انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: درخواست راهنمایی  (دفعات بازدید: 3796 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین hamed.b3269

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 25
درخواست راهنمایی
« : 19 شهریور 1387، 11:43 ق‌ظ »
با سلام و خسته نباشید خدمت شما . من از شما چند تا سوال دارم که اگه میشه کمکم کنید .
1- می خواستم ببینم که من وقتی اوبونتو رو نصب کردم و سه تا پارتیشن رو درست کردم و با ویندوزهای دیگه یا همین خود اوبونتو اومدم بالا آیا توی
My Computer این سه عدد پارتیشن هم وجود دارند یا نه .
2- من که می خوام اوبونتو رو به تنهایی نصب کنم باید موقع پارتیشن بندی گزینه Manual رو انتخاب کنم و توی پارتیشنی که دوست دارم اوبونتو رو نصب کنم ;
حالا اینجا اگه من پارتیشنی رو که می خوام اوبونتو رو توش به تنهایی نصب کنم توش ویندوز xp نصب باشد باید چیکار کنم ; آیا باید روش کلیک راست کنم و Delete Partition رو بزنم و بعد شروع کنم که پارتیشن های اوبونتو رو درست کنم یا نه .
3- وقتی که توی مرحله پارتیشن بندی روی پارتیشنی راست کلیک کرده و Delete Partition رو میزنیم چه اتفاقی می افتد ; آیا آن پارتیشن خالی می شود یا نه .
4- اگه من بخوام که برای نصب اوبونتو یک پارتیشن خام داشته باشم باید چیکار کنم . منظورم این است که قبل از این که وارد مراحل نصب اوبونتو بشوم چارتیشن خام رو درست کرده باشم .

آفلاین snake

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 997
پاسخ به: درخواست راهنمایی
« پاسخ #1 : 19 شهریور 1387، 12:12 ب‌ظ »
با سلام و خسته نباشید خدمت شما . من از شما چند تا سوال دارم که اگه میشه کمکم کنید .
1- می خواستم ببینم که من وقتی اوبونتو رو نصب کردم و سه تا پارتیشن رو درست کردم و با ویندوزهای دیگه یا همین خود اوبونتو اومدم بالا آیا توی
My Computer این سه عدد پارتیشن هم وجود دارند یا نه .
2- من که می خوام اوبونتو رو به تنهایی نصب کنم باید موقع پارتیشن بندی گزینه Manual رو انتخاب کنم و توی پارتیشنی که دوست دارم اوبونتو رو نصب کنم ;
حالا اینجا اگه من پارتیشنی رو که می خوام اوبونتو رو توش به تنهایی نصب کنم توش ویندوز xp نصب باشد باید چیکار کنم ; آیا باید روش کلیک راست کنم و Delete Partition رو بزنم و بعد شروع کنم که پارتیشن های اوبونتو رو درست کنم یا نه .
3- وقتی که توی مرحله پارتیشن بندی روی پارتیشنی راست کلیک کرده و Delete Partition رو میزنیم چه اتفاقی می افتد ; آیا آن پارتیشن خالی می شود یا نه .
4- اگه من بخوام که برای نصب اوبونتو یک پارتیشن خام داشته باشم باید چیکار کنم . منظورم این است که قبل از این که وارد مراحل نصب اوبونتو بشوم چارتیشن خام رو درست کرده باشم .
سلام
دوست من به دنیای آزاد خوش آمدی.
۱- نه متاسفانه ویندوز مایکروسافت پشتیبانی از پارتیشنهای لینوکس نداره.
۲- منظورت اینه که می خوای فقط اوبونتو رو داشته باشی.در این صورت دو تا کار می تونی بکونی اگر اطلاعات مهمی روی هارد نداری می تونی بذاری اوبونتو تمام هارد رو برای استفاده خودش بخش بندی کنه و یا یه پارتیشن رو از توی manual انتخا کنی بعد delete اش کنی بعد همون پارتیشن رو برای نصب انتخاب کنی.
۳- delete کردن پارتیشن: پارتیشن یک تعریف فیزیکی برای بخش بندی هاردیسک می باشد وقتی پارتیشن رو پاک می کنی عملا این بخش بندی رو از بین می بری.به همین دلیل هم اطلاعات از بین می ره و هم محدوده بخش بندی.(کلا پارتیشن از بین می ره و به فضای خالی تبدیل می شه برای استفاده باید دوباره پارتیشن بندی بشه) خیلی دقت کن که پارتیشن primary رو delete نکنی پارتیشن اصلی معمولا پارتیشن اول دستگاهه.مثلا درایو C
۴- دو تا کار می تونی بکونی
۴-۱ با سی دی لایو اوبونتو بیای بالا برای این کار کافیه از روی سی دی بوت کنی و بعد گزینه test ubuntu with out change your system رو انتخاب کنی.بعد توی اوبونتو لایو یک ترمینال بازی کنی و بزنی sudo gparted یه نرم افزار باز می شه مثل partition پشلهز بعد یک درایو رو delete کنی دستگاه رو ریستارت کنی بری توی نصب اوبونتو و گزینه use maximum free space رو انتخاب کنی.
۴-۲ موقع نصب اوبونتو یه درایو رو انتخاب کنی اونو delete کنی و بعد توی ۳ تا پارتیشن boot swap home رو بسازی.

موفق باشی

Linux is not a word,It's a SPRITE

آفلاین hamed.b3269

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 19 شهریور 1387، 04:07 ب‌ظ »
سلام دوباره . شما گفتید که ( خیلی دقت کن که پارتیشن primary رو delete نکنی پارتیشن اصلی معمولا پارتیشن اول دستگاهه.مثلا درایو C ) . حالا عکسی رو که آدرسش براتون گذاشتم ببینید ; حجمش کم است . من هم که می خوام  اوبونتو رو توی درایو hamed نصب کنم پس نباید اون رو delete کنم .
اون درایوی که اسمش hamed است در حقیقت درایو c هست و از ابتدا نیز همان c بود و از ویندوز داداشم که بالا میام نیز اسمش c است ولی بعد از این که من توی درایوم که همون درایو c بود یک نرم افزار برای قفل گذاری بر روی پارتیشن ها نصب کردم این مشکل بوجود اومد و اسما قاتی شد  .1- آیا توی مراحل نصب اوبونتو درایو primary معلوم هست و مینویسه که کدوم درایو primary هست یا نه . 2- اصلا برای چی نباید پارتیشن primary رو delete کنم . 3- در ویندوز از کجا بفهمیم که کدوم درایو primary هست . 4- اگه درایو من primary بود برای نصب اوبونتو به تنهایی باید چیکار کنم . لطفا کمکم کنید .

http://rapidshare.com/files/143853772/Clip.jpg.html

آفلاین snake

• Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 19 شهریور 1387، 04:17 ب‌ظ »
سلام دوباره . شما گفتید که ( خیلی دقت کن که پارتیشن primary رو delete نکنی پارتیشن اصلی معمولا پارتیشن اول دستگاهه.مثلا درایو C ) . حالا عکسی رو که آدرسش براتون گذاشتم ببینید ; حجمش کم است . من هم که می خوام  اوبونتو رو توی درایو hamed نصب کنم پس نباید اون رو delete کنم .
اون درایوی که اسمش hamed است در حقیقت درایو c هست و از ابتدا نیز همان c بود و از ویندوز داداشم که بالا میام نیز اسمش c است ولی بعد از این که من توی درایوم که همون درایو c بود یک نرم افزار برای قفل گذاری بر روی پارتیشن ها نصب کردم این مشکل بوجود اومد و اسما قاتی شد  .1- آیا توی مراحل نصب اوبونتو درایو primary معلوم هست و مینویسه که کدوم درایو primary هست یا نه . 2- اصلا برای چی نباید پارتیشن primary رو delete کنم . 3- در ویندوز از کجا بفهمیم که کدوم درایو primary هست . 4- اگه درایو من primary بود برای نصب اوبونتو به تنهایی باید چیکار کنم . لطفا کمکم کنید .

