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
میشه یه نرم افزار که BSD هست رو وسطای کار وقتی قوی شد، انحصاریش کرد. اونجاست که دماغ که هیچی، همه جای توسعه دهندهش میسوزه.
مگه توسعه دهنده اش نمی تونه با استفاده از سورسی که در احتیار داره بازم به کارش ادامه بده؟
چرا، ولی نسخه بهتر شده کد خودش رو نخواهد داشت و باید با برنامه‌ای که خودش شروع کرده رقابت کنه.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
منم در جواب سؤالی که در عنوان پرسیده شده باید بگم:
دلیل من برای استفاده نکردن از bsd ها خوب عمل نکردن یونیتی و کامپیزکانفیگ هستش که اولین ابزار کاری من هست. بعد از اوبونتو ، ترجیح میدم از ویندوز هفت و بعد ویندوز آبی و بعد ویندوز چشم انداز و بعد بقیه توزیع‌های گنوم/میزکار و بعد کی‌دی‌ای/میزکار استفاده کنم. پس بی اس دی ها (حداقل در جایگاه چارم قرار دارن

راستی در مورد این جوابم بحث نکنید که حاصل یکی دو سال تحقیقمه.
:) :)

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
میشه یه نرم افزار که BSD هست رو وسطای کار وقتی قوی شد، انحصاریش کرد. اونجاست که دماغ که هیچی، همه جای توسعه دهندهش میسوزه.
چرا، ولی نسخه بهتر شده کد خودش رو نخواهد داشت و باید با برنامه‌ای که خودش شروع کرده رقابت کنه.
اگه توسعه دهنده ی خوبی باشه که تونسته باشه پروژه را به اونجا برسونه می تونه با آخرین سورسی که داده و دار کارش را ادامه بده و مسلما از پروژه ی قبلیش هم جلو میوفته و پیروز میشه
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم