انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: مشکل انجمن: بی نظمی و پراکندگی عناوین در تالارها  (دفعات بازدید: 8799 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Tahmooreth

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 366
  • یــاد بـاد
درود بر کاربران فروم
من حدود 7 ماه هست که در این فروم عضو هستم.با اینکه خیلی کم فعالیت می کنم ولی هر روز به فروم سرمی زنم و از مطالب مفید کاربران و اساتید بهره می برم.
نکته ای که خواستم عرض کنم این است که فروم متاسفانه روز به روز شلوغ تر و نامنظم تر می شود.کاربرانی که عضو می شوند به جای آنکه مشکل خود را در ارسال های گذشته جستجو کنند موضوع(عنوان) جدید ایجاد می کنند.همین مساله باعث شده است که تالار ها انباشته شوند از موضوعاتی که گاهی عنوان آنها از یک خط هم بیشتر است،به این ترتیب چندین و چند موضوع مشابه و هم راستا ایجاد شده است.
برای مثال: در بخش سخت افزار موضوعات بسیاری در مورد نصب کارت گرافیک وجود دارد:
_ مشکل عجیب با کارت گرافیک geforce 8600
_ کارت گرافیکی xfx geforce 9600 gt 512 mb لطفا برای نصب راهنکایی کنید
_ نیازمند راهنمای آفیشال نصب Geforce 8600GT
_ تو رو خدا کمک کنید ! مشکل در نصب کارت گرافیک 8400 GS در اوبونتو - خیلی مهمه !
_ مشکل اساسی در نصب درایور کارت گرافیک Geforce FX 5500
geforce 5500 fx

...این ها نمونه هایی هستند که ذکر کردم.همانطور که مشاهده می فرمایید کاربران برای مشکل خود یک موضوع ایجاد کرده اند.در صورتی که همه ی این ها کارت های گرافیکی Nvidia  با برند Geforce  هستند.خب می شود یک موضوع جامع ایجاد کرد مثلا با این عنوان:

مشکلات و مباحث مربوط به کارت های گرافیکی( Nvidia(Geforce

به این ترتیب همه ی موضوعاتی که در بالا اشاره شد تحت این موضوع مطرح خواهند شد و کاربر محترمی که مشکلی با این نوع کارت ها دارد دیگر نیازی به جستجو ندارد یک راست می آید سر این موضوع و راه حل مشکل خود را پیدا می کند یا اصلا یک پست در این موضوع می زند و مشکلش را مطرح می کند.
در هر صورت در زمینه کارت های گرافیکی دو گروه که بیشتر نداریم: یا کارت ها Nvidia  هستند یا( AMD(ATI . البته عرائض بنده در مورد کارت های( AMD(ATI  هم صدق می کنند.
 مطالبی که اشاره شد فقط در بخش گرافیک بود.
متاسفانه در بیشتر تالارها این وضعیت وجود دارد.
علی ای حال ، بنده پیشنهادی مطرح می کنم که خوشحال می شوم  کاربران  هم نظر بدهند:
به نظر من بهتر است مانند بعضی از فروم ها این فروم هم برای ایجاد موضوع جدید محدودیت قائل شود بدین ترتیب کاربری که تازه عضو می شود تا موقعی که ارسال هایش مثلا به عدد  10 نرسیده باشد امکان ایجاد موضوع نداشته باشد.این محدودیت می تواند تا حدی از ایجاد موضوعات جدید با مضمون تکراری جلوگیری کند.
نکته ی دیگر اینکه موضوعاتی که در بالا به عنوان مثال از بخش گرافیک ذکر کردم فقط نمونه بودند و قصد هیچگونه اسائه ادب نسبت به نویسندگان این موضوعات ندارم.

