انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آموزش کامپایل و نصب هسته ی جدید !  (دفعات بازدید: 53835 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 854
آموزش کامپایل و نصب هسته ی جدید !
« : 27 بهمن 1391، 06:55 ب‌ظ »
سلام به همگی !
چند هفته پیش یه آموزش واسه نصب ساده و سریع هسته ی جدید گذاشته بودم توی این آدرس :
اما از اونجایی که اون هسته ها برای همه ی مدل ها از قبل کامپایل شدن و شاید نیازی نباشه که سیستم شما همه ی اون ماژول های اضافه رو داشته باشه که باعث کندی سرعت میشه ، بر آن شدم که کامپایل هسته رو یاد بگیرم و واستون هم بنویسم دقیقا چی کار کردم و شما هم دقیق بدونین که دچار مشکل نشین !
---------------------------------------------------------
اصلا کار سختی نیست !
فقط یکم زمان نیاز داره ...

اما بعد از به روز رسانی از این طریق خیلی بیشتر از اون روش قبل میشه از سیستم انتظار داشت که سخت افزار رو به خوبی بشناسه و سرعت خوبی هم داشته باشه !
(البته در صورت کانفیگ درست ! اگه توی روش هایی که گفتم از روش کانفیگ دستی استفاده کنین ممکنه به خاطر ۱ اشتباه کوچیک بعضی سخت افزارهاتونو نشناسه که البته میشه با کامپایل دوباره و نصبش درستش کرد!)

اما واسه این کار به ۲تا پیش نیاز نیاز داریم :
۱) کدهای هسته ی جدیدی که میخوایم کامپایل کنیم که از آدرس زیر میتونین بگیرین (حجمش تقریبا ۸۰ مگابایته) (الان که مینویسم این اومده linux-3.7.8.tar.bz2)
۲) اجرای دستور زیر واسه نصب یک سری پیش نیازها که شاید توی بعضی سیستم ها هنوز نصب نباشه (چند پکیج واسه کامپایل هسته ، واسه من ۱۱.۴ مگابایت دانلود کرد):
sudo apt-get install ncurses-dev kernel-package build-essential
بعد از این کار هسته ی جدید که یک فایل فشرده هست رو از حالت فشرده خارج کنین (واسه من ۴۷۷ مگابایت شد!) و از ترمینال به محلی که هسته ی جدید رو استخراج کردین برین.

چند روش هست که تا اونجا که من دیدم روشی به نام رایجتر بیشتر توصیه شده

برای پیکره بندی هسته ۳ راه دارین ، یعنی ۳ تا کد زیر هستن که میتونین توی ترمینالتون وارد کنین

اولی :
make menuconfig
 که پنجره ای شبیه این واستون باز میشه :

توی این ویزارد میتونین همه ی کانفیگ ها رو خودتون دستی تنظیم کنین که واسه کاربرهایی که حرفه ای نیستن توصیه نشده !

راه دوم پیکره بندی بر اساس تنظیمات همین هسته ای که الان دارینه که اگه قبلا خودتون تنظیم کرده بودین و الان فقط برای به روز کردن هسته دارین این کامپایل رو انجام میدین ، این بهترین گزینه واسه شماس ، با زدن این دستور :
make oldconfig
فایل کانفیگ هسته ی فعلیتون به عنوان تنظیمات کانفیگ هسته ی جدید اعمال میشه

اما روش سوم و بهترین روش اینه که این کد رو بزنین :
make localmodconfig
که یه ویزارد میاد و همه ی سخت افزارهای شما رو چک میکنه و بهترین حالت رو خودش انتخاب میکنه و جالب اینجاس که اگه تنظیمات فعلی شما با چیزی که جدید میخواد اعمال کنه مطابقت نداشته باشه (یعنی بخواد چند تا از کانفیگ ها رو عوض کنه توی هسته ی جدید) ازتون سوال میپرسه تا خیال خودش و شما هم راحت باشه که مشکلی پیش نیاد !!!
یه نکته !
توی این حالت همه ی سخت افزارهاتون باید فعال باشه مثل وایرلس و بلوتوث و یو اس بی و اینجور چیزا که به درستی شناسایی و توی کانفیگ جدید اعمال بشن !

خب رسیدیم به کامپایل و نصب هسته ی جدید که خیلی راحته ولی یکم زمان بره !

