انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: دیباین یا فدورا؟تفاوت؟دلیل اینکه تروالز از فدورا استفاده میکنه چیه؟  (دفعات بازدید: 7910 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
سلام دوستان
سال هاست که دارم توزیع های مختلف گنو/لینوکس رو مینصبم و با اون ها کسب تجربه میکنم ... با فایل سیستم و طریقه ی کار گنو/لینوکس بیشتر آشنا میشم و ...
توزیع های زیادی نصب کردم از جمله جنتو , اسلکور , کل خانواده اوبونتو , آرچ , مینت , دیباین , آرچبنگ و ... اما دیگه بسه! به چیزی که میخواستم رسیدم حالا دنبال توزیعی هستم که دیگه برای همیشه ازش استفاده کنم , توزیع قابل اعتماد کم باگ آپدیت سریع و کارا
همه ی توزیع هایی که نصب کردم به دلایلی از لیست حذف شدند و دیگر برام مهم نیستند , در انتها به دو دیسترو رسیدم که می تونن نیاز های من رو برآورده بکنند. اون دو دیباین و فدورا هستند.
دیباین:توزیعی سریع کارا و فوق العاده استیبل هست اصلا مشکل داغی نداره و خلاصه از هر نظر بهترینه اما دو مشکل داره
۱-گنوم هنوز به اون درجه از پایداری هرگز هنگ نداشتن نرسیده و در کل ازش هنگ زیاد دیدم (لطفا راه حل ندید که افزونه نصب کن و ... خودم این چیزارو خوب بلدم . میفهمم که چی باگه و چیرو خودم درست کردم)
۲-فوق العاده اوت آف دیته ... خوب دلیل پایداریش هم همینه ولی نه دیگه انقدر
البته دو دلیل بالا باعث نمیشه که من دیباین رو ترک کنم . فقط تو انتخاب کمک خواهد کرد
فدورا:توزیعی با کاربران عجیب!چرا؟خوب مشخصه! کاربراش مثل کاربران محصولات اپل میمونن. ۹۰٪شون بشدت به توزیعشون متعصب هستند و اصلا هیچ توزیع دیگه ای رو قبول ندارند . هر وقت میگی فلان توزیع از نظر من خیلی خوبه همیشه در آخر اضافه میکنند(بعد از فدورا) خوب حتما دلیل داره این همه تعصب ... مثل اپل که همه عاشق سادگیش میشن
این همه مقدمه چینی برای اینه ... کدوم از نظر شما بهتره ؟ چه مزیتی نسبت به اون یکی میبینید؟

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
لطفا این تاپیک قفل بشه.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
چرا کیان جان؟ این دوستمون برای انتخاب بین دبیان و فدورا مردّد شده. دقیقاً می‌دونم چه حسی داره چون من هم قبلاً همچین حسی داشتم. چرا باید قفل بشه؟
---------------------------------------------

مساله‌ای که باید هنگام کار با فدورا در نظر داشته باشی این هست که این توزیع آمریکایی هست و ما ایرانی، همین مساله باعث می‌شه که:
۱. موقع دانلود بگه اگه از ایران هستی، طبق قوانین ایالات متحده حق دانلود نداری. (می‌ذاره دانلود کنی ولی این پیغام رو به همه نشون می‌ده)
۲. یک ایرانی نمی‌تونه وارد مباحث مدیریتی تو جامعه‌ی کاربری فدورا بشه. (تو یه وبلاگ فارسی می‌خوندم این رو که یک نفر رو بدلیل ایرانی بودن نذاشته بودن).

این دو دلیل باعث شد که من بعد از ۴−۵ سال کار با فدورا کوچ کنم سمت توزیع‌های مبتنی بر دبیان. چون حس کردن که ایرانی‌ها رو به عنوان شهروند درجه دو درنظر می‌گیرن.

بنظر شخصی من مزیت‌ دبیان نسبت به فدورا این هست:
۱. وجود نرم‌افزارهای بیشتر در مخازن
۲. وابسته به هیچ کشور خاصی نیست
۳. وجود synaptic :)
۴. دارای جامعه‌ی کاربری بیشتر (بدلیل خود دبیان و یا اوبونتو)
۵. وجود update-grub
۶. اگه مشکلی برات پیش اومد با جست‌و‌جو راحت‌تر به جواب می‌رسی.