بسیار بسیار خوشحال می شوم که کاربران و ناظران گرامی هم در بحث شرکت کنند و ایده های خود را مطرح کنند.
متشکرم
ارادتمند همه ی کاربران لینوکس علی الخصوص اوبونتو  ;)
طهمورث

« آخرین ویرایش: 29 شهریور 1387، 03:12 ب‌ظ توسط Tahmooreth »

آفلاین HessaM TNT

• Sr. Member
  • *
  • What ?
به نظر بنده یکی از بهترین راه ها برای جلوگیر ی از ایم همه وراکندگی گسترش ویکی هستش .
ویکی باید پربار تر بشه که کاربر فقط مشکلات خاص خودشو بیان کنه گرچه همین الان هم ویکی جوابگوی خیلی از مشکلات هست .
.:: بهتره آدم بین بزرگا کوچیک باشه، تا بین کوچیکا بزرگ ::.

آفلاین Tahmooreth

• Sr. Member
  • *
  • یــاد بـاد
به نظر بنده یکی از بهترین راه ها برای جلوگیر ی از ایم همه وراکندگی گسترش ویکی هستش .
ویکی باید پربار تر بشه که کاربر فقط مشکلات خاص خودشو بیان کنه گرچه همین الان هم ویکی جوابگوی خیلی از مشکلات هست .

ضمن تشکر از همفکری شما ، باید به این مسئله توجه داشت که ویکی اگرچه ابزار مفیدی برای آموزش است ولی جای بحث و پرسش و پاسخ پویا نیست.ویکی هر قدر هم که کامل باشد باز هم امکان این وجود دارد که یک کاربر به مشکل برخورد کند.پس جای مناسب برای پرسش و پاسخ و بحث و رفع مشکلات نیست و در این جا نیاز به زمینه بحث و همفکری یعنی انجمن احساس می شود.
باز هم ممنون

آفلاین narcissus

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1132
    • روز شمار شروع!
 خوب من هم موافقم ولی صحبت و پیشنهادی دارم
یکی این که به نظر من سیستم جستجو قوی نیست مثلا من خیلی اوقات برای این که ببینم ایا سوال من قبلا مطرح شده یا نه
مجبور شدم خیلی وقت صرف  جستجو کنم و انجمن ها رو بگردم و این شاید برای من که ۲۴ ساعت توی نتم مهم نباشه ولی برای خیلی از دوستان مخصوصا
تازه وارد سخته .
دوم این که کاش بشه یه بخشی در انجمن درست بشه و در اون سوالات تکراری قرار بگیره جویندگان رو به لینکهایی از انجمن که مرتبت با اون سوالاست راه نمایی کنه 
first they ignore you
then they laugh at you
then they fight you
then you win

آفلاین Tahmooreth

• Sr. Member
  • *
  • یــاد بـاد
خوب من هم موافقم ولی صحبت و پیشنهادی دارم
یکی این که به نظر من سیستم جستجو قوی نیست مثلا من خیلی اوقات برای این که ببینم ایا سوال من قبلا مطرح شده یا نه
مجبور شدم خیلی وقت صرف  جستجو کنم و انجمن ها رو بگردم و این شاید برای من که ۲۴ ساعت توی نتم مهم نباشه ولی برای خیلی از دوستان مخصوصا
تازه وارد سخته .
دوم این که کاش بشه یه بخشی در انجمن درست بشه و در اون سوالات تکراری قرار بگیره جویندگان رو به لینکهایی از انجمن که مرتبت با اون سوالاست راه نمایی کنه 

دوست عزیز از اینکه در بحث شرکت می کنید ممنونم.
همانطور که شما اشاره فرمودید تنها راه برای پیدا کردن مطلب در انجمن جستجو است.ولی اگر ساختار پیشنهادی بنده مبنی بر ایجاد موضوعات و عناوین کلی در تالارها رعایت شود مشکلی در جستجوی مطالب موردنیازمان نخواهیم داشت و فقط با جستجو درون یک موضوع معین می توانیم مطلب مورد نظرمان را پیدا کنیم.
دلیل اینکه ما مجبوریم متکی به جستجو باشیم این است که از اول فعالیت فروم مطالب مرتبط و موازی در یک عنوان قرار نگرفته اند.
غرض من از ایجاد این بحث فقط ارتقا و پیشرفت انجمن می باشد.با این هدف که این فروم در زمانی در آینده به تپه ای از اطلاعات روی هم تل انبار شده تبدیل نشود و پویایی خود را حفظ کند.(مشکلی که تکنوتاکس با آن روبرو شده است.حجم عظیم اطلاعات ولی نامنظم و دسته بندی نشده و در نتیجه سردرگمی کاربران و متروکه شدن انجمن)

منتظر ارائه راهکارها از سوی کاربران و خصوصا مدیران هستیم.
متشکرم

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3284
    • هزاردستان
بحث بسیار خوبیه و یکی از دغدغه‌های اصلی گروه راهبران و نگهدارنده‌های سایت و خیلی خوشحالم که از طرف خود کاربران مطرح شده :)
من هم خیلی مایلم بدونم:
۱. آیا اصلا صورت سوال رو قبول دارید یا خیر؟ یعنی اصلا احساس میکنید که بی نظم عمل میکنیم و این بینظمی تاثیر نامطلوبی در کمک رسانی سریعتر و بهینه‌تر به کاربران خواهد داشت یا خیر
۲. اگر جوابتون به سوال بالا، بله است چه پیشنهاداتی دارید؟

Tahmooreth من فکر مکینم به جای اینکه از همین اول روی یه پیشنهاد بحث بشه بهتره همه کاملا آزاد نظر بدن! با توجه به تجربیاتی که تو انجمنهای مختلف دارن چه خارجی چه داخلی و بعد از طرح همه نظرات شروع به بررسیشون کنیم
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین narcissus

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1132
    • روز شمار شروع!
بله صورت سوال رو قبول داریم
حالا یه نظر دیگه هم دارم
که یه سری قانون مخصوص قرار دادن موضوع ها قرار بدبد که مثلا خود من از سر در گمی در بیام
مثلا قانونی مثل این که موقعی که تو یه تاپیک و عنوان ادم یه سوال در باره اون موضوع یا حرفهای زده شده
در باب ان موضوع براش پیش میاد باید تو اون تاپیک مطرح کنه یا یه عنوان دیگه بزنه .من خودم خیلی با این
موضوع رو به رو شدم و دوستان خیلی بهم گفتن که بحثو منحرف نکن .
من حس میکنم تا وارد یه انجمن میشم یه سری قانون های نا نوشته وجود داره که چه بهره که نوشته بشه
 حتی اگر پیش و پا افتاده به نظر بیاد ???
first they ignore you
then they laugh at you
then they fight you
then you win

آفلاین HessaM TNT

• Sr. Member
  • *
  • What ?
با یه نگاه کوچیک به فروم میشه بدون فکر هم فهمید که صورت سوال کاملا صحیح و عین واقعیته .
باور کنید که یه موتور جستجوی قوی می تونه خیلی کمک بکنه . این مشکل تقربا تو همه فروم ها وجود داره و مختص این فروم نیست .
از یک طرف این همه رجوع به سایت نشانه توجه و مورد اقبال گرفتن این سایت از طرف هواداران هست و خوشحال کننده هست که کاربر به سراغ فروم های فارسی میشه تا جوابش رو بگیره . خیلی ها معتقدند که فروم های خارجی از جمله انجمن وبسایت اصلی اوبنتو خیلی بهتر جوابگوب سوالاته که دقاقا بر خلاف مشاهده های خود ینده هست . شاید یه سری برتری ها داشته باشه ولی خیلی سخت میشه گفت که این انجمن چیزی ازش کم داره .
دسته بندی صفحه اصلی انجمن واقعا کلی و کمی گیج کنندست ( البته برای موضوعات خاص )‌
من پیشنهاد می کنم این بحث در یک جلسه IRC هم بیان بشه . مثل قبل که Log اون رو خوندم و واقعا عالی بود .
.:: بهتره آدم بین بزرگا کوچیک باشه، تا بین کوچیکا بزرگ ::.

آفلاین Tahmooreth

• Sr. Member
  • *
  • یــاد بـاد
درود بر دوستان و کاربران انجمن
تشکر می کنم از عزیزانی که بحث را به جلو می برند.
در حال حاضر تنها سایت فعال در زمینه لینوکس همین انجمن است.سایت های دیگر فعالیتی ندارند که باعث دلگرمی کاربرانی شود که می خواهند به لینوکس روی بیاورند.متاسفانه این واقعیت است.
تکنوتاکس که فعالیتی ندارد...هزاردستان که باید ویکی به روزی باشد خیلی وقت است که خاک می خورد...foss هم که فقط خبر می نویسد تو سایتش... ** امیدوارم باعث ناراحتی نشده باشم**
خب پس کاربران لینوکس هستند و همین سایت.باید این انجمن را اصلاح کرد تا بتواند حتی بیش از 10000 عضو بپذیرد بدون اینکه دچار بی نظمی شود.
دوست عزیزمان H*F فرمودند که مشکل بی نظمی در اغلب فروم ها وجود دارد.من هم قبول دارم.ولی این مشکل نباید برای فرومی وجود داشته باشد که تنها منبع پشتیبانی کاربران لینوکس ایران است.باید قبول کرد که یک کاربر ویندوز اگر ببیند که برای مهاجرت به لینوکس از هیچ کمکی برخوردار نیست قیدش را میزند.کمتر کسی پیدا می شود که همت کند و برود از منابع خارجی راه حل مشکلش را پیدا کند.به همین خاطر بر میگردد به ویندوز.
بگذریم از این مسئله...به موضوع خودمان می پردازم:
یک مثال می آورم:

فروم دیگری که در آن عضو هستم این شرایط را دارد:          ارسالها: 213,053                موضوعات: 3,467 
فروم اوبونتو آی آر :                                                   ارسالها: 47713                   موضوعات:  6,097

این مقایسه به خوبی نشان می دهد که مشکل کار کجاست.
در انتظار ارائه راهکارها و نظرات از سوی کاربران و خصوصا پیشکسوتان وقدیمی های فروم هستیم.

متشکرم

آفلاین کنجکاو!

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 580
  • الکترونیک + برنامه نویسی + لینوکس
    • یک کنجکاو بلاگ!
خوب بنده هم به عنوان کسی که توی فروم های زیادی حرف زده! (منظور اینه که قوانین زیادی رو دیدم!)
نظرم تقریباً مثل آقا تهمورثه!
نقل‌قول
...این ها نمونه هایی هستند که ذکر کردم.همانطور که مشاهده می فرمایید کاربران برای مشکل خود یک موضوع ایجاد کرده اند.در صورتی که همه ی این ها کارت های گرافیکی Nvidia  با برند Geforce  هستند.خب می شود یک موضوع جامع ایجاد کرد مثلا با این عنوان:

مشکلات و مباحث مربوط به کارت های گرافیکی( Nvidia(Geforce

به این ترتیب همه ی موضوعاتی که در بالا اشاره شد تحت این موضوع مطرح خواهند شد و کاربر محترمی که مشکلی با این نوع کارت ها دارد دیگر نیازی به جستجو ندارد یک راست می آید سر این موضوع و راه حل مشکل خود را پیدا می کند یا اصلا یک پست در این موضوع می زند و مشکلش را مطرح می کند.
نظرم همینه!
اما در مورد:
نقل‌قول
فروم دیگری که در آن عضو هستم این شرایط را دارد:          ارسالها: 213,053                موضوعات: 3,467  
فروم اوبونتو آی آر :                                                   ارسالها: 47713                   موضوعات:  6,097
بستگی به فرومش هم داره! مثلاً توی فروم های پی سی ورد! یه فرومش هست برای گوشی موبایل (مثال می زنم!) که توش مثلاً 4 تا تاپیک داره به عنوان های تم ، موزیک ، کلیپ و پیامک! و هر کدوم از تاپیک ها 300 صفحه جلو رفتن! در صورتی که فروم اوبونتو اینجوری نیست!  و طوری نیست که بشه!
البته میشه یه سری کارهایی هم کرد! مثلاً در انجمن میزکار های فانتزی چند تاپیک می بینیم که تو هر کدومش یه نفر اومده یا یه تم معرفی کرده و یا اینکه درخواست داده! خوب این ها رو میشه در یک یا دو تاپیک مدیریت کرد!
«پشتکار»«پشتکار»«پشتکار»

آفلاین کسری کشاورز

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 608
  • Don't Look Back With Linux
اگر اینجا هم مثل تکنوتاکس بشه که تاپیک تکراری زده شد قفل و پاک بشه خیلی خوبه.

آفلاین Tahmooreth

• Sr. Member
  • *
  • یــاد بـاد
مسلام
من به پیشنهادم که قبلا مطرح کردم هنوز هم معتقدم:

کاربران جدید تا زمانی که به 10 ارسال نرسیده باشند امکان ایجاد موضوع نداشته باشند

با انجام این کار شاید کمتر شاهد ایجاد موضوعات عجیب و غریب باشیم.
به این ترتیب کاربرانی که تازه عضو شده باشند می گردند و موضوع مرتبط را پیدا کرده و پست در آن موضوع می زنند.

« آخرین ویرایش: 30 شهریور 1387، 04:22 ب‌ظ توسط Tahmooreth »

آفلاین ناربه

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2033
مسلام

کاربران جدید تا زمانی که به 10 ارسال نرسیده باشند امکان ایجاد موضوع نداشته باشند

من کاملا مخالفم.
یعنی یارو منتظر باشه تا کلی چرت و پرت و ممنون و دستت درد نکنه و ... تو پست های دیگه بنویسه تا سوال اصلیشو بپرسه؟

آفلاین Tahmooreth

• Sr. Member
  • *
  • یــاد بـاد
مسلام

من کاملا مخالفم.
یعنی یارو منتظر باشه تا کلی چرت و پرت و ممنون و دستت درد نکنه و ... تو پست های دیگه بنویسه تا سوال اصلیشو بپرسه؟

دوست بزرگوارم
ببخشید مگر این سوال اصلی جناب یارو چه سوالی است که تا حالا در بیش از 6000 موضوع مطرح نشده ؟اگر گشت و نبود خب می تواند در موضوعات مشابه پست بزند.
زیاد سخت نگیرید

یک سوال از همه ی کاربران:
آیا به نظر شما بهتر است به فرض هر کس که با یک error یا مشکل مواجه شد باید یک موضوع جدید بزند که آقا من با این error مواجه شدم.آیا بهتر نیست که همه ی این خطاها error ها در یک موضوع مطرح شوند.شما کدام را ترجیح می دهید:
1- موضوعات و عناوین متعدد و مشابه در تالارها با تعداد پست های کم درون عناوین
2- عناوین کم ولی با تعداد پست های زیاد درون هر عنوان

کدام بهتر است؟
کدام ، کار را برای مراجعین به فروم آسان تر می کند؟
« آخرین ویرایش: 30 شهریور 1387، 04:33 ب‌ظ توسط Tahmooreth »

آفلاین ناربه

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2033
مسلام

من کاملا مخالفم.

دوست بزرگوارم
ببخشید مگر این سوال اصلی جناب یارو چه سوالی است که تا حالا در بیش از 6000 موضوع مطرح نشده ؟اگر گشت و نبود خب می تواند در موضوعات مشابه پست بزند.
زیاد سخت نگیرید

یک سوال از همه ی کاربران:
آیا به نظر شما بهتر است به فرض هر کس که با یک error یا مشکل مواجه شد باید یک موضوع جدید بزند که آقا من با این error مواجه شدم.آیا بهتر نیست که همه ی این خطاها error ها در یک موضوع مطرح شوند.شما کدام را ترجیح می دهید:
1- موضوعات و عناوین متعدد و مشابه در تالارها با تعداد پست های کم درون عناوین
2- عناوین کم ولی با تعداد پست های زیاد درون هر عنوان

کدام بهتر است؟
کدام ، کار را برای مراجعین به فروم آسان تر می کند؟

دوست عزیز. شما درست میفرمایید. ولی اگه توجه کنید تازه کارا با جستجو مشکل دارن. یعنی حتما میخوان پست بدن و در همونجا سوالاتشونو مطرح کنن.
خوب پس حالا مشکل اینه که بهشون بگیم اول جستجو بعد سوال.
ولی فکر کنم سخت باشه