انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: به نظر من فلسفه گنو ایراد داره - بر علیه برنامه نویسان هست  (دفعات بازدید: 41215 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19702
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
خیلی ساده‌ست. وقتی یه نرم‌افزاری (فرض کنیم مرورگر) آزادش موجوده، دیگه لازم نیست کسی بره مرورگر بسازه. کسی که می‌دونه مرورگر آزاد هست و می‌ره مرورگر بسته می‌سازه، حقّشه که کسی ازش نخره. هیچ اخلاقی این رو تأیید نمی‌کنه که هرکس هرکاری دلش خواست بکنه و انتظار پاداش هم داشته باشه

حالا توی چیزی مثل سیستم عامل که هر چیزیش یه جایی ساخته شده کرنل رو یه گروهی نوشته و ... و این رد هت و ... کار خاصی انجام ندادن و خوب کد هاش رو کسای دیگه نوشتن
ولی توی چیزی مثل بازی یا یه برنامه ای که کلا از اول توسط یه گروه یا شرکت نوشته شده انتشارآزادش صدمه میزنه
اتّفاقاً نوشتن یک چیز از ابتدا به هیچ‌وجه روش نرم‌افزار آزاد نیست و نخواهد بود.
« آخرین ویرایش: 26 شهریور 1392، 06:17 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
خیلی ساده‌ست. وقتی یه نرم‌افزاری (فرض کنیم مرورگر) آزادش موجوده، دیگه لازم نیست کسی بره مرورگر بسازه. کسی که می‌دونه مرورگر آزاد هست و می‌ره مرورگر بسته می‌سازه، حقّشه که کسی ازش نخره. هیچ اخلاقی این رو تأیید نمی‌کنه که هرکس هرکاری دلش خواست بکنه و انتظار پاداش هم داشته باشه

حالا توی چیزی مثل سیستم عامل که هر چیزیش یه جایی ساخته شده کرنل رو یه گروهی نوشته و ... و این رد هت و ... کار خاصی انجام ندادن و خوب کد هاش رو کسای دیگه نوشتن
ولی توی چیزی مثل بازی یا یه برنامه ای که کلا از اول توسط یه گروه یا شرکت نوشته شده انتشارآزادش صدمه میزنه
اتّفاقاً نوشتن یک چیز از ابتدا به هیچ‌وجه روش نرم‌افزار آزاد نیست و نخواهد بود.
قبول دارید که نرم افزاری که پایش تجاری بوده بیاد و آزاد بشه ضرر میکنه ؟
مثلا ماکروسافت آفیسی که همه کد هاش رو خودش نوشته و از کد های آزاد بقیه استفاده نکرده بیاد همه کد هاشو یهو بده مردم به نظرتون چه اتفاقی میفته ؟ یعنی تلاش یک عمر یک شرکت و هزینه هاش همش رایگان میاد برای بقیه
حالا یکی میاد یه فورکی از روش میزنه و از اون ماکروسافت آفیس هم محبوب تر میشه !
حتی میتونه یکی بیاد کمی روش کار کنه و اختصاصی تر کنه و آزاد (پولی) منتشر بکنه
به نظر من GPL v3 از نظر قانونی ضعف داره
مثلا من چرا باید بتونم mybb رو بردارم و کمی روش کار کنم و به قیمت 20 دلار بفروشم منتها به صورت آزاد ارائش بدم و بگم من فقط قیمت کاری که خودم روش کردم رو میگیرم ! کسی هم نمیتونه ایراد بگیره به نظرتون در حق اون آأمایی که رایگان تا حالا mybb رو تا به اینجا رسوندن ضایع نمیشه
البته خوب شما میتونی بخری و تغیر بدی همین نسخه رو و مجدد رایگان ارائه بدی و ... و این چرخه یکمی مضحک میشه
در ضمن مثال مرورگر و سیستم عامل فرق داره این ها یک محصول هستن در کل و مدام بهبود داده میشن
کلی آدم روی بلندر زحمت میکشن و پولی در نمیارن
ولی اون کارگردانی که ازش استفاده میکنه هم مثل برنامه نویس های بیچاره خودش رو وقف ملت میکنه و فیلم رو رایگان ارائه میکنه ؟
به نظر من توی نرم افزار آزاد یه عده کثیری کار میکنن و یه عده بدون زحمت زیاد نون در میارن از نرم افزار آزاد !
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 741
مثلا ماکروسافت آفیسی که همه کد هاش رو خودش نوشته و از کد های آزاد بقیه استفاده نکرده بیاد همه کد هاشو یهو بده مردم به نظرتون چه اتفاقی میفته ؟ یعنی تلاش یک عمر یک شرکت و هزینه هاش همش رایگان میاد برای بقیه
حالا یکی میاد یه فورکی از روش میزنه و از اون ماکروسافت آفیس هم محبوب تر میشه !
از کجا معلوم که یه نرم‌افزار تجاری (مثل همین آفیس) از کد‌های آزاد استفاده نکرده باشه؟!

ولی اون کارگردانی که ازش استفاده میکنه هم مثل برنامه نویس های بیچاره خودش رو وقف ملت میکنه و فیلم رو رایگان ارائه میکنه ؟
یاد فیلم سنتوری افتادم. برای اون فیلم مهرجویی دقیقا donate کرد.
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
بحث اصلا این ها نیست که کی پول در می یاره بحث اینه ما چه جوری یه مجوز درست کنیم که ضمن اینکه باعث توسعه نرم افزار آزاد و متن باز بشه به منافع شرکت ها ضربه نزنه و تجاری هم باشه تا برای شرکت ها متن باز بودن به صرفه باشه ، راه حل من متن بازی بعد یک دوره استفاده ی تجاری و متن بسته هست یعنی مجوز شرکت رو مجبور کنه بعد از مدتی به طور متن باز منتشر کنه نه اینکه از همون اول متن باز باشه ، اینجوری به صرفه می شه ، مثلا اگر الان ماکروسافت بیاد و XP رو متن باز بده بیرون هم باعث توسعه شدید نرم افزارهای آزاد از جمله wine می شه و یکهو تعداد کثیری از برنامه ها قابلیت اجرا توی لینوکس پیدا می کنن ، هم با تجارتش تناقضی نداره ! ولی ماکروسافت دیگه شورش رو در آورده ذره ای از کدهاش رو هم نمی ده بیرون با وجود اینکه ویندوز XP مال ۱۰ - ۱۲ سال پیشه ! الان تعداد زیادی از برنامه ها رایگان هستند ولی متن باز نیستند ، واقعا چرا ؟!‌ این برام بی معنیه  :o برنامه های خوبی هم هستند نمونه اش هم Notepad ++ برنامه بسیار خوبی هست ولی کد منبعش بسته است ، بعید هم می دونم هدفش جاسوسی باشه !   اشتباه شد ببخشید  :oops:
« آخرین ویرایش: 26 شهریور 1392، 10:15 ب‌ظ توسط H.m »
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
بحث اصلا این ها نیست که کی پول در می یاره بحث اینه ما چه جوری یه مجوز درست کنیم که ضمن اینکه باعث توسعه نرم افزار آزاد و متن باز بشه به منافع شرکت ها ضربه نزنه و تجاری هم باشه تا برای شرکت ها متن باز بودن به صرفه باشه ، راه حل من متن بازی بعد یک دوره استفاده ی تجاری و متن بسته هست یعنی مجوز شرکت رو مجبور کنه بعد از مدتی به طور متن باز منتشر کنه نه اینکه از همون اول متن باز باشه ، اینجوری به صرفه می شه ، مثلا اگر الان ماکروسافت بیاد و XP رو متن باز بده بیرون هم باعث توسعه شدید نرم افزارهای آزاد از جمله wine می شه و یکهو تعداد کثیری از برنامه ها قابلیت اجرا توی لینوکس پیدا می کنن ، هم با تجارتش تناقضی نداره ! ولی ماکروسافت دیگه شورش رو در آورده ذره ای از کدهاش رو هم نمی ده بیرون با وجود اینکه ویندوز XP مال ۱۰ - ۱۲ سال پیشه ! الان تعداد زیادی از برنامه ها رایگان هستند ولی متن باز نیستند ، واقعا چرا ؟!‌ این برام بی معنیه  :o برنامه های خوبی هم هستند نمونه اش هم Notepad ++ برنامه بسیار خوبی هست ولی کد منبعش بسته است ، بعید هم می دونم هدفش جاسوسی باشه !   اشتباه شد ببخشید  :oops:
خوف فرض کنیم همه برنامه ها عین گل و بلبل روی لینوکس نصب شدن
چی به ماکروسافت میرسه
اینجوری بدتر ضرر میکنه که :)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
بهتر از این می‌دونی چیه؟ کراود فاندینگ. یعنی پول بگیر، اگه به حد مشخّصی رسید برنامه رو بساز. هم پولت رو در می‌آری و هم برنامه رو آزاد می‌دی
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین vahidreza

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 88
    • شرکت مهندسی یاقوت
اولین باریه توی این مدت که میام انجمن یکی حرف چالشی زده میشه و سردرمداران سورس باز هم جوابی براش ندارند ! من بر خلاف ava برنامه نویس هستم و از اون گذران زندگی میکنم و حرفش را کاملا درک میکنم ! من هیچ وقت حاضر نیستم از برنامه ای که روش زحمت کشیدم و وقت و زندگی و علمم را گذاشتم شخص دیگه ای بدون کسب اجازه من استفاده کنه حالا چه برسه به اینکه بخواد ازش بهره و سود هم ببره ! مثلا چیزی بهش اضافه کنه بفروشه یا خود همون را بفروشه !

تا دو سال پیش من از net. برای پروژه های تحت وب استفاده میکردم و به خاطر چند تا موضوع مهم بی خیالش شدم :
۱ - سرویس های لینوکس خوب چه shared چه vps و چه dedicated به شدت از ویندوز ارزونتر هستند و با توجه به وضعیت دلار به صرفه هستند.
۲ - لینوکس به شدت از ویندوز stable تره و معدود سایت لینوکسی هیچوقت مشکل نداشتند ولی با ویندوز همیشه درگیر تغییرات framework و control panel و قطع شدن سرویس ها بعد از یک سرویس پک ساده و خیلی مشکلات دیگه بودم.
۳ - توی net. و ویندوز از هر تکنولوژی وابسته میخواستی استفاده کنی پولی بود و خوب نمیشد یک یرنامه پولی را روی وب سرور خارج از ایران بدون لایسنس و نترسیدن از بسته شدن سرویس به خاطر نقض قانون کپی رایت نصب و استفاده کرد اما روی لینوکس و php خیلی از این وابسته رایگان هستند.
و یک سری دلایل دیگه ،‌اما اگه اصلش را ببینی موضوع در ابتدا پول و صرفه بیشتر برای من بود ! بعد از اینکه خیلی از پروژه ها اومد روی php متوجه شدم نه تنها چیزی را از دست ندادم بلکه انعطاف بسیار بیشتر و جامعه کاربری و پشتیبانی بسیار بزرگتری را دارم تجربه میکنم که دیگه کامل بی خیال net. شدم !

مهاجرتم از سیستم عامل ویندوز به لینوکس هم پیرو این بود که میخواستم اول خودم قوانین کپی رایت را رعایت کنم تا بتونم انتظار داشته باشم کس دیگه ای هم رعایت کنه ! پس اومدم توی محیط لینوکس و سختی هاش را هم پذیرفتم و الان هیچ مشکلی ندارم.

حالا برسیم به حرف ava ی عزیز ، از گذشته و نتیجه گیری من کاملا مشخص هست که من اگه توی کشوری با وضعیت ارزی و اقتصادی مناسب بودم شاید هیچ وقت این تغییر را انجام نمیدادم و یا اگر انجام میدادم توی بعضی موارد نبود ! میخوام بگم در قیاس خیلی نرم افزار های متن باز و بسته مثل photoshop و gimp یا delphi و lazarus و یا بازی های سورس باز و بسته ! متوجه میشین برنامه هایی که سورس بسته دارند و کپی رایت غیر gpl اتفاقا بسیار موفق تر هستند چون در گرو افزایش کیفیت برنامه ها شاهد فروش و محبوبیت بیشتر هم هستند ! حالا بماند لینوکس و ویندوز را که مقایسه میکنید شاید این اتفاق نیفته ولی در بدترین حالت بیش از ۷۰ درصد برنامه ها تابع این موضوع هستند !

حالا اگه من اشتباه میکنم و gpl و کلا گنو برای حفط منافع مالی و پیشرفت نرم افزار ها ایده و برنامه داره خوب بفرمایین ما هم یاد میگیریم و به کار می بریم.

ببخشین طولانی شد ولی میخواستم خودم را مثال بزنم و نتیجه گیری کنم.
حرمت اعتبار خود را هرگز در میدان مقایسه با دیگران مشکن. پیروزمندان نیز از شکست می ترسند اما عنان خویش به وحشت نمی سپارند

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
خیلی عقبین! این مقاله رو بخونین: http://azadrah.net/2011/11/the-free-software-development-model/

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
خیلی عقبین! این مقاله رو بخونین: http://azadrah.net/2011/11/the-free-software-development-model/
نقل‌قول
شما یک نیاز نرم‌افزاری احساس می‌کنید که قبلاً نرم‌افزاری برای اون نبوده یا نرم‌افزارهای موجود نیاز شما رو به طور کامل برطرف نمی‌کنند. اگه شما خودتون توسعه‌دهنده باشید که خیلی عالیه و نرم‌افزار مورد نیاز خودتون رو توسعه خواهید داد. ولی اگه نباشید یه توسعه‌دهنده پیدا می‌کنید که در ازای گرفتن حق‌الزّحمه، برنامه‌ی مورد نیاز شما رو توسعه بده. بعد از توسعه‌ی نرم‌افزار موردنظر ، اون رو با افراد دیگری هم که ممکن بوده نیازی مشابه نیاز شما رو احساس کنن به اشتراک می‌ذارید که این پروسه دوباره تکرار نشه یا حداقل نفر بعدی‌ای که نیاز مشابهی احساس کرد، دوباره چرخ رو از اول اختراع نکنه.
شما کاملا در اشتباه هستید به بد ترین شکل ممکن !
شما نحوه پول در آوردن از نرم افزار آزاد رو توضیح دادید :) نه نحوه پول در آوردن نرم افزار آزاد رو
شما میگی یه برنامه نویس استخدام میشه که چرخ رو به شکل دلخواه در بیاره
خوب این برای اون برنامه نویس هست و ربطی به نرم افزار آزاد و سازنده چرخ اولیه نداره
مثل این که میگید شما به یکی پول میدید براتون یه اسکریپت پی اچ پی بنویسه ولی مثئله اینه که اون کسی که روی توسعه خود پی اچ پی کار کرده خوب سودش برای اون چیه ؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
برو ببین چه سودی داره خب! شب که زیر پل نمی‌خوابه، می‌خوابه؟ حتماً داره پول در می‌آره، وگرنه هیچ گربه‌ای برای رضای خدا موش نمی‌گیره که!

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
برو ببین چه سودی داره خب! شب که زیر پل نمی‌خوابه، می‌خوابه؟ حتماً داره پول در می‌آره، وگرنه هیچ گربه‌ای برای رضای خدا موش نمی‌گیره که!
خوب شاید بر روی توسعه پی اچ پی کار میکنه به رایگان و در کنارش کار دیگه هم میکنه پولی و پول زندگیش در میاد
ولی بازم این اشکلال داره از نظر من

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
شرکت‌های زیادی هستن که دارن از پی‌اچ‌پی استفاده می‌کنن، مثلاً توییتر! این شرکت می‌بینه یه جایی پی‌اچ‌پی جواب کارش رو نمی‌ده، پس برای تأمین منافع خودش می‌آد و ویژگی‌ای رو به پی‌اچ‌پی اضافه می‌کنه. الآن توییتر سودش کرده، چون کارش انجام شده، حالا می‌آد اون تغییرش رو منتشر می‌کنه تا به شاخه‌ی اصلی پی‌اچ‌پی برگرده و نفر بعدی که به این مشکل خورد دیگه نشینه از ابتدا کد رو بنویسه. برای این بهت گفتم برو ببین توسعه‌دهنده‌اش چی کار می‌کنه که ببینی یه نفر نیست که این کار رو می‌کنه، هزاران نفر هستند که نرم‌افزارهای آزاد رو توسعه می‌دن و همه هم حقوقشون تأمین می‌شه

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
شرکت‌های زیادی هستن که دارن از پی‌اچ‌پی استفاده می‌کنن، مثلاً توییتر! این شرکت می‌بینه یه جایی پی‌اچ‌پی جواب کارش رو نمی‌ده، پس برای تأمین منافع خودش می‌آد و ویژگی‌ای رو به پی‌اچ‌پی اضافه می‌کنه. الآن توییتر سودش کرده، چون کارش انجام شده، حالا می‌آد اون تغییرش رو منتشر می‌کنه تا به شاخه‌ی اصلی پی‌اچ‌پی برگرده و نفر بعدی که به این مشکل خورد دیگه نشینه از ابتدا کد رو بنویسه. برای این بهت گفتم برو ببین توسعه‌دهنده‌اش چی کار می‌کنه که ببینی یه نفر نیست که این کار رو می‌کنه، هزاران نفر هستند که نرم‌افزارهای آزاد رو توسعه می‌دن و همه هم حقوقشون تأمین می‌شه
این حرف شما فقط در موارد خاصی درسته ! توی بعضی موارد درست نیست مثلا لیبره آفیس باید رابطش عوض بشه این رو از چند سال پیش تمام جامعه کاربری می گفت ، ولی هنوز که هنوزه خبری نیست ، در مورد بازی ها که وضعیت افتضاح تری هست (من خودم اهل بازی نیستم) ، الان بازی های خوب متن باز یا اصلا وجود ندارن یا انگشت شمارن و به یک سری بازی استراتژیک خلاصه می شن (که وجود همون ها هم عجیب به نظر می یاد با این سیستم) ، الان شما می تونید نرم افزارهای تخصصی خودتون رو پیدا کنید مثلا آیا نرم افزارهای آزاد موجود جوابگوی رشته ی مکانیک ، برق و یا عمران هستند !‌ آیا این یک نیاز نیست ؟! من به عنوان کسی که رشته ام برق است می گویم نخیر خیلی نقص هست ، البته امیدوارم حل شود برای همین دنیای متن باز را رها نکردم ، ولی به نظرم باید روش های در آمد در دنیای متن باز عوض بشه ، اون مطلبی که توی آزاد راه منتشر شد از دید فلسفی قابل قبوله (شبیه همون آرمان شهر) اما از دید عملی ، یعنی واقعیت های موجود اصلا امکان پذیر نیست ، هر وقت نانوا ، قصاب و ... مفتی شد حرف شما هم منطقیه ، مشکل اصلی اینه که کاربرها حال ندارن منتظر بمونن پول بدن تا بعدا نرم افزار توسعه پیدا کنه حاضرن پول بدن ولی ((الان)) نیازشون برطرف بشه ، ساختار Donate همه جا کاربرد نداره.
« آخرین ویرایش: 27 شهریور 1392، 01:44 ق‌ظ توسط H.m »
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
نیاز وجود داره؟ فرض می‌کنیم قبول، خب بگو ببینم راه‌حلش چیه؟

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 648
  • every thing is [im]possible
    • وبلاگ شخصی من
نقل‌قول
۱− فروش پشتیبانی: اینو دیگه همه می دونن. نمونه این گونه تجارت رو redhat, novel, enterpriseDB و صدها شرکت دیگه.

۲− درآمد از زایی از طریق Cloud:
۱−۲− SaaS: مخفف Software As A Service هست و طبق اون شوما پول رو واسه خود نرم افزار نمی گیری. پول می گیری که اون نرم افزار رو تو سرور های خودت پیاده سازی کنی. مثلا فرض کن یه شرکت ایرانی بیاد نرم افزار حساب داری رو بجای اینکه دونه دونه بفرشوه به صورت تحت وب بنویسه(در ضمن سورس نرم افزار هم منتشر بشه) و فقط پول بگیره از شرکت ها تا برای اونها عملیات هاستینگ رو انجام بده. تو این حالت رقابت فوق سنگین هست. چون سورس نرم افزار موجوده و کسی که بهترین سرویس رو به مشتری بده اون برنده میشه.
۲−۲− PaaS: مخفف Platform As A Service هست. یه شرکت میاد و یه محصول (عمدتا محصول زیر ساخت)‌ رو به مشتری ارایه میده. به عنوان مثال یه شرکت میاد و یه کلاستر خفن از MySQL می سازه. بعدش میاد میگه هر شرکتی می خواد دیتابیسش رو ما مدیریت کنیم بیاد از ما خدمات بخره. این مدل یه لایه بالاتر از SaaS هست.
۳−۲− IaaS: مخفف Infrastructure As A Service هست و بالاترین لایه تو Cloud حساب میشه. تو این حالت همه امکانات زیر ساخت اعم از شبکه− سرورها− نرم افزار− سیستم عامل رو سرویس دهنده به مشتری تحویل میده. نکته اصلی تو این مدل Virtualization هست. باز تو این مدل سورس نرم افزارها از قبل موجوده و فقط شرکتی برنده میشه که بهترین کیفیت رو به مشتری بده.

۳− مدل سوم هم باز همه میشناسن: خدمات سفارشی سازی و ترجمه و از این کارها انجام بده.

فرض کنیم می می خوام یه بازی بسازم. ببینیم کدوم مدل به دردم می خوره:
۱-  :)
۲-  :D
۳-  ;D
اگه مدل دیگه ای هست بگید.

حالا فرض کنیم می خوام یه نرم افزار تشخیص صدا بسازم:
۱- از چی پشتیبانی کنم؟
۲- کلا این مدلهای سری دوم از اون مدلهاست. طرف اینهمه زحمت کشیده نرم افزار نوشته بیاد با هاستینگ و مدیریت دیتابیس و ... پول در بیاره. خب از همون اول هاستینگ راه مینداختی. در ضمن چرا افراد باید نمونه همون نرم افزار که تحت وب نیست رو نخرن؟
۳- مثلا سفارشی سازی کنی سفید برفی بهت جواب بده...
یه مدل ۴ رو خودم می گم. ساختن پلاگین که البته همه جا کاربرد نداره و یه مشکل هم داره. خب من برای این سیستم تشخیص صدا یه پلاگین می نویسم که اگه شنید "Where is name-of-a-place" گوگل مپ یا اپن مپس رو باز کنه و اون مکان رو نشون بده. اما این پلاگین نباید آزاد باشه و سورسش منتشر بشه؟ اگه آره پس  دوباره بر میگردیم به نقطه اول که کی میاد برای این کارمون بهمون پول بده. میره سورسش رو بر میداره.
-----------------------------------------------
حالا برداشت من از کل این قضایا. برنامه نویسی که برای یه شرکت بنویسه و نیاز یه شرکت رو برطرف کنه پولشو در میاره اما این موضوع برای برنامه نویسی که برای کاربر می نویسه صدق نمی کنه که نمونه واضحش رو توی بازی ها می تونید ببینید.