و مزیت‌های فدورا به دبیان (از نظر من)
۱. وجود yum (من هرکاری می‌کنم نمی‌تونم دلیل برتری apt رو بفهمم، ولی همه‌جا می‌گن که apt بهتر از yum هست)
۲. وجود presto به صورت پیش‌فرض. (موقع بروزرسانی سیستم متوجه می‌شی :) )
۳. بروز رسانی به نسخه‌ی جدید با استفاده از دی‌وی‌دی، بدون از دست دادن فایل‌های شخصی یا برنامه‌ها.

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
ممنون از شما آقای سلمان از پست کارآمدتون
من خودم رو به عنوان کاربر گنو/لینوکس آزاد میدونم و مشکلی با کشور و محدودیت های بی مورد ندارم
۱-نرم افزار های بیشتر هم تمام نرم افزارهایی که من استفاده میکنم تو مخازن فدورا هست(اگرم نباشه سورس که هست ...)
۲-گفته شد
۳-با مورد یک من
۴-درسته قبول دارم جامعه کاربری بیشتری داره اما میشه به جواب رسید بازهم
۵-این هم در مواردی که چند سیستم عامل داریم به کار میاد که من فقط میخوام یکی به طور پیشفرض برای همیشه داشته باشم
۶-همون ۴

۱-معادل دستوراتی چون apt-get install -f و دستوراتی از این قبیل وجود دارد؟ من هم واقعا نمیدونم چرا apt بهترین مدیر بسته توی تمام سیستم عامل های دنیا(!) میدونند؟ میگن خیلی باهوشه اما پیشنهاد های خیلی بدی میده . مثلا من ی بار apt-get autoremove زدم نصف گنومم رو پاک کرد :| باز حالا aptitde خیلی بهتره ... شما خودتون چه مزیتی در yum میبینید؟ من تاحالا با این مدیر بسته کار نکردم
۲-الان نمیشه متوجه بشم؟  :D
۳-به کارم نمیاد

در کل هنوز دلیل تعصب کاربرانش رو نفهمیدم . راستی تروالدز چرا از این استفاده میکنه؟ هر چی سرچیدم به نتیجه ی کامل و جدیدی نرسیدم
باز هم به خاطر پستتون ممنون

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4866
  • masoft قدیم
۱. وجود yum (من هرکاری می‌کنم نمی‌تونم دلیل برتری apt رو بفهمم، ولی همه‌جا می‌گن که apt بهتر از yum هست)
خوب فایل‌های Deb از اول با فرض پشتیبانی از Dependency درست شدند و امکانات زیادی رو بصورت پیش‌فرض به کاربر میدن. APT فقط یک رابط برای اون فایل‌ها هست.
Yum برای تکمیل فایل‌های RPM ساخته شده، چون خیلی از چیزها توی RPM از پیش مشخص نشده، Yum داره سعی می‌کنه که اون مشکلات رو بپوشونه.
خوب من طراحی Deb رو از این لحاظ بهتر می‌دونم. مثلا می‌تونیم تنها فایل Skype رو دانلود کنیم و اون خودش Dependencyهاشو از Repositoryهای Debian یا Ubuntu پیدا می‌کنه.

قسمت دیگه‌ای که من رو آزار می‌داده سرعت Yum بوده که خیلی پایین‌تر از APT هستش.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
من دارم در مورد مزایا و معایب این دو دیسترو از نظر شخصی افراد می پرسم شما میگید قفل بشه؟
من تگ خاصی زیر اسمتون نمیبینم ...
اگر تگ خاصی بود که تا حالا تاپیک قفل شده بود!

چرا کیان جان؟ این دوستمون برای انتخاب بین دبیان و فدورا مردّد شده. دقیقاً می‌دونم چه حسی داره چون من هم قبلاً همچین حسی داشتم. چرا باید قفل بشه؟
تا کی به چراهای شما جواب بدم؟ تا کی یک چیز بدیهی رو توضیح بدم؟ تا کی ما درگیر احساسات شما باشیم؟
چندتا از این نوع تاپیک رو برات ردیف کنم راضی میشی؟
در انجمن سوال مشخص باید به جواب مشخص برسه، نه مثل این تاپیک یا اون یکی تاپیک: «کمک برای نصب آرچ» و ۱۰۰ها مورد دیگه که آش شله قلمکار هستند. در این یک ماه اخیر مرتب به انجمن سر زدم و لیست ارسالها رو چک کردم ولی دریغ! ۴۰ درصد ارسالها با موضوعات تکراری  و ۴۰ درصد موضوعات الکی و خسته کننده مثل همین تاپیک، ۲۰ درصد تاپیک ها بالاتر از سطح فنی انجمن (و البته من) و بدون جواب و ۵۰ درصد درباره کارت گرافیک وووو، چند درصد شد سرجمع؟ از ۱۰۰ بیشتر شد؟ ::)
اگر هنوز متوجه نشدی که چرا تاپیک باید قفل بشه، چند جمله زیر به تنهایی کفایت می کنه:
1. ... هر وقت میگی فلان توزیع از نظر من خیلی خوبه همیشه در آخر اضافه میکنند(بعد از فدورا) خوب حتما دلیل داره این همه تعصب ... در کل هنوز دلیل تعصب کاربرانش رو نفهمیدم .
2. کدوم از نظر شما بهتره ؟ چه مزیتی نسبت به اون یکی میبینید؟
3. راستی تروالدز چرا از این استفاده میکنه؟

در پایان من چند تا سوال دارم:
سوپ بهتره یا آش؟
هلو شیرین تره یا زردآلو؟
آب شفاف تره یا شیشه؟
چنار بلندتره یا سرو؟
استالمن یا ریموند؟
بنز یا لامبورگینی؟
شب یا روز؟
آفتابی یا بارانی؟
و همهٔ اینها از نظر شما کاربران عزیز، ممنون می شم اگر احساسات، نظرات، تجربیات وووو خودتون رو در موارد اخیر با ما هم به اشتراک بذارید. والپیپر هم اگر داشتید به اشتراک بذارید! در آخر هم نظر بدید مک بهتره یا لینوکس! با تشکر.
« آخرین ویرایش: 07 خرداد 1392، 12:59 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 741
جناب کیان به نظرم این کار شما خوب نیست.
اولا وقتی سریع میای کامنت میذاری که این تاپیک قفل بشه داری به کاربری که پست رو ایجاد کرده توهین می کنی.
دوما فکر می کنم هر کسی در انتخاب نوع بیانش آزاد باشه. اگر از بحثی خوشتون نمیاد توش شرکت نکنید.
سوما اینکه من خودم هم مخالف بحث های اینچنینی هستم. اما از اون بیشتر مخالف این طرز برخوردی هستم که شما کردید.
موفق باشید...
« آخرین ویرایش: 06 خرداد 1392، 01:22 ب‌ظ توسط vandu »
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
من همین‌جا از تمامی دوستان عذرخواهی می‌کنم. ببخشید که جواب دادم.

@nixoeen
۱. برای این‌که yum بخواد پیش‌نیازهارو خودش تشخیص بده و نصب کنه باید از دستور زیر استفاده کنیم:
# yum localinstall package-name.rpm

۲. من هم همین مشکل رو داشتم ولی می‌شه با نصب یه plugin برای yum کاری کرد که خودش سریع‌ترین آینه (mirror) رو پیدا کنه و از اون دانلود کنه.
# yum install yum-fastestmirror

@سالار مقدم
۱. نمی‌دونم که معادل apt-get install -f چی هست.
۲. presto --> http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=47002.0

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
اولا وقتی سریع میای کامنت میذاری که این تاپیک قفل بشه داری به کاربری که پست رو ایجاد کرده توهین می کنی.
باز شدن این تاپیک توهین به من بود.

دوما فکر می کنم هر کسی در انتخاب نوع بیانش آزاد باشه. اگر از بحثی خوشتون نمیاد توش شرکت نکنید.
من هم آزادم و اجازه نمیدم کسی من رو از بیان اشتباهات و یا ورود به جایی منع کنه و یا بخواد که انجمن رو ترک کنم. تا آخرین قطره برای ارتقای سطح «رفتار کاربری» در این انجمن تلاش می کنم.

سوما اینکه من خودم هم مخالف بحث های اینچنینی هستم.
دریغ از ملتی که سکوت می کند!
اما از اون بیشتر مخالف این طرز برخوردی هستم که شما کردید.
پس در موردش با هم بحث کنیم.
« آخرین ویرایش: 06 خرداد 1392، 01:32 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 741
باز شدن این تاپیک توهین به من بود.