http://rapidshare.com/files/143853772/Clip.jpg.html
سلام
۱- نگران نباش اوبونتو اونو راحت تشخیص می ده و اونجا می تونی ببینی که پارتیشن primary هست یا نه.ببین هر وقت تو پارتیشن می سازی کل هارد به دو قسمت primary و extended تقسیم میشه اینطوری پارتیشن primary معمولا تبدیل می شه به C و توی extended ها بنا به نیاز می تونی پارتیشن های دیگه رو بسازی.ممکنه با پاک کردن primary دچار مشکل پارتشن بندی بشی و اطلاعاتت از دست بره.
یه سوال می توین با سی دی لایو اوبونتو بیای بالا یعنی سی دی لایو رو بزار از روش بوت کن برو توی test with out changing your system بعد وقتی اوبونتو لایو اومد بالا برو توی ترمینال بزن sudo fdisk -l خروجیشو اینجا بزار.
پارتیشن مجیک نداری روی سیستمت.؟

موفق باشی

آفلاین hamed.b3269

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 19 شهریور 1387، 09:06 ب‌ظ »
سلام مجدد . بابا شما جواب آدم درست و حسابی نمی دهید . من کلا تمام کارهایی رو که باید برای نصب اوبونتو نسخه 8.04 بر روی یک پارتیشن به تنهایی 
انجام بدم رو در زیر مینویسم هر جا که مشکل داشت به من بگید ; منظورم این است که قبلا توی پارتیشن مورد نظر ویندوز xp نصب بوده و حالا می خوام که ویندوز xp رو به طور کامل پاک کنم و توش اوبونتو رو نصب کنم . 1- از روی سی دی لایو اوبونتو بیام بالا و زبان انگلیسی رو انتخاب کنم .
2- بعد گزینه Try Ubuntu without any change to your computer رو انتخاب کنم . 3- بعد در صفحه Desktop بر روی install کلیک کنم .
4- بعد زبان انگلیسی رو انتخاب کنم . 5- بعد از روی نقشه تهران رو انتخاب کنم . 6- در مرحله بعد باید نوع ورودی صفحه کلید رو مشخص کنم .
7- بعد وارد مرحله پارتیشن بندی می شوم ; اینجا گزینه Manual رو انتخاب می کنم و در صفحه بعد روی پارتیشن خودم که ویندوز xp بر روی آن نصب است و فرمت آن نیز ntfs می باشد کلیک راست می کنم و delete partition رو انتخاب می کنم و بعد از اینکه پارتیشن آماده شد سه عدد پارتیشن مورد نظر برای نصب اوبونتو رو می سازم و بعد از آن که مراحل نصب آسان می باشند . حالا من چند تا سوال دارم ; وقتی که بر روی پارتیشنی که ویندوز بر روی آن نصب است کلیک راست می کنم و delete partition رو انتخاب می کنم آن پارتیشن تبدیل به free space می شود یا نه . شما گفتید که نباید پارتیشن primary رو
delete partition کنم پس من که پارتیشنم primary هست چیکار کنم .

آفلاین snake

• Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 19 شهریور 1387، 09:17 ب‌ظ »
سلام مجدد . بابا شما جواب آدم درست و حسابی نمی دهید . من کلا تمام کارهایی رو که باید برای نصب اوبونتو نسخه 8.04 بر روی یک پارتیشن به تنهایی 
انجام بدم رو در زیر مینویسم هر جا که مشکل داشت به من بگید ; منظورم این است که قبلا توی پارتیشن مورد نظر ویندوز xp نصب بوده و حالا می خوام که ویندوز xp رو به طور کامل پاک کنم و توش اوبونتو رو نصب کنم . 1- از روی سی دی لایو اوبونتو بیام بالا و زبان انگلیسی رو انتخاب کنم .
2- بعد گزینه Try Ubuntu without any change to your computer رو انتخاب کنم . 3- بعد در صفحه Desktop بر روی install کلیک کنم .
4- بعد زبان انگلیسی رو انتخاب کنم . 5- بعد از روی نقشه تهران رو انتخاب کنم . 6- در مرحله بعد باید نوع ورودی صفحه کلید رو مشخص کنم .
7- بعد وارد مرحله پارتیشن بندی می شوم ; اینجا گزینه Manual رو انتخاب می کنم و در صفحه بعد روی پارتیشن خودم که ویندوز xp بر روی آن نصب است و فرمت آن نیز ntfs می باشد کلیک راست می کنم و delete partition رو انتخاب می کنم و بعد از اینکه پارتیشن آماده شد سه عدد پارتیشن مورد نظر برای نصب اوبونتو رو می سازم و بعد از آن که مراحل نصب آسان می باشند . حالا من چند تا سوال دارم ; وقتی که بر روی پارتیشنی که ویندوز بر روی آن نصب است کلیک راست می کنم و delete partition رو انتخاب می کنم آن پارتیشن تبدیل به free space می شود یا نه . شما گفتید که نباید پارتیشن primary رو
delete partition کنم پس من که پارتیشنم primary هست چیکار کنم .
سلام
نه رفیق مشکلی نیست اینطوری ئارتیشن طوری نمی شه.نگران نباش.منظور من ئاک کردن ئارتیشن توی ویندوز و نصب جداگانه بود.

موفق باشی

آفلاین hamed.b3269

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 20 شهریور 1387، 11:25 ق‌ظ »
سلام . یه سوال دیگه هم دارم ; من سه تا ویندوز xp توی سه تا از پارتیشنهای کامپیوترم نصب است و وقتی که کامپیوتر رو روشن می کنم یه صفحه ای میاد که باید ویندوزی رو که می خوام انتخاب کنم و با اون بالا بیام ; آیا پس از نصب اوبونتو صفحه انتخاب سیستم عامل ها میاد یا نه و اگه نیومد باید چیکار کنم . کمکم کنید . یه سوال دیگه ; آیا توی اوبونتو پارتیشنهای ویندوز نمایش داده می شوند و من می تونم از آن ها استفاده کنم .

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
« پاسخ #7 : 20 شهریور 1387، 11:59 ق‌ظ »
سلام . یه سوال دیگه هم دارم ; من سه تا ویندوز xp توی سه تا از پارتیشنهای کامپیوترم نصب است و وقتی که کامپیوتر رو روشن می کنم یه صفحه ای میاد که باید ویندوزی رو که می خوام انتخاب کنم و با اون بالا بیام ; آیا پس از نصب اوبونتو صفحه انتخاب سیستم عامل ها میاد یا نه و اگه نیومد باید چیکار کنم . کمکم کنید . یه سوال دیگه ; آیا توی اوبونتو پارتیشنهای ویندوز نمایش داده می شوند و من می تونم از آن ها استفاده کنم .

عجب ۳ تا اونم همه xp
بله اوبونتو بطور اتوماتیک اون منوی بوت رو برات بصورت دوگانه درست میکنه مشگلی نیست و توی لینوکسها از جمله اوبونتو شما میتونی براحتی درایو های ویندوز رو ببینی البته نرم افزار های هم برای ویندوز هست که با اونا میتونی درایو لینوکس رو تو ویندوز ببینی

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #8 : 20 شهریور 1387، 04:09 ب‌ظ »
عجب ۳ تا اونم همه xp

اینکه چیزی نیست من 5 تاشم شنیدم
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره