انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: blankscreen بعد از آپدیت nvidia (حل شد + توضیح)  (دفعات بازدید: 2516 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین POo

• Full Member
  • *
  • ارسال: 180
  • 12.04, debian testing
blankscreen بعد از آپدیت nvidia (حل شد + توضیح)
« : 23 شهریور 1392، 02:50 ب‌ظ »
سلام دوستان :)
 دو ماهی میشه که از 12.04LTS استفاده میکنم، سیستمم آپدیت بود،  ولی دیروز به دلیل مشکل با کارت گرافیک nvidia اول درایور nvidia304 را نصب کردم و dist-upgrade زدم، اما بعد از ریستارت دیگه ubuntu بوت نشد یعنی یک صفحه اومد که وضعیت بوتو مینویسه که فقط مورد
fail ، starting load fallback graphic devices شده بود و بقیه ok بود.
مثل تصویر این لینک : http://askubuntu.com/questions/328551/ubuntu-12-04-lts-black-screen-at-boot-after-changing-nvidia-driver
خب مشخصه که مشکل از درایور کارت گرافیگه ولی مشکل اصلی من اینه که کیبورد کار نمیکنه تو این حالت و من نمیتونم از terminal استفاده کنم حتی نتونستم linux رو در حالت textmode هم بوت کنم!!!
در بوت های بعدی ام که اصلا blankscreen اومد و حتی در حالت بوت  no splash هم بعضی وقتا blankscreen میاد(بعضی وقتا هم یک صفحه مشابه توضیحات بالا).
سیستمم یک لپتاپ thinkpad که برای 5 سال پیشه و dualboot اش کردم با grubscreen ،Win7 ام customize کردم و گزینه های recoverymode را قبلا حذف کردم و به ریکاوری ام دسترسی ندارم :(
CD ای که لینوکس را نصب کردمم فعلا گمه! :(

تو سرچ هایی که کردم یک چیزایی دستم اومده اما مشکلم اینه که terminal را نمیتونم بیارم :( کیبورد کار نمیکنه!
تو این مدتی که از لینوکس استفاده کردم واقعا ازش لذت بردم و هر روز تفریحم این بود که باهاش سر و کله بزنم :)
ولی الان بدجور حالم گرفته شده، لطفا راهنماییم کنید هم برای مشکل کیبورد و هم رفع مشکل کارت گرافیک   :( ](*,)
« آخرین ویرایش: 27 شهریور 1392، 02:09 ب‌ظ توسط POo_mec87 »
پدرم روضه رضوان به دو گندم بفروخت     ناخلف باشم اگر من به جوی نفروشم

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
پاسخ : blankscreen بعد از آپدیت nvidia
« پاسخ #1 : 24 شهریور 1392، 09:43 ق‌ظ »
اگه کنترل+آلت+F1 را با هم برنید نمی تونید برید تو ترمینال و از اونجا کار ها را بکنید؟
هیچ ایزوی لینوکسی ندارید که بتونید باش بوت کنید و chroot کنید؟
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #2 : 24 شهریور 1392، 11:17 ق‌ظ »
نقل‌قول
خب مشخصه که مشکل از درایور کارت گرافیگه ولی مشکل اصلی من اینه که کیبورد کار نمیکنه تو این حالت و من نمیتونم از terminal استفاده کنم حتی نتونستم linux رو در حالت textmode هم بوت کنم!!!
مشکل درایور گرافیک نیست، مشکل dist-upgrade هست که بدون این‌که بدونی چه کار می‌کنه زدیش.
اگر رو سیستمت ssh server اجرا میشه با سیستم دیگه بش ssh کن.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین POo

• Full Member
  • *
  • 12.04, debian testing
« پاسخ #3 : 24 شهریور 1392، 03:56 ب‌ظ »
اگه کنترل+آلت+F1 را با هم برنید نمی تونید برید تو ترمینال و از اونجا کار ها را بکنید؟
  نه کار نمیکنه! باید بگردم یا یک CD دیگه رایت بزنم! این chroot نمیدونم چیه اصلا باید بگردم ببینم چیه، مرسی
مشکل درایور گرافیک نیست، مشکل dist-upgrade هست که بدون این‌که بدونی چه کار می‌کنه زدیش.
اگر رو سیستمت ssh server اجرا میشه با سیستم دیگه بش ssh کن.
مشکلش چیه میشه توضیح بدین، هیچ جور نمیشه textmode بوتش کرد؟
راستش من اصلا نه دسترسی به سیستم دیگه ای دارم نه از ssh سر در میارم، راه حل دیگه ای سراغ ندارین؟

دوستان من الان کلا گیج شدم، میشه به من بگین اگه این مشکل برای شما پیش میومد چی کار میکردین، من اصلا الان نمیدونم مواد و وسایل لازمش چیه!   ](*,)
« آخرین ویرایش: 24 شهریور 1392، 04:14 ب‌ظ توسط POo_mec87 »

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
« پاسخ #4 : 24 شهریور 1392، 04:02 ب‌ظ »
  نه کار نمیکنه! باید بگردم یا یک CD دیگه رایت بزنم! این chroot نمیدونم چیه اصلا باید بگردم ببینم چیه، مرسی
اگه ایزویی دارید که می خواید رایتش کنید می تونید بوتیبلش کنید روی فلش که بهتره.
آموزش chroot توی دانشنامه هست بخونید
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین POo

• Full Member
  • *
  • 12.04, debian testing
« پاسخ #5 : 24 شهریور 1392، 06:05 ب‌ظ »
اگه ایزویی دارید که می خواید رایتش کنید می تونید بوتیبلش کنید روی فلش که بهتره.
آموزش chroot توی دانشنامه هست بخونید
راستش من یک چیزایی درباره chroot خوندم، مشخصا این لینک رو :http://superuser.com/questions/111152/whats-the-proper-way-to-prepare-chroot-to-recover-a-broken-linux-installation
iso رو با pendrive روی usb ریختم ولی وقتی بوتش کردم مشکلات گرافیکی زیادی داشت(CD اینجوری نبود) چون هیچی نمیدیدم رفتم سراغ tty، جالبه که وقتی دستوره:
fdisk -lرو تایپ کردم هیچی نشون نداد! در حالی که از sda5 تا sda7 برای / و home/ و swap اِ تازه WIN7 ام هست که الان سیستمو رو اون بوت کردم!  ](*,)
باید iso رایت بزنم، فعلا تصمیم گرفتم در مورد بوت نشدن ubuntu خونسرد عمل کنم چون میترسم اطلاعاتم از دست بره.  :-\" 8)

ولی یک سوال دارم اونم اینه که بعد از رایت CD و بوتش و mount کردن اون درایو و انجام Chroot چیکار کنم؟!
چون بالاتر گفتین که مشکل از module انویدیا نبوده، پس من حالا با کدوم فایل های سیستم سر و کله بزنم؟ برم سراغ /X11 و xorg.conf ؟؟؟  :-k
لطفا راهنمایی کنید

پ.ن : باید تایپ میکردم sudo fdisk -l
« آخرین ویرایش: 27 شهریور 1392، 02:13 ب‌ظ توسط POo_mec87 »

آفلاین POo

• Full Member
  • *
  • 12.04, debian testing
« پاسخ #6 : 27 شهریور 1392، 02:05 ب‌ظ »
خوب دوستان بالاخره تونستم این مشکلو رفع کنم  ;D
خوب یک توضیحاتی میدم که داستان چی بود و چطوری رفع شد، انشاالله که اگه دوستی مشکل اینجوری براش پیش اومد این توضیحات بدردش بخوره و همین مطلب جامع و شامل باشه  :D

شرح واقعه:  #-o

رو سیستم ویندوز7 و ubuntu12.04LTS نصب بود من ubuntu رو آپدیت کردم که شامل آپدیت های کرنل هم میشد و بعدش به دلیل مشکلات گرافیکی از قسمت additional Drivers ، درایور کارت گرافیک nvidia رو هم نصب کردم البته درایور نصب بود و من فکر کردم که با نصب درایور جدید درایورهای قبلی از کار میوفتن، خلاصه سیستمو خاموش کردم و فردا که اومدم روشنش کردم ubuntu کامل بوت نشد و یک صفحه اومد که وضعیت بوتو مینویسه و همه چی درست بود به غیر از مورد starting load fallback graphic devices و سیستم بعد از Starting TiMidity++ ALSA midi emulation که مربوط به Audio میشه هنگ کرده بود یعنی درست در مرحله ای که باید xserver اجرا بشه و بنابراین وارد محیط گرافیکی نشد.

برای ورود به tty دکمه های CTRL+ALT+F1 تا F6 رو هم امتحان کردم و جوابی نگرفتم!  از طرف دیگه منوی grub رو هم customize کرده بودم و گزینه های ریکاوری رو هم از منو حذف کرده بودم!

راه حل:

خوب من میدونستم که grub مشکلی نداره و نیازی به ترمیمش نیست، با سرچ هایی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که باید تمامی پکیچ های نصب شده nvidia رو remove کنم و بعد از reboot دوباره پکیج nvidia-current رو نصب کنم و اگر هنوز مشکلی بود باید  xserver و فایل etc/X11/xorg.conf دوباره configure کنم! خوب برای همه این کارا نیاز به ترمینال داشتم ولی دسترسی به ریکاوری مود که موجود نبود و  ubuntu هم که هنگ میکرد و tty در دسترس نبود پس بنابراین :

روش اول:

از توی منوی grub، میریم روی گزینه مورد نظر و کلید e رو برای ادیت میزنیم یک همچین صفحه ای میاد:
Ubuntu "Linux Ubuntu 12.04LTS 32-bit, 3.0.0-12-generic (/dev/sda5) (on /dev/sda5)" --class gnu-linux --class gnu --class os
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd0,msdos8)'
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 8d535868-a72d-4b53-93da-9e83e1d8b7f3
linux /boot/vmlinuz-3.0.0-12-generic root=UUID=8d535868-a72d-4b53-93da-9e83e1d8b7f3 ro quiet splash vt.handoff=7
initrd /boot/initrd.img-3.0.0-12-generic

اگر به جای quiet splash ، کلمه nomodeset رو جایگزین کنید مراحل بوت رو در هنگام بوت نشون میده و اگر مشکلی باشه میتونین پیغام خطا رو بخونین.
اگر بعد از quiet splash یا nomodeset ، کلمه text رو اضافه کنید ubuntu در حالت textmode بوت میشه و tty رو صفحه میاد.
بعد از ادیت تنظیمات،  CTRL+x رو برای بوت کردن فشار بدین.

روش دوم:

باید  CD یا فلشی که باهاش distro رو نصب کردینو live اجرا کنید و بعد از طریق tty یا ترمینال گنوم درایو ریشه رو  mount کنید و و بعد با استفاده از دستور chroot مسیر درایو رو به ریشه تغییر بدین، به عنوان مثال اول دستوره:ubuntu@ubuntu~$ sudo fdisk -l

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048   127154474    63576213+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2       127154480   551109824   211977672+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       587098112   625141759    19021824   83  Linux
/dev/sda4       583192574   587098111     1952769    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5       583192576   587098111     1952768   82  Linux swap / Solaris

رو میزنیم تا ببینیم ترتیب پارتیشن بندی چطوریه. خوب حالا sda3 رو mount میکنیم و بعد با chroot مسیرو تغییر میدیم:
ubuntu@ubuntu~$ sudo su

ubuntu@ubuntu~# mount /dev/sda3 /mnt

ubuntu@ubuntu~# chroot /mnt /bin/bash

ubuntu@ubuntu/# sudo su brokenboot_username

brokenboot_username@ubuntu/#

به جای brokenboot_username یوزر ریشه ای که در سیستم دچار مشکل دارین رو وارد کنین، بعد هر بلایی خواستین سر فایل های اون سیستم بیارین، هر موقع کارتون تموم شد باید از یوز ریشه خارج بشین و بعد برای این که مشکلی در reboot پیش نیاد درایو رو (umount(unmount کنید:
brokenboot_username@ubuntu /# exit

ubuntu@ubuntu/# umount /mnt

توضیحات بیشتر اینجا : http://superuser.com/questions/111152/whats-the-proper-way-to-prepare-chroot-to-recover-a-broken-linux-installation
خسته شدم  :D

خوب حالا فرض کنیم وارد tty شدیم و بعد از remove درایور های nvidia میخوایم به wifi وصل بشیم  :o البته ubuntu بعد از remove درایور با یک گرافیک نسبتا قابل قبول بوت شد ولی حالا وصل شدن به wifi رو میگم شاید به کار یکی اومد.  :)
sudo apt-get purge remove nvidia*

sudo apt-get auto-remove

sudo ifconfig wlan0 up

sudo iwlist wlan0 scan

Cell 01 - Address: 00:11:22:33:44:55   
            ESSID:"ALIREZA"
            Mode:Master
            Channel:11
            Frequency:2.462 GHz (Channel 11)
            Quality=100/100  Signal level:-47dBm  Noise level=-100dBm
            Encryption key:off
            ...

خوب اول wifi رو روشن کردیم بعد سرچ کردیم، اون ESSID مهمه، حالا به ALIREZA وصل میشیمو درایور nvidia رو میگیریم: sudo iwconfig wlan0 essid ALIREZA key پسوردعلیرضا

sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

sudo apt-get update

sudo apt-get install nvidia-current

من چون چند بار با xorg مشکل پیدا کردم و مجبور شدم مراحل بالا رو یک بار تکرار کنم توصیه میکنم زیاد باهاش سر و کله نزنین و اگه مشکلی بود از tty،
xorg رو دوباره بریزین:
sudo apt-get install xorg openbox
در آخر این که اگه از اجرای گرافیک راضی بودین یک کپی از  etc/X11/xorg.conf/ بگیرین و نگه دارین برای روز مبادا  ;D
آخیش تموم شد  \\:D/   خدا رو شکر  :D 
از دوستان گرامی  MHA152 و ساسان تشکر میکنم  :D

سعی کردم همه ی مطلب و راه حل رو تو این پست بگنجانم تا اگه کسی مشکل مشابهی داشت سریع کارش راه بیفته، اگه به نظرتون متن مشکلی داره پیام بدین
 موفق باشید  :D  ;)
« آخرین ویرایش: 27 شهریور 1392، 09:49 ب‌ظ توسط POo_mec87 »

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
پاسخ : blankscreen بعد از آپدیت nvidia (حل شد + توضیح)
« پاسخ #7 : 28 شهریور 1392، 10:32 ق‌ظ »
یا این‌که ماژول nvidia رو موقع بوت blacklist میکردی، وارد اوبونتو می‌شدی و مشکل رو حل می‌کردی.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me