انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بهترین آنتی ویروس اوبونتو و راهنمای نصب به همراه دلیل بهترین بودن  (دفعات بازدید: 16126 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ☺☺☺☺MOKA☺☺☺☺

• Full Member
  • *
  • ارسال: 193
  • ابوبونتو عشق من
بهترین آنتی ویروس اوبونتو و راهنمای نصب به همراه دلیل بهترین بودن ...
توانایی های زیر را داشته باشه ...
1. فایروال
2. نشان دهنده ی میزان ارسال و دریافت اطلاعات در اینترنت و اینترانت به صورت جدا گانه و با استفاده از نوع کانکشن ...
3. شناسایی ویروسهای ویندوز
4. عدن حذف فایلهای سیستمی در ویندوز و اوبونتو
5. سرعت فوق العاده بالا
6. حجم کمتر از 80 مگ
7. بهرین رابط کاربری را داشته باشه
8. بروز رسانی دستی
9. شناسایی او تعداد کمی از ویروس ها و تروجانهای لینوکس . شاید شما 1 از 50000 نفر کاربری باشید که ویروسی می شوید ...

من در انجمن به چنین تاپیکهایی برخوردم ولی هیچ کدام دلیلی روشنی برای انتخاب نیاوردن و بسیاری هم گفتند ما از لینوکس به خاطر عدم نیاز به استفاده از آنتی ویروس روی آوردیم ... اما من و خیلی بخاطر امنیت بالا تر و نه امنیت کامل لینوکس به اون روی آوردیم ..
من الان از در هر روز 10 درصد وقتم را به ویندوز و بیشتر با لینوکس کار میکنم ... چون خوشم اومده و مزایای بیشتری نصبت به ویندوز داره ...

مزایای ویندوز :
1. نرم افزار بسیار زیاد
2. عادت
3. اسم بزرگ سازندش (ماکروسافت) همانند اپل
4. پایداری بیشتر و نصب فایل سیستمی برای سخت افزار و کامفیگ شده ی بیشتری از سخت افزارها از جمله بلوتوث و گرافیک و ...
5. از محیط کد نویسی کمتر استفاده میشه
و دیگه چیز خوبی به نظر نمیاد داشته باشه
اما لینوکس 100 دلیل داره که خیلی بهش علاقه مند شدم ...
اگر تاپیکی باشه همه دلایل اصلی خودم را خواهم نوشت (از مطالب خارجی و داخلی)
تنها موردی که لینوکس نداره و شاید 2 سال دیگه به اون درجه از کیفیت برسه :
موارد 1 و 4 و 5 مشکل نیست . شانس ماکروسافتیه ...

داشتن آنتی ویروس عیب نیست ... نداشتنش عیبه ...
« آخرین ویرایش: 17 شهریور 1392، 08:45 ب‌ظ توسط ابونتو عشق من »
اوبونتو یعنی جهان بی مرز - جهان بی مرز یعنی برابری و آزادی - آزادی یعنی زندگی - زندگی بی مکث جریان داره :) :) هود بی مکث :D

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1803
  • Linux is Secured By Design

آفلاین بهنام م ک

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
من که هدف تاپیک رو اصلا نگرفتم ::)
سوال بود که باید جواب بدیم یا توصیه بود که باید گوش کنیم؟
موصوع تاپیک با محتوای اون هیچ ارتباطی نداره
من از آنچه تو میگویی بیزارم ولی تا پای مرگ از حق تو برای گفتن آن دفاع میکنم

آفلاین ☺☺☺☺MOKA☺☺☺☺

• Full Member
  • *
  • ابوبونتو عشق من
پیشنهاد میکنم اینو بخونید ;)

http://linuxreview.ir/1391/08/antivirus-in-linux/
اینو قبلا خوانده ام ...

پاسخ دلیل 1 :
کسی که ویروس می نویسه اونقدر به کارش مسلط هست که می تونه حد اقل یک کاربر نیمه حرفه ای را ویروسی بکنه ... مثلا هک مخازن و نصب ویروس بخاطر تغییر فایل ویروس بجای اصلی در سرور نگه دارنده ی اون سایت مخزن ...
و هزار روش دیگه
پاسخ 2 :
پس لینوکس برای حرفه ای ها امنه ... پای این باشه ویندوز هم برای حرفه ای ها امنه ...
پاسخ 3 :
ویروس می تونه با چند هسته ی معروف برای کار خودش استفاده کنه .. چون من برنامه نویس نیستم نمی تونم بگم چطور ولی برنامه نویس می دونه ...
۴. مخازن اختصاصی و مدیر بسته :
همون هم می تونه مشکل ایجاد کنه ... بالا عرض کردم ...
5. تعداد کاربران مهم نیست
مهم استفاده ی بسیار زیاد از سرور های اینترنتی جهانی از لینوکس بجای ویندوز استفاده میکنند ....
پس بهتره روی لینوکس کار کرد ...
و ویروس نویسان بلدند کارشونو و هدفو ...

ممنونم از پاسخ شما دوست عزیز
اوبونتو یعنی جهان بی مرز - جهان بی مرز یعنی برابری و آزادی - آزادی یعنی زندگی - زندگی بی مکث جریان داره :) :) هود بی مکث :D

آفلاین ☺☺☺☺MOKA☺☺☺☺

• Full Member
  • *
  • ابوبونتو عشق من
من که هدف تاپیک رو اصلا نگرفتم ::)
سوال بود که باید جواب بدیم یا توصیه بود که باید گوش کنیم؟
موصوع تاپیک با محتوای اون هیچ ارتباطی نداره
بهرین آنتی ویروس که برای لینوکس باید نصب بشه ؟؟

آفلاین بهنام م ک

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
داداش گلم بحث ویروس اصلا برای لینوکس جدی نیست یعنی اینکه ویروس آنچنانی براش ساخته نشده و دلیلش ایمن بودنشه نه حرفه ای نبودن ویروس نویسها!
دلایل اصلی ایمن بودنشم تو اون لینک به اختصار توضیح داده شدن!
اما یه نکنه خیلی مهمه که باید بدونی!
فرق ویروس با بدافزاره!
همین الان میشه با پاسکال یه برنامه ی 10خطی نوشت که به طور مداوم درایو دی وی دی شما رو باز و بسته میکنه و تا زمانی که این برنامه توی رم شما باشه همین جوری میمونه.(میشه اونو kill کرد)
خب این به نظر شما ویروسه؟

اون بحث پرمیشن ها خیلی جالبه!
چیزی که ویندوز رو نا امن کرده نداشتن چیزی  مث این قضیه ست چون هربرنامه ای اونجا میتونه مدیر سیستم باشه و به صورت اساسی خرابکاری بکنه که اینجا(لینوکس) اونجوری نیست!
ویروس نویس بدبخت رمز کاربری شما یا رمز روت رو از کجا پیدا کنه که بخواد برنامه ای نصب و یا حذف بکنه؟
چطوری بدون داشتن پرمیشن ، پیکربندی سیستم رو تغیر بده؟

البته این بحث به اینجا ختم نمیشه و اصطلاحا این رشته سر دراز دارد و بحثش یه مقدار تخصصی میشه و به طراحی سیسیتم برمیگرده که اگه واقعا علاقه داری 3تا کتاب سیستم عامل وجود داره که هرکدوم یکی دو فصلش در مورد این قضیه ست که میتونه شما رو مجاب بکنه و خیلی تخصصی تر به این قضیه نگاه کرده!
کتابا با نویسنده هاشون شناخته میشن و اسم نویسنده ها اینان:
استالینگز
سیلبرشاتس،گالوین،گین
تنن بام

کتاب اولی فوق العاده ست و همه چی رو کامل شکافته و جالبیش اینه که فقط روی لینوکس توضیح نمیده و بحثش اساسا در مورد سیستم عامله ولی در مورد امنیتش ، کامل مثال لینوکسی زده.
کتاب آخری هم که بحثش روی مینیکسه اما مثال لینوکسی هم به ویرایش جدیدش اضاف شده!
(البته مطمئنم طرف این کتابا نمیری الکی خودمو خسته کردم ;) من خودم واسه کنکور ارشد مجبور شدم که بخونم ;D)

با این تفاسیر چرا میخوای بار اضافی بذاری روی سی پی یو و رم سیستمت؟
این برنامه های گرافیکی کم بابای سیستمتو در میارن که میخوای بری سراغ چیزی که مدام بخواد سیستمتو اسکن کنه؟

البته بحث فایروال از این چیزا سواست و به نظر ضروری تر میرسه اما خب تمهیدات ویژه ای هم واسه این قضیه اندیشیده شده!

درکل اینم بگم که آنتی ویروس وجود داره اما نه به صورت اون چیزی که توی ویندوز بهش عادت کردی!

و حرف آخر اینکه شاید یه روزی هجمه هایی از طرف همین نرم افزارا و مخازن صورت بگیره که هدف اصلیشون جاسوسی باشه(که الانم هست و بحثش داغه) و براوزر ها توی کانون توجه ان و افزونه هایی که بهشون اضافه میشن خیلی مورد توجه قرار گرفتن اما باور کن اگه باگی هم مربوط به هسته کشف بشه(که همیشه کشف میشه) ظرف کمتر از چند ساعت پینه میشه و با دانلود یه آپدیت میتونی خیالتو صددرصد راحت کنی پس برادرانه بهت توصیه میکنم که بیخیخی!!!!!

یا حق
من از آنچه تو میگویی بیزارم ولی تا پای مرگ از حق تو برای گفتن آن دفاع میکنم

آفلاین ☺☺☺☺MOKA☺☺☺☺

• Full Member
  • *
  • ابوبونتو عشق من
داداش گلم بحث ویروس اصلا برای لینوکس جدی نیست یعنی اینکه ویروس آنچنانی براش ساخته نشده و دلیلش ایمن بودنشه نه حرفه ای نبودن ویروس نویسها!
دلایل اصلی ایمن بودنشم تو اون لینک به اختصار توضیح داده شدن!
اما یه نکنه خیلی مهمه که باید بدونی!
فرق ویروس با بدافزاره!
همین الان میشه با پاسکال یه برنامه ی 10خطی نوشت که به طور مداوم درایو دی وی دی شما رو باز و بسته میکنه و تا زمانی که این برنامه توی رم شما باشه همین جوری میمونه.(میشه اونو kill کرد)
خب این به نظر شما ویروسه؟

اون بحث پرمیشن ها خیلی جالبه!
چیزی که ویندوز رو نا امن کرده نداشتن چیزی  مث این قضیه ست چون هربرنامه ای اونجا میتونه مدیر سیستم باشه و به صورت اساسی خرابکاری بکنه که اینجا(لینوکس) اونجوری نیست!
ویروس نویس بدبخت رمز کاربری شما یا رمز روت رو از کجا پیدا کنه که بخواد برنامه ای نصب و یا حذف بکنه؟
چطوری بدون داشتن پرمیشن ، پیکربندی سیستم رو تغیر بده؟

البته این بحث به اینجا ختم نمیشه و اصطلاحا این رشته سر دراز دارد و بحثش یه مقدار تخصصی میشه و به طراحی سیسیتم برمیگرده که اگه واقعا علاقه داری 3تا کتاب سیستم عامل وجود داره که هرکدوم یکی دو فصلش در مورد این قضیه ست که میتونه شما رو مجاب بکنه و خیلی تخصصی تر به این قضیه نگاه کرده!
کتابا با نویسنده هاشون شناخته میشن و اسم نویسنده ها اینان:
استالینگز
سیلبرشاتس،گالوین،گین
تنن بام

کتاب اولی فوق العاده ست و همه چی رو کامل شکافته و جالبیش اینه که فقط روی لینوکس توضیح نمیده و بحثش اساسا در مورد سیستم عامله ولی در مورد امنیتش ، کامل مثال لینوکسی زده.
کتاب آخری هم که بحثش روی مینیکسه اما مثال لینوکسی هم به ویرایش جدیدش اضاف شده!
(البته مطمئنم طرف این کتابا نمیری الکی خودمو خسته کردم ;) من خودم واسه کنکور ارشد مجبور شدم که بخونم ;D)

با این تفاسیر چرا میخوای بار اضافی بذاری روی سی پی یو و رم سیستمت؟
این برنامه های گرافیکی کم بابای سیستمتو در میارن که میخوای بری سراغ چیزی که مدام بخواد سیستمتو اسکن کنه؟

البته بحث فایروال از این چیزا سواست و به نظر ضروری تر میرسه اما خب تمهیدات ویژه ای هم واسه این قضیه اندیشیده شده!

درکل اینم بگم که آنتی ویروس وجود داره اما نه به صورت اون چیزی که توی ویندوز بهش عادت کردی!

و حرف آخر اینکه شاید یه روزی هجمه هایی از طرف همین نرم افزارا و مخازن صورت بگیره که هدف اصلیشون جاسوسی باشه(که الانم هست و بحثش داغه) و براوزر ها توی کانون توجه ان و افزونه هایی که بهشون اضافه میشن خیلی مورد توجه قرار گرفتن اما باور کن اگه باگی هم مربوط به هسته کشف بشه(که همیشه کشف میشه) ظرف کمتر از چند ساعت پینه میشه و با دانلود یه آپدیت میتونی خیالتو صددرصد راحت کنی پس برادرانه بهت توصیه میکنم که بیخیخی!!!!!

یا حق
مطالب شما بسیار درست و من هم لذت بردم از خوندنش
رشته ی منم نرم افزار بود ... البته تو هنرستان ... تو دانشکاه سخت افزار و الانم برای کارشناسی نرم افزار که هنوز نرفتم ولی قبول شدم  . دی

اصلا آنتی ویروس هم حتی همون نود و آویرا که به شکل تجربه و البته با دلیل در ویندوز قبول دارم ... من ویروس می نویسم که اونها نمی توانند بخونند ... پس هدف امن تر کردن هست نه امنیت کامل ...
بد افزار یکی از شاخه هاش ویروس - تروجان - نرم افزار های جاسوسی - و ...
شاید گفت نرو روی 64 کیلو بر ثانیه روی رایت یک سی دی که 42 بیشتر نمی خوند هم یک بد افزار باشه ...

به نظرم ویروسهای لینوکسی باید به شکل آنلاین باشه ...
1. تا کاربر اجازه ی فعالیت بده
2. ورژن و همیچنین نسسخه ی سیستم عامل را بخونه
3. به عنوان یک نرم افزار خوب معرفی بشه ... تروجان
و ...
بیشتر ویروسهایی که الان برای لینوکس ساخته اند باید تروجان باشه ...
چون فعالیت باید به دستور ادمین تایید بشه ...

........................................................

خلاصه من نیاز به برسی امنیت سیستم خودم دارم ...
ارسال و دریافت داده های شبکه ...
حذف ویروس ویندوزی و لینوکسی
و می خواهم اونو امن تر کنم نه اینکه امن ...
لینوکس امن هست قبول
از ویندوز امن تر قبول
اما 100 درصد امن نیست ...

........................................................
اسم تاپیکم هم معرفی بود نه اینکه بگم داشته باشیم یا نه ...

اون بحث هم که بعد از نوشته ی تاپیک بود برای این بود که این بحث هانشه

خب خودم دست بکار می شوم و نام می برم دوستان که داشتم بگویند از کدام راضی تر بودند ...
با توجه به نکته های اولین پست تاپیک + فول گرافیک + رایگان یا داشتن روشی ساده برای خرید قانونی لایسنس

توجه اول نوشتن آنتی ویروس دلیل بر برتری نمیشه رندومی نوشتم ... چون هیچ کدام را نداشته ام روی لینوکس ...

AVAST
BitDefender
ClamAV
AVG
Quick Heal AntiVirus
 ESET NOD32 Antivirus for Linux Desktop
« آخرین ویرایش: 17 شهریور 1392، 11:25 ب‌ظ توسط ابونتو عشق من »

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
به نظر من اول و آخر امنیت دست خود کاربر هست.

شما حتی یه سیستم امن رو به یه کاربر ساده بدید اگه ندونه داره چیکار میکنه امنیت سیستم زیر سوال میره ;)

پس حرف اول و آخر رو خود کاربر میزنه که چه اتفاقی بیفته

آنتی ویروس های لینوکسی بیشتر هدفشون ویروس های ویندوزی هست و کارهای دیگه ای مثل آنتی اسپم و یه سری کار دیگه.

تو محیط اینترنت هم بهتره هر افزونه ای رو تا مطمئن نشدی نصب نکنی.

هر چند افزونه ها بدون هیچ بررسی تو گالری افزونه های مرورگر قرار نمیگیرند و اگه تایید نشده باشند مشخص میشوند ( مثل موزیلا فایرفاکس )

با نصب بعضی از افزونه ها میتونید امنیت مرورگر رو تضمین کنید و از اجرای هر اسکریپت ناخواسته جلوگیری کنید.

اگه میخواین آنتی ویروس نصب کنید این گزینه میتونه کمکتون کنه و نیازی به خرج کردن ندارید چون رایگان هست : ;)

Comodo Antivirus for Linux

آفلاین ☺☺☺☺MOKA☺☺☺☺

• Full Member
  • *
  • ابوبونتو عشق من
دوستان میزان ارسال و دریافت داده اینترنت را اینجوری حساب میکنم (امروز فهمیدم گفتم اگه اطلاع ندارید در جریان باشید ...) ...

http://upload7.ir/viewer.php?file=81940668251417322220.png

اون آنتی ویروسم دیدم اما نصب نکردم
دنبال یک چیزی مثل نودم
که هر داده ای که ارسال میشه
میگه مثلا
با پرت 80
به آی پی فلان
و از کدام نرم افزار
بعد من میرفتم نرم افزارو بلاک میکردم ... البته دسترسی به اینترنت رو براش

و اگر آنتی ویروسی با فایر وال بسیار قوی و سخت گیرانه دیدید هم فراموش نکنید

« آخرین ویرایش: 18 شهریور 1392، 10:10 ق‌ظ توسط ابونتو عشق من »

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
دوستان میزان ارسال و دریافت داده اینترنت را اینجوری حساب میکنم (امروز فهمیدم گفتم اگه اطلاع ندارید در جریان باشید ...) ...

http://upload7.ir/viewer.php?file=81940668251417322220.png

اون آنتی ویروسم دیدم اما نصب نکردم
دنبال یک چیزی مثل نودم
که هر داده ای که ارسال میشه
میگه مثلا
با پرت 80
به آی پی فلان
و از کدام نرم افزار
بعد من میرفتم نرم افزارو بلاک میکردم ... البته دسترسی به اینترنت رو براش

و اگر آنتی ویروسی با فایر وال بسیار قوی و سخت گیرانه دیدید هم فراموش نکنید

چیزی که شما باید دنبالش باشین یه فایروال و استفاده از اونه که خوشبختانه یکی از بهترین ها به طور پیش فرض نصب هست.فقط باید فعالش کنید با این دستور:

sudo ufw enable
با این دستور میتونید مشخصات برنامه هایی که دارن از اینترنت استفاده میکنند رو ببینید:

lsof -i
این فایر وال یه رابط گرافیکی هم داره که میتونید از Software Center نصبش کنید.این رو جست و جو کنید:

gufw
میتونید خیلی راحت یه پورت خاص رو ببندید و مطمئن شید که فقط پورت های مورد نیاز شما باز هستند ;)

البته خیلی آموزش دیگه در رابطه با این فایروال تو انجمن هست که میتونید جست و جو کنید.

عبارت firewall هم جست و جو کنید.تاپیک های زیادی پیدا میکنید که میتونه براتون مفید باشه :)

آفلاین ☺☺☺☺MOKA☺☺☺☺

• Full Member
  • *
  • ابوبونتو عشق من
ممنونم
اطلاعات خوب و مفیدی در رابطه با این فایروال داده اید ...
خیلی بدردم خورد ...
انشالله درست هم عمل کنه ...

بازم ممنونم دوست عزیز
موفق باشی

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
خواهش میکنم عزیز.

فقط یه نکته دیگه بگم:

زمانی شما بیشتر به آنتی ویروس در لینوکس نیاز پیدا میکنی که مثلا تو یه شبکه سرور باشی و یا مثلا هاستینگ داشته باشی و کلاینت های ویندوزی.

اونم نه برای خودت، برای امنیت کلاینت های ویندوزی که اگه چیز مخربی ( که مربوط به ویندوز هست ) وارد شد بتونید نابودش کنید و امنیت کلاینت ها رو تضمین کنید ;)

آفلاین Am!r.

• Newbie
  • *
  • ارسال: 15
با سلام...
من توضیحات و نظرات رو خوندم؛شما میگید که لینوکس امنه و نیازی به برنامه حفاظتی نداره..آندروید هم که از خانواده لینوکس هست چی؟همه میگفتن که نیازی به هیچ آنتی ویروس و...نیست.اما شرکت مک آفی پس از بررسی اعلام کرد که حتما باید از آنتی ویروس استفاده بشه..الان هم کاربران این دیوایس ها با انواع ویروس(جاسوسی-تروجان-اسپم-..)دست و پنجره نرم میکنن،خلاصه که ابن عضو لینوکسی خیلی زیر فشاره..اوبونتو رو چی میگید؟اگه یه فلش ویروسی به اوبونتو وصل کنم هیچ ویروسی نمیگیره؟با وصل کردن فلش ویروس ها غیر فعال میشن؟

آفلاین احسان☺ -

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 937
  • !no power geek
با سلام...
من توضیحات و نظرات رو خوندم؛شما میگید که لینوکس امنه و نیازی به برنامه حفاظتی نداره..آندروید هم که از خانواده لینوکس هست چی؟همه میگفتن که نیازی به هیچ آنتی ویروس و...نیست.اما شرکت مک آفی پس از بررسی اعلام کرد که حتما باید از آنتی ویروس استفاده بشه..الان هم کاربران این دیوایس ها با انواع ویروس(جاسوسی-تروجان-اسپم-..)دست و پنجره نرم میکنن،خلاصه که ابن عضو لینوکسی خیلی زیر فشاره..اوبونتو رو چی میگید؟اگه یه فلش ویروسی به اوبونتو وصل کنم هیچ ویروسی نمیگیره؟با وصل کردن فلش ویروس ها غیر فعال میشن؟
ویروس اصن فعال نمیشه که بخواد غیر فعال هم بشه.اون ویروسها برای ویندوز نوشته شدن که رویه لینوکس قابل اجرا نیستن.لینوکس به دلیل ساختار خاصی که داره(هیچ چیزی اجازه اجرا نذاره مگر چیزی که اجازشئ از کاربر بگیره)بسیار بسیار سخت هست که براش ویروس نوشته بشه.در کل اول و آخرش برمیگرده به خود شما اگه کاربر دسکتاپ هستید داشتن آنتی ویروس پیشنهاد نمیشه.
پ.ن:من رو ویندوز هم آنتی ویروس نداشتم چه برسه به لینوکس

آفلاین ☺☺☺☺MOKA☺☺☺☺

• Full Member
  • *
  • ابوبونتو عشق من
با سلام...
1. فایل exe فایل برنامه های لینوکس نیست .. و فایل مربوط به ویندوزه
2. اوتوران در این نداریم Autorun.INF
3. اگر برنامه ای بخوادم نصب بشه پسورد می خواد و خودکار نمیشه نصب بشه (البته هیچ نشدی وجود نداره)
4. دسترسی به روت حتما نیازمند پسورد هست ...
5. حتی مونت کردن هم نیاز به پسورد داره برای یک برنامه (تازه شما از درایوی شرت کاتی از فایلی در دسکتاپ انجام بده .  بعد از ریست اون غیره فعاله حتی با منت چون کد متغییر غیره فعالش میکنه)
6. و...
روش هایی که به نظر من می تونه یک لینوکس هک بشه ؟

خواندن نوع سیستم عامل و دستور خواندن ورژن کرنل یا هسته
بعد میاد به وسیله ی برنامه ای امن و زنده که در سرور متغییر هست و با توجه به لینوکس فرد تغییر کد میده و به شکل یک تروجان درمیاد و میاد روی سیستم فرد حالا سوع استفاده و غیره میکنه
خرابکاری که ارزش براش نداره فرد بیاد کاری کنه (مگر مدیران دیگر توزیع ها برای خدشه دار کردن رغیب خود مثلا اپن سوزه یا ویندوز یا اپل و ... برای اوبونتو)
یا اطلاعات شما مهمه براش
اونم که دوست گلم Ghost Shadow برنامه ی فایر وال و رابط گرافیکی اونو معرفی کردند
نگران نباش
کسی با ما کاری نداره  ;)
البته هر روز چند بار استارت آپ اپلیکشین رو هم چک کن

و...
« آخرین ویرایش: 21 شهریور 1392، 01:14 ب‌ظ توسط ابونتو عشق من »