انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: انتخاب 32bit یا 64bit ؟  (دفعات بازدید: 5817 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mr.xubuntu

• Full Member
  • *
  • ارسال: 210
انتخاب 32bit یا 64bit ؟
« : 05 آبان 1387، 07:09 ب‌ظ »
سلام خدمت همه ی عزیزان.

من قبلنا میخواستم ویندوز 64بیت نصب کنم.ولی خوب چون مثلا نرمافزار هاش کمه و .... نشد !

ولی حالا میخوام ubuntu 64bit نصب کنم و فکر کنم هم مشکلی نداشته باشه.چون از لحاظ مخزن و .... هر کدوم مخزن ها ی مخصوصو به خودشون روشون نصب شده.CPU من هم Intel pentium 3.2 هست

و از 64بیت هم پشتیبانی میکنه.حاال به نظر شما چیکار کنم؟32 بیت نصب کنم یا 64؟

و یه سوال دیگه این که من رفتم توی shipit که cd رایگان ubuntu 8.10  رو بگیرم.ولی جایی نبود که بتونم 64بیت یا 32بیت بودنش رو انتخاب کنم.در صورتی که برای ubuntu 8.4.1 همچین گزینه هایی بودن.

مشکل از کجاست؟

آفلاین Lucid Lynx

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 295
  • ONLY FREEDOM
پاسخ به: انتخاب 32bit یا 64bit ؟
« پاسخ #1 : 05 آبان 1387، 07:29 ب‌ظ »
فکر کنم بعدا اضافه شود چون هنوز منتشر نشده
سرعت لینوکس ۶۴ بیتی واقعا محسوس است

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #2 : 05 آبان 1387، 07:42 ب‌ظ »
سلام خدمت همه ی عزیزان.

من قبلنا میخواستم ویندوز 64بیت نصب کنم.ولی خوب چون مثلا نرمافزار هاش کمه و .... نشد !

ولی حالا میخوام ubuntu 64bit نصب کنم و فکر کنم هم مشکلی نداشته باشه.چون از لحاظ مخزن و .... هر کدوم مخزن ها ی مخصوصو به خودشون روشون نصب شده.CPU من هم Intel pentium 3.2 هست

و از 64بیت هم پشتیبانی میکنه.حاال به نظر شما چیکار کنم؟32 بیت نصب کنم یا 64؟

و یه سوال دیگه این که من رفتم توی shipit که cd رایگان ubuntu 8.10  رو بگیرم.ولی جایی نبود که بتونم 64بیت یا 32بیت بودنش رو انتخاب کنم.در صورتی که برای ubuntu 8.4.1 همچین گزینه هایی بودن.

مشکل از کجاست؟

۱- ۶۴ بیتی سرعت بیشتری داره  ( حدود۲۰ تا ۳۰ درصد)
۲- مشکل زیادی نداره ولی هنوز نرم افزار ها و یا درایور های خاصی هست که ممکنه باهاش مشکل داشته باشید
۳ - مشکلاتش با ۳۲ بیتی ممکنه فرق داشته باشه و برای همین هم ممکنه نتونی در بعضی از مشکلاتت از جامعه کاربری نسخه ۳۲ بیت استفاده کنی

پیشنهاد می نم اگر به حدی که خودت بتونی مشکلات رو بفهمی و تا حد قابل قبولی نرسیده باشی که بتونی بیشتر مشکلاتت رو حل کنی از نسخه ۳۲ بیتی استفاده کنی

نسخه سرور هم قابلیت انتخاب ۶۴ و۳۲ بیتی داشت و فکر کنم ( احتمال می دم ) به خاطر موارد بالا که گفتم در دسترس نباشه (برای کاربران عادی)
وگرنه امکان دانلودش هست

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین آی سهیل

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1013
  • سهیل هستم.
    • نیمِگــــــــــــــا
« پاسخ #3 : 05 آبان 1387، 08:41 ب‌ظ »
آقا من نسخه 64بیتی رو نصب کردم.
الان هم آواره موندم .. پشیمانم ولی سودی ندارد ...
آقا 32 بیتی بزن راحت حالشو ببر هیچ دنگ‌و‌فنگی هم نداره!
آی نمیدانم پیکاسا نصب نمی‌شه، اسکایپ نصب نمی‌شه، دیکشنری نصب نمی‌شه و ...
The open source Ubuntu desktop operating system powers millions of PCs and laptops around the world.

آفلاین Mr.xubuntu

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 07 آبان 1387، 04:58 ب‌ظ »
پس این +4 بیتی هم مث ویندوزه.یعنی از لحاظ کارایی فرق نمیکنه.ولی نرم افزارهاش .... .

پس حالا با وجود این که من اولین بارین که میخوام لینوکس نصب کنم و هنوز جاهلم همون 32 بیت رو نصب میکنم.ولی از سرعت 300 درصدی 64 بیت هم نمیشه گذشت.چی کار کتنم؟

آفلاین HardyLaity

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 730
« پاسخ #5 : 07 آبان 1387، 05:02 ب‌ظ »
پس این +4 بیتی هم مث ویندوزه.یعنی از لحاظ کارایی فرق نمیکنه.ولی نرم افزارهاش .... .

پس حالا با وجود این که من اولین بارین که میخوام لینوکس نصب کنم و هنوز جاهلم همون 32 بیت رو نصب میکنم.ولی از سرعت 300 درصدی 64 بیت هم نمیشه گذشت.چی کار کتنم؟

سلام

این ۳۰۰٪ قضیش چیه ؟

اختلاف سرعت بسیار اندکه شاید بین ۱۰ تا ۳۰ ٪ بستگی به نوع عملیات

موفق باشید

آفلاین Mr.xubuntu

• Full Member
  • *
« پاسخ #6 : 08 آبان 1387، 06:32 ب‌ظ »
من بازم متوجه نشدم:

اقای کرگردن که میگید اگه 64 بیت نصب کنم دیگه نمیتونم از جامعه ی 32 بیتی ها استفاده کنم.منظورتون چی هست؟مگه با هم فرق دارن؟مثلا اگه بخواهی یه مودم نصب کنی طریقه نصبشون

توی 64 و 32 فرق میکنه؟

و یه چیز دیگه اینکه نرم افزار های 32 و 64 بیت با هم فرق دارن(که 100 درصد دارن)حالا اگه فرق دارن مگه شما نمیگیدکه  ubuntu همه نرمافزارهارو داره.یعنی به فرض که نرم افزار های 32 و 64

بیت فرق کنن.خوب اگه خود شرکت نرم افزارهای 32 رو روی 64 گذاشته باشه که مشکلی پیش نمیاد!!

اگه میتونید هرچی که در بارهی تفاوت های 32 و 64 میدونید رو بگید.خواهش میکنم ازتون.گیج شدم. !!

آفلاین HardyLaity

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 730
« پاسخ #7 : 08 آبان 1387، 07:42 ب‌ظ »
من بازم متوجه نشدم:

اقای کرگردن که میگید اگه 64 بیت نصب کنم دیگه نمیتونم از جامعه ی 32 بیتی ها استفاده کنم.منظورتون چی هست؟مگه با هم فرق دارن؟مثلا اگه بخواهی یه مودم نصب کنی طریقه نصبشون

توی 64 و 32 فرق میکنه؟

و یه چیز دیگه اینکه نرم افزار های 32 و 64 بیت با هم فرق دارن(که 100 درصد دارن)حالا اگه فرق دارن مگه شما نمیگیدکه  ubuntu همه نرمافزارهارو داره.یعنی به فرض که نرم افزار های 32 و 64

بیت فرق کنن.خوب اگه خود شرکت نرم افزارهای 32 رو روی 64 گذاشته باشه که مشکلی پیش نمیاد!!

اگه میتونید هرچی که در بارهی تفاوت های 32 و 64 میدونید رو بگید.خواهش میکنم ازتون.گیج شدم. !!

سلام

ببین عزیز شما با برنامه های خود اوبنتو مشکلی ندارید با برنامه های بیرونی مشکل دارید

مثلا شما میخواهید ویس چت کنید و skype رو انتخاب میکنید ( این یک مثاله ) بعد میبینید که نسخه ۳۲ بیت روی سایت هست ولی نسخه ۶۴ بیتی وجود نداره

حالا اگر این نرم افزار اپن سورس باشه شما باید سرس برنامه رو بگیرید و خودتون کمپایل کنید ( که بعضی وقتها کمپایل کردن نیاز به یکم تجربه داره )

مشکل اصلی اونجائی ایجاد میشه که شما نیاز به یه نرم افزار داشته باشین که اپن سورس هم نباشه و نسخه ۶۴ بیتش هم موجود نباشه

حالا اگر شما برنامه بخصوصی استفاده نمیکنید ( جدای از برنامه های خود اوبنتو ) و یه کار روزمره دارید میتونید از نسخه ۶۴ بیت استفاده کنید ( که البته سرعتش خیلی تفاوت چشمگیری با نسخه ۳۲ بیت نداره  ) .

در کل اگر بخوام نظر بدم تا یه کاربر لینوکس متوسط خوب نشدید نسخه ۶۴ رو بهتون پیشنهاد نمیکنم . در آن زمان هم تا یه مدت پیشنهاد میکنم نسخه ۳۲ رو هم روی سیستمتون داشته باشید .

اگر جائی باز ابهام دارید بفرمائید تا توضیح بدم

آفلاین Mr.xubuntu

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 08 آبان 1387، 10:20 ب‌ظ »
خیلی ممنون.حالا یه چیزای فهمیدم.

من تازه برای اولین بار میخوام ubuntu رو امتحان کنم.چون که اقای کرگردن گفته بودم نسخه ی 64 بیت 30 درصد سرعتش بیشتره یکم شک کردم.

ولی حاال شما میگید که تفاوت سرعت محسوسی وجود نداره.

بالا خره سرعتشون در حدی هست که محسوسو باشه یا نه؟

من بالاخره تصمیمو گرفتم:

32 Bit.

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #9 : 09 آبان 1387، 08:56 ق‌ظ »
خیلی ممنون.حالا یه چیزای فهمیدم.

من تازه برای اولین بار میخوام ubuntu رو امتحان کنم.چون که اقای کرگردن گفته بودم نسخه ی 64 بیت 30 درصد سرعتش بیشتره یکم شک کردم.

ولی حاال شما میگید که تفاوت سرعت محسوسی وجود نداره.

بالا خره سرعتشون در حدی هست که محسوسو باشه یا نه؟

من بالاخره تصمیمو گرفتم:

32 Bit.
در مورد رندر کردن حدود ۳۰ درصد سریعتر هست
کار های سنگین که شاید برای یوزر عادی زیاد پیش نیاد :)

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین آی سهیل

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1013
  • سهیل هستم.
    • نیمِگــــــــــــــا
« پاسخ #10 : 10 آبان 1387، 04:57 ق‌ظ »
بنده هم از نصب نسخه 64بیتی پشیمان و نسخه 32بیتی رو نصب کردم و دارم حالشو می‌برم.
The open source Ubuntu desktop operating system powers millions of PCs and laptops around the world.