برای کامپایل هسته ی جدید این دستور رو توی ترمینال بزنین :
make -j 8
البته اون عدد ۸ که من زدم واسه اینه که پردازنده ی من Core i7 هست که توانایی ۸ پردازش موازی رو داره ، و اضافه کردن اون عدد باعث میشه که از همه ی قدرتش واسه کامپایل استفاده کنه اگه واسه شما هم مثل واسه منه همین ۸ بزنین اکه Core i3 یا Core i5 هستین عدد ۴ رو بزنین و بقیه هم اصولا باید ۲ باشن ( دیگه اینو خودتون بهتر میدونین :) )

الان دیگه فقط باید منتظر باشین تا کامپایل تموم بشه

بعد از تموم شدن این مرحله دستور زیر رو بزنین تا هسته ی جدید نصب و به منوی گراب اضافه بشه :
sudo make modules_install install
و در نهایت اگه از BURG به جای گراب استفاده میکنین این رو هم بزنین تا هسته ی جدید به منوی BURG اضافه بشه :
sudo update-burg
تموم شد بالاخره !!!
خسته نباشین :)
« آخرین ویرایش: 28 بهمن 1391، 01:44 ب‌ظ توسط محسن ح. »

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
پاسخ : آموزش کامپایل و نصب هسته ی جدید !
« پاسخ #1 : 27 بهمن 1391، 07:01 ب‌ظ »
شاید باورتون نشه ولی کامپایلش واسه خودم با اون روش ۸ پردازش که زدم ، ۱۰ دقیقه هم طول نکشید ! :o  ;)
« آخرین ویرایش: 27 بهمن 1391، 07:27 ب‌ظ توسط محسن ح. »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 27 بهمن 1391، 08:23 ب‌ظ »
شاید باورتون نشه ولی کامپایلش واسه خودم با اون روش ۸ پردازش که زدم ، ۱۰ دقیقه هم طول نکشید ! :o  ;)
بله، پردازنده‌ها این اواخر خیلی سریع شدن
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین amin7r

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 792
  • تحصیلات:مهندسی جوشکاری عاشق کامپیوتر و تکنولوژی
« پاسخ #3 : 28 بهمن 1391، 03:48 ب‌ظ »
سلام حالا یه سوال برام پیش آمده و اونم اینکه که خوب ما هی داریم کرنل رو بروز می کنیم با این وجود کرنل قبلی هم داریم و اون هم حدود 500 میگ فضا رو گرفته که اگه این دفعه سومی باشه که کرنل رو آپدیت میکنیم خوب اون دوتای قبلی بلا استفاده هست و چیزی حدود 1 گیگ از فضا رو گرفته
چطوری کرنل قبلی رو حذف کنیم ؟ (البته من میتونم بگردم پیدا کنم ولی برای کامل تر شدن پستت اینو عنوان کردم)

* نکته بعدی هم اینه که کرنل 3.7 درسته که استیبل هست ولی عدد 7 یعنی آزمایشی (اگه اشتباه نکنم)و کرنل هایی که با عدد زوج هستند مثل 6 یعنی (غیر ازمایشی)خوب بهتر نیست که یکم منتظر بشینیم تا کرنل 3.8 از پیش نمایش و کاندیدای انتشار در بیاد و اونو نصب کنیم؟؟؟
بعضی از حرف ها جرعت گفتن میخواد . . .

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 28 بهمن 1391، 04:06 ب‌ظ »
من صرفا به خاطر این گفتم که بچه ها یاد بگیرن و واسه اونایی که نیاز دارن دیگه مجبور نشن برن اینترنتو زیر رو رو کنن تا یه آموزش قدیمی پیدا کنن ، واسه حذف هسته های قبلی هم میتونین برین توی synaptic package manager و فایل های هسته های قبل رو حذف کنین (خیلی سادس ، واردش بشین همه ی پکیج ها هستن اونایی که اولش اینجوریه : linux-headerX.Y.ZZرو باید پاک کنین (جای اون X.Y.ZZ که نوشتم ، ورژن هسته قبلیتون رو قرار بدین )) و در نهایت هم
sudo update-grub
بزنین تا گراب هم آپدیت بشه :)

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
« پاسخ #5 : 08 اسفند 1391، 10:24 ق‌ظ »
سلام به همگی !
چند هفته پیش یه آموزش واسه نصب ساده و سریع هسته ی جدید گذاشته بودم توی این آدرس :
اما از اونجایی که اون هسته ها برای همه ی مدل ها از قبل کامپایل شدن و شاید نیازی نباشه که سیستم شما همه ی اون ماژول های اضافه رو داشته باشه که باعث کندی سرعت میشه ، بر آن شدم که کامپایل هسته رو یاد بگیرم و واستون هم بنویسم دقیقا چی کار کردم و شما هم دقیق بدونین که دچار مشکل نشین !
---------------------------------------------------------
اصلا کار سختی نیست !
فقط یکم زمان نیاز داره ...

اما بعد از به روز رسانی از این طریق خیلی بیشتر از اون روش قبل میشه از سیستم انتظار داشت که سخت افزار رو به خوبی بشناسه و سرعت خوبی هم داشته باشه !
(البته در صورت کانفیگ درست ! اگه توی روش هایی که گفتم از روش کانفیگ دستی استفاده کنین ممکنه به خاطر ۱ اشتباه کوچیک بعضی سخت افزارهاتونو نشناسه که البته میشه با کامپایل دوباره و نصبش درستش کرد!)

اما واسه این کار به ۲تا پیش نیاز نیاز داریم :
۱) کدهای هسته ی جدیدی که میخوایم کامپایل کنیم که از آدرس زیر میتونین بگیرین (حجمش تقریبا ۸۰ مگابایته) (الان که مینویسم این اومده linux-3.7.8.tar.bz2)
۲) اجرای دستور زیر واسه نصب یک سری پیش نیازها که شاید توی بعضی سیستم ها هنوز نصب نباشه (چند پکیج واسه کامپایل هسته ، واسه من ۱۱.۴ مگابایت دانلود کرد):
sudo apt-get install ncurses-dev kernel-package build-essential
بعد از این کار هسته ی جدید که یک فایل فشرده هست رو از حالت فشرده خارج کنین (واسه من ۴۷۷ مگابایت شد!) و از ترمینال به محلی که هسته ی جدید رو استخراج کردین برین.

چند روش هست که تا اونجا که من دیدم روشی به نام رایجتر بیشتر توصیه شده

برای پیکره بندی هسته ۳ راه دارین ، یعنی ۳ تا کد زیر هستن که میتونین توی ترمینالتون وارد کنین

اولی :
make menuconfig
 که پنجره ای شبیه این واستون باز میشه :

توی این ویزارد میتونین همه ی کانفیگ ها رو خودتون دستی تنظیم کنین که واسه کاربرهایی که حرفه ای نیستن توصیه نشده !

راه دوم پیکره بندی بر اساس تنظیمات همین هسته ای که الان دارینه که اگه قبلا خودتون تنظیم کرده بودین و الان فقط برای به روز کردن هسته دارین این کامپایل رو انجام میدین ، این بهترین گزینه واسه شماس ، با زدن این دستور :
make oldconfig
فایل کانفیگ هسته ی فعلیتون به عنوان تنظیمات کانفیگ هسته ی جدید اعمال میشه

اما روش سوم و بهترین روش اینه که این کد رو بزنین :
make localmodconfig
که یه ویزارد میاد و همه ی سخت افزارهای شما رو چک میکنه و بهترین حالت رو خودش انتخاب میکنه و جالب اینجاس که اگه تنظیمات فعلی شما با چیزی که جدید میخواد اعمال کنه مطابقت نداشته باشه (یعنی بخواد چند تا از کانفیگ ها رو عوض کنه توی هسته ی جدید) ازتون سوال میپرسه تا خیال خودش و شما هم راحت باشه که مشکلی پیش نیاد !!!
یه نکته !
توی این حالت همه ی سخت افزارهاتون باید فعال باشه مثل وایرلس و بلوتوث و یو اس بی و اینجور چیزا که به درستی شناسایی و توی کانفیگ جدید اعمال بشن !

خب رسیدیم به کامپایل و نصب هسته ی جدید که خیلی راحته ولی یکم زمان بره !

برای کامپایل هسته ی جدید این دستور رو توی ترمینال بزنین :
make -j 8
البته اون عدد ۸ که من زدم واسه اینه که پردازنده ی من Core i7 هست که توانایی ۸ پردازش موازی رو داره ، و اضافه کردن اون عدد باعث میشه که از همه ی قدرتش واسه کامپایل استفاده کنه اگه واسه شما هم مثل واسه منه همین ۸ بزنین اکه Core i3 یا Core i5 هستین عدد ۴ رو بزنین و بقیه هم اصولا باید ۲ باشن ( دیگه اینو خودتون بهتر میدونین :) )

الان دیگه فقط باید منتظر باشین تا کامپایل تموم بشه

بعد از تموم شدن این مرحله دستور زیر رو بزنین تا هسته ی جدید نصب و به منوی گراب اضافه بشه :
و در نهایت اگه از BURG به جای گراب استفاده میکنین این رو هم بزنین تا هسته ی جدید به منوی BURG اضافه بشه :
sudo update-burg
تموم شد بالاخره !!!
خسته نباشین :)
خوب make localmodconfig رو زدم
یه ۲۰۰ تایی اینا سوال کرد من همشونو y زدم حله دیگه ؟‌:دی
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 08 اسفند 1391، 10:48 ق‌ظ »
الان این کرنلی که کامپایل شد دقیقا کجا میره ؟
من زدم آپدیت گراب ولی پیداش نکرد
کجا هست و باید کجا منتقل بشه ؟ :o

