انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا نرم افزارهای تحت GPL را می شود فروخت؟  (دفعات بازدید: 14865 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین احسان☺ -

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 937
  • !no power geek
پاسخ : آیا نرم افزارهای تحت GPL را می شود فروخت؟
« پاسخ #30 : 10 آبان 1392، 02:20 ب‌ظ »
ایا میشه یه نرم افزار که با gpl هست و اپن سورس هست رو برداشت و ادیتش کرد و به صورت تجاری فروخت و سورسش رو هم به کسی نداد؟
تو مجوز قید شده که باید سورس منتشر بشه.ولی برای فروش مشکلی نیست.(البته با هزار جور کد زدن پیچیده و رمز گزاری و ... مردم میان کرک میکنن وای به روزی که سورس رو بدی بهشون )
ولی بعضی برنامه های آزاد که با مجوز های lgpl و یا bsd هست احتیاجی به ارایه سورس نیست.
باری مورد اول هم در کل بستگی  داره قوانین کشور محل زندگیت چی باشه  ;) .

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #31 : 10 آبان 1392، 09:50 ب‌ظ »
نقل‌قول
از نظر من این ضعف خوده قانون GPl در حوزه تجارت باعث این عقب موندگی دنیای متن باز شده.
راهکاری برای بهتر کردن این وضعیت داری؟
نقل‌قول
کسی دو سه سال وقت میزاره که یه کتاب بنوسیه و از خواب و خوراک و تفریحش میزنه تا نهایتا یه کتاب مفید و ارزشی رو به دست بشر برسونه حالا چرا یکی باید مفت این کتاب رو بدست بیاره و راحت کپیش کنه.
اگه اینطور باشه مولف کتاب  همیشه باید دست به دعا بمونه تا آخر کار شاید یکی بیاد و دلش بسوزه یه قرون دو هزار بزاره کف دستش.
این مولف خودش خانواده ای داره که باید سیرش کنه و بقا و حداقلِ کیفیتِ زندگیِ این خانواده هزینه داره و این مولف نمیتونه و نباید رو زندگی خودشو خانوادش شرط بندی کنه که شاید یه روزی کسی بیاد و بابت کتابی که سه سال عمر خودشو و خانوادشو گذاشته پول و یا حق خودشو در ازای خدمتی که کرده بهش بده و یا حتی حق به ناحق گرفته شده رو برگردونه.
روش‌هایی وجود داره که کاربر رو مجبور به پرداخت پول کنی.
مثلا در مورد کتاب، نویسنده می‌تونه تو قسمت اصلی سایتش PDF کتاب رو برای فروش بزاره ولی به اطلاعات سورس، لینک ناواضحی توی فوتر سایت بزاره! نود درصد افرادی که کتاب رو بخوان میان تو سایت و پول PDF رو میدن و براشون مهم نیست که کتاب منبع بازه یا نه. کاربرهای کنجکاو تری هم که به سورس دسترسی پیدا کنن با دیدن کدهای TeX گیج میشن و به خرید نسخه نهایی تن میدن.
این روش برای نرم‌افزارها حتی بهتر جواب میده. مثلا Ardour باینری‌هاش رو میفروشه چون حتی برای یه حرفه‌ای build گرفتن نسخه OS X سخته پس ترجیح میده نسخه آماده رو بخره. در ضمن این پول‌ها برای یه کاربر حرفه‌ای چیزی نیست.
این روش بارها و بارها امتحان شده و جواب داده.
نقل‌قول
میگن جامعه متن باز بسیار وسیعه و همینم باعث پیشرفتش شده و آخه برادر من کدوم پیشرفت ؟
هنوزم یه گِیم درست حسابی نیست .
سیستم توسعه آزاد فعلی برای بازی جواب نمیده چون توسعه بازی پرخرجه و بازی باید این خرج‌ها رو دربیاره. وضعیت تغییر می‌کنه اگر درآمد بازی به جای فروش خود بازی دور سرویس‌هایی که پیرامون اون طراحی شدن متمرکز بشه. مثلا بازی رو رایگان بگیری اما برای داشتن بعضی آیتم‌ها در بازی محبور باشی پول خرج کنی. کاری که Valve تا حدودی با Dota 2 انجام داده.
نقل‌قول
هنوزم برای نصب درایور ها باید سر درد بگیری ؟
پشتیبانی درایورهای آزاد اتفاقا خیلی خوبه. توزیع آزادی مثل فدورا از نود درصد گرافیک‌های اینتل، ای‌ام‌دی و ان‌ویدیا پشتیبانی می‌کنه. البته قبول دارم پشتیبانی کامل نیست ولی شرایط داره بهتر میشه.
نقل‌قول
میگن برای هر مشکلی راه های زیادی برای حل شدنش وجود داره که خود این حرف از اساس غلطه چرا چون همیشه 2 با 2 میشه 4 نه 5 یا 3 و این یعنی برای حل هر مشکلی تنها یک راه حل صحیح و کامل وجود داره اما متاسفانه وقتی یه مشکلی به وجود میاد مثلا برای نصب درایور کارت گرافیک  هرکی یه راهی  برای نصب پیشنهاد میکنه و نهایتا یا مشکل حل نمیشه و یا اگه حل بشه مشکل جدیدی به وجود میاد و به ندرت پیش میاد که برای حل یه مشکل اساسی یه راه درست درمون بدون عیب و نقص پیدا شه و این کثرت راه حل از خوبی های دنیای متن باز نیست.
مشکلت با درایور گرافیک چیه؟ اگر تاپیکی در این مورد باز کردی لینکش رو بم بده.
نقل‌قول
ایا میشه یه نرم افزار که با gpl هست و اپن سورس هست رو برداشت و ادیتش کرد و به صورت تجاری فروخت و سورسش رو هم به کسی نداد؟
نه.
« آخرین ویرایش: 11 آبان 1392، 01:57 ق‌ظ توسط ساسان »
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین احسان☺ -

• Hero Member
  • *
  • !no power geek
« پاسخ #32 : 17 آبان 1392، 01:37 ب‌ظ »
سوال:
حالا اگه یه برنامه آزاد رو تغییر بدیم چطور؟میشه اون قسمتی که خودمون تغییر دادیم رو منتشر نکنیم؟
اگه داخل یه برنامه از یه برنامه آزاد(gpl)هم استفاده بشه.میشه قسمت هایی که مال برنامه خودمون هست رو آزاد منتشر نکرد؟
اگه از یه برنامه آزاد به عنوان موتور اصلی استفاده بشه چی؟منظورم اینه که تو یه برنامه دیگه از نتایج اون برنامه استفاده بکنه.یعنی برنامه ما یه سری داده تولید میکنه و میده به برنامه آزاد و اون نتیجه نهایی رو تولید کنه؟آیا باز هم میشه که کد های خودمون رو منتشر نکنیم؟یعنی یه برنامه بر پایه برنامه آزاد بنویسیم.(خلاصش میشه همون استفاده از نتایج برنامه آزاد در برنامه پروپرتی)
« آخرین ویرایش: 17 آبان 1392، 01:46 ب‌ظ توسط احسان☺ »

آفلاین DebianGod

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 461
  • Ruby
« پاسخ #33 : 17 آبان 1392، 03:09 ب‌ظ »
سوال:
حالا اگه یه برنامه آزاد رو تغییر بدیم چطور؟میشه اون قسمتی که خودمون تغییر دادیم رو منتشر نکنیم؟
اگه داخل یه برنامه از یه برنامه آزاد(gpl)هم استفاده بشه.میشه قسمت هایی که مال برنامه خودمون هست رو آزاد منتشر نکرد؟
اگه از یه برنامه آزاد به عنوان موتور اصلی استفاده بشه چی؟منظورم اینه که تو یه برنامه دیگه از نتایج اون برنامه استفاده بکنه.یعنی برنامه ما یه سری داده تولید میکنه و میده به برنامه آزاد و اون نتیجه نهایی رو تولید کنه؟آیا باز هم میشه که کد های خودمون رو منتشر نکنیم؟یعنی یه برنامه بر پایه برنامه آزاد بنویسیم.(خلاصش میشه همون استفاده از نتایج برنامه آزاد در برنامه پروپرتی)

اندروید دقیقا همین کار رو کرده
بدلیل متنفر بودن از ابونتو دیگه این فروم نمیام

آفلاین احسان☺ -

• Hero Member
  • *
  • !no power geek
« پاسخ #34 : 17 آبان 1392، 04:38 ب‌ظ »
سوال:

اندروید دقیقا همین کار رو کرده
ممنون اندروید فکر کنم شامل مورد دوم بشه.(اندروید ظاهرا تغییراتی که رو هسته لینوکس اعمال میکنه رو منتشر میکنه لینک http:// )
دوستان میشه در باره موارد دیگه هم نظر بدید؟(هر سه مورد با هم تغییرات ظریف ولی کاربردی دارن)

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • یک راَکتیست اسپرانتیست پایتونیست گودوئیست!
    • بلاگ شخصی
« پاسخ #35 : 17 آبان 1392، 06:34 ب‌ظ »
الآن من دقیقا دارم یک بازی اندروییدی که براش GPL گذاشتمو با قیمت گزاف ۶۹۹ تومن می‌فروشم !!!   D:
در کافه‌بازار  « کابوس هشتم » رو جستجو کنید. در توضیحات می‌بینید که کدمنبع رو هم گذاشتم.
هر کس خواست می‌تونه تغییرش بده ( مرحله‌ی جدید و ... ) .

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
الآن من دقیقا دارم یک بازی اندروییدی که براش GPL گذاشتمو با قیمت گزاف ۶۹۹ تومن می‌فروشم !!!   D:
در کافه‌بازار  « کابوس هشتم » رو جستجو کنید. در توضیحات می‌بینید که کدمنبع رو هم گذاشتم.
الان من سورس رو بگیریم و کامپایل کنم و آپلود کنم و مفتی در اختیار دوستام گذاشتم (حق باز نشر) چه حسی به شما دست می ده ؟!
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • یک راَکتیست اسپرانتیست پایتونیست گودوئیست!
    • بلاگ شخصی
الان من سورس رو بگیریم و کامپایل کنم و آپلود کنم و مفتی در اختیار دوستام گذاشتم (حق باز نشر) چه حسی به شما دست می ده ؟!
یه حس خوب !
اون ۶۹۹ تومن هم یه جور donate حساب میشه.

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
پس شما هیچ وقت نمی تونی روی سود قطعی حساب باز کنی و زندگی تون رو باید بر یه نوع شانس بنا کنید ، حتی آینده توسعه برنامه شما هم رو هواس !
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