من هم آزادم و اجازه نمیدم کسی من رو از بیان اشتباهات و یا ورود به جایی منع کنه و یا بخواد که انجمن رو ترک کنم. تا آخرین قطره برای ارتقای سطح «رفتار کاربری» در این انجمن تلاش می کنم.

سوما اینکه من خودم هم مخالف بحث های اینچنینی هستم.
دریغ از ملتی که سکوت می کند!
به نظرم این نوع برخوردها بیش از هر چیز دیگری مانع بالا رفتن سطح رفتار کاربری هست. و آزادی تا جایی معنا داره که شما مخل آزادی دیگران نباشید. من احتمال میدم از جای دیگه ای ناراحت هستید. بهرحال امیدوارم موفق باشید... :)

اما از اون بیشتر مخالف این طرز برخوردی هستم که شما کردید.
پس در موردش با هم بحث کنیم.
بصورت پیغام خصوصی حتما. از ایجاد کننده تاپیک هم عذرخواهی می کنم که پست های نامربوط درج کردم.
« آخرین ویرایش: 06 خرداد 1392، 01:39 ب‌ظ توسط vandu »
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
به نظرم این نوع برخوردها بیش از هر چیز دیگری مانع بالا رفتن سطح رفتار کاربری هست.
بحث کنیم چرا مانع است؟ راهکار چیست؟ در مقابل تاپیکهای بد چه عکس العملی باید انجام داد؟‌وقتی کاربری با ۵۰۰ ارسال تاپیک بد باز می کنه، پاسخ چی باید باشه؟
به نظرم این نوع برخوردها
به نظرم مک سریعتره
به نظرم فلان چیز امن تره
به نظرم فیل بزرگتره
به نظرم وووو
به اندازه کافی با نظرات کاربران هر روز دست به گریبان هستیم، نظرات بی سرو ته و بدون دلیل و سند!
نظر خشک و خالی بدون پشتوانه بیان نکنید، دو مورد دلیل گفتید برای هر دو تا پاسخ گذاشتم. خواستید به این نوع از بحث حاضرم ادامه بدم وگرنه نظرات روی هوا کیلویی چند؟

متاسفانه اندک کاربرانی هم که گاها بحث می کنند تا جایی ادامه می دهند و بعد با «موفق باشید» یا «از دوستان عذرخواهی می کنم»‌ و با یک چهره حق به جانب فرار می کنند.

و آزادی تا جایی معنا داره که شما مخل آزادی دیگران نباشید.
چه تعریف بدیعی از آزادی! چطوره در این مورد بحث کنیم؟
من احتمال میدم از جای دیگه ای ناراحت هستید. بهرحال امیدوارم موفق باشید... :)
:)
« آخرین ویرایش: 06 خرداد 1392، 01:51 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
اول از همه اون نقل قولی که از من گرفتید من به خاطر عصبانیتم نوشتم بعد که ارسال زدم به خودم اومدم , شرمنده داداش منظوری نداشتم :)

من نگفتم حرفه ای ام من فقط گفتم که چند ساله دارم با توزیع های مختلف آشنا میشم منظورمم از چند سال ۴سال بود, ۵۰۰ سال هم نبود شما فکر کردید من ادعا کردم, منظوری نداشتم فقط میخواستم بگم که نگین آرچ که خوبه , فلانی بهتره , فلانی خوشگلتره ... نمیخواستم راه حل بدید. فقط یه ریویو میخواستم از نظر خودتون

شما میگید راهکار چیست؟راهکار اینه که اگر من فلان جا هستم ببینم جهان داره به یه سمت دیگه میره نیام مدیریت جهانی کنم :| خوب معلومه چرا! چون باید اول به کار خودم برسم بعد بیام نظر بدم

در مورد اینکه بگیم فلان سریع تره و ... خوب این انجمن انجمن سیستم عامل اوبونتو هست ولی چون تقریبا تمام جامعه کاربری دنیای آزاد رو تشکیل میده بدیهیست که به این سوالات هم پاسخ داده میشه . مثلا میگیم مک سریع چون مثلا کرنلش انشعابی از بی اس دیه (مثلا) یا ... تا در چه حد باید همدیگه رو هی مجبور کنیم؟؟طرف اومده یه پست بد داده خوب به جای اینکه بگیم قفل بشه بگیم اشتبات کجاست که دیگه اونو مرتکب نشه؟آقا آره من ۳۰۲تا ارسال دارم اما از این همه ارسال شاید زیر ۱۰تاش تایپیک بوده اگر شما توی این تایپیک میبینید به جای اینکه بگین قفل شه الان به من بگید مشکلش چیه؟

میگید سرچ ها موجوده اما چیزی که من میخوام نیست. خودتون نگاه کنید ... من نظر افراد رو میخوام
در ضمن شما میگید که افراد نظر شخصیشون رو اینجا بدن خوب منم همینو میخوام! همیشه هم باید جبهه ی مخالفین رو داشت هم مخالفین تا به نتیجه ی درست برسی (در همه ی موارد)

خوب تایپیک هایی هم که نام بردید از جمله کمک در نصب آرچ , شما حتما با آرچ کار کردید , منم آرچ داشتم شاید برای من و شما سودی نداشته باشه اما برای خیلی ها سود داشته خیلی ها با این سیستم عامل آشنا شدند یا اون تایپیک هم که نوشته بود مک بهتره یا لینوکس , من از اون استفاده کردم خیلی چیزها در مورد مک گفته بود و جبهه های کاربری

اگر از من بی احترامی دیدین منو ببخشید من اصلا منظوری نداشتم و نخواهم داشت  ;)
راستی تایپیک منحرف شد بیاید دیگه ادامش ندیم اگر مشکلی هنوز هست با پیام خصوصی حلش کنیم بنده در خدمتم

-------------------------------------

خوب فایل‌های Deb از اول با فرض پشتیبانی از Dependency درست شدند و امکانات زیادی رو بصورت پیش‌فرض به کاربر میدن. APT فقط یک رابط برای اون فایل‌ها هست.
Yum برای تکمیل فایل‌های RPM ساخته شده، چون خیلی از چیزها توی RPM از پیش مشخص نشده، Yum داره سعی می‌کنه که اون مشکلات رو بپوشونه.
خوب من طراحی Deb رو از این لحاظ بهتر می‌دونم. مثلا می‌تونیم تنها فایل Skype رو دانلود کنیم و اون خودش Dependencyهاشو از Repositoryهای Debian یا Ubuntu پیدا می‌کنه.

قسمت دیگه‌ای که من رو آزار می‌داده سرعت Yum بوده که خیلی پایین‌تر از APT هستش.
پس از نظر نیازمندی ها دیباین خیلی بهتره
شما که تو کار شبکه هم هستین میدونید دلیل اینکه انقدر از توزیعات بر پایه ردهست استفاده میشه؟مخصوصا تو ایران؟من آماری که از دیباین دیدم خیلی رتبه بالاتری رو نسبت به ردهتی ها داشت پس باز برای چی ازش استفاده میشود؟

من همین‌جا از تمامی دوستان عذرخواهی می‌کنم. ببخشید که جواب دادم.

@nixoeen
۱. برای این‌که yum بخواد پیش‌نیازهارو خودش تشخیص بده و نصب کنه باید از دستور زیر استفاده کنیم:
# yum localinstall package-name.rpm

۲. من هم همین مشکل رو داشتم ولی می‌شه با نصب یه plugin برای yum کاری کرد که خودش سریع‌ترین آینه (mirror) رو پیدا کنه و از اون دانلود کنه.
# yum install yum-fastestmirror

@سالار مقدم
۱. نمی‌دونم که معادل apt-get install -f چی هست.
۲. presto --> http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=47002.0