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 08 اسفند 1391، 12:59 ب‌ظ »
الان این کرنلی که کامپایل شد دقیقا کجا میره ؟
من زدم آپدیت گراب ولی پیداش نکرد
کجا هست و باید کجا منتقل بشه ؟ :o

بعد از کامپایل باید این کد رو بزنی که نصب و به گراب اضافه بشه :
اما کانفیگ دستی یکم مشکله هاااا !!! به نظرم اونی که کامپایل کردی (و همه رو بعله زدی !) رو بیخیال شو ! آخه ممکنه بعضی جاهاش نیاز به نه بوده باشه و بعله زده باشی !(البته فک نکم مشکل خاصی پیش بیاد فوقش یه چیزایی کار نمیکنه و مجبور میشی دوباره پاکش کنی و یک بار دیگه کامپایلش کنی!) خودم دفعه ی اول که دستی کانفیگ کردم یو اس بی ها رو نمیشناخت  :P ;D ;)

آفلاین hrzrahimi

• Newbie
  • *
  • ارسال: 9
    • شخصی
« پاسخ #8 : 16 فروردین 1392، 07:36 ب‌ظ »
همه کارها رو انجام دادم
burg رو انجام ندادم چون گراب دارم .

سیستم با تاخیر 3-4 دقیقه ای از صفحه بوت مادربرد رد شد و به گراب رسید
بوت اوبونتو حدود 5-6 دقیقه زمان برد
و وقتی اوبونتو میاد بالا هم 1-2 دقیقه موس و کیبورد کار نمیکنه یه پیغام میاد که اررور داری میخوای سند کنم و بعد همه چی اوکی میشه

حالا مشکل کجاست ؟

آفلاین HsebliS

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 591
  • یه روز خوب میاد...
« پاسخ #9 : 16 فروردین 1392، 09:11 ب‌ظ »
به به استاد محسن!
برادر چرا کم پیدا شدی؟
------------------------------
یه سوال دارم
چرا آپدیت کرنل موجب افت سرعت میشه؟
مشکل از منه یا چیز دیگس؟
با همون راهنمای چند هفته پیش شما آپدیتش کردم الان سرعت بوت سیستم موجب پیری زودرس من شده ;D

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 17 فروردین 1392، 05:56 ق‌ظ »
منم توصیه میکنم آپدیت نکنید :|
اوبونتو ۱۳.۰۴ بگیرید
اسم کرنل ۳.۸.۰ هست ولی بر اساس ۳.۸.۵ هست به روز و خوبه همه چی هم میشناسه

آفلاین amin7r

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 792
  • تحصیلات:مهندسی جوشکاری عاشق کامپیوتر و تکنولوژی
« پاسخ #11 : 17 فروردین 1392، 08:41 ق‌ظ »
متاسفانه من نتونستم راهی برای این مشکل بصورت جدی پیدا کنم  ولی با برداشت تیک استارت آپ برنامه های غیر ضرور میتونین کمی سرعت رو برگردونین
sudo sed -i "s/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g" /etc/xdg/autostart/*.desktopاین دستور میتونین در لیست استارت آپ برنامه های هیدن رو ببینین(آونجا میاره)

میدونم بی ربطه به تایپیک ولی جواب سوال خیلی ها ممکنه باشه :)
بعضی از حرف ها جرعت گفتن میخواد . . .

آفلاین bat

• Full Member
  • *
  • ارسال: 121
« پاسخ #12 : 11 خرداد 1392، 02:25 ب‌ظ »
این راهنما چرا چسبونکی نمیشه؟؟ ???

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #13 : 11 خرداد 1392، 02:50 ب‌ظ »
این راهنما چرا چسبونکی نمیشه؟؟ ???
چون کسی پیشنهاد نکرده بود بشه! الآن دیدم و چسبناکش کردم. دکمه ی گزارش به مدیر انجمن برای همین‌کارهاست دیگه! (:
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
« پاسخ #14 : 11 خرداد 1392، 05:47 ب‌ظ »
متاسفانه من نتونستم راهی برای این مشکل بصورت جدی پیدا کنم  ولی با برداشت تیک استارت آپ برنامه های غیر ضرور میتونین کمی سرعت رو برگردونین
sudo sed -i "s/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g" /etc/xdg/autostart/*.desktopاین دستور میتونین در لیست استارت آپ برنامه های هیدن رو ببینین(آونجا میاره)

میدونم بی ربطه به تایپیک ولی جواب سوال خیلی ها ممکنه باشه :)
من اینو اطلاع داشتم. حالا یه سوال: اگه بخوایم دوباره اینا رو هیدن کنیم چه دستوری رو باید بزنیم؟
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir