انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا از گنوم و یونیتی متنفرم؟  (دفعات بازدید: 14282 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین علی هردان

• Full Member
  • *
  • ارسال: 243
چرا از گنوم و یونیتی متنفرم؟
« : 28 اردیبهشت 1392، 10:45 ب‌ظ »
سلام. این تاپیک رو زدم که ببینم شما طرفداران یونیتی و گنوم، چطور ظاهر این دو دسکتاپ حال بهم زن و تیره رو تحمل میکنید؟ ;D دوتا دسکتاپی که رنگشون بسیار تیره و دلگیر هست و تغییر دادن ظاهرشون و شخصی سازیشون، کار ساده ای نیست!
بسیار نامفهوم و کند هستن و فقط وقت آدم رو تلف میکنن. این رو جدی میگم  :P
فکر نکنید من دو روزه اومدم توی دنیای گنو/لینوکس و دارم از این حرفا میزنم! مدت کمی نیست. خیلی وقته گنو/لینوکس کار هستم. توی اصل سیستم عامل گنو/لینوکس یه مشکل عجیب دیدم که کمتر کسی بهش فکر میکنه، اونم اسم مسخره این سیستم عامل هست! آره، آخه گنو/لیوکس هم شد اسم؟ من هروقت میخوام تلفظش کنم زبونم میگیره  ??? وقتی لفظ لینوکس تنها رو بکار میبرم، سریع بهم گیر میدن و میگن لینوکس تنها هسته سیستم عامل گنو هست. به این سیستم عامل بگو گنو/لینوکس. البته این مطلب ربطی به موضوع تاپیک نداره، همینطوری گفتم که یکم به اسم این سیستم عامل هم فکر کنید. :D
من قبل از اینکه پام رو توی این سیستم عامل بذارم، شدیدا از اوبونتو تبلیغ شنیدم و شنیدم که سیستم عامل بسیار بسیار ساده و کاربر پسند و زیبایی هست. من اون موقع هنوز نمیدونستم میزکار لینوکسی چیه، گرفتم نصبش کردم و کلی هم باهاش کلاس میذاشتم! ولی ته دلم، از این سیستم عامل متنفر بودم. چرا؟ بخاطر ظاهر افتضاحش. واقعا ظاهر مزخرف و افتضاحی داشت و کار کردن باهاش خیلی سخت بود. دسکتاپش یونیتی بود. منوی برنامه ها با اون نوار بدرنگ و بی ریخت بالایی ادغام شده بود. دکمه های گوشه برنامه (Minimize و...) سمت چپ قرار داشتن. هر چقدر سعی میکردم که بهش عادت کنم نمیتونستم. نمیدونم شاید بخاطر عادت ویندوزی من بود، ولی من شدیدا از این ظاهر حالم بهم میخورد. من همیشه سیستمم رو با رنگ روشن تزیین میکنم، ظاهر سیستم برام اهمیت بالایی داره و از رنگ آبی خوشم میاد. والپیر اوبونتو رو عوض کردم، ولی بازم تمام سیستم به رنگ تیره و نارنجی و قهوه ای بود. اصلا راضی نبودم ولی بزور بهش لبخند میزدم و پیش رفقا به ویندوز فحش میدادم و از اوبونتو تعریف میکردم. کرش ها و ارورهای مسخره، هنگ های بی موقع و بی جا (نسخه ۱۲.۱۰ بود) که بماند. نمیخوام یادشون بیفتم  :P
خلاصه من که بیشتر با گنو/لینوکس انس گرفتم یواش یواش فهمیدم که دسکتاپ های زیادی وجود داره و یونیتی دسکتاپیه که من دارم استفاده میکنم. فهمیدم که گنوم پرطرفدارترین دسکتاپ لینوکسی هست. و فهمیدم که KDE اون دسکتاپی هست که من عاشقشم  8)
کوبونتو نصب کردم و ظاهرش واقعا خوب بود، راضی بودم و ساکت. ولی سرعت پایین و کرش های بیخود و بی جهتش من رو آذار میداد. با اینکه خیلی قشنگ بود، ولی بازم افتضاح بود. کاراییش از اوبونتو هم بدتر بود. اون موقع بود که من فهمیدم خونواده اوبونتو اصلا به من نمیخورن. همیشه حق با اکثریت نیست! انگار باید برم سراغ یه توزیع دیگه. همون موقع با آرچ آشنا شدم و با کلی سختی (چون دفعه اولم بود) نصبش کردم. خیلی خوشم اومد و دقیقا همون چیزی بود که میخواستم. کاملا پایدار، آپدیت، قدرتمند و سریع. روش دسکتاپ Gnome و KDE رو نصب کردم. با KDE روی آرچ خیلی حال میکردم، هیچگونه مشکلی نداشت و کاملا راضی بودم. ولی اولین تجربه من از گنوم همونجا شروع شد، از یونیتی هم مزخرف تر بود. نصبش کردم، آخرین نسخه یعنی نسخه ۳.۸ نصب شد. gdm رو start کردم و امتحانش کردم، خواهرم رو صدا زدم که برام یه پلاستیک بیاره میخوام بالا بیارم ;D محیطش بسیار بسیار افتضاح، مزخرف، حال بهم زن، بدردنخور، سخت و... بود. هروقت وارد گنوم میشم بیش از ۵ دقیقه نمیتونم اونجا بمونم، سریع برمیگردم توی KDE.
الان به صورت جدی دارم با آرچ و KDE حال میکنم. تا الان نه اروری دیدم، نه کرشی، نه هنگی. هیچ مشکلی هم نیست. ولی الان فقط یه سوال دارم:
شما که از اوبونتو و یونیتی، یا گنوم استفاده میکنید، چطور میتونید این محیطها رو تحمل کنید؟ واقعا حالتون بهم نمیخوره؟

تاریخی تعریف میکنم نه؟ میدونم  ;D زمان آشنایی من با آرچ مال دو سه هفته پیشه، یه جوری تعریف میکنم انگار این اتفاقات خیلی وقت پیش افتاده.

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
پاسخ : چرا از گنوم و یونیتی متنفرم؟
« پاسخ #1 : 28 اردیبهشت 1392، 11:04 ب‌ظ »
خیلی دل پری داری ;D. من هم از یونیتی و گنوم خیلی بدم میاد ولی نیازی نیست که اینجوری تو انجمن داد بزنی ;).
بله، کی‌دی‌ای روی آرچ بسیار پایدار و خوبه. زیباییش و شخصی‌سازیش که دیگه حرف نداره. البته باید قبول کرد که اوبونتو بسیار در معرفی گنو/لینوکس سهم داشته. یه وقتی اسم لینوکس میاوردی فکر می‌کردن برای کلاس داری این حرف رو می‌زنی ولی الان به خاطر اوبونتو، این سیستم عامل خیلی داره پرطرفدار میشه. الان هم اسم آرچ رو که میاری،‌ تو دلشون میگن برای کلاس داری اسمش رو میاری ولی کسی که باهاش کار کنه میدونه چقدر خوش‌دسته. نصبش کمی کار داره ولی نگهداریش خیلی خیلی آسونه. مخازنش هم که دیگه رو دست نداره. هر چیزی هم که خوشرفتار نیست خوب با استفاده از yaourt کمپایلش کن تا مشکل برطرف بشه. مثلن من از appmenu استفاده می‌کنم و تو هیچ توزیعی (از اوبونتو و اوپن سوزه بگیر تا بقیه)، qtcreator منوهاش رو انتقال نمیده، و حتی تم رو هم نمی‌پذیره. ولی به راحتی با yaourt کمپایلش کن تا این مشکل هم برطرف بشه (این به عنوان نمونه بود).
« آخرین ویرایش: 28 اردیبهشت 1392، 11:06 ب‌ظ توسط امید توانا »

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1734
« پاسخ #2 : 28 اردیبهشت 1392، 11:14 ب‌ظ »
من عاشق یونیتی هستم و واقعا لذت می برم. :)

آفلاین علی هردان

• Full Member
  • *
« پاسخ #3 : 28 اردیبهشت 1392، 11:23 ب‌ظ »
خیلی دل پری داری ;D. من هم از یونیتی و گنوم خیلی بدم میاد ولی نیازی نیست که اینجوری تو انجمن داد بزنی ;).
بله، کی‌دی‌ای روی آرچ بسیار پایدار و خوبه. زیباییش و شخصی‌سازیش که دیگه حرف نداره. البته باید قبول کرد که اوبونتو بسیار در معرفی گنو/لینوکس سهم داشته. یه وقتی اسم لینوکس میاوردی فکر می‌کردن برای کلاس داری این حرف رو می‌زنی ولی الان به خاطر اوبونتو، این سیستم عامل خیلی داره پرطرفدار میشه. الان هم اسم آرچ رو که میاری،‌ تو دلشون میگن برای کلاس داری اسمش رو میاری ولی کسی که باهاش کار کنه میدونه چقدر خوش‌دسته. نصبش کمی کار داره ولی نگهداریش خیلی خیلی آسونه. مخازنش هم که دیگه رو دست نداره. هر چیزی هم که خوشرفتار نیست خوب با استفاده از yaourt کمپایلش کن تا مشکل برطرف بشه. مثلن من از appmenu استفاده می‌کنم و تو هیچ توزیعی (از اوبونتو و اوپن سوزه بگیر تا بقیه)، qtcreator منوهاش رو انتقال نمیده، و حتی تم رو هم نمی‌پذیره. ولی به راحتی با yaourt کمپایلش کن تا این مشکل هم برطرف بشه (این به عنوان نمونه بود).
آره والا دلم پره. شاید باورتون نشه ولی من تا حدی از این دو میزکار اعصابم خورد میشد که تا حد گریه پیش میرفتم (البته واقعا گریه نمیکردما  ;D فقط اعصابم شدیدا خراب میشد و ساعتها تو فکر میرفتم)
در مورد آرچ هم، آره خیلی خیلی توزیع خوبیه. مخازنش هم که عالی هستن. من که نیازی به yaourt ندارم، فقط بسته هایی که توی مخازن رسمی هستن رو نصب میکنم  \\:D/

آفلاین علی هردان

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 28 اردیبهشت 1392، 11:23 ب‌ظ »
من عاشق یونیتی هستم و واقعا لذت می برم. :)
چجوری؟  ;D

آفلاین Mehdi Hoseini

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 45
« پاسخ #5 : 28 اردیبهشت 1392، 11:33 ب‌ظ »
آرچ ؟ :))
جااااااادی ، بیا ببین چی میگن اینااااا

پ.ن:البته آرچم خوبه، همشون خوبن اصن

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 28 اردیبهشت 1392، 11:37 ب‌ظ »
من معمولا  از دسکتاپ دیفالت استفاده می کنم.
اما میشه از    CompizConfig Settings Manager
با ترکیب my unityاستفاده کرد.
من خودم رنگ های گرم رو دوست دارم.

البته قبول دارم محیط کی دی ای خیلی زیباتر کانفینگ میشه.یک دسکتاپی بود از دوست خوبمون آرمان اسماعیلی که کی دی ای رو کانفینگ کرده بود خیلی زیبا و ساده بود.

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 28 اردیبهشت 1392، 11:40 ب‌ظ »
نقل‌قول
دکمه های گوشه برنامه (Minimize و...) سمت چپ قرار داشتن.
اینا هم میشه راست قرار بگیرند.

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 28 اردیبهشت 1392، 11:41 ب‌ظ »

شما طرفدار فدورا هستید؟

آفلاین بهروز رمضانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1111
  • Kakashi Hatake
    • ابونتو نیوز
« پاسخ #9 : 28 اردیبهشت 1392، 11:43 ب‌ظ »
بحث میزکار شد ، KDE در بهترین حالتی که من باهاش کار کردم ( توزیع چاکرا ) باز هم کند و سنگین بود . الان فکر کنم نسخه 4.10 اومده باشه اما بعید بدونم از لحاظ سرعت بهبود پیدا کرده باشه . گنوم شل و یونتیتی خیلی سریعتر از KDE هستن اما این هم قبول دارم از لحاظ زیبایی به پای KDE نمیرسن .
در یادگیری و استفاده از خط فرمان کوشا باشید چرا که رستگاری شما در آن است.

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #10 : 29 اردیبهشت 1392، 12:45 ق‌ظ »
خب سلیقت اینجوره من هم از XFCE خیلی بدم میاد ولی خیلیا عاشقشن  :)
عوضش من شخصا عاشق رنگ تیره در اوبونتو هستم و عاشق یونیتی هستم و از گنوم هم بیشتر دوستش دارم و هیچ مشکلی هم باهاش ندارم ;D \\:D/
ولی خب یونیتی یه تم سفید رنگ هم داره ???
تیرگیش رو واقعاااا دوست دارم
« آخرین ویرایش: 29 اردیبهشت 1392، 02:55 ب‌ظ توسط علیرضااااا »

آفلاین Object69

• Full Member
  • *
  • ارسال: 136
« پاسخ #11 : 29 اردیبهشت 1392، 01:27 ق‌ظ »
خب سلیقت اینجوره من هم از XFCE متنفرم ولی خیلیا عاشقشن  :)
عوضش من شخصا عاشق رنگ تیره در اوبونتو هستم و عاشق یونیتی هستم و از گنوم هم بیشتر دوستش دارم و هیچ مشکلی هم باهاش ندارم ;D \\:D/
ولی خب یونیتی یه تم سفید رنگ هم داره ???
تیرگیش رو واقعاااا دوست دارم
منم از دسکتاپ های تیره خوشم میاد شدید . کلا تمهای تیره نرم افزارها رو دوست دارم . احساس آرامش میده به آدم . خداییش یونیتی رو اگر بزارید پیش گنوم و کی دی ای از نظر سرعت چند برابر بیشتر هست . گنوم با این جنگولک بازیهاش اعصاب آدمو خورد میکنه . نمیدونم این چی بود که تازه مایکروسافت رفته از روش ویندوز ۸ رو درست کرده . کی دی ای از نظر کاستومایز بی نظیره ولی همونطور توی باگ داشتن هم هیچ نرم افزای توی تاریخ کامپیوتر به اندازه ی این میز کار باگ نداره . باید بهش مدال بدند . من هر نسخه ای که ازش میاد رو نصبش میکنم  . میبینم از نسخه قبلش باگهای خانمان سوز تری توش داره . اصلا مثل این پزشکای حواس پرت هس که پنس توی شکم بیمار جا میزاند این میز کار هم همینطوریه . انگار یادشون میره باگاشو برطرف کنند .
« آخرین ویرایش: 29 اردیبهشت 1392، 01:29 ق‌ظ توسط Object69 »

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #12 : 29 اردیبهشت 1392، 01:30 ق‌ظ »
من عاشق XFCE و گنوم هستم. ولی گنوم شل رو زورکی تحمل میکنم :P . خیلی دوست دارم به Pantheon یا Cinnamon مهاجرت کنم ولی خیلی جوون هستن ;D .
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1347
« پاسخ #13 : 29 اردیبهشت 1392، 01:59 ق‌ظ »
من از دسکتاپ تیره خوشم میاد، تفکر های یونیتی رو دوست دارم
دلیل اصلی که رو اوبونتو موندم و نرفتم رو توزیع های دیگه یونیتی هست
منتظر نباش که مرگ تو کی میاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه کسی سمت تو نمیاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه میبینی که کسی حرفتو نمیخواد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
مثل من مثل خیلی ها ..... آزاد باش مثل من مثل خیلی ها

آفلاین Mehdi Hoseini

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 45
« پاسخ #14 : 29 اردیبهشت 1392، 06:46 ق‌ظ »

شما طرفدار فدورا هستید؟
نه، طرفدار که نمیشه گفت ولی خب خیلی دوسش دارم.
به قول جادی هر کی می‌خواد بگه منم فلان میگه آرچ :‌)
باز دوباره البته :
نقل‌قول
پ.ن:آرچم خوبه، همشون خوبن اصن