انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: به نظر من فلسفه گنو ایراد داره - بر علیه برنامه نویسان هست  (دفعات بازدید: 41250 بار)

0 کاربر و 23 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
به نظر من گنو والا تر از اونیه که توی دنیای فعلی ما بشه ازش استفاده کرد
و حق برنامه نویس ها رو ضایع میکنه
گنو به شما چیز هایی میده و چیز هایی هم میگیره
برای مثال چرا هیچ انسانی تا به حال نگفته که مثلا یوبی سافت بیاد سورس بازی هاش و انجینش و ... رو منتشر کنه ؟
خوب چون فکر میکنید ساختن بازی زحمت و هزینه داره همچین حرفی رو نمیزنید که میلیارد ها دلار تحقیقات و ... رو کسی بیاد به رایگان بهتون بده
البته این امر در ضمینه سیستم عامل اتفاق افتاده
ولی فکر نمیکنم در مورد چیز های دیگه مثل بازی اتفاق بیفته
گنو روز به روز بیشتر به سایر نرم افزار ها صدمه میزنه
برای مثال شخصی با صرف وقت و هزینه زیاد بیاد یک مرورگر بسازه یا مجبوره رایگان بده یا مجبور همون آزاد بده با سورس باز یا هم کسی استفاده نمیکنه چون آزادش هست
خوب این شخص هم به جایی نمیرسه و از همون اول نمیره دیگه اون رو بسازه
یا مثلا اگه سورس یک بازی بزرگ منتشر بشه کلی شرکت های دیگه و اشخاص میان تغیرات میدن و بازی های خودشون رو میدن بیرون به راحتی و حق و زحمات اون شخص و شرکت اولیه از بین میره
به نظر من استفاده از نرم افزار آزاد یعنی استفاده از خود گذشتگی های دیگران و همین موضوع هم هست که آدم رو به فلسفه گنو علاقه مند میکنه
ولی بقیه دنیای ما آزاد نیست همون برنامه نویس و همون شرکت ها هم توی این دنیا زندگی میکنن دنیایی که آزاد نیست
دنیایی که رایگانش فقط هواس (فعلا) البته آب تصفیه نشده هم روی زمین دیدین و آب بارون میتونید بخورید فکر نکنم دستگیر بشید!
به نظر من به برنامه نویس ها ظلم میشه
حالا این که بگید بیان مثلا از پشتیبانی و ... پول در بیارن باز هم مسخره هست
شما بسیاری از شغل ها رو اینجوری از بین میبرید
میگید برن تو شرکتی کار کنن حالا اون شرکت هم اگه برنامه هاش آزاد و رایگان باشه بازم ضرر میکنن
حالا یه چیزی مثل سیستم عامل شاید پشتیبانی بخواد ولی کسی که مرورگر میسازه کسی که بازی میسازه همچین گزینه هایی براش نیست
توی نرم افزار آزاد همیشه این خطر هست که کسی صرفا با کار کردن اندک روی کد های شما و ظاهر نرم افزارتون نرم افزاری بسازه محبوب تر و خوب همه میرن از اون استفاده میکنن و سر سازنده اصلی بی کلاه میمونه
به نظر من گنو ناقص هست
به نظر من گنو برای کاربر هاش بهشته و برای برنامه نویس ها و شرکت ها یه سمه
به نظر من گنو به گردش پول در صنعت نرم افزار صدمه میزنه و اعتبارش رو میاره پایین در حالی که بقیه صنف ها و صنایع هیچ وقت همچین گذشتگی از خودشون نشون نمیدن
فرض کنید همه نرم افزار ها آزاد بشن و با مجوز gpl مثلا
خوب مثلمه تعداد و کیفیت نرم افزار ها به طرز عجیب و غیر قابل کنترلی میره بالا و مردم حال یکنن ولی چجوری میشه توی همچین دنیایی پول در آورد ؟
اگر هم بشه صنعت میلیاردی نرم افزار رو به یه صنعت کوچیک تبدیل میکنه برنامه نویس های با در آمد کم و بخور نمیر و زندگی بکن با دونیت !؟
تازه ممکنه بگید که نرم افزار آزاد با رایگان معنیش یکی نیست و ... ولی خوب وقتی سورس در دسترسه دیگه لازم نیست بری پول بدی کافیه یکی بخره منتشر کنه دیگه تموم شد :) حتی توش برنامه های کنترل و ... هم داشته باشه بازم میشه چون سورس در دسترسه برنامه رو طوری تغیر داد که دیگه نیازی به ریجستر شدن و ... نداشته باشه
برای مثال خیلی از اسکریپت های پی اچ پی و یا برنامه های پایتون که کامپایل نمیشن با این که به صورت رمزی هم در میارن و ... ولی چون کد در دسترسه همشون نال میشن راحت
حالا یه نرم افزار آزاد رمزی هم نباید باشه و تازه مستندات برای توسعه و ... هم داره راحت میشه نال بشه
البته من میخوام نه برنامه نویس هستم نه رشتم مربوط میشه ولی میخوام در این مورد بحث کنم
من علاقه دارم به نرم افزار آزاد و عاشقشم ولی احساس عذاب وجدان میکنم
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین DebianGod

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 461
  • Ruby
دوست عزیز برو توی سایت بورس و سهام بورس کنونیکال و شرکت هایی که از گنو استفاده میکنند رو ببین همه چیز دستت میاد
بدلیل متنفر بودن از ابونتو دیگه این فروم نمیام

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
ببینید من با دوستم ava موافقم ، توی دنیای گنو نمی شه رشد قطعی ، سود قطعی و ... به طوری که بشه کارمند استخدام کرد برای تمام نرم افزارها داشت ، برای یک چیزی مثل سیستم عامل و ابزارهای توسعه و درایورها و تمام برنامه های مفتی چون پول ملاک نیست می شه به این موضوع فکر کرد ، من خودم یه نمونه راه حل پیشنهادی دارم واسه حل این مشکل ، اونم اینه که یک برنامه یا بازی بعد از یک دوره ی طولانی که متن بسته بود و فروش کرد و سودش رو کرد حدود ۲ الی ۳ سال بعد از فروشش به طور رایگان و متن باز ارائه بشه اما نه تحت GPL بلکه تحت مجوزی که اجازه استفاده تجاری از اون برنامه رو بده و اون مجوز باید توسعه دهنده رو مجبور کنه پس از مدت مشخصی مثلا همون ۲ یا ۳ سال (که توسط توسعه دهنده اولی مشخص می شه) به طور متن باز ارائه بشه اینطور هم تجارت ضربه نمی خوره و هم دنیای متن باز رشد می کنه البته من مجوز BSD رو قبول ندارم چون هیچ وقت توسعه دهنده رو مجبور به ارائه کد نمی کنه ! نظر شما چیه ؟!‌
اما یک چیزی بگم شاید کسی بگه اوبونتو و ردهت دارن چه جور رشد می کنن و پول در می یارن ، اما یادمون رفته که اوبونتو داره پول می گیره برای شخصی سازی اوبونتو و ردهت هم برای  پشتیبانی ! اما به نظر شما بازی ها (غیر شبکه ای) و همچنین برنامه های مثل فتوشاپ چه نیازی به شخصی سازی یا حتی پشتیبانی دارن ! به نظر من گنو به این شکل اصلا منطقی نیست و رشد هم نمی کنه و نکرده تو خیلی از جاها !
« آخرین ویرایش: 25 شهریور 1392، 11:16 ب‌ظ توسط H.m »
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
دوست عزیز برو توی سایت بورس و سهام بورس کنونیکال و شرکت هایی که از گنو استفاده میکنند رو ببین همه چیز دستت میاد
دادا چند تا شرکت بازی سازی داریم ؟
این شرکت های بازی سازی هزار تا کنونیکال رو میخرن میفروشن :)
273.14 ماکروسافت
8.28 EA
19.25 activisions
3.39B کونامی
10.05B ردهت
قیمت ها به بیلیارد دلار میباشد :) یعنی خیلی تومن شما اعداد رو مقایسه بکنید در ضمن سهام اوبونتو رو پیدا نکردم شاید شرکت آمریکایی نیست و شایدم سهامی عام نیست نمیدونم منبع به روز و ارقام برای چند دقیقه پیش و به صورت رئال تایم میباشند  ;D

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
الان حساب کردم
9559900000000000 ریال میشه مال ماکروسافت :D یکم رندش کنیم میشه
10000000000000000 ریال :D
یعنی هر ایرانی (70 ملیون نفر) بهش 14.285.714.000.000.0 ریال  میرسه
اینقدر زیاده فکر کنم اشتباه حساب کردم :))
من دیگه حرفی ندارم  ;D :o
« آخرین ویرایش: 26 شهریور 1392، 12:30 ق‌ظ توسط ava »

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
یعنی نفری ۱۴ میلیون تومن !  :o آقا سر گیجه گرفتم از این صفرها ! البته نکته اصلی اینها اینه که این پول ها به برنامه نویس ها زیاد نمی رسه همش می ره به جیب امثال بیل گیتس !
« آخرین ویرایش: 26 شهریور 1392، 12:54 ق‌ظ توسط H.m »

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
یعنی نفری ۱۴ میلیون تومن !  :o آقا سر گیجه گرفتم از این صفرها ! البته نکته اصلی اینها اینه که این پول ها به برنامه نویس ها زیاد نمی رسه همش می ره به جیب امثال بیل گیتس !
کل سهام آمریکا 15459 میلیارد دلاره که میشه به هر ایرانی 7774500000 تومن یا همون 7 میلیارد و هفتصد هفتاد و چهار ملیون تومن داد
به همه آدم های دنیا میشه یک ملیون تومن داد چندان هم زیاد نیست :)
« آخرین ویرایش: 26 شهریور 1392، 03:55 ق‌ظ توسط ava »

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
از بحث منحرف شدیم
حالا کاری به در آمد شرکت های دیگه نداریم ولی خوب نرم افزار آزاد به غیر از مثائلی که پشتیبانی فنی میخواد چجوری دیگه در آمد داره ؟
نمیشه که با چماغ از مردم دونیت گرفت :) سورس هم باشه خیلیا میرن و رایگان استفاده میکنن
تازه تعداد رقبا زیاد میشه و خود شرکت رو ممکنه ورشکست بکنن
حالا توی چیزی مثل سیستم عامل که هر چیزیش یه جایی ساخته شده کرنل رو یه گروهی نوشته و ... و این رد هت و ... کار خاصی انجام ندادن و خوب کد هاش رو کسای دیگه نوشتن
ولی توی چیزی مثل بازی یا یه برنامه ای که کلا از اول توسط یه گروه یا شرکت نوشته شده انتشارآزادش صدمه میزنه
من بیام فایرفاکس رو بردارم و تغیر بدم و بهتر کنم و آزاد منتشر کنم قابل قبول هست ولی این که یه برنامه از اول نوشته بشه و آزاد ارائه بشه کمی سنگینه
« آخرین ویرایش: 26 شهریور 1392، 04:00 ق‌ظ توسط ava »

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
ببینید من خودم به دونیت هیچ حس خوبی ندارم ، یه چیزی تو مایه های گدائی هست ، راهی که هم به توسعه نرم افزار های متن باز کمک می کنه و هم تجارت ضربه نمی زنه (البته احتمالا از سودش کمک کنه ولی گاهی باید از یک سری چیزها برای چیزهای بزرگتر گذشت) همون چیزیه که در بالا گفتم یعنی متن بازی پس از یک دوره ی طولانی ، طبق این نظر من الان Windows XP و Vista که دورشون دیگه تموم شده باید متن باز شن ! یا حداقل بعد از دوره ای که پشتیبانی ازشون به اتمام می رسه باید متن باز شن.

آفلاین The Dude

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 285
ببخشید که با این سطح دانشم میپرم وسط، ولی این تیکه رو بخونین:
نقل‌قول
Bestsellers can still do well without forbidding sharing. Stephen King got hundreds of thousands of dollars selling an unencrypted e-book serial with no obstacle to copying and sharing. (He was dissatisfied with that amount and called the experiment a failure, but it looks like a success to me.) Radiohead made millions in 2007 by inviting fans to copy an album and pay what they wished, while it was also shared on peer-to-peer networks. In 2008, Nine Inch Nails released an album with permission to share copies and made $750,000 in a few days.
خب البته این درباره ی آلبوم موسیقیه. ولی خب آقای استالمن خودش برنامه نویس هم هست دیگه. ایمکس با اون عظمتش ( که بعضیها میگن میشه سیستم عامل حسابش کرد) آزاده. کتابش هم که حدود ۶۰۰-۷۰۰ صفحه هست توی همون سایت میشه رایگان دانلود کرد (البته نسخه ی چاپیش گرونه که البته به نظر من می ارزه، اگه برنامه نویسی چیزی باشید.)

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
ببخشید که با این سطح دانشم میپرم وسط، ولی این تیکه رو بخونین:
نقل‌قول
Bestsellers can still do well without forbidding sharing. Stephen King got hundreds of thousands of dollars selling an unencrypted e-book serial with no obstacle to copying and sharing. (He was dissatisfied with that amount and called the experiment a failure, but it looks like a success to me.) Radiohead made millions in 2007 by inviting fans to copy an album and pay what they wished, while it was also shared on peer-to-peer networks. In 2008, Nine Inch Nails released an album with permission to share copies and made $750,000 in a few days.
خب البته این درباره ی آلبوم موسیقیه. ولی خب آقای استالمن خودش برنامه نویس هم هست دیگه. ایمکس با اون عظمتش ( که بعضیها میگن میشه سیستم عامل حسابش کرد) آزاده. کتابش هم که حدود ۶۰۰-۷۰۰ صفحه هست توی همون سایت میشه رایگان دانلود کرد (البته نسخه ی چاپیش گرونه که البته به نظر من می ارزه، اگه برنامه نویسی چیزی باشید.)
خوب باز هم قانونا و عملا نمیشه جولوگیری کرد و این صرفا به خاطر علاقه انسانیت و فرهنگ مردمی بوده که میرفتن میخریدن و شاید هزاران نفر هم همون کپیشو که قفل دار نبوده میخریدن و یا میخریدن و کپی میکردن و ...
اتفاقا خوب اشاره کردید
نرم افزار آزاد میتونه پولی باشه ولی خوب ساختارش جوری هست که به راحتی کسی میتونه بدون پرداخت هم استفاده کنه
مثل این که یه ضرف خرما گذاشتیم یه جایی بدون هیچ نظارتی و هر کی میخوره نوشتیم دونه ای مثلا 5 تومن بندازید داخل اون سطل
خوب بعضیا میندازن و بعضی ها نه
ولی هیچ عاملی برای کنترلش نیست و حتی همه بیان بخورن و پول ندن هم نمیشه کاری کرد
یا یکی یه خرما میخره و میره اون رو کپی میکنه و رایگان میده
چنانکه مثلا سنت او اس همون رد هست هست و خیلی سیستم عامل های دیگه از روی رد هت هست که رایگان هستن
حالا بازم من میگم رد هت خودش همه سیستم عامل رو نساخته
این رو با یه بازی مقایسه کنید
مثلا بازی جی تی ای 5 بیاد آزاد ارائه بشه و پولی هم باشه
خوب بعضیا میخرن
بعضیا نمیخرن
تازه شرکت ها و افراد دیگه برمیدارن سورس رو و موتور بازی رو و با استفاده ازش فردا 10 تا بازی متشابه خوشگل تر در میاد و اونم میتونه پولی ارائه بده !
این وسط هم سود اون سازنده اصلی کم میشه هم رقیب زیاد میشه
حالا اگه یه بازی رو از همون پایه مثلا آزاد توسعه بدن و هزار سال طول بکشه هر کسی یه جاییشو بسازه و سر هم بکنن کسی انتظار نداره بهش پول بدن چون میلیون ها نفر آزاد روش کار کردن
ولی منظور من اینه که GPL برای شرکت هایی که محصولشون تجاری هست و از قبل خودشون توسعش دادن و کسی کمک نکرده اصلا به صرفه نیست که بیاد و با این لایسنس ارائه بدن محصولشون رو چون ضرر میکنند یعنی هزینشون 10 برابر در آمدشون میشه
مثلا همین آفیس ماکروسافت که میلیارد ها دلار صرف تحقیقات و توسعه کردن اگر ماکروسافت آزاد و پولی ارائه کنه
نه تنها خیلیا رایگان استفاده میتونن بکنن و از روش فورک هایی خواهد شد به رایگان
تازه اون زحمات و هزینه هایی هم که کردن به باد میره

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 741
تا حدی زیادی درست گفتید.
گنو برای یک دنیای ایده‌آل تعریف شده و اصولا هم سعی در ایده‌آل کردن دنیا داره...
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
من حس می کنم ، گنو بیشتر یه فلسفه است و موضوعش آرمان شهر هست ، اگر یک دنیا باشه که توش همه چی مفتی بشه و هر کس قدر نیاز خودش از یک چیز استفاده کنه و کسی دنبال تعدی به حقوق دیگران هم نباشه و کلا همه چیز آرمانی بشه (آرمان شهر) اونوقت می شه به گنو فکر کرد ، گنو در واقع اشتراک تمام چیزهاست به رایگان ، اما دوستان یه خورده از این عرش بیان پایین ، ما تو دنیایی زندگی می کنیم که کلی تلاش برای ایجاد امنیت می شه ولی بازم دزد هست ، تو دنیای زندگی می کنیم که ظلم هست ، تعدی به حقوق دیگران هست با وجود اینکه کلی سازمان ضد این موضوع ها شکل گرفتن ، پس حرف زدن از گنو یه طورایی توی این دنیا بی معنیه ، آرمان هست ولی راه رسیدن به این آرمان خیلی پر پیچ و خمه ! می دونستید تمام مکاتب و مذاهب و فلسفه ها هدف اصلیشون همین جامعه است ، یعنی اشتراک عمومی تمام وسایل و تعدی و ظلم نکردن ! رفاه عمومی و معنوی ! خوب کسی نگفته گنو بده ولی وصله ناجوره یه طورایی ، شبیه گدایی هست donate ، خوب فلسفه بازی بسه ! این کار فعلا عملی نیست ! پس باید یه کاری کرد تا از این دوره بگذریم اونوقت می تونیم از گنو دفاع کنیم.

پ.ن : نمی دونم چرا حس می کنم گنو یه نوع کمونیسم هست!
« آخرین ویرایش: 26 شهریور 1392، 03:26 ب‌ظ توسط H.m »

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 741
توی فیلم OS Revolution استالمن اشاره میکنه که «ما کمونیست نیستیم. کمونیسم آدم رو مجبور می‌کنه که داشته‌هاش رو با دیگران به اشتراک بذاره.» در حالیکه در فلسفه آزادی گنو، آزادی اجباری نیست. همینطور که کسی حق نداره copyright رو زیر پا بگذاره. نهایتا اگه مخالفه می‌تونه استفاده نکنه...
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
من حس می کنم ، گنو بیشتر یه فلسفه است و موضوعش آرمان شهر هست ، اگر یک دنیا باشه که توش همه چی مفتی بشه و هر کس قدر نیاز خودش از یک چیز استفاده کنه و کسی دنبال تعدی به حقوق دیگران هم نباشه و کلا همه چیز آرمانی بشه (آرمان شهر) اونوقت می شه به گنو فکر کرد ، گنو در واقع اشتراک تمام چیزهاست به رایگان ، اما دوستان یه خورده از این عرش بیان پایین ، ما تو دنیایی زندگی می کنیم که کلی تلاش برای ایجاد امنیت می شه ولی بازم دزد هست ، تو دنیای زندگی می کنیم که ظلم هست ، تعدی به حقوق دیگران هست با وجود اینکه کلی سازمان ضد این موضوع ها شکل گرفتن ، پس حرف زدن از گنو یه طورایی توی این دنیا بی معنیه ، آرمان هست ولی راه رسیدن به این آرمان خیلی پر پیچ و خمه ! می دونستید تمام مکاتب و مذاهب و فلسفه ها هدف اصلیشون همین جامعه است ، یعنی اشتراک عمومی تمام وسایل و تعدی و ظلم نکردن ! رفاه عمومی و معنوی ! خوب کسی نگفته گنو بده ولی وصله ناجوره یه طورایی ، شبیه گدایی هست donate ، خوب فلسفه بازی بسه ! این کار فعلا عملی نیست ! پس باید یه کاری کرد تا از این دوره بگذریم اونوقت می تونیم از گنو دفاع کنیم.

کمونیسم خیلی خوب چیزیه ولی خوب شهری رو در نظر بگیرید که ساندویچش مجانیه و نوشابه هاش پولیه
خوب ساندویچ فروش بدبخت هست حالا بعضیا میگن میتونید پول بدین بهشون
من هدفم مقایسه نرم افزار آزاد با غیر آزاد نبود
من میگم توی جامعه ای که باقی صنف هاش از هر کاری که میکنن پول در میارن چرا صنف برنامه نویس باید رایگان کار کنه و یا کم تر از حقش پول در بیاره
توی فیلم OS Revolution استالمن اشاره میکنه که «ما کمونیست نیستیم. کمونیسم آدم رو مجبور می‌کنه که داشته‌هاش رو با دیگران به اشتراک بذاره.» در حالیکه در فلسفه آزادی گنو، آزادی اجباری نیست. همینطور که کسی حق نداره copyright رو زیر پا بگذاره. نهایتا اگه مخالفه می‌تونه استفاده نکنه...
بله شما درست میفرمایید ولی خوب هر عملی پیامد هایی رو داره
اگر آزادی نرم افزار بیش از این بشه بدون این که اجبار و زوری باشه شما مجبوری آزاد کار کنی !
وقتی هستند لوله کش هایی که مجانی براتون کار میکنن خوب شما نمیرید لوله کشی که هزینه خدماتشو میگیره رو بیارید و این میشه اجبار یجورایی ! که همه مجبورا رایگان و با دونیت زندگی بگذرونن !