انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: چرا command line؟  (دفعات بازدید: 3326 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mohammadgolfami

• Full Member
  • *
  • ارسال: 213
چرا command line؟
« : 02 مهر 1392، 12:17 ق‌ظ »
سلام دوستان.
ازتون می خوام توی این تاپیک دلایل برتری استفاده از command line بجای رابط کاربری رو از نظر خودتون و مستدل عنوان کنید.
محدودیت تنها در ذهن ماست!

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
پاسخ : چرا command line؟
« پاسخ #1 : 02 مهر 1392، 01:26 ق‌ظ »
منم شش ماه پیش فکر میکردم چه کاری command line استفاده بشه وقتی محیط گرافیکی هست
ولی یه وقتایی تایپ با کیبرد خیلی ساده تر از کلیک هست! مثلا زدن ctrl+ Q خیلی راحت تر از کلیک روی ضربدر برای بستن پنجره هست(متال زدما! ;D ) و به همین شکل خیلی وقتا ترجیح میدی خیلی راحت دو تا دستور بزنی تا توی منو دنبال یه چیز خاص بگردی
و اینکه خیلی چیزا ممکنه رابط گرافیکی نداشته باشه و اونوقت مجبوری! از ترمینال استفاده کنی

آفلاین احسان☺ -

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 937
  • !no power geek
« پاسخ #2 : 02 مهر 1392، 01:38 ق‌ظ »
چون باحاله،قدرتمنده،و استفاده ازش همينطور كه بالا توضيح دادند راحت تره

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
« پاسخ #3 : 02 مهر 1392، 03:07 ق‌ظ »
محیط گرافیکی و کامند لاین هر کدوم مزایای خاص خودشو دارن
گاهی کامند لاین بهتر و راحت تر و سریع تر کار رو راه میندازه
اصلا هم محیط ترسناک و سختی نیست کافیه دو هفته باش ور برید ترجیه میدین خیلی از کار هاتون رو باهاش انجام بدین
-
برای مثال من 100 تا فایل .deb دارم
توی محیط گرافیکی باید دونه دونه نصب کنم ولی کامند لاین راحت میشه با یه دستور همشون رو نصب کرد
کامند لاین سریع تره و منابع کمتری مصرف میکنه
با کامند لاین شما خلاق تر میشین میتونید بش اسکریپت بسازید و برخی کارهاتون رو اتوماتیک کنید
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین mohsen-rashidi

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 646
  • Hacker`s Emblem
    • اینجا خانه محسن است
« پاسخ #4 : 02 مهر 1392، 07:07 ق‌ظ »
نقل‌قول
نمیدونم درست میگم یا نه
متاسفم دوست من، اما درست نمی گید :)
نقل‌قول
فکر کنم به این دلیل ترمینال و دستور نویسی تو لینوکس باب شده که ابتدا لینوکس، لینوکس بود، نه گنولینوکس
لینوکس از همون موقعی که توروالدز اولین خط کدشو نوشت ارتباطش با پروژه گنو برقرار شد. اگر ادامه همون پیام توروالدزو بخونی می بینی که نوشته «gcc(کامپایلر گنو) و bash (همون پوسته ایی که در حال حاضر در کامندلاین استفاده می کنیم.) رو لینوکس پورت کردم و به نظر می رسه که درست کار می کنن». gcc و bash هر دو محصول گنو هستند.
نقل‌قول
فکر کنم اگر تو شروع کارش حداقل یه هدفی داشت امروز جایگاهش تو سیستم های خانگی خیلی خیلی خوب بو
نقل قول از لینوس توروالدز از مصاحبه ایی که در دانشگاه آلتو در سال ۲۰۱۲ داشت:
I started linux as a desktop operating system and it is the only area that hasn`t completely taken over
پس می بینید که هدف داشته و اتفاقا هدفش کاربران خانگی بوده؛ اما اینکه چرا در این حوزه همه گیر نشده چیزیه که در پایین بهش می پردازیم.
نقل‌قول
متاسفانه در شروع کار هیچکدوم از توزیع ها کاربر عادی واسش مهم نبود و فقط میخواستن پیش هم کم نیارن و قدرت نمایی کنن و تنها چیزی که اوسشون مهم بود راضی نگه داشتن معدود افرادی که توزیع هاشون استفاده میکردن! اگر کاربری رو که برنامه نویسی نمیدونست کاربر به حساب میاوردن الان اوضاع اینطوری نبود
اولین چیزی که درباره گنولینوکس باید بدونی اینه که این سیستم عامل برای کاربران عادی نیست!
گنولینوکس سیستم عاملی ساخته شده توسط هکر ها و برای هکر هاست. و هکر بودن صرفا به این معنا نیست که خوره برنامه نویسی باشید( که البته اگر روحیه هکری داشته باشید دیر یا زود سراغ برنامه نویسی هم میرید.).
اگر لینوکس برای کاربران عادی توسعه پیدا می کرد هیچ وقت موفق نمی شد. چرا؟ چون قبل از اون دو سیستم عامل برای کاربران عادی وجود داشت که به تمام نیاز هاشون پاسخ می داد.
سیستم عامل گنولینوکس زاییده ی ضرورته چون دو سیستم عامل قبلی نمی تونستن روحیه علاقه مندان واقعی به کامپیوتر رو ارضا کنن.
نقل‌قول
متاسفانه این شیوه رفتار با کاربر هنوز هم ادامه داره، با اینکه اولین چیزی که کاربر رو جذب میکنه رابط گرافیکی و لینوکس واقعا شاهکاره در این مورد ولی نتونسته هنوز به هیچ موفقیتی تو دسکتاپ برسه، چون بعد از ورود بهش کاربر تازه کار با کلی سوال مواجه میشه!
به نظر من شیوه رفتار با کاربران تازه وارد درسته (لازم به ذکره که طرز برخورد با کاربران در تمام اجتماعات لینوکسی در سراسر دنیا یکسانه)  چون باعث میشه کاربران واقعی لینوکس که با افراد جوگیر بُر خوردن غربال بشن و اونچه که باقی بمونه هکر های واقعی باشن.
نقل‌قول
به نظر من تا زمانی که لینوکس تو دسکتاپ وابستگی به ترمینال و دستور نویسی رو به یک علاقه شخصی و ماجراجویی تبدیل نکنه
اگر منظورتون اینه که لینوکس هم بیاد مانند سیستم عامل های حقیری مثل ویندوز کامند لاینو کنار بذاره و کاربر رو به ماشین کلیک زنی که هیچ چیز از اتفاقی که قراره بیوفته نمی دونه، تبدیل بکنه ،باید این اطمینان رو بهتون بدم که خدا رو شکر این اتفاق هرگز نخواهد افتاد.
لینوکس وارث میراث یونیکسه.
و یونیکس توسط کیبورد اداره میشه.
نقل‌قول
(نمیدونم چرا نمیخوان بفهمن کاربر 10 نوع میزکار(البته بیشتره) نیاز نداره! کاربر به عدم پیچیدگی نیاز داره، یه شخص غیربرنامه نویس علاقه ای به خط خونی نداره! فقط میخواد در حداقل زمان حداکثر بازدهی رو داشته باشه)
شما دائم اصرار دارید که کاربران عادی رو به لینوکس بیارید. :-|

آفلاین mohammadgolfami

• Full Member
  • *
  • ارسال: 213
« پاسخ #5 : 02 مهر 1392، 10:26 ق‌ظ »
دوست عزیزی که میگی کاربر تبدیل به ماشین کلیک زنی میشه خب در طرف مقابل هم می تونه این نقد وجود داشته باشه که کاربران لینوکس به ماشین کلید زنی تبدیل می شن. این منطقی نیست. ضمن اینکه دنیای آی تی برای راحت شدن امور و زندگی نوع بشره نه فقط هکر ها. این رو باید قبول کرد که اگه توسعه دهندگان لینوکس به غربال کردن و ... فکر کنن نباید انتظار فراگیر شدن رو داشته باشن.
همه اینا که گفتم چیزی از ارادتم به bash کم نمی کنه.
محدودیت تنها در ذهن ماست!

آفلاین POo

• Full Member
  • *
  • ارسال: 180
  • 12.04, debian testing
« پاسخ #6 : 02 مهر 1392، 12:26 ب‌ظ »
آقا رفتین سراغ حواشی که!   >:(

نقل‌قول
چرا commandline ؟

این قابلیت piping توی bashscript به نظرم بسیار کاربردیه و در عمل هم باهاش میشه خیلی کارا انجام داد هر کس هم که از علاقش به لینوکس میگه همیشه یک ردپایی از pipe توش دیده میشه.  ;D  این قابلیت رو ظاهرا ویندوز هم از unix به ارث برده.

پدرم روضه رضوان به دو گندم بفروخت     ناخلف باشم اگر من به جوی نفروشم

آفلاین احسان☺ -

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 937
  • !no power geek
« پاسخ #7 : 02 مهر 1392، 12:29 ب‌ظ »
آقا رفتین سراغ حواشی که!   >:(

نقل‌قول
چرا commandline ؟

این قابلیت piping توی bashscript به نظرم بسیار کاربردیه و در عمل هم باهاش میشه خیلی کارا انجام داد هر کس هم که از علاقش به لینوکس میگه همیشه یک ردپایی از pipe توش دیده میشه.  ;D  این قابلیت رو ظاهرا ویندوز هم از unix به ارث برده.
بله دقیقا دیگه لازم نیست یه ابزار اختصاصی برای یه کار اختصاصی ساخته بشه(که ممکنه بعدن هم هیچ استفاده ای نداشته باشه)با ترکیب همین ابزار های کوچیچ موجود میشه همه کاری کرد.

آفلاین farshid-foss

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 283
    • محتوای باز
« پاسخ #8 : 03 مهر 1392، 11:46 ب‌ظ »
اینجا بنده دلایلم رو برای ضرورت استفاده از خط فرمان ذکر کردم. البته بیشتر خواستم تازه کار پسند و جنبه تجربی و ملموس داشته باشه؛ البته اساتید میدونن دلایل دیگری هم میشه ذکر کرد.
اندر باب خط فرمان

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
« پاسخ #9 : 04 مهر 1392، 12:17 ق‌ظ »
توی ویندوز هم اسکریپ بود و من خوب یادمه که خیلی از بازی ها که می خواستم نصب کنم (از نوع کرک شدش البته) با dos نصب می شدن ! همش هم اسکریپ بودن ، قدرتی که داشت خط فرمان گاهی قابل باور نبود ۷۰۰ مگ فایل را می کرد ۲ گیگ و خورده ای ! بالاخره این هم جذابیتی داشت برای من !‌ قدرت ! خیلی خوبه ! که توی ترمینال به وفور دیده می شه چه هک هایی که نمی شه با اسکریپ نویسی انجام داد و چه کارهایی که با اسکریپ نویسی راحت تر انجام نمی شن مثلا شما اصلا برنامه ای که رابط گرافیکی داره پیدا نمی کنی که بتونی یه حلقه براش درست کنی و تا پایان کار بگی اگر به خطا خورد دوباره تکرار کنه تا بشه ! نمونش خودم که با اینترنت داغونم که قطع می شد توی ویندوز وقتی کامپیوتر رو رها می کردم ۱۰ درصد می رفت اینترنت قطع می شد و الکی کامپیوتر روشن می موند و چیزی هم دانلود نمی کرد یه اسکریپ نوشتم کاری کرد تا ۹۰ درصد پیش بره ! خوب کدوم قوی تره ! به نظر من مردم باید خودشون رو با سختی یادگیری command line عادت بدن تا از کامپیوتر چیز یاد بگیرن و رشد کنن و بفهمن دارن چه کار می کنن و لذت ببرن.
این سوال اینطوری پرسیده بشه بهتره آیا مردم باید سطحشان را بیاورند بالا یا لینوکس باید سطح خود را بیاورد پایین ؟!
هیچ استادی اینجوری نیست ؟‌ باید دانشجو خودش رو بکشه بالا تا حرف استاد رو بفهمه و الا هیچی نمی شه ! :D
« آخرین ویرایش: 04 مهر 1392، 12:20 ق‌ظ توسط H.m »
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین narayana

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 791
  • حل نشو ؛ حل میشه
« پاسخ #10 : 05 مهر 1392، 08:20 ب‌ظ »
توی ویندوز هم اسکریپ بود و من خوب یادمه که خیلی از بازی ها که می خواستم نصب کنم (از نوع کرک شدش البته) با dos نصب می شدن ! ...
...
...
...
...

این سوال اینطوری پرسیده بشه بهتره آیا مردم باید سطحشان را بیاورند بالا یا لینوکس باید سطح خود را بیاورد پایین ؟!
هیچ استادی اینجوری نیست ؟‌ باید دانشجو خودش رو بکشه بالا تا حرف استاد رو بفهمه و الا هیچی نمی شه ! :D

درود
هر چند که خود من در این زمینه ها نوپا هستم و صد البته که هیچ هیچم ... ولی واقعاً درست گفتی و بجا گفتی ;)
فرانکل در ( انسان در جستجوی معنا ) باید لینوکس رو پیشنهاد بده و معرفی کنه چون همیشه کار برای انجام دادن داره ...

لینوکس‌ ویندوز نیست

آفلاین !

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 586
  • Don't Panic!
    • مانیتورینگ سایت
« پاسخ #11 : 05 مهر 1392، 08:39 ب‌ظ »
کامندلاین خیلی خیلی عالیه

محیط گرافیکی هم خیلی خیلی عالیه

اصولا همه ی این ابزارها خیلی خیلی عالی ان

من همشونو دوس دارم و احساس میکنم آزادم

اونقد آزاد که هر کدومو که دوس دارم و باهاش حال میکنم استفاده کنم

به هیچکس هم ارتباطی نداره و انقد باید از طرف سیستم عاملم محترم شمرده بشم که هردوتا امکان رو در عالیترین سطح به من ارائه کنه.

پس درمورد روش لذت شخصی و فتیش هاتون از دنیای آی تی انقدر دعوا نکنید و تو سر هم نزنید ???
I just felt like running

Altern AI Directory --- GitHub

آفلاین ngc0der

• Full Member
  • *
  • ارسال: 106
« پاسخ #12 : 10 مهر 1392، 01:31 ق‌ظ »
هنوز خیلی کارها در command line راحت تر از رابط گرافیکی انجام میشه مثلا دیروز موقع کدنویسی متوجه شدم یه خط کد برای لاگ گیری نوشتم که در فایلهای زیادی تکرار شده و دیگه بهش احتیاجی نیست و باید کامنت بشه، یه سرچ مشخص کرد که میشه از چیزی مثل این استفاده کرد:
find /path -type f -exec sed -i 's/oldstr/newstr/g' {} \;
در ویندوز فکر نمی کنم به این سادگی بشه این کار رو انجام داد،البته اگه برنامه نویس باشین و ویژوال استدیو داشته باشین مشکلی نیست ولی یک راه حل کلی مثل این نمی دونم وجود داره یا نه.

نقل‌قول
ویندوز یه شاهکار تمام عیاره، شاهکاری که طعم راحتی کار با سیستم عاملو به کاربر چشوند، نیازی به تحقیر کردنش نیست! یعنی چی حقیر! یادمه میگفتن اونایی که احساس ضعف میکنن به تمسخر میگیرن طرفو! لینوکس بهتر بود به جای این کارهای بچه گانه خودشو کاربر محور میکرد، تاریخچه توزیع ها رو بخونید، هر جا یک شخص با گروه برنامه نویس یه توزیع دچار اختلاف نظر میشد میزد بیرون یه توزیع میساخت واسه خودش! خب که چی اینکار! چه فایده ای داشت! چند نفر جذب شدن!
البته ویندوز در این حدی هم که شما می گین شاهکار نیست! شاید بشه گفت لینوکس از این ور بام افتاده ویندوز از اون ور! اگه لینوکس در رابط کاربری مشکل داره ویندوز هم در command line مشکل دراه که نتیجه اش این شد که مایکروسافت هم بالاخره تسلیم شد و مجبور شد چیزی به اسم powershell رو اختراع کنه تا نظر کاربرای حرفه ای تر رو جلب کنه. حالا شبیه همون چیزی که در بالا بهش اشاره کردم در پاورشل چطوری نوشته میشه اینطوری:
get-childitem c:\somedir -recurse -include *.cfg |
 select -expand fullname |
  foreach {
            (Get-Content $_) -replace $old,$new |
             Set-Content $_
            }
که در مقایسه با دستور بالا اگه پیچیده تر نباشه ساده تر هم نیست!
به هر حال میشه گفت ویندوز کاربرای زیادی داره ولی نمیشه گفت شاهکاره این دو تا با هم فرق می کنه مثل اینکه بگیم کاربرای پراید زیادن پس پراید شاهکاره! حالا یه تاریخچه کوتاه بگم که چطور ویندوز موفق شد کاربرای زیادی جذب کنه در عین اینکه شاهکار هم نیست!
سالها پیش چندین شرکت بودن که کامپیوتر تولید می کردن که اپل و IBM از بقیه معروف تر بودن(البته بد نیست یادی هم از شرکت کمودور بکنیم که سری کامپیوترهای آمیگای اون در زمان خودش واقعا شاهکار بودن! یا به قول یکی هنوز هیچ کامپیوتری از نظر سرعت بالا اومدن به پایای کمودور 64 نمی رسه که با cpuی یک مگاهرتزی و 64 کیلوبایت حافظه ظرف یک ثانیه آماده به کار بود!) اپل هم کامپیوتر رو خودش تولید می کرد و هم سیستم عامل اون رو و به هیچ شرکت دیگه ای اجازه تولید کامپیوترهای مشابه رو نمی داد و بر خلاف اون IBM اجازه ساخت کامپیوترهای مشابه رو به شرکتهای دیگه داد و از طرفی سیستم عامل رو هم از مایکروسافت گرفت که ترکیب این دو عامل باعث رشد انفجاری تولید پی سی شد که از طرفی اپل رو به مرز ورشکستگی رسوند از طرفی باعث رشد سریع مایکروسافت شد.قبل از مایکروسافت IBM می خواست از سیستم عاملی به اسم CP/M استفاده کنه ولی نتونست با شرکت تولید کننده اون به توافق برسه و به جای اون از DOS تولید مایکروسافت استفاده کرد.یعنی اگه با اون شرکت اول به توافق می رسید احتمالا نه داسی وجود داشت نه مایکروسافتی حداقل به شکل امروزیش.البته بعدها IBM از کارش پشیمون میشه و سعی میکنه خودش سیستم عامل رو تولید کنه ولی دیگه دیر شده بود و تولید سیستم عاملی مثل OS/2 هم نتونست بهش کمکی بکنه و مایکروسافت بازار سیستم عامل رو در اختیار خودش گرفت. می بینیم که مایکروسافت خیلی معجزه ای هم نکرده و فقط در زمان مناسب در جای مناسب بوده و احتمالا هر شرکت دیگه ای در اون زمان ساخت سیستم عامل پی سی رو در اختیار می گرفت به همین موقعیت می رسید.بعدها هم شرکتهای دیگه به دلیل کاربرای زیاد پی سی برای ویندوز برنامه ساختن موقعیت ویندوز تثبیت شد و بعیده به این سادگیها بشه کاربرهای دسکتاپ رو به سمت سیستم عامل دیگه ای سوق داد مثلا من الان اینها رو دارم از ویندوز xp که 5 سال پیش روی کامپیوتر دسکتاپم نصب کردم تایپ می کنم چون قبلش به خاطر مانیتور بزرگش یه فیلم نگاه می کردم و دیگه حوصله باز کردن لپ تاپ و تایپ اینا در لینوکس رو نداشتم!حالا چرا روی دسکتاپ لینوکس نصب نکردم؟!خب نصب کردم ولی اوبونتو سرور هست و رابط گرافیکی نداره پس نمیشه توش فیلم دید!
از طرفی حرف شما در مورد تولید تعداد زیادی توزیع بی فایده رو قبول دارم که به نظرم باعث شده نیروی زیادی به هدر بره و منابع زیادی صرف تولید توزیعهای بلا استفاده شده.در آخر امیدوارم همه به راه راست هدایت بشن یعنی یا دست از تولید توزیع های بی فایده بردارن یا از ویندوز مهاجرت کنن به لینوکس!!