ممنون خیلی کمک کردین
« آخرین ویرایش: 06 خرداد 1392، 03:16 ب‌ظ توسط سالار مقدم »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
الان تو این تاپیک همه چیزی بحث و سؤال شده. از کار با apt و yum و نصب بسته و پلاگین تا بیان بی سر و ته تجربیات شخصی. این با فلان قانون انجمن در تضاد نیست؟ از هر دری سخنی مغایر قانون‌ها نیست؟ دلیل اینکه با کیان مخالفت می‌کنین چیه؟
@سلمان خوبه خودت تا 4 روز پیش زیر تاپیکای اینجوری متن قانون نقل‌قول می‌کردی. حالا چی شده یهو؟ در ضمن این عادتِ «از یه جایی دیگه بحث نکردن» رو بذار کنار. :) ;)
========
به قول دوستان شرمنده آف‌تاپیک می‌دم!
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
الان تو این تاپیک همه چیزی بحث و سؤال شده. از کار با apt و yum و نصب بسته و پلاگین تا بیان بی سر و ته تجربیات شخصی. این با فلان قانون انجمن در تضاد نیست؟ از هر دری سخنی مغایر قانون‌ها نیست؟ دلیل اینکه با کیان مخالفت می‌کنین چیه؟
@سلمان خوبه خودت تا 4 روز پیش زیر تاپیکای اینجوری متن قانون نقل‌قول می‌کردی. حالا چی شده یهو؟ در ضمن این عادتِ «از یه جایی دیگه بحث نکردن» رو بذار کنار. :) ;)
========
به قول دوستان شرمنده آف‌تاپیک می‌دم!
وقتی در مورد مقایسه ی دو سیستم عامل صحبت میشه مدیر بسته هم جزو سیستم عامل هست . در مورد تجربیاتم که والا همش در مورد دیباین بود . تنها مورد خارج از بحث همین صحبت های لطفا تایپیک بسته بشه و ... بود
من باهاش مخالفت نکردم . فقط ایشون امروز زیر ۴ ۵ تا تایپیک نظر دادن که تایپیک بسته بشه یا ببندش بقیش رو تو وبلاگ خودت ادامه بده و چیز هایی از این قبیل خوب این ینی چی؟ این همه مدیر هیچ کس نمیفهمه کدوم تایپیک باید بسته بشه کدوم نشه چز ایشون؟بخدا اعصاب آدم خورد میشه امروز بخاطر این همه پست بیهوده تاحالا یه جواب درست و حسابی نگرفتم . من فقط میگم بهتره به وظایف خودمون عمل کنیم تا دیگران . مدیر و افراد زیادی این تایپیک رو دیدن اما حذفش نکردن حتما دلیلی داشته و یا تایپیک هایی که درش پست میزارن
خوب اگر تایپیکی مشکل داره به طرف بگید مثلا عنوانت مشکل داره ... یا این همه مقدمه چینی نکن فقط در مورد تفاوت هاش بپرس و ... نه اینکه تایپیک رو از بیخ قفل کنید

من منظوری نداشتم و ندارم ولی با اینکارا چز خورد کردن اعصاب کاربران انجمن کار دیگه ای نمیکنید. به هر حال منو ببخشید به خاطر این پست دلیلشم این بود که توقع داشتم تا جواب بگیرم نه بی احترامی بهم و هزار تا چیرت و پرت دیگه

آفلاین Iman17

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 439
به نظر من مطمئنا فدورا بهتر و «پایدار» تر هست.
من اوایل فقط از اوبونتو استفاده می کردم و فوق العاده مشکلات زیادی داشتم. وقتی هم میومدم حلش کنم یا میزدم چشمش رو کور می کردم یا موضعی حل میشد. لپتاپ فوق العاده داغ می کرد و از apt هم چیز زیادی یاد نگرفتم. فقط تنها مورد عالی دبیان بیس هایی که دیدم مرکز نرم افزاری و به طبع تعدد نرم افزاریشون بود.
با دبیان ۶ هم مدتی کار کردم ولی همون طور که خودتون گفتین این به روز نبودنش خیلی تو ذوق میزد و چیزی برای جذب نداشت. (هنوز هم اگه به فرض محال قرار باشه به دبیان بیسی برگردم ترجیح میدم از خانواده ی اوبونتو باشه)
اما بعد می رسیم به زمانی که فدورا نصب کردم و واقعا اون وقت فهمیدم لینوکس یعنی چی...تقریبا ۹۰٪ دانش لینوکسی من از زمانی شروع شد که کار با فدورا رو شروع کردم.(نه به این دلیل که برای هر کاری نیاز به سرچ و راهنمایی باشه!)
yum رو خیلی بیشتر از apt قبول دارم و دستوراتش رو بیشتر دوست دارم. پایداری در کنار به روز بودن فدورا یکی از دلایل اساسی هست که این توزیع شده توزیع اصلیم.
در آخر هم برای شما یا هر کسی که می خواد از فدورا استفاده کنه میگم ترسی بابت جامعه ی اطلاعاتی نداشته باشین چون با وجود فروم فارسی فدورا (یا همون پارسیدورا) که به نظرم خیلی مطالب مفیدتری از این جا داره، مشکلی نخواهید داشت.
Fedora 20 - 64 bit - Xfce 